język japoński od podstaw

Język japoński od podstaw: materiały na poziomie A1–A2

Chcecie zacząć uczyć się japońskiego od podstaw, lecz jeszcze nie wiecie jak się za to właściwie zabrać? W takim razie świetnie trafiliście: mam dla Was garść wskazówek i materiałów do wykorzystania w nauce japońskiego na poziomach A1-A2. Przygodę z japońskim czas zacząć!

Jak ugryźć język japoński od podstaw? Od czego zacząć i z jakich materiałów korzystać, ucząc się japońskiego samodzielnie? Te i inne podobne pytania zadajecie mi, drodzy Siłacze, niezwykle często i nic w tym dziwnego. Polski rynek wydawniczy jeszcze nie może pochwalić się szerokim wachlarzem dobrych podręczników do nauki japońskiego. No i przecież podręcznik to nie wszystko w nauce języka! Dziś mam dla Was kilka ciekawych propozycji – książek i miejsc w Sieci – które śmiało możecie uczynić swoją bazą w nauce japońskiego od zera w warunkach domowych.

Język japoński od podstaw – od czego zacząć?

Jestem wyznawczynią poglądu, że nim tak naprawdę zaczniemy wgryzać się w świadomą naukę gramatyki czy słownictwa, powinniśmy się z wybranym przez nas językiem osłuchać. Nie będzie przesadą, jeśli poświęcicie na ten wstęp do właściwej nauki kilka intensywnych tygodni, a nawet miesięcy. Słuchajcie japońskiej muzyki w drodze do szkoły czy pracy, w wolnej chwili obejrzyjcie odcinek anime czy serialu japońskiego. To etap, w którym wcale nie musicie rozumieć języka, który słyszycie. Sprawcie raczej, aby japoński ze swoim brzmieniem i melodią towarzyszył Wam w codziennym życiu. Czerpcie przyjemność z otaczania się nim! Dopilnujcie, by każdego dnia zapewnić sobie w miarę możliwości jak największą dawkę japońskiego – niezależnie od tego, czy będzie to piętnaście minut słuchania muzyki, czy dwie godziny oglądania wciągającej japońskiej dramy na Netflixie (choć i tak nie wierzę, że jesteście w stanie przerwać po zaledwie dwóch godzinach 😉).

Ołówek w dłoń, czyli nauka pisania

Nauka japońskiego od podstaw wiąże się z opanowaniem nowych systemów pisma. Na szczęście wystarczy kilka kliknięć, aby znaleźć w Internecie bezpłatne materiały do nauki hiragany i katakany – dwóch podstawowych sylabariuszy. Tutaj dla przykładu znajdziecie mój ulubiony arkusz do nauki hiragany, a tutaj – do nauki katakany.  Wystarczy je wydrukować, a następnie bez wytchnienia pisać znak za znakiem. Do pisania przyda się zeszyt w kratkę, która pomoże kontrolować wielkość znaku tak, abyście z łatwością mieścili go w kwadratowym polu. Zaopatrzcie się też w aplikację na telefon do nauki pisma. Pozwoli Wam to ćwiczyć kanę, nawet jeśli nie macie pod ręką kartki i długopisu. Jeśli stwierdzicie, że to za mało, sięgnijcie po Japoński w grach i zabawach Marty Szyler. Książka pełna jest ćwiczeń i gier, które można wykorzystać, ucząc się zarówno samodzielnie, jak i w grupie. Taki zbiór z pewnością zaspokoi potrzeby każdego, komu nie wystarcza samo pisanie i odczytywanie znaków.

Ciekawi Was pismo japońskie? Koniecznie sięgnijcie do przewodnika po kanie, aby dowiedzieć się więcej!

Na czym oprzeć naukę języka japońskiego od podstaw?

Podczas uczenia się japońskiego samodzielnie warto uzupełnić swoją biblioteczkę o podręcznik, który łączy w sobie rozdziały omawiające znaki kanji, gramatykę i przy tym słówka. Pozycją dostępną na polskim rynku, którą polecam wszystkim początkującym, jest seria Nihongo wa kantan desu yo! Kompletny kurs języka japońskiego autorstwa Moniki Szyszki. W świecie języka japońskiego odpowiednikami poziomów A1A2 są N5N4. Zacznijcie więc od „piątki”, aby później piąć się ku najwyższemu poziomowi, jakim jest N1. Wspomniany podręcznik na poziomie N5 wprowadzi Was w język japoński od podstaw, wytłumaczy wymowę i opowie dokładnie, jak działa japońskie pismo. Niewątpliwą zaletą tej pozycji jest przystępnie wytłumaczona gramatyka i liczne ćwiczenia. Te polegają na tłumaczeniu zdań, do czego odpowiedzi znajdziecie z tyłu książki. Rozejrzyjcie się też po stronie internetowej MLC – szkoły językowej w Tokio, która udostępnia dziesiątki materiałów dla początkujących. Znajdziecie tam wszystko, czego potrzebujecie na start: znaki kanji, liczby, podstawy gramatyki i wiele, wiele więcej!

język japoński od podstaw
Oprócz dobrych materiałów istotna jest też Wasza organizacja czasu. Zaplanujcie naukę japońskiego na każdy dzień i poświęcajcie podobne ilości czasu na ćwiczenie wszystkich składowych języka: czytania, pisania, wymowy, gramatyki i słownictwa.

Język japoński od podstaw – jeszcze kilka materiałów

Aby ćwiczyć czytanie na poziomach N5–N4, sięgnijcie po te japońskie legendy i podania oraz po blog Nippontalk. Warto pobrać też aplikację ELer, w której znajdziecie dziesiątki uproszczonych językowo newsów. Wymowę zwrotów i słów ćwiczcie z Forvo, gdzie native speakerzy wrzucają pliki audio z wymową wyrazów, które kłopoczą uczących się. Dodajcie do swoich subskrypcji na YouTube JapanesePod101. Poznacie tam ogrom ciekawych i użytecznych w konwersacjach słówek, a także ciekawostki o Japonii w formie zabawnych kilkuminutowych lekcji.

Na Easy Languages z kolei wysłuchacie miniwywiadów z Japończykami na różne codzienne tematy – od deszczu w Japonii po sztuki walki. Nie mogę też nie polecić jednej z moich ulubionych twórczyń na YouTube, Chiki Yoshidy. Chika używa w swoich filmikach zarówno japońskiego, jak i angielskiego, niejednokrotnie mówiąc dokładnie to samo w obu językach. Taki zabieg znacząco ułatwia zrozumienie treści i tym samym nie odbiera przyjemności czerpanej z oglądania filmów. Pamiętajcie przecież o najważniejszym: nauka tego języka powinna dawać Wam nieopisaną satysfakcję i być świetną zabawą już od pierwszych zapisanych znaków i wypowiedzianych po japońsku słów!

Macie ochotę na jeszcze kilka użytecznych narzędzi i materiałów? Chcecie dowiedzieć się, co czeka Was podczas nauki japońskiego? Koniecznie sprawdźcie ten artykuł o nauce języka japońskiego!


patryk topoliński

Cześć, przepraszam, że na chwilę zmienię temat. Tu Patryk Topoliński, pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki. Jak być może widzisz na portalu Językowa Siłka w zasadzie nie ma reklam zewnętrznych sponsorów. Wynika to z faktu, iż portal jezykowasilka.pl utrzymywany jest poprzez nasze autorskie materiały edukacyjne Wydawnictwa Językowa Siłka. Dlatego też w tym miejscu chciałbym Cię zachęcić do zapoznania się z moim autorskim kursem Język w Rok, o którym chciałbym Ci odrobinę opowiedzieć.

Osobiście wierzę, że nauka języków może być przyjemnością i wszystkie moje autorskie materiały edukacyjne tworzę tak, aby były przyjazne osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w samodzielnej nauce języków, by takie osoby mogły się uczyć swoim tempem. Swoimi działaniami staram się budować autonomię osób, które uczą się z moją pomocą i sprawiać, by… jak najszybciej przestały mnie potrzebować. Przede wszystkim zaś chcę, aby wszystkie moje materiały i wskazówki były maksymalnie praktyczne, przynoszące radość oraz możliwe do wdrożenia i zastosowania od razu, choćby dziś.

Z wykształcenia jestem psychologiem i w mojej pracy i moich materiałach łączę doświadczenie poligloty, który w swoim życiu uczył się 10 języków, z wiedzą psychologa. Napisałem nawet pracę magisterską „Psychologiczne ramy metody Język w Rok: samodzielnej nauki języków obcych” i obroniłem ją na 5 z wyróżnieniem. 😉 Nie wymyślam moich metod z kapelusza. Są poparte badaniami naukowymi oraz wieloletnią praktyką.

W moim autorskim programie Język w Rok poprowadzę Cię za rękę przez cały etap nauki dowolnego języka od decyzji o rozpoczęciu nauki, aż po osiągnięcie poziomu swobodnej komunikacji i wymarzonej płynności

Zapisy na pierwszą edycję rozpoczną się 17 stycznia 2022 roku i będą dostępne wyłącznie dla osób zapisanych na listę, do której możesz się zapisać pod poniższym linkiem (będzie tam też najlepsza cena w historii, nigdy nie będzie taniej).

Zapisało się już 1200 osób! Dołącz i Ty!
Zapisz się teraz w 10 sekund --> https://bit.ly/kurs-patryk

Życzę Ci pięknego dnia, dużo uśmiechu i odwagi do spełniania językowych marzeń. I już zapraszam do dalszego zdobywania wiedzy na portalu Językowa Siłka.

Patryk ❤️😊


 

Paulina Joanna Stańczyk

Japonistka, amerykanistka, lektorka języków angielskiego i japońskiego, wychowawczyni letnich obozów językowych. Uwielbia czytać, pisać, podróżować, rozmawiać, poznawać, chłonąć świat wszystkimi zmysłami. Nade wszystko kocha szerzyć pasję do języków obcych i dzielić się ich pięknem z innymi.