Czego warto słuchać?
Od czego warto zacząć zanurzanie się? Oczywiście od brzegu, żeby potem iść coraz głębiej i dalej! Naukę języka ukraińskiego warto zacząć od osłuchania się z językiem, co pozwoli nie tylko na lepsze zrozumienie, ale też pomoże przy nauce akcentowania (w języku ukraińskim akcent jest ruchomy, a nie stały, jak w języku polskim). W tym celu warto zacząć od słuchania audycji radiowych. Mogę polecić dwie stacje, gdzie znakomita większość programów jest w języku ukraińskim. Pierwszą jest Hromadske Radio (http://hromadskeradio.org) związane z Hromadske TV, która odegrała ogromną rolę w kwestii informacyjnej podczas Majdanu w 2014 roku jako niezależne medium relacjonujące sytuację w kraju. Drugą stacją radiową jest Radio Svoboda (http://www.radiosvoboda.org), ukraiński oddział dawnego Radia Wolna Europa. Dlaczego akurat te stacje? Bo są przede wszystkim ukraińskojęzyczne, a to nam chodzi. W dalszym ciągu silną pozycję w mediach ma język rosyjski, stąd mój wybór.
Gdzie szukać, co oglądać?
Ze względów polityczno-społecznych do 2015 roku niewiele produkcji telewizyjnych było w języku ukraińskim. W ciągu ostatnich paru lat trochę się to zmieniło, powoli rozwija się rynek ukraińskojęzycznych produkcji. Warta uwagi jest oferta kanału 1+1, który udostępnił część swoich produkcji na swoim kanale na Youtube (https://www.youtube.com/user/1plus1channel/playlists), w tym wiele popularnych seriali. Na Youtube można też znaleźć starsze produkcje (czasem jeszcze z czasów radzieckich) – wystarczy wpisać do wyszukiwarki „українські фільми” i można poszukać czegoś dla siebie.
Od czego zacząć?
Można, a w zasadzie trzeba, zacząć od nauki alfabetu, by potem przejść na nieco wyższy poziom (już na przykład w aplikacjach Duolingo lub Memrise). Przyswajanie ukraińskiego jest dość szybkim procesem ze względu na podobieństwa: szybko się zorientujemy, że nagle rozumiemy większość tekstu, ale gorzej z mówieniem i pisaniem. Tutaj w sukurs nam idą takie strony, jak webpen.com.ua, gdzie możemy ćwiczyć swoją gramatykę, czy też portal ukr-mova.in.ua, przydatny w nauce ortografii. Pomocne też mogą być takie profile, jak Learn Ukrainian Online na Instagramie (http://www.instagram.com/learn_ukrainian_online) czy Chysta mova na Facebooku (http://www.facebook.com/chystamova). Świetną metodą jest też korzystanie ze słownika języka ukraińskiego, który znajdziemy na stronie sum.in.ua . Hasła są tam podane w sposób opisowy wraz z przykładami użycia pochodzącymi z literatury, w związku z czym łatwiej zapamiętać znaczenia nowych słów. Warty uwagi też jest podcast Learn Ukrainian with Roman na Youtube, który znajdziecie pod linkiem: https://www.youtube.com/channel/UC1uuGeXQ-iV4G0yIAIU9Png .
Kogo czytać?
Do najciekawszych mediów ukraińskich (w mojej subiektywnej opinii rzecz jasna 🙂 ), które warto śledzić (w tym na Facebooku) należą:
Espresso.tv – jeden z najpopularniejszych ukraińskich portali informacyjnych;
Zaxid.net – portal skupiający się w dużej mierze na sprawach zachodniej Ukrainy, ale też polsko-ukraińskich relacjach;
Zbruc.eu – opiniotwórczy portal galicyjski. Podobnie jak Zaxid.net wart uwagi, zwłaszcza dla początkujących, bowiem język na obu z nich jest nieco inny od tego w ogólnoukraińskich mediach (mniej rusycyzmów, więcej za to słów podobnych do języka polskiego, przez co łatwiej się czyta);
Pravda.com.ua – ukraińska Prawda to jeden z największych (jeśli nie największy) ogólnoukraiński serwis informacyjnych;
Day.kyiv.ua – internetowe wydanie jednej z największych ukraińskich gazet.
Całkowite zanurzenie – wnioski
Język ukraiński powoli „odzyskuje” przestrzeń w kulturze i obiegu medialnym Ukrainy, którą wcześniej wypełniały treści rosyjskojęzyczne. W takich kwestiach, jak choćby filmy, potrwa to zapewne jeszcze wiele lat, stąd wynikają obecnie problemy z dostępnością ukraińskich filmów. Niemniej jednak, warto szukać też treści związanych ze swoimi zainteresowaniami, bo to chyba najlepszy sposób na naukę – połączyć przyjemne z przyjemnym! Cały czas powstają na Ukrainie nowe inicjatywy oraz strony, które pozwolą nam poszerzać swoje horyzonty, przy jednoczesnym zanurzeniu się w języku ukraińskim.
Cześć, tu Patryk. Założyciel Językowej Siłki! Zachęcam Cię gorąco do zasubskrybowania kanału Język w Rok. Dzięki temu nie przegapisz żadnych nowości jeśli chodzi o moje wskazówki oraz językowe eksperymenty i wyzwania! 😉
Poniżej film na temat opisanej w tym artykule metody zanurzenia!
https://www.youtube.com/watch?v=wRAFOKThoh4 można jeszcze obejrzeć ten film.
https://www.youtube.com/watch?v=YYos4eFG9Xs&t=28s ten film i nie tylko – włąściwie cały kanał. Ta prowadząca jest tak super skromna i może właśnie dlatego jest dla mnie tak seksowna…