Blanka Rzewuska – mini wywiady z Językowymi Siłaczami #10

Przed Wami, bez zbędnego wstępu – Blanka Rzewuska!

Wywiady z Językowymi Siłaczami swoją premierę mają co piątek w grupie Językowa Siłka na Facebooku. Wywiad z Blanką ukazał się oryginalnie w tym miejscu i tam też miała miejsce dyskusja członków naszej społeczności dotycząca tej rozmowy. Blanka napisała także artykuł gościnny na temat wielojęzycznej Doliny Aran.

Opowiedz nam swoją językową historię jakich języków się uczysz i dlaczego? 

Ponieważ nie da się nauczyć języka do końca, do pewnego stopnia zawsze będę się uczyć tych, które kiedyś rozpoczęłam. 

1) Angielski – mój pierwszy język obcy, mam zdany certyfikat CPE i ciągle używam. Niewiele pamiętam z czasu przed nauką tego języka.

2) Hiszpański – mam ukończoną iberystykę z kastylijskim jako kierunkowym. Używam, ale za bardzo kojarzy mi się z pracą i nie rozwijam.

3) Portugalski – był obowiązkowy na iberystyce. Obecnie bardzo lubię, choć nie do końca rozumiem uporczywość dzielenia na portugalski i brazylijski. (Czy mówimy: „uczę się angielskiego z UK/USA/Australii albo rosyjskiego z Ukrainy”?) Nie mam problemu z dogadaniem się ani z jedną wersją, ani z drugą, choć mówię bardzo po brazylijsku.

4) Rosyjski. Mam bardzo dużo kontaktu z rosyjskojęzycznymi osobami i jest mi potrzebny.

5) Francuski. Zdałam na certyfikat B2 parę lat temu, ale to trudny język i uważam, że wciąż wart zachodu.

6) Włoski. Piękny kraj, piękny język. Chwilowo zaniedbuję, ale wrócę.

7) Norweski. Przypadek, który zawdzięczam Siłce. Szukałam wymiany na dowolny w ramach naszej grupy. Obecnie fascynacja, choć poziom jeszcze niski. JESZCZE!

Jakie są Twoje ulubione metody nauki języków? Jak w tym momencie wygląda Twoja nauka? 

Lubię korzystać z wielu źródeł: podręczników, gier, filmów, stron internetowych, grup na Facebooku. Cieszę się, że są takie opcje, bo kiedy zaczynałam się uczyć to było marnie dużo mniej książek, brak źródeł online, brak spotkań typu tandem językowy. Lubię właśnie takie spotkania, by się rozgadać i lubię indywidualne wymiany.

A jakie są w tym momencie Twoje największe językowe zagwozdki? Z czym masz problemy, jak starasz się sobie z nimi radzić oraz w czym inni Siłacze mogliby Ci pomóc?

Największa zagwozdka: jak znaleźć czas na wszystkie języki a jednocześnie nie zaniedbać innych spraw. Poza tym czasem nie wiem, w co ręce wsadzić, wszystkie te języki mnie ciągną.

Powiedz coś więcej o sobie czym się zajmujesz w życiu? Co jest dla Ciebie ważne? Jakie masz pasje, co Cię inspiruje?

Poza językami? Podróże co roku z kalendarzem w ręku spędzam od 70 do 90 dni poza moim rodzinnym miastem. Muzyka słucham rocka i metalu. Jestem członkiem fanklubu Queen od kilkunastu lat. Nauka – wciąż lubię się rozwijać i uczestniczyć w badaniach naukowych także jako badacz-antropolog, to zostało mi po drugich studiach, czyli socjologii.

Czy chciałbyś przekazać Językowym Siłaczom coś jeszcze od siebie?

Wiek nie musi być przeszkodą w rozwoju, także językowym. Ja już jestem tego pewna. Opinia innych ludzi jest czymś, czego należy wysłuchać, a potem zrobić to, co swoje.

Redakcja

Wierzymy, że nauka języków może być przyjemnością. Że otwartość na ludzi i kultury jest siłą napędową nowoczesnego świata. Inspirujemy Polaków do nauki języków. Z nami żaden język nie jest obcy!

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️