brytyjski angielski
Zanurzyłeś się w angielskim i opanowałeś podstawy do perfekcji, ale masz ochotę na więcej? Trafiłeś idealnie! Ten artykuł podpowie Ci z jakich materiałów możesz skorzystać!

Brytyjski angielski – materiały dla średniozaawansowanych (B1–B2)

Opanowałeś podstawy. Nie jest Ci już obcy brytyjski angielski i chcesz wejść na poziom B1–B2? Może szukasz materiałów do nauki? To wpis dla Ciebie!

Witaj ponownie, drogi Siłaczu! Brytyjski angielski wkracza na salony, przechodząc na poziom B1B2, czyli średniozaawansowany! A może to nasze pierwsze spotkanie? Nic straconego! Jeśli mi na to pozwolisz, zaraz nadrobimy zaległości. Zapraszam Cię do przeczytania mojego pierwszego artykułu o brytyjskim angielskim – Brytyjski angielski – materiały dla początkujących (A1-A2). Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, warto się z nim zapoznać, ponieważ będę się tutaj do niego odnosić. Wynika to z faktu, że część opisanych w nim materiałów jest uniwersalna i może być stosowana na różnych poziomach.

Gotowy? To zaczynajmy!

Brytyjski angielski (B1–B2): materiały tradycyjne

Słowniki

O słownikach pisałam już w pierwszym artykule z tej serii w sekcji Słowniki. W dalszym ciągu sprawdzą się one na poziomie średniozaawansowanym, przy czym im wyższy poziom, tym bardziej polecam korzystanie ze słowników angielsko-angielskich. Moimi faworytami są wymienione tam Cambridge Dictionaries oraz Longman Dictionary of Contemporary English (LDOCE). Słowniki te istnieją również w wersjach papierowych.

Słownik angielsko-angielski - brytyjski angielski

Więcej słowników

 • Oxford Learner’s Dictionaries – to właściwie zbiór słowników dla uczących się angielskiego. Działa podobnie jak wymienione wyżej. Warto wspomnieć, że słownik angielsko-angielski Oxforda (szczególnie w wersji papierowej) to ulubieniec wielu anglistów, na równi ze słownikiem Cambridge i Longmana.
 • Merriam-Webster – działa jak powyższe. Oprócz rozbudowanego słownika oferującego historię słowa, przykładowe użycie w prawdziwych zdaniach z odnośnikami oraz ciekawostki na temat danego słowa, znajdziemy tutaj również słowo dnia, najbardziej popularne na ten moment słowa, krótkie quizy sprawdzające znajomość słownictwa a także Thesaurus, czyli narzędzie do sprawdzania synonimów (wyrazów bliskoznacznych) i powiązanych słów, a często również antonimów (słów o znaczeniu przeciwnym do danego słowa).
 • Dictionary.com – poza standardowym słownikiem znajdziemy tutaj słowo dnia, słowo roku, quizy i gry językowe, a nawet narzędzie do znajdowania słów do gry w Scrabble (Scrabble Word Finder) czy krzyżówki wraz z rozwiązaniami (Crossword & Solver). Raj dla fanów grywalizacji i nauki przez zabawę! Tutaj również, zmieniając zakładkę na stronie, mamy dostęp do Thesaurusa, wskazówek dotyczących pisania i gramatyki, a nawet narzędzi pomocniczych poprawiających nasze błędy. Thesaurus jest również dostępny pod własnym adresem: Thesaurus.com.

Podręczniki typu kurs

Jeśli zgłębiając brytyjski angielski na poziomie B1B2 , najbardziej lubisz uczyć się z podręcznika typu kompletny kurs, rzuć okiem na ofertę sprawdzonych i polecanych przeze mnie wydawnictw i wybierz coś dla siebie. O polecanych wydawnictwach pisałam też w poprzednim artykule z tej serii w sekcji Podręczniki.

Podręczniki - brytyjski angielski

Zakładam jednak, że jako osoba, która opanowała już podstawy i której brytyjski angielski nie jest już obcy, nabrałeś pewnej samodzielności i potrafisz/chcesz, przynajmniej w pewnym zakresie, sam dobrać sobie materiały i skomponować plan nauki.

Podręczniki anglojęzyczne

Tutaj na początek polecam moich absolutnych ulubieńców i klasykę w świecie anglistyki:

 • Michael Vince with P. Emmerson Intermediate Language Practice (wyd. Macmillan) świetny podręcznik leksykalno-gramatyczny, przygotowuje do egzaminu PET (Cambridge Preliminary English Test), który sprawdza znajomość języka angielskiego na poziomie B1.
 • A. J. Thomson, A.V. Martinet A Practical English Grammar (wyd. Oxford University Press) fantastyczna seria do nauki gramatyki! W skład serii wchodzi podręcznik (A Practical English Grammar) oraz ćwiczenia tom 1 (A Practical English Grammar Exercises 1) i tom 2 (A Practical English Grammar Exercises 2). Na końcu każdych ćwiczeń znajduje się klucz odpowiedzi. W chwili powstawania tego artykułu na stronie wydawnictwa nie widnieje tom 1 ćwiczeń, jednak książki wciąż można zdobyć z drugiej ręki. Warto!

Na uwagę zaslugują też:

 • B.J. Thomas Intermediate Vocabulary (wyd. Pearson/Longman) podręcznik do nauki słownictwa na poziomie średniozaawansowanym. Słownictwo, którego uczymy się za pomocą tego podręcznika jest sprytnie pogrupowane według tematyki lub problemu. Książka zawiera też kilka gier słownych. Co ważne, książka zawiera klucz! Niestety, w chwili powstawania artykułu dostępność książki w wersji papierowej w Polsce jest znikoma, można ją natomiast kupić np. na Amazonie. Odnośniki do sklepów można znaleźć na stronie pod podanym linkiem.
 • Mariusz Misztal Tests in English: Structural Conversion (wyd. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne) ta książka nie jest już dostępna na stronie wydawnictwa, jednak wciąż można ją zdobyć z drugiej ręki. Znajdziesz tutaj wiele krótkich, ale konkretnych ćwiczeń, również na struktury, których omówienia nigdy nie spotkałam w innych podręcznikach, i nie tylko. Część z nich to „podstawy”, natomiast część to materiał dla tych, którzy marzą o stosowaniu zaawansowanych struktur i chcą brzmieć jak rodowity Brytyjczyk. Ta książka polega na ćwiczeniu w oparciu o podane przykłady, a samych wyjaśnień prawie w niej nie ma.

Podręczniki - brytyjski angielskiPodręczniki polskojęzyczne

Tutaj mamy nowość na polskim rynku, za to jakże potrzebną! Autorkę tych książek możesz kojarzyć z kanału YouTube Po Cudzemu, o którym pisałam w poprzednim artykule z tej serii w sekcji Internet i jego dobrodziejstwa dla urozmaicenia nauki w podsekcji YouTube.

 • Arlena Witt – Grama to nie drama (wyd. Altenberg) – podręcznik do gramatyki. Do każdego wyjaśnienia podane są przykłady wraz z tłumaczeniem. Po wyjaśnieniach zagadnień przechodzimy do ćwiczeń, by utrwalić poznany materiał. Odpowiedzi do ćwiczeń znajdziemy w kluczu na końcu każdego z dwóch tomów książki. Posiadam tę książkę i mogę polecić ją w 100%, ponieważ sama tłumaczę zagadnienia gramatyczne w podobny sposób, choć nie z takim dowcipem jak Arlena. Podręcznik napisany jest w lekkim i przyjemnym stylu okraszonym humorem. Mamy też cytaty z filmów i piosenek służące jako przykłady zastosowania omawianych zagadnień. Zagadnienia wytłumaczone są jasno i w przystępny sposób.
 • Arlena Witt Władaj i Gadaj (wyd. Altenberg) ten podręcznik ma na celu pomóc Ci rozszerzyć i wzbogacić Twoje słownictwo, byś poprzez stosowanie poznanych zwrotów i wyrażeń nauczył się lepiej mówić po angielsku. Zakres poziomu i tematów rozdziałów jest bardzo szeroki: od takich podstaw jak przedstawienie się przez rozmowę kwalifikacyjną aż po seks, związki i zdrowie intymne. Słowa zaprezentowane są w kontekście w tekstach wraz z tłumaczeniem i ćwiczeniami utrwalającymi na końcu rozdziału. Odpowiedzi do ćwiczeń znajdziemy w kluczu na końcu każdego z dwóch tomów książki. Ponadto Arlena podaje wiele różnych sposobów na utrwalanie słownictwa z wykorzystaniem flaszek (od ang. flash cards). Polecam tę książkę każdemu – zarówno osobom na poziomie podstawowym jak i studentom anglistyki, a nawet anglistom.

Kursy do nauki wymowy

Nauka wymowy - brytyjski angielski

 • Ann Baker Ship or Sheep (wyd. Cambridge University Press) kurs wymowy na poziomie średniozaawansowanym. Skupia się szczególnie na ćwiczeniu tzw. par minimalnych (ang. minimal pairs), tj. par wyrazów, które różnią się zaledwie jedną głoską, np. pen ben, bag back, cat cut, beat bit. Na kurs składa się podręcznik oraz 4 płyty CD. Jest to kontynuacja omawianego przeze mnie w poprzednim artykule kursu Tree or Three, czyli kursu wymowy na poziomie podstawowym.

Patryk Topoliński Językowa Siłka

Cześć, przepraszam, że na chwilę zmienię temat. Tu Patryk Topoliński, pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki.

Jak być może widzisz na portalu Językowa Siłka w zasadzie nie ma reklam zewnętrznych sponsorów. Wynika to z faktu, iż portal jezykowasilka.pl utrzymywany jest poprzez nasze autorskie materiały edukacyjne Wydawnictwa Językowa Siłka.

Dlatego też w tym miejscu chciałbym Cię zachęcić do zapoznania się z naszym flagowym eBookiem dla osób rozpoczynających przygodę z samodzielną nauką językóweBookiem Językowa Siłka – skuteczne metody nauki języków, o którym chciałbym Ci opowiedzieć. Jeśli czujesz, że w Twojej nauce języków czegoś brakuje, przeczytaj proszę poniższy fragment. 

Jestem psychologiem oraz poliglotą (10+ języków). Osobiście wierzę, że nauka języków może być przyjemnością i wszystkie moje autorskie materiały edukacyjne tworzę tak, aby były przyjazne osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w samodzielnej nauce języków, by takie osoby mogły się uczyć swoim tempem. Swoimi działaniami staram się budować autonomię osób, które uczą się z moją pomocą i sprawiać, by… jak najszybciej przestały mnie potrzebować. Przede wszystkim zaś chcę, aby wszystkie moje materiały i wskazówki były maksymalnie praktyczne, przynoszące radość oraz możliwe do wdrożenia i zastosowania od razu, choćby dziś.

W Językowym Sklepie możesz zdobyć naszego bestsellerowego eBooka Językowa Siłka. Zaufało mi już ponad 5000 osób (dla mnie absolutnie szalona liczba!), a ja wierzę w wartość mojego produktu, dlatego objąłem go 30-dniową gwarancją satysfakcji – pełne zadowolenie lub zwrot pieniędzy. Ty nic nie ryzykujesz, ja całe ryzyko biorę na siebie. Jeśli czujesz, że aktualnie jest w Twoim życiu dobry czas by zrobić w swojej nauce językową rewolucję, wszystkie szczegóły znajdują się poniżej.

"Patryk, ale co to w ogóle jest ten eBook Językowa Siłka?"

Jest to praktyczny poradnik, który wprowadzi Cię w świat samodzielnej nauki języków. Opisałem w nim wszystko, co potrzebujesz wiedzieć by nauczyć się samodzielnie dowolnego języka od zera do poziomu swobodnej komunikacji. W eBooku prowadzę Cię kroczek po kroczku poprzez meandry tajników samodzielnej i skutecznej nauki języków. Z wykształcenia jestem psychologiem, zaś z doświadczenia trenerem językowym (uczyłem języków przedsiębiorców i sportowców, których prawdopodobnie znasz z pierwszych stron gazet) oraz poliglotą, który posługuje się 10 językami. „Żyjesz tyle razy, ile znasz języków”. Ja odkrywam świat po polsku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku, włosku, grecku, francusku, szwedzku, rosyjsku i portugalsku (wariant brazylijski), a obecnie uczę się języka tureckiego.

Cena eBooka to 79,90 zł, choć wiedza w nim zawarta może przynieść Ci korzyści liczone w tysiącach złotych. 79,90 zł przy nauce przez rok oznacza to koszt niecałych... 22 groszy dziennie. Gdyby odkładać 22 grosze codziennie, dopiero po kilku miesiącach można by było sprawić sobie wypasioną kawę. Chyba warto zaryzykować! Tym bardziej, że... tak naprawdę nie ryzykujesz wcale, gdyż masz 100% gwarancji satysfakcji. ☕️

Kliknij teraz poniższy link i poznaj wszystkie szczegóły, spis treści, przykładowe strony oraz opinie osób, które z moją pomocą odkryły radość z nauki języków. ☺️❤️

KLIK: https://bit.ly/eBook-naucz-sie-najlepszych-metod-jezykowych

Życzę Ci pięknego dnia, dużo uśmiechu i odwagi do spełniania językowych marzeń. I już zapraszam do dalszego zdobywania wiedzy na portalu Językowa Siłka.

Patryk ❤️😊


 


 

Brytyjski angielski (B1–B2): Internet

W poprzednim artykule z tej serii w sekcji Internet i jego dobrodziejstwa dla urozmaicenia nauki wymieniłam różne źródła internetowe, które mogą Ci pomóc w nauce brytyjskiego angielskiego. Sprawdzą się one również na poziomie średniozaawansowanym (no dobrze, Świnka Peppa i Alphablocks mogą być zbyt proste), więc jeśli jeszcze nie czytałeś poprzedniego artykułu, to gorąco Cię do tego zachęcam.

Nie oznacza to jednak, że nie polecę nic nowego.

Strony na Facebooku – materiały pomocnicze

social media

Jeśli jesteś jedną z osób, która nudząc się (albo po prostu w ramach hobby) lubi przeglądać Facebooka, warto polubić/śledzić na nim strony związane z brytyjskim angielskim. Oto kilka propozycji:

 • JĘZYK ANGIELSKI na tej stronie znajdziesz bardzo dużo przydatnych zwrotów i wyrażeń publikowanych tematycznie wraz z tłumaczeniami.
 • LearnEnglish British Council tutaj znajdziemy materiały do nauki brytyjskiego angielskiego, ciekawostki oraz odnośniki do zasobów, narzędzi i darmowych kursów.
 • English Idioms znajdziemy tutaj bardzo dużo infografik i postów z idiomami, synonimami, słownictwem tematycznym, slangiem i ciekawostkami.
 • BBC Radio 4 oficjalna strona facebookowa Programu 4 radia BBC. Sprawdzi się idealnie dla poszukujących materiałów „z życia wziętych.

Strony na Facebooku – memy

Jeśli jesteś fanem memów, również mam coś dla Ciebie:

 • Best British TV Shows – lubisz seriale? Dlaczego by nie wykorzystać tego do nauki brytyjskiego angielskiego? Znajdziesz tutaj zabawne/ciekawe kadry z seriali wraz z transkrypcją lub memy nawiązujące do seriali.
Best British TV Shows
Best British TV Shows · 26 March 2018 · Another great actor lost to alcohol and drugs
 • Itchy Feet: the Travel and Language Comic – a może Twoją pasją są podróże? Komiksy na tej stronie łączą tematykę podróży i języka z dodatkiem humoru. Brzmi dobrze.
 • Memes. Memes – czym byłby Internet bez memów? Czym byłaby nauka bez memów?? Brzmi jak pozycja obowiązkowa na liście materiałów do nauki angielskiego. Tym bardziej, że ta strona to doktorski projekt badawczy jednej z Siłaczek. Do dzieła więc!
 • Classical Art Memes – memów nigdy za wiele, a te połączone ze sztuką bawią szczególnie.
 • Co by pedzioł Szekspir? – na koniec gratka dla tych, którzy znają śląski. Na tej stronie znajdziesz dwujęzyczne memy śląsko-angielskie, często nawiązujące do popkultury.
Co by pedzioł Szekspir? Nie bydziesz mie robić za bozna - facebook page.
Co by pedzioł Szekspir? · 24 May 2019 · Nie bydziesz mie robić za bozna.

Brytyjski angielski (B1–B2): co jeszcze?

Nie zapominaj też o innych sposobach na naukę!

Jeśli posiadasz subskrypcję jednego z popularnych serwisów streamingowych, np. Netflix, czy HBO Go, poszukaj brytyjskich filmów, seriali (w tym mogą Ci pomóc memy z wspomnianej wyżej strony facebookowej) i przełącz język na angielski, by rozwijać umiejętności rozumienia ze słuchu. Jeśli nie czujesz się na siłach, możesz dodatkowo włączyć angielskie napisy.

Słuchanie a mówienie

Pamiętaj, że jeśli chodzi o rozwój umiejętności mówienia, nie wystarczy uczyć się słów. By nauczyć się mówić, trzeba… mówić. Poszukaj, np. na Facebooku, czy w Twojej okolicy nie ma spotkań językowych. Wielu Siłaczy poleca też aplikację Tandem na Androida lub iOS, za pomocą której możemy rozmawiać z rodzimymi użytkownikami języka (native speakers) za darmo. Ja osobiście nie miałam z nią do czynienia, natomiast tylu Siłaczy z Patrykiem na czele nie może się mylić!

słuchanie i mówienie - brytyjski angielski

Brytyjski angielski (B1–B2):  to już jest koniec

Oczywiście ta lista to zaledwie kilka moich ulubionych materiałów do nauki brytyjskiego angielskiego. Jeśli masz własne, które się tutaj nie znalazły, śmiało!, podziel się w komentarzu.

Jak zawsze, nie musisz korzystać ze wszystkich materiałów! To zestawienie ma za zadanie ułatwić wybór tych, które najbardziej będą Ci odpowiadać. Powodzenia!

Maja 🙂

Maja Kurcius

Maja Kurcius – redaktor działu śląskiego Mówię po: polsku, angielsku, śląsku, trochę po chińsku (mandaryńsku), francusku i niemiecku. Obecnie uczę się chińskiego, starając się przemycać też po trochu reszty wymienionych. Absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Śląskim i informatyki na Politechnice Śląskiej. Obecnie Technical Writer. Mieszkała i uczyła angielskiego w Chinach i Polsce. Poza stricte językami obcymi oraz nauczaniem angielskiego pasjonuje się językoznawstwem, podobieństwami i różnicami językowymi oraz zmianami zachodzącymi w języku (głównie angielskim).

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

✅ Jak nauczyłem się języka w rok? | Bezpłatne szkolenie online | Kliknij i zapisz się teraz! ⭐️