Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

.

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅ 👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

Język angielski dla średniozaawansowanych (B1–B2) 📚 Materiały do samodzielnej nauki

Maja Kurcius
12 minut czytania
Zanurzyłeś się w angielskim i opanowałeś podstawy do perfekcji, ale masz ochotę na więcej? Trafiłeś idealnie! Ten artykuł podpowie Ci z jakich materiałów możesz skorzystać!

Witaj ponownie, drogi Siłaczu! Angielski wkracza na salony, przechodząc na poziom B1B2, czyli średniozaawansowany! A może to nasze pierwsze spotkanie? Nic straconego! Jeśli mi na to pozwolisz, zaraz nadrobimy zaległości. Zapraszam Cię do przeczytania mojego pierwszego artykułu o materiałach do nauki angielskiego dla początkujących (A1-A2). Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, warto się z nim zapoznać, ponieważ będę się tutaj do niego odnosić. Wynika to z faktu, że część opisanych w nim materiałów jest uniwersalna i może być stosowana na różnych poziomach.

- Autopromocja -
Ad image

Gotowy? To zaczynajmy!

Brytyjski angielski (B1–B2): materiały tradycyjne

Słowniki

O słownikach pisałam już w pierwszym artykule z tej serii w sekcji Słowniki. W dalszym ciągu sprawdzą się one na poziomie średniozaawansowanym, przy czym im wyższy poziom, tym bardziej polecam korzystanie ze słowników angielsko-angielskich. Moimi faworytami są wymienione tam Cambridge Dictionaries oraz Longman Dictionary of Contemporary English (LDOCE). Słowniki te istnieją również w wersjach papierowych.

Słownik angielsko-angielski - brytyjski angielski

Więcej słowników

  • Oxford Learner’s Dictionaries – to właściwie zbiór słowników dla uczących się angielskiego. Działa podobnie jak wymienione wyżej. Warto wspomnieć, że słownik angielsko-angielski Oxforda (szczególnie w wersji papierowej) to ulubieniec wielu anglistów, na równi ze słownikiem Cambridge i Longmana.
  • Merriam-Webster – działa jak powyższe. Oprócz rozbudowanego słownika oferującego historię słowa, przykładowe użycie w prawdziwych zdaniach z odnośnikami oraz ciekawostki na temat danego słowa, znajdziemy tutaj również słowo dnia, najbardziej popularne na ten moment słowa, krótkie quizy sprawdzające znajomość słownictwa a także Thesaurus, czyli narzędzie do sprawdzania synonimów (wyrazów bliskoznacznych) i powiązanych słów, a często również antonimów (słów o znaczeniu przeciwnym do danego słowa).
  • Dictionary.com – poza standardowym słownikiem znajdziemy tutaj słowo dnia, słowo roku, quizy i gry językowe, a nawet narzędzie do znajdowania słów do gry w Scrabble (Scrabble Word Finder) czy krzyżówki wraz z rozwiązaniami (Crossword & Solver). Raj dla fanów grywalizacji i nauki przez zabawę! Tutaj również, zmieniając zakładkę na stronie, mamy dostęp do Thesaurusa, wskazówek dotyczących pisania i gramatyki, a nawet narzędzi pomocniczych poprawiających nasze błędy. Thesaurus jest również dostępny pod własnym adresem: Thesaurus.com.

Podręczniki typu kurs

Jeśli zgłębiając brytyjski angielski na poziomie B1B2 , najbardziej lubisz uczyć się z podręcznika typu kompletny kurs, rzuć okiem na ofertę sprawdzonych i polecanych przeze mnie wydawnictw i wybierz coś dla siebie. O polecanych wydawnictwach pisałam też w poprzednim artykule z tej serii w sekcji Podręczniki.

Podręczniki - brytyjski angielski

Zakładam jednak, że jako osoba, która opanowała już podstawy i której brytyjski angielski nie jest już obcy, nabrałeś pewnej samodzielności i potrafisz/chcesz, przynajmniej w pewnym zakresie, sam dobrać sobie materiały i skomponować plan nauki.

Podręczniki anglojęzyczne

Tutaj na początek polecam moich absolutnych ulubieńców i klasykę w świecie anglistyki:

  • Michael Vince with P. Emmerson Intermediate Language Practice (wyd. Macmillan) świetny podręcznik leksykalno-gramatyczny, przygotowuje do egzaminu PET (Cambridge Preliminary English Test), który sprawdza znajomość języka angielskiego na poziomie B1.
  • A. J. Thomson, A.V. Martinet A Practical English Grammar (wyd. Oxford University Press) fantastyczna seria do nauki gramatyki! W skład serii wchodzi podręcznik (A Practical English Grammar) oraz ćwiczenia tom 1 (A Practical English Grammar Exercises 1) i tom 2 (A Practical English Grammar Exercises 2). Na końcu każdych ćwiczeń znajduje się klucz odpowiedzi. W chwili powstawania tego artykułu na stronie wydawnictwa nie widnieje tom 1 ćwiczeń, jednak książki wciąż można zdobyć z drugiej ręki. Warto!

Na uwagę zaslugują też:

  • B.J. Thomas Intermediate Vocabulary (wyd. Pearson/Longman) podręcznik do nauki słownictwa na poziomie średniozaawansowanym. Słownictwo, którego uczymy się za pomocą tego podręcznika jest sprytnie pogrupowane według tematyki lub problemu. Książka zawiera też kilka gier słownych. Co ważne, książka zawiera klucz! Niestety, w chwili powstawania artykułu dostępność książki w wersji papierowej w Polsce jest znikoma, można ją natomiast kupić np. na Amazonie. Odnośniki do sklepów można znaleźć na stronie pod podanym linkiem.
  • Mariusz Misztal Tests in English: Structural Conversion (wyd. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne) ta książka nie jest już dostępna na stronie wydawnictwa, jednak wciąż można ją zdobyć z drugiej ręki. Znajdziesz tutaj wiele krótkich, ale konkretnych ćwiczeń, również na struktury, których omówienia nigdy nie spotkałam w innych podręcznikach, i nie tylko. Część z nich to „podstawy”, natomiast część to materiał dla tych, którzy marzą o stosowaniu zaawansowanych struktur i chcą brzmieć jak rodowity Brytyjczyk. Ta książka polega na ćwiczeniu w oparciu o podane przykłady, a samych wyjaśnień prawie w niej nie ma.

Podręczniki - brytyjski angielskiPodręczniki polskojęzyczne

Tutaj mamy nowość na polskim rynku, za to jakże potrzebną! Autorkę tych książek możesz kojarzyć z kanału YouTube Po Cudzemu, o którym pisałam w poprzednim artykule z tej serii w sekcji Internet i jego dobrodziejstwa dla urozmaicenia nauki w podsekcji YouTube.

  • Arlena Witt – Grama to nie drama (wyd. Altenberg) – podręcznik do gramatyki. Do każdego wyjaśnienia podane są przykłady wraz z tłumaczeniem. Po wyjaśnieniach zagadnień przechodzimy do ćwiczeń, by utrwalić poznany materiał. Odpowiedzi do ćwiczeń znajdziemy w kluczu na końcu każdego z dwóch tomów książki. Posiadam tę książkę i mogę polecić ją w 100%, ponieważ sama tłumaczę zagadnienia gramatyczne w podobny sposób, choć nie z takim dowcipem jak Arlena. Podręcznik napisany jest w lekkim i przyjemnym stylu okraszonym humorem. Mamy też cytaty z filmów i piosenek służące jako przykłady zastosowania omawianych zagadnień. Zagadnienia wytłumaczone są jasno i w przystępny sposób.
  • Arlena Witt Władaj i Gadaj (wyd. Altenberg) ten podręcznik ma na celu pomóc Ci rozszerzyć i wzbogacić Twoje słownictwo, byś poprzez stosowanie poznanych zwrotów i wyrażeń nauczył się lepiej mówić po angielsku. Zakres poziomu i tematów rozdziałów jest bardzo szeroki: od takich podstaw jak przedstawienie się przez rozmowę kwalifikacyjną aż po seks, związki i zdrowie intymne. Słowa zaprezentowane są w kontekście w tekstach wraz z tłumaczeniem i ćwiczeniami utrwalającymi na końcu rozdziału. Odpowiedzi do ćwiczeń znajdziemy w kluczu na końcu każdego z dwóch tomów książki. Ponadto Arlena podaje wiele różnych sposobów na utrwalanie słownictwa z wykorzystaniem flaszek (od ang. flash cards). Polecam tę książkę każdemu – zarówno osobom na poziomie podstawowym jak i studentom anglistyki, a nawet anglistom.

Kursy do nauki wymowy

Nauka wymowy - brytyjski angielski
  • Ann Baker Ship or Sheep (wyd. Cambridge University Press) kurs wymowy na poziomie średniozaawansowanym. Skupia się szczególnie na ćwiczeniu tzw. par minimalnych (ang. minimal pairs), tj. par wyrazów, które różnią się zaledwie jedną głoską, np. pen ben, bag back, cat cut, beat bit. Na kurs składa się podręcznik oraz 4 płyty CD. Jest to kontynuacja omawianego przeze mnie w poprzednim artykule kursu Tree or Three, czyli kursu wymowy na poziomie podstawowym.

Patryk Topoliński Językowa Siłka

Cześć, przepraszam, że na chwilę zmienię temat. Tu Patryk Topoliński, pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki.

Na portalu Językowa Siłka przez ostatnie lata stworzyliśmy kilkaset artykułów, będących bazą wiedzy do samodzielnej nauki kilkudziesięciu języków. Jak widzisz – pomimo tego, że codziennie odwiedza nas ponad tysiąc osób – na stronie nie ma typowych w internecie okienek z reklamami. Wynika to z faktu, iż portal jezykowasilka.pl utrzymywany jest poprzez nasze autorskie materiały edukacyjne.

🟢 Dziś chciałbym zaprosić Cię do zapoznania się z moim autorskim kursem Język w Rok! (z którym uczy się już ponad 1800 osób)

Z wykształcenia jestem psychologiem i w mojej pracy i moich materiałach łączę doświadczenie poligloty z wiedzą psychologiczną opartą na badaniach naukowych. Osobiście wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Obecnie odkrywam świat za pomocą 11 języków. A są to: polski, angielski, hiszpański, portugalski (brazylijski), francuski, grecki, włoski, szwedzki, rosyjski, niemiecki, turecki.

Moją autorską metodę Język w Rok stworzyłem w taki sposób, aby była przyjazna osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w samodzielnej nauce języków. Metoda Język w Rok to przepis na naukę języka kroczek po kroczku, który Ty możesz dostosować do swoich potrzeb oraz do języka, którego się uczysz. Tworzę materiały, które mają umożliwić Ci samodzielną, skuteczną, przyjemną i kilka razy szybszą, niż na tradycyjnych kursach naukę języka.

Kurs Język w Rok to sprawdzony przepis na to, jak krok po kroku nauczyć się dowolnego języka w rok do poziomu swobodnej komunikacji. Sprawdź darmowe lekcje, agendę kursu oraz opinie uczestników i przekonaj się, czy to coś dla Ciebie!

✅ "CHCĘ POZNAĆ SZCZEGÓŁY": https://jezykowasilka.pl/kurs/

Życzę Ci pięknego dnia, dużo uśmiechu i odwagi do spełniania językowych marzeń. I już zapraszam do dalszego zdobywania wiedzy na portalu Językowa Siłka.

Patryk Topoliński, założyciel Językowej Siłki
💪
😊


 

Brytyjski angielski (B1–B2): Internet

W poprzednim artykule z tej serii w sekcji Internet i jego dobrodziejstwa dla urozmaicenia nauki wymieniłam różne źródła internetowe, które mogą Ci pomóc w nauce brytyjskiego angielskiego. Sprawdzą się one również na poziomie średniozaawansowanym (no dobrze, Świnka Peppa i Alphablocks mogą być zbyt proste), więc jeśli jeszcze nie czytałeś poprzedniego artykułu, to gorąco Cię do tego zachęcam.

Nie oznacza to jednak, że nie polecę nic nowego.

Strony na Facebooku – materiały pomocnicze

social media

Jeśli jesteś jedną z osób, która nudząc się (albo po prostu w ramach hobby) lubi przeglądać Facebooka, warto polubić/śledzić na nim strony związane z brytyjskim angielskim. Oto kilka propozycji:

  • JĘZYK ANGIELSKI na tej stronie znajdziesz bardzo dużo przydatnych zwrotów i wyrażeń publikowanych tematycznie wraz z tłumaczeniami.
  • LearnEnglish British Council tutaj znajdziemy materiały do nauki brytyjskiego angielskiego, ciekawostki oraz odnośniki do zasobów, narzędzi i darmowych kursów.
  • English Idioms znajdziemy tutaj bardzo dużo infografik i postów z idiomami, synonimami, słownictwem tematycznym, slangiem i ciekawostkami.
  • BBC Radio 4 oficjalna strona facebookowa Programu 4 radia BBC. Sprawdzi się idealnie dla poszukujących materiałów „z życia wziętych.

Strony na Facebooku – memy

Jeśli jesteś fanem memów, również mam coś dla Ciebie:

  • Best British TV Shows – lubisz seriale? Dlaczego by nie wykorzystać tego do nauki brytyjskiego angielskiego? Znajdziesz tutaj zabawne/ciekawe kadry z seriali wraz z transkrypcją lub memy nawiązujące do seriali.
Best British TV Shows
Best British TV Shows · 26 March 2018 · Another great actor lost to alcohol and drugs
  • Itchy Feet: the Travel and Language Comic – a może Twoją pasją są podróże? Komiksy na tej stronie łączą tematykę podróży i języka z dodatkiem humoru. Brzmi dobrze.
  • Memes. Memes – czym byłby Internet bez memów? Czym byłaby nauka bez memów?? Brzmi jak pozycja obowiązkowa na liście materiałów do nauki angielskiego. Tym bardziej, że ta strona to doktorski projekt badawczy jednej z Siłaczek. Do dzieła więc!
  • Classical Art Memes – memów nigdy za wiele, a te połączone ze sztuką bawią szczególnie.
  • Co by pedzioł Szekspir? – na koniec gratka dla tych, którzy znają śląski. Na tej stronie znajdziesz dwujęzyczne memy śląsko-angielskie, często nawiązujące do popkultury.
Co by pedzioł Szekspir? Nie bydziesz mie robić za bozna - facebook page.
Co by pedzioł Szekspir? · 24 May 2019 · Nie bydziesz mie robić za bozna.

Brytyjski angielski (B1–B2): co jeszcze?

Nie zapominaj też o innych sposobach na naukę!

Jeśli posiadasz subskrypcję jednego z popularnych serwisów streamingowych, np. Netflix, czy HBO Go, poszukaj brytyjskich filmów, seriali (w tym mogą Ci pomóc memy z wspomnianej wyżej strony facebookowej) i przełącz język na angielski, by rozwijać umiejętności rozumienia ze słuchu. Jeśli nie czujesz się na siłach, możesz dodatkowo włączyć angielskie napisy.

Słuchanie a mówienie

Pamiętaj, że jeśli chodzi o rozwój umiejętności mówienia, nie wystarczy uczyć się słów. By nauczyć się mówić, trzeba… mówić. Poszukaj, np. na Facebooku, czy w Twojej okolicy nie ma spotkań językowych. Wielu Siłaczy poleca też aplikację Tandem na Androida lub iOS, za pomocą której możemy rozmawiać z rodzimymi użytkownikami języka (native speakers) za darmo. Ja osobiście nie miałam z nią do czynienia, natomiast tylu Siłaczy z Patrykiem na czele nie może się mylić!

słuchanie i mówienie - brytyjski angielski

Brytyjski angielski (B1–B2):  to już jest koniec

Oczywiście ta lista to zaledwie kilka moich ulubionych materiałów do nauki brytyjskiego angielskiego. Jeśli masz własne, które się tutaj nie znalazły, śmiało!, podziel się w komentarzu.

Jak zawsze, nie musisz korzystać ze wszystkich materiałów! To zestawienie ma za zadanie ułatwić wybór tych, które najbardziej będą Ci odpowiadać. Powodzenia!

Maja 🙂

Udostępnij ten artykuł
przez Maja Kurcius
Maja Kurcius – redaktor działu śląskiego Mówię po: polsku, angielsku, śląsku, trochę po chińsku (mandaryńsku), francusku i niemiecku. Obecnie uczę się chińskiego, starając się przemycać też po trochu reszty wymienionych. Absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Śląskim i informatyki na Politechnice Śląskiej. Obecnie Technical Writer. Mieszkała i uczyła angielskiego w Chinach i Polsce. Poza stricte językami obcymi oraz nauczaniem angielskiego pasjonuje się językoznawstwem, podobieństwami i różnicami językowymi oraz zmianami zachodzącymi w języku (głównie angielskim).
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *