Jak się zmotywować do nauki?

Jak się zmotywować do nauki? 3 proste kroki

Motywacja – a w zasadzie jej brak – jest jest jedną z przyczyn, dla której ludzie najczęściej rezygnują z nauki języków. Jak zmotywować się do nauki w sposób mądry i skuteczny w 3 prostych krokach? Sprawdź!

Motywacja – a w zasadzie jej brak – jest jest jedną z przyczyn, dla której ludzie najczęściej rezygnują z nauki języków. Choćby nie wiadomo jak wielkie były ich chęci na początku nauki i choćby nie wiadomo jak bardzo byli zmotywowani, wielu z nich właśnie z tego powodu kończy przedwcześnie swoją językową przygodę. Problem w tym, że tak niestety w dużej mierze działa motywacja. Nie jest studnią bez dna, a raczej przelotnymi deszczami i nie da się w pełni kontrolować nawet motywacji wewnętrznej. Chciałbym Ci dzisiaj opowiedzieć o tym jak zmotywować się do nauki oraz dlaczego nie warto z motywacji robić fundamentu naszej chęci do nauki. 

Jak się zmotywować do nauki? A jakie jest Twoje DLACZEGO?

Pierwszym z pytań, na jakie warto sobie odpowiedzieć, jest „jakie jest Twoje DLACZEGO”. I choć być może brzmi to trywialnie… to w prostocie bardzo często tkwi metoda. Nauka języka może być w dużym stopniu przyjemnością, ale warto pamiętać o tym, że aby osiągnąć płynność, będzie trzeba przejść przez żmudny i często monotonny proces, który potrwa wiele miesięcy. Aby przez niego przejść, musimy mieć pewność, że nauka tego konkretnego języka jest dla nas naprawdę ważna. Innymi słowy – musi nam naprawdę zależeć, tak abyśmy w trudnych momentach byli gotowi zacisnąć zęby i iść naprzód.

Warto aby Twoje DLACZEGO było możliwie precyzyjne. Przykłady? W moim przypadku, podczas nauki greckiego w ramach wyzwania Język w Rok 2019, chcę udowodnić sobie i Wam, że można się nauczyć do poziomu swobodnej komunikacji zupełnie obcego i trudnego języka w rok. W Twoim przypadku może być to chęć nauczenia się do poziomu C1 języka hiszpańskiego, w celu znalezienia lepiej płatnej pracy, co z kolei pozwoli Ci na więcej podróży, które od zawsze były Twoim marzeniem. A może nie zależy Ci ani na pieniądzach, ani na podróżach, a za to chciałbyś poczytać działa literatury w oryginale? Może chcesz się móc porozumieć z rodziną partnera życiowego? Najważniejsze, aby Twoim DLACZEGO było coś, co pomoże Ci spędzić wiele przyjemnych godzin nauki, ale też coś, za co jesteś w stanie wycierpieć wiele godzin frustracji oraz innych negatywnych emocji. Bo umówmy się – nauka języka, to nie tylko przyjemność.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś – zasubskrybuj mój kanał na YouTube i zapewnij sobie cotygodniową dawkę językowej wiedzy i rozrywki!

Odwrotne podejście do motywacji

Wiele osób postrzega motywację – również tę wewnętrzną – jako coś, co przychodzi do nas z nie-do-końca-wiadomo-kąd. I to w dodatku przychodzi dość niespodziewanie i nie mamy nad tym żadnej kontroli. Wygląda to mniej więcej tak:

INSPIRACJA —> MOTYWACJA —> DZIAŁANIE

Jeśli patrzymy na motywację w ten sposób, nic dziwnego, że kiedy się ona wyczerpuje, przestajemy działać. Jeśli warunkiem działania jest motywacja, a ta z kolei jest obecna tylko, jeśli została poprzedzona pozytywnymi emocjami i inspiracją… jest w tym łańcuchu za dużo czynników, które mogą zostać „uszkodzone”. A jeśli nie będzie ani inspiracji, ani motywacji, nie będzie też działania. To trochę tak, jakbyśmy nie mając wody siedzieli i modlili się o deszcz, kiedy możemy po prostu wybrać się do pobliskiej studni i stamtąd tę wodę zaczerpnąć. I przejąć kontrolę! Co byś powiedział na taki łańcuch motywacji?

Moc samodyscypliny, czyli jak zmotywować się do nauki… bez motywacji!

DZIAŁANIE —> INSPIRACJA —> MOTYWACJA —> DZIAŁANIE

Nie masz motywacji do nauki? Przejmij kontrolę i zacznij działać. Nawet nie mając motywacji… po prostu zacznij się uczyć, zgodnie z zasadą zrób cokolwiek. Jeśli zupełnie bez motywacji usiądziesz do nauki (a masz wyraźne DLACZEGO), wówczas ani się obejrzysz, a Twoje działanie doprowadzi do tego, że się zainspirujesz. W nauce pojawi się coś nowego – nowe i ciekawe słowo, zwrot, konstrukcja gramatyczna, którą chcesz sobie odświeżyć… Przypomnisz sobie, że miałeś oglądać serial z napisami w obcym języku. Za chwilę okaże się, że ta inspiracja doprowadziła do kolejnej dawki motywacji, która z kolei sprawi, że będziesz miał ochotę do jeszcze intensywniejszego działania. A jeśli łańcuch się przerwie? Zrób sobie dzień przerwy i wróć do nauki poprzez… działanie – niezależnie od pokładów motywacji.

Tak to opisała jedna z czytelniczek mojej książki, w notatkach na temat rozdziału dotyczącego motywacji w nauce języków:

Jeśli nie masz motywacji – codziennie przygotuj obiad. Jeśli motywacja przyjdzie – wypraw prawdziwą ucztę.

Oprzyj swoją naukę raczej na samodyscyplinie niż motywacji. Nie łudź się też, że tym razem już na pewno wszystko pójdzie sprawnie. Nauka języka może być przyjemna, ale pewnych rzeczy nie oszukasz. Zdarzą się gorsze momenty, okresy braku chęci, będziesz też zajęty innymi sprawami. Przyjdą bardzo różnego rodzaju kryzysy, a nauka będzie trwała miesiącami, czy nawet latami. Ale niewątpliwie jest to wysiłek, który warto podjąć. A co jeśli taki kryzys przyjdzie? Pamiętaj, że jest on częścią planu, a nie żadną anomalią! Jeśli czujesz, że chodzi o zwykły brak chęci, skorzystaj z samodyscypliny. Jeśli zaś jesteś nauką po prostu przemęczony – zrób sobie językowy urlop. Nie ucz się przez dzień, dwa, trzy, maksymalnie tydzień, a potem na spokojnie wróć do nauki.

jak się zmotywować do nauki
W odwiedziny przyszła Pani Motywacja. Pora na prawdziwą językową ucztę!

Jak się zmotywować do nauki? Zbuduj nawyk i ucz się codziennie!

No dobrze – ale jak często mam się uczyć? Codziennie? No chyba oszalałeś autorze artykułu! Wychodzę stąd, uciekam czym prędzej i nie wracam. Spokojnie, poczekaj, calma. Codzienna nauka nie musi oznaczać ślęczenia nad książkami przez wiele godzin. Ma ona po prostu na celu to, by język stał się dla Ciebie jak najbardziej naturalny i nie-obcy. O tym jak językiem się otoczyć i wprowadzić go niepostrzeżenie do swojego życia przeczytasz w artykule o całkowitym zanurzeniu. Codzienna nauka jest też kluczowa w przypadku nauki słownictwa. Tak po prostu działają nasze mózgi, że najlepiej zapamiętujemy, kiedy uczymy się codziennie. Ale ponownie – chodzi raczej o 15 minut każdego dnia spędzone na mądrej nauce słówek, niż godziny nad nudnymi zadaniami. O tym dlaczego tak jest, a także jak się uczyć słówek szybko i skutecznie opowiedziałem w artykule oraz w filmie na ten temat.

Wszyscy wiemy, że najtrudniejsze w nauce języków jest „zebranie się” do nauki. Chciałbym Ci zatem zaproponować wyzwanie. Zbuduj sobie nawyk codziennej nauki języka. Dzięki temu nauka będzie Ci przychodzić dużo łatwiej, stanie się dla Ciebie naturalnym elementem dnia i będziesz wręcz czuł się dziwnie, jeśli danego dnia się nie pouczysz. Jak to zrobić? Przygotuj sobie kartkę, na której znajdzie się 30 małych kwadracików symbolizujących 30 kolejnych dni. Przez najbliższy miesiąc – zaczynając od dziś, nie od jutra! – ucz się codziennie. Ustal sobie, że aby zaliczyć dzień potrzebujesz się uczyć przez minimum kwadrans, a następnie przez 30 kolejnych dni nie idź spać nie pouczywszy się. Według badań, po tym czasie powinieneś już wykształcić nawyk codziennej nauki języka. Nie musisz dziękować. 😉

A jak brzmiałaby Twoja odpowiedź na pytanie „jak się zmotywować do nauki?” Jakie są Twoje sposoby? Odpowiedz koniecznie w komentarzu!

Psst: chcesz zdobyć więcej językowej wiedzy? Kup moją książkę!

 

książka Językowa Siłka
Kliknij w obrazek i kup książkę! 🙂

Jeśli takie podejście do kwestii motywacji do Ciebie przemawia, zachęcam Cię do zapoznania się z moją książką „Językowa Siłka – skuteczne metody nauki języków”, która jest dostępna jako e-book. Znajdziesz w niej najlepsze metody na naukę języków, a także wszystko, co musisz wiedzieć, aby nauczyć się języka od zera do płynności. Przeczytasz o tym jak efektywnie uczyć się słownictwa, jak opanować wymowę i gramatykę, jak ćwiczyć słuchanie i czytanie, jak przełamać barierę w mówieniu, osiągnąć płynność w obcym języku i jak ten cały proces zaplanować. Brzmi dobrze?

HOP DO SKLEPU, GDZIE ZNAJDZIESZ SPIS TREŚCI I WSZYSTKIE SZCZEGÓŁY!

Patryk Topoliński

Pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki oraz wyzwania Język w Rok. Psycholog międzykulturowy. Czerpie radość z odkrywania świata po: polsku, angielsku, hiszpańsku, rosyjsku, szwedzku, włosku, francusku, grecku, niemiecku oraz portugalsku (akcent brazylijski). Wierzy, że nauka języków może być przyjemnością oraz pomaga ludziom odkrywać naukę języków na nowo. Autor książki “Językowa Siłka – skuteczne metody nauki języków” oraz podręcznika “Matura z języka na 100%”. Pracuje jako Trener Językowy i zarządza Językowym Sklepem. Oprócz tego jest gospodarzem grupy Językowa Siłka na Facebooku, prowadzi językowego Instagrama @jezykwrok, a na YT oraz Facebooku opowiada o wyzwaniu Język w Rok oraz o wszystkim, co związane z językowym stylem życia!