Dawid Sołtysek – mini wywiady z Językowymi Siłaczami #08

Przed Wami, bez zbędnego wstępu – Dawid Sołtysek!

Wywiady z Językowymi Siłaczami swoją premierę mają co piątek w grupie Językowa Siłka na Facebooku. Wywiad z Dawidem ukazał się oryginalnie w tym miejscu i tam też miała miejsce dyskusja członków naszej społeczności dotycząca tej rozmowy. 

Opowiedz nam swoją językową historię jakich języków się uczysz i dlaczego?

Czymś co od zawsze mnie intrygowało i ciekawiło były właśnie języki obce, które od najmłodszych lat pojawiały się w moim życiu. Czy to angielski w szkole podstawowej/gimnazjum/liceum/na studiach (łącznie będzie z 15 lat), następnie doszedł niemiecki (6 lat nauki szkolnej + 2 lata nauki dodatkowej), a w liceum zaprzyjaźniłem się z językiem włoskim (3 lata + 2,5 roku kurs).

Obecnie posługuję się biegle angielskim, włoskim i oczywiście polskim jako językiem ojczystym. Dodatkowo, by rozwijać swoje zamiłowanie od ponad roku uczę się języka portugalskiego, a początkiem tego roku w ramach wyzwania #jezykwrok zacząłem hiszpański.

Kolejnym językiem jakiego się podjąłem jest język hebrajski, który zaskoczył mnie swoim ciekawym brzmieniem i pisownią, gdyż w stosunku do innych języków semickich litery (znaki) piszemy osobno, co znacznie ułatwia naukę. Na chwilę obecną stawiam dopiero pierwsze kroki, ale na pewno nie odpuszczę jego nauki.

Dlaczego używam i uczę się akurat tych? Po pierwsze bardzo lubię języki obce, to, że dzięki ich znajomości mogę swobodnie porozumieć się z większością znajomych z zagranicy, będąc na wakacjach jestem w stanie swobodnie zapytać o drogę, kupić bilet czy złożyć zamówienie w restauracji. Znając włoski jako jeden z języków rodziny romańskiej jest mi znacznie łatwiej uczyć się pozostałych – hiszpański, portugalski. Po drugie uczę się dla samego siebie, aby wciąż się rozwijać a jednocześnie podnosić swoje kwalifikacje osobowe.

Jakie są Twoje ulubione metody nauki języków? Jak w tym momencie wygląda Twoja nauka?

Chyba nie istnieje jedna najlepsza metoda nauki, dlatego staram się łączyć takie jak:

a) podcasty – aby osłuchać się z językiem mówionym, b) czytanie książek czy artykułów w języku obcym co pozwala na oswojenie się ze słowem pisanym,

c) aplikacje językowe jak DuoLingo, Drops itd. gdzie istnieje możliwość automatycznej korekty popełnianych błędów

d) książki do nauki, z których korzystam codziennie, staram się planować naukę z książką na cały kolejny tydzień

e) rozmowy, nawet te tekstowe z native’ami, których nic nie zastąpi

f) bierne słuchanie muzyki, oczywiście w języku obcym – nie można przecież cały czas się uczyć, czasami trzeba odpocząć

A jakie są w tym momencie Twoje największe językowe zagwozdki? Z czym masz problemy, jak starasz się sobie z nimi radzić oraz w czym inni Siłacze mogliby Ci pomóc?

Aktualnie moim największym wyzwaniem jest ułożenie sobie w głowie i nie tylko czasów we wszystkich trzech językach romańskich: włoskim, portugalskim i hiszpańskim. Poszukuję metod oraz wszelkich materiałów porządkujących te tematykę (tabele, spisy, mapy myśli itd.)

Powiedz coś więcej o sobie czym się zajmujesz w życiu? Co jest dla Ciebie ważne? Jakie masz pasje, co Cię inspiruje?

Mam 26 lat i pochodzę z przepięknego miasta na południu Polski z Bielska-Białej. Tutaj się urodziłem i wychowałem. Tutaj mieszkam, pracuję dla jednej z polskich firm, tutaj ukończyłem również studia inżynierskie.

Inspiracje znajduję praktycznie na każdym kroku, w muzyce, w otaczającym mnie świecie, w ludziach których spotykam na swojej drodze. Jest tego naprawdę dużo i uważam, że wiele osób mogłoby takie najmniej doceniane momenty wykorzystać w swoim codziennym działaniu.

Najważniejsze dla mnie w życiu jest by się nigdy nie zatrzymywać, bo jak powiedział słynny niemiecki poeta Johann Wolfgang von Goethe: „Kto nie idzie do przodu, ten się cofa.”

Czy chciałbyś przekazać Językowym Siłaczom coś jeszcze od siebie?

Gdyby grupa nie była związana z nauką języków powiedziałbym coś w stylu: „Pamiętajcie, że nauka języków nie musi być straszna, a każdy nowo poznany jest kluczem do setki kolejnych drzwi”, natomiast znając już społeczność Językowej Siłki chcę powiedzieć tylko: „Nie poddawajcie się nigdy i nawet jeżeli ktoś Wam wmawia że to nie ma sensu, udowodnijcie mu że się myli”. Powodzenia! 

 

Redakcja

Wierzymy, że nauka języków może być przyjemnością. Że otwartość na ludzi i kultury jest siłą napędową nowoczesnego świata. Inspirujemy Polaków do nauki języków. Z nami żaden język nie jest obcy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️