Przed Wami, bez zbędnego wstępu – Blanka Rzewuska!
Wywiady z Językowymi Siłaczami swoją premierę mają co piątek w grupie Językowa Siłka na Facebooku. Wywiad z Blanką ukazał się oryginalnie w tym miejscu i tam też miała miejsce dyskusja członków naszej społeczności dotycząca tej rozmowy. Blanka napisała także artykuł gościnny na temat wielojęzycznej Doliny Aran.
Opowiedz nam swoją językową historię – jakich języków się uczysz i dlaczego?
Ponieważ nie da się nauczyć języka do końca, do pewnego stopnia zawsze będę się uczyć tych, które kiedyś rozpoczęłam.
1) Angielski – mój pierwszy język obcy, mam zdany certyfikat CPE i ciągle używam. Niewiele pamiętam z czasu przed nauką tego języka.
2) Hiszpański – mam ukończoną iberystykę z kastylijskim jako kierunkowym. Używam, ale za bardzo kojarzy mi się z pracą i nie rozwijam.
3) Portugalski – był obowiązkowy na iberystyce. Obecnie bardzo lubię, choć nie do końca rozumiem uporczywość dzielenia na portugalski i brazylijski. (Czy mówimy: „uczę się angielskiego z UK/USA/Australii albo rosyjskiego z Ukrainy”?) Nie mam problemu z dogadaniem się ani z jedną wersją, ani z drugą, choć mówię bardzo po brazylijsku.
4) Rosyjski. Mam bardzo dużo kontaktu z rosyjskojęzycznymi osobami i jest mi potrzebny.
5) Francuski. Zdałam na certyfikat B2 parę lat temu, ale to trudny język i uważam, że wciąż wart zachodu.
6) Włoski. Piękny kraj, piękny język. Chwilowo zaniedbuję, ale wrócę.
7) Norweski. Przypadek, który zawdzięczam Siłce. Szukałam wymiany na dowolny w ramach naszej grupy. Obecnie fascynacja, choć poziom jeszcze niski. JESZCZE!
Jakie są Twoje ulubione metody nauki języków? Jak w tym momencie wygląda Twoja nauka?
Lubię korzystać z wielu źródeł: podręczników, gier, filmów, stron internetowych, grup na Facebooku. Cieszę się, że są takie opcje, bo kiedy zaczynałam się uczyć to było marnie – dużo mniej książek, brak źródeł online, brak spotkań typu tandem językowy. Lubię właśnie takie spotkania, by się rozgadać i lubię indywidualne wymiany.
A jakie są w tym momencie Twoje największe językowe zagwozdki? Z czym masz problemy, jak starasz się sobie z nimi radzić oraz w czym inni Siłacze mogliby Ci pomóc?
Największa zagwozdka: jak znaleźć czas na wszystkie języki a jednocześnie nie zaniedbać innych spraw. Poza tym czasem nie wiem, w co ręce wsadzić, wszystkie te języki mnie ciągną.
Powiedz coś więcej o sobie – czym się zajmujesz w życiu? Co jest dla Ciebie ważne? Jakie masz pasje, co Cię inspiruje?
Poza językami? Podróże – co roku z kalendarzem w ręku spędzam od 70 do 90 dni poza moim rodzinnym miastem. Muzyka – słucham rocka i metalu. Jestem członkiem fanklubu Queen od kilkunastu lat. Nauka – wciąż lubię się rozwijać i uczestniczyć w badaniach naukowych – także jako badacz-antropolog, to zostało mi po drugich studiach, czyli socjologii.
Czy chciałbyś przekazać Językowym Siłaczom coś jeszcze od siebie?
Wiek nie musi być przeszkodą w rozwoju, także językowym. Ja już jestem tego pewna. Opinia innych ludzi jest czymś, czego należy wysłuchać, a potem zrobić to, co swoje.
One comment