Kaliningrad

Kaliningrad szykuje się do mistrzostw

Kaliningrad. Było to pod koniec kwietnia. Było jeszcze zimno (chwilami), a świat mówił o wszystkim, ale jeszcze nie o piłce. W Kaliningradzie jednak sprzedawano już piłki, choć były to piłki przedziwne – napełnione słoną wodą czerpaną wprost ze świętego źródełka.

(wersja audio – dla tych, którzy wolą słuchać :))

Kaliningrad.

Nie byłam sama. Jechałyśmy we cztery. Był piątek rano, kiedy wysiadłyśmy na dworcu. Wracałyśmy w niedzielę po południu. Mówi się, że trzeba się dziwić. Jednym ze zdziwień były bilety powrotne kupione w kasie na dworcu – imienne, z numerem paszportu i miejscem na podpis. Każda podpisała nie swój bilet – na szczęście podpis niczego nie unieważniał.

Kaliningrad szykował się do mistrzostw i stawiał tablice informujące o dojściu na dworzec i stadion. Stadion nie był jeszcze gotowy, drogi dojazdowe też nie – wokół stadionu trwała budowa, ale myśmy dzielnie maszerowały po nowej nawierzchni i nikomu to nie przeszkadzało. Remontowano też drogi miastowe i miastowe chodniki, malowano płoty. Pracowite dni upływały szybko, choć nam nie do końca, bo też nie po to tu przyjechałyśmy.

Kaliningrad.

Kaliningrad. Kaliningrad

„Girls just wanna have fun”, więc szukałyśmy rozrywek. Z latarni rozciągał się widok, wspięłyśmy się więc na szczyt; był jarmark i mnóstwo, mnóstwo kantowskich pamiątek, dlatego odwiedziłyśmy Immanuela, naszego przyjaciela zza wschodniej granicy.

Kaliningrad

Masz w planach Kaliningrad? Tutaj przeczytasz o tym, jak bez wychodzenia z domu możesz zanurzyć się w rosyjskim!

Kaliningrad

Kaliningrad

Później było zoo i smutek ogarnął nas wielki – zoo jest ciasne, a warunki trzymania zwierząt złe i tylko niektóre tabliczki śmieszą [1]. Było też kino z Gogolem w roli głównej, Дом Советов [Dom Sowietow], galerie handlowe i bliny.

Kaliningrad

Kaliningrad

I był też międzynarodowy konkurs wyraźnego czytania i recytacji w języku rosyjskim – przyczyna sprawcza całego zamieszania, na który namówiła nas opiekun koła naukowego. Było ponadnarodowo, barwnie i ciekawie. Zambia, Irak, Syria, Polska, Rosja… – to raptem kilka z kilkunastu krajów, które reprezentowali uczestnicy – studenci różnych uczelni.  Było międzykulturowo, choć łączył jeden język i jedna kultura.

My jednak o Kaliningradzie piszemy. O ruchliwych ulicach i o bezdomnych psach, na tych ulicach żyjących. Podobno przed mistrzostwami zabijano psy w miastach, gdzie rozgrywa się teraz mecze [2]. Podobno, bo mówi się też o zwykłym odławianiu i umieszczaniu w schroniskach różnego typu [3]. Kto ma rację? Komu wierzyć? Nie wiem, ale wiem, że Rosja boryka się z problemami bezdomnych zwierząt i Kaliningrad nie jest tu wyjątkiem. Tak właśnie szykuje się do mistrzostw, tak dba się o bezpieczeństwo kibiców.

Kaliningrad

Kaliningrad

Kaliningrad

Joanna Łaszcz

[1] Tłumaczenie napisu na tabliczce ze zdjęcia: „Nie widać mnie? Przepraszam za niedogodności. Udałem się do swojego apartamentu. Tapir”.

[2] Przykładowo: Волчек Д. (20.01.2018) Убийство во имя футбола. Радио Свобода <https://www.svoboda.org/a/28982867.html> [dostęp: 18.06.2018].

[3] Przykładowo: В Калининграде начали отлов собак перед ЧМ-2018 (24.04.2018)<https://ria.ru/society/20180424/1519343399.html> [dostęp: 18.06.2018];
„Зрелище было страшное”: В Калининграде начался отлов собак (25.04.2018). Калининград 24  <http://kaliningrad-city24.ru/news/society/zrelishhe-bylo-strashnoe-v-kaliningrade-k-chm-2018-nachalsya-otlov-sobak> [dostęp: 18.06.2018].

Joanna Łaszcz

Zakochana w słowach lingwoholiczka, absolwentka filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Przez blisko trzy lata uczyła rosyjskiego w liceum, przez dwa była też wychowawczynią. Ma sto pomysłów na minutę i nie zawaha się ich użyć. Tak dla hecy obserwuje i analizuje świat. Uwielbia zastanawiać się nad życiem jednostki w społeczeństwie, a wszelkie zachowania społeczne od razu łączy z uwarunkowaniami kulturowymi. Językowa Siłka to jej ulubiona siłownia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️