Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

⭐️ Język w Rok = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Naucz się dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 1900 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! ⭐️

10+ miejsc w Tokio, które musisz zobaczyć!

Paulina Stańczyk
14 minut czytania

Przed Tobą pierwsza wycieczka do Tokio – wiem doskonale, że jej zaplanowanie to nie lada wyzwanie! Spacerując ulicami miasta ma się wrażenie, że niemal każdy zakątek jest atrakcją turystyczną. Tokio to miasto niesamowicie różnorodne i obfitujące w ciekawe miejsca, które warto zobaczyć.

- Autopromocja -
Ad image

Dziś mam dla Ciebie subiektywny przewodnik po 10+ najciekawszych miejscach w stolicy Japonii. 🇯🇵 Wierzę, że zaczynając od nich uda Ci się stworzyć solidny plan wizyty w mieście!

Ostrzeżenie: Tokio tak wciąga, że na pewno nie skończy się na jednej wycieczce. 😉

1️⃣ Dworzec Tokio

Zaczniemy od jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków w stolicy Japonii – możliwe zresztą, że będzie to Twój pierwszy przystanek w Tokio! Do dworca dojeżdżają pociągi z lotniska Narita i swój bieg rozpoczynają tam pociągi shinkansen jadące do takich miast jak Kioto czy Osaka.

Gmach dworca zaprojektował na początku XX wieku architekt Kingo Tatsuno. Budynek celowo stworzono w zachodnim stylu, na życzenie ówczesnego cesarza.

Dziś to miejsce to coś więcej niż tylko dworzec kolejowy i autobusowy. W budynku mieści się hotel oraz galeria sztuki, a pod peronami znajdziesz centra handlowe, kawiarnie i restauracje. Nie brakuje też sklepów z przekąskami oraz bentō, czyli zestawami lunchowymi idealnie nadającymi się na dłuższą podróż shinkansenem.

Wśród sprzedawanych słodkości możesz trafić między innymi na ciasteczka przypominające… czerwone cegły. To nic innego jak inspiracja materiałem budowlanym, który czyni budynek dworca tak charakterystycznym obiektem w Tokio.

dworzec tokio

2️⃣ Okolice pałacu cesarskiego

Rzut beretem od dworca znajduje się pałac cesarski. Choć nie zobaczysz z bliska samego domu cesarza ze względu na zakaz podchodzenia w jego bezpośrednie okolice, możesz wybrać się na spacer terenami okalającymi kompleks pałacowy. Warto zatrzymać się przy słynnym moście Nijūbashi, który stanowi główne wejście do kompleksu pałacowego. Nie pożałujesz także spaceru w Kōkyo Higashi Gyoen, czyli ogrodach przypałacowych. Co szczególnie ciekawe, możesz zobaczyć tam pozostałości po dawnym zamku Edo. Są to między innymi kamienne mury, bramy czy fundamenty nieistniejącej już wieży, które dziś pełnią funkcję punktu widokowego.

3️⃣ Akihabara

Uwielbiasz gry wideo? Anime i mangę? Jeśli tak, to ta część Tokio jest dla Ciebie! W Akihabarze kupisz nie tylko komiksy czy gry, ale też płyty z soundtrackami, przybory do tworzenia własnych mang czy gadżety z ulubionymi postaciami – od figurek i pluszaków aż po breloczki do kluczy. Akihabara słynie również ze sklepów z przecenioną elektroniką. Po szaleństwie zakupowym możesz spędzić czas w jednej z licznych maid café. Jest to rodzaj kawiarni, w której obsługę stanowią młode dziewczyny przebrane w stroje pokojówek. Smak serwowanych dań i przekąsek jest tam raczej przeciętny, ale są one zawsze podane „na uroczo”: na słodkim naleśniku kelnerka wymaluje dla Ciebie uroczą kocią buźkę, a kulkę ryżu w curry opatrzy warzywnymi oczkami i uśmiechem.

Na marginesie dodam, że w Tokio jest sporo tego rodzaju kawiarni tematycznych. W mieście znajdziesz między innymi kawiarnie, w których obsłużą Cię roboty, czy takie, gdzie kelnerzy odegrają rolę… Twoich osobistych lokajów. 😉

4️⃣ Sensōji

Legenda głosi, że w 628 roku dwaj bracia wybrali się nad rzekę Sumida, by łowić ryby. Nagle w sieć zaplątała się dziwna figurka. Nie wiedząc czym jest, bracia wrzucili ją z powrotem do wody. Ta jednak uparcie wracała do sieci. Bracia pokazali figurkę wodzowi wioski, a on rozpoznał w niej Kannon – boginię miłosierdzia. Mężczyźni postanowili wówczas stworzyć świątynię ku jej czci. To właśnie początki dzisiejszej Sensōji – jednej z najsłynniejszych świątyni buddyjskich w Tokio. Budowla była wiele razy niszczona i odbudowywana, a jej obecny kształt możemy oglądać od roku 1958.

Pomiędzy samą świątynią, a znajdującą się przed nią bramą Kaminarimon rozciąga się alejka ze sklepami sprzedającymi pamiątki i przekąski – to świetnie miejsce na spróbowanie różnych lokalnych przysmaków i zdobycie pocztówek dla bliskich.

5️⃣ Tokyo Skytree

Znajdująca się nieopodal świątyni Sensōji wieża telewizyjna Tokyo Skytree mierzy w sumie 634 metry wysokości, co czyni ją najwyższą budowlą w Japonii. Na wysokości 350 i 450 metrów znajdują się tarasy widokowe. Jeśli oglądanie świata z takiej perspektywy nie jest Ci straszne, zobaczenie panoramy Tokio z tarasu widokowego to coś, co bez dwóch zdań powinno znaleźć się w Twoim planie podróży! Niezależnie od tego, czy na szczyt wieży dotrzesz za dnia, czy wieczorem, widok na tę rozległą metropolię będzie tak samo zniewalający. 😊

U podstaw wieży możesz zwiedzić kompleks o nazwie Tokyo Skytree Town. W jego skład wchodzą między innymi centrum handlowe, planetarium Tenku i oceanarium Sumida.

6️⃣ Muzeum Sumida Hokusai

Na południe od Tokyo Skytree znajduje się muzeum poświęcone sztuce Katsushiki Hokusai. To jeden z najbardziej znanych japońskich artystów, autor słynnej „Wielkiej Fali w Kanagawie”.

Hokusai tworzył dzieła w nurcie ukiyo-e. Ukiyo oznacza coś ulotnego i przemijającego, z kolei e to obraz. Dzieła tworzone w tym nurcie – zarówno obrazy, jak i drzeworyty – przedstawiały sytuacje z życia codziennego, krajobrazy, piękne kobiety czy aktorów teatru kabuki. Jeżeli chcesz poznać dokładniej tę część japońskiej sztuki i estetyki, to wizyta w muzeum Hokusai będzie strzałem w dziesiątkę!

„Wielka fala w Kanagawie”

7️⃣ Muzeum Edo-Tokyo

Wspomniane wyżej ukiyo-e to nurt, który rozkwitał w okresie Edo, przypadającym na lata 1603-1868. Edo to również dawna nazwa stolicy Japonii. Edo to epoka, w której u władzy pozostawali jeszcze siogunowie, a Japonia w dużej mierze była odcięta od wpływów kultur europejskich czy amerykańskich.

Atmosfery tego okresu skosztujesz w Muzeum Edo-Tokyo. Tam dowiesz się więcej o życiu ówczesnych mieszkańców stolicy, a nawet przejdziesz się odtworzonymi wewnątrz gmachu muzeum urokliwymi uliczkami Edo.

W momencie pisania tego tekstu muzeum jest w trakcie renowacji i pozostaje zamknięte. Ponowne otwarcie ekspozycji ma nastąpić w roku 2025.


Dalsza część tekstu pod zapisami na nasz cotygodniowy newsletter! Zapisz się do Środowej Siłki po cotygodniową porcję skutecznych metod nauki języków: 📬⤵️

8️⃣ teamLab Planets oraz Borderless

To dwa muzea sztuki cyfrowej cieszące się ogromną popularnością zarówno wśród Tokijczyków, jak i osób przyjezdnych. Kolektyw artystyczny teamLab, bawiąc się światłem i dźwiękiem, zabiera nas do swojego magicznego świata: labirynty, lustra, wizualizacje kwiatów, zwierząt czy postaci poruszających się po podłodze, ścianach i sufitach, kolorowe lampy – to tylko niektóre z elementów, przy użyciu których powstaje sztuka grupy teamLab. Spacerując po muzeum zwiedzający sam czuje, jak gdyby stawał się częścią tego kolorowego spektaklu!

TeamLab proponuje nam dwie wystawy. Borderless to wystawa skupiająca się na odkrywaniu (niektórych pomieszczeń trzeba się trochę naszukać!) i uczuciu znajdowania się w świecie bez granic – stąd też nazwa ekspozycji. Planets to podobna wystawa, lecz ta zaangażuje jeszcze więcej Twoich zmysłów, między innymi… dotyk, ponieważ po muzeum będziesz poruszać się boso.

W momencie pisania tekstu muzeum Borderless jest tymczasowo zamknięte ze względu na relokację. Ponowne otwarcie ma nastąpić w 2024 roku.

9️⃣ Odaiba

Odaiba to sztuczna wyspa znajdująca się na zatoce tokijskiej. Powstała w okresie Edo jako fort, który miał chronić Tokio przed atakami morskimi. Dziś wyspa ma charakter rozrywkowy i znajdziesz tam centra handlowe oraz restauracje. Mieści się tam również budynek Fuji TV, posiadający taras widokowy o ciekawym, kulistym kształcie, co dodaje Odaibie futurystycznego klimatu. Zarówno z tarasu, jak i ze ścieżki spacerowej ciągnącej się wzdłuż wyspy będziesz mieć doskonały widok na Rainbow Bridge, czyli most łączący wyspę z centralną częścią Tokio. Szczególnie polecam Ci zobaczyć tę konstrukcję późnym wieczorem. Wtedy właśnie most – podświetlony na kolorowo i z migoczącymi drapaczami chmur w tle – wygląda wyjątkowo magicznie!

tokio

🔟 Kabukichō

Przenosimy się na zachód miasta, do jednego z subcentrów stolicy – Shinjuku. To tam mieści się Kabukichō, dzielnica, o której możemy śmiało powiedzieć, że „nigdy nie śpi”. Głównymi jej atrakcjami są bary, restauracje i pokoje karaoke, w których można prześpiewać dosłownie całą noc!

W tej dzielnicy możesz też odwiedzić centrum handlowe Kabukicho Tower czy ogromny oddział sklepu Don Quijote. Jego asortyment to definicja powiedzenia „mydło i powidło”, ponieważ kupisz tam niemal wszystko – od przekąsek, przez alkohol aż po gadżety elektroniczne czy kostiumy na Halloween. Nie zapomnij też o zrobieniu sobie zdjęcia z Godzillą wyłaniającą się zza budynku kompleksu kinowego Toho Cinemas!

Przed wizytą w Kabukichō warto mieć na uwadze, że jest to jedna z tokijskich dzielnic czerwonych latarni. Znajdują się tam też liczne hostkluby i hotele miłości.

Spacerując wieczorem po Kabukichō mogą zaczepiać Cię ludzie pracujący w różnych tego rodzaju przybytkach i zachęcać do ich odwiedzenia. Ci są zwykle nieszkodliwi, lecz zachowaj czujność i nie daj się namówić na odwiedzenie lokalu, który nie był w Twoich planach.

1️⃣1️⃣ Omoide Yokochō oraz Golden Gai

Skoro już jesteśmy przy życiu nocnym w Shinjuku, nie mogę nie wspomnieć o tych dwóch miejscach! Omoide Yokochō to kilka ciasnych alejek, wzdłuż których upchnięte są liczne restauracje. Są one niewielkich rozmiarów i są w stanie pomieścić zaledwie garstkę klientów. Nazwę tego miejsca możemy przetłumaczyć jako „aleja wspomnień” – i rzeczywiście jest tam bardzo nostalgicznie oraz nastrojowo. Golden Gai z kolei słynie nie tyle z restauracji, co z barów – również bardzo kameralnych i urokliwych. Zapachy pysznych, ciepłych przekąsek, brzdęk stukających o siebie kieliszków i dobiegające zewsząd ożywione rozmowy sprawią, że Ty też zapragniesz zatrzymać się w jednej z knajpek Omoide Yokochō lub Golden Gai, by móc w pełni chłonąć ich wyjątkową atmosferę.

tokio

1️⃣2️⃣ Shibuya Crossing

Shibuya to kolejna dzielnica, w której kwitnie życie nocne. Nieliczone bary, dyskoteki, bary karaoke i restauracje przyciągają tłumy ludzi, zwłaszcza w weekendy. To w tej dzielnicy mieści się słynne tokijskie skrzyżowanie, znane jako Shibuya Crossing. Przeprawiając się na przeciwną stronę skrzyżowania (zwłaszcza w godzinach szczytu i w dni wolne) na własnej skórze przekonasz się, co to znaczy, że w metropolii na kilometr kwadratowy przypada ponad sześć tysięcy osób. 😉

Widok na skrzyżowanie i okolicę oferuje znajdujący się niepodal taras widokowy Shibuya Sky.

tokio

1️⃣3️⃣ Świątynia Meiji

Najsłynniejsza w Tokio świątynia sintoistyczna mieści się niedaleko skrzyżowania w Shibui. Poświęcona cesarzowi Meiji oraz jego żonie, cesarzowej Shōken, jest doskonałym miejscem na relaksujący i wyciszający spacer, gdy zmęczy Cię pęd stolicy. Świątynia otoczona jest gęstym lasem, a prowadzi do niej szeroka ścieżka, nad którą zobaczysz kilka pięknych drewnianych bram Torii. Świątynia Meiji to miejsce szczególnie popularne pierwszego stycznia. Tysiące mieszkańców Tokio wybierają się tam z wizytą, aby, zgodnie z tradycją, pomodlić się o pomyślność w rozpoczynającym się nowym roku. Aby w pełni doświadczyć atmosfery tego miejsca, Ty również, jeśli masz taką ochotę, możesz pomodlić się tak, jak robią to Japończycy. O sposobie modlenia się i zasadach obowiązujących na terenie świątyni przeczytasz na jej stronie internetowej.

Tuż obok Meiji Jingu znajduje się Park Yoyogi – jedno z najpopularniejszych miejsc na hanami, czyli wiosenne piknikowanie pod drzewami wiśni.

Podsumowanie

Tu zakończę nasz dzisiejszy wirtualny spacer po Tokio. Mam nadzieję, że z tym zestawieniem czujesz już, jak wiele twarzy ma stolica Japonii! Pamiętaj jednak, że takie atrakcje turystyczne to tylko część tego, co tworzy atmosferę miasta. Restauracje serwujące pyszne japońskie jedzenie, urokliwe uliczki oddalone od miejsc turystycznych, lokalne festiwale przy świątyniach, sezonowe przekąski w kawiarniach – tego również w Tokio nie zabraknie. 😊 Życzę Ci pięknego czasu w stolicy Japonii i wielu powrotów do niej!

Masz już za sobą wyjazd do Tokio? Koniecznie daj znać w komentarzu, które miejsca skradły Twoje serce! 🫶


✍️ Autorka tekstu 10+ miejsc, które musisz zobaczyć w Tokio
Paulina Stańczyk


Skoro zainteresował się tekst o podróży do Tokio, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Czego nie robić w Japonii?
  2. Jak zacząć naukę japońskiego? Wstęp do języka japońskiego
  3. Najlepsze materiały do nauki japońskiego na poziomach A1-A2
  4. Najlepsze japońskie seriale na Netflixie!
Udostępnij ten artykuł
Studiowała język japoński na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Nagoya University of Foreign Studies. Zakochana po uszy również w amerykańskiej odmianie języka angielskiego. Fanka japońskiego rocka i japońskich seriali.
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Jakie jest Twoje ulubione medium? Kliknij ikonkę i pozwól nam służyć Ci językową pomocą w Twojej ulubionej przestrzeni👇🏻

A może wolisz po prostu w każdą środę wieczorem otrzymać porcję wiedzy o metodach nauki prosto na swoją skrzynkę? 💌

Klikając "Zapisuję się", dołączysz do 30 000+ odbiorców maili ode mnie i będziesz otrzymywać bezpłatne materiały i wiadomości o metodach nauki języków, a raz na kilka tygodni również nowości z naszego sklepu. Szczegóły w Regulaminie newslettera.