...

Rozwój
w dwóch
językach

50 pytań i odpowiedzi

Książka „Rozwój w dwóch językach. 50 pytań i odpowiedzi” dostarczy Ci rzetelnej wiedzy o dwujęzycznym rozwoju i wychowaniu, gotowej do przełożenia na praktykę.

Dzięki temu eBookowi:

 • Dowiesz się, jak przebiega rozwój dziecka dwu- i wielojęzycznego – które zjawiska są normą rozwojową, a które warto skonsultować ze specjalistą,
 • Otrzymasz solidną ekspercką dawkę wiedzy, opartą na najnowszych badaniach naukowych, dzięki której poradzisz sobie z wyzwaniami w dwujęzycznym wychowaniu (np. co robić, kiedy dziecko nie chce z Tobą rozmawiać w Twoim języku, kiedy najlepiej wprowadzić kolejny język, jak przygotować dziecko do pójścia do placówki, jeśli język przedszkola/szkoły jest inny niż Wasz język domowy),
 • Dowiesz się, co wziąć pod uwagę, planując dwujęzyczne wychowanie i jak na co dzień w naturalny sposób wspierać rozwój w dwóch językach,
 • Zaoszczędzisz czas poświęcony na szukanie informacji o rozwoju i wychowaniu dzieci dwujęzycznych, bo wiedzę w pigułce będziesz mieć w jednym miejscu i zawsze będziesz mieć możliwość do niej wrócić na kolejnych etapach rozwoju dziecka. 

O autorce:
Dr Joanna Kołak

Obroniła doktorat z psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2012 roku zajmuje się naukowo badaniem rozwoju językowego i poznawczego dzieci dwujęzycznych. Pracuje jako wykładowczyni na Uniwersytecie Salfordzkim, a doświadczenie badawcze przenosi na praktykę, od kilku lat wspierając przez szkolenia i konsultacje rodziny wielojęzyczne z całego świata oraz specjalistów pracujących z dziećmi dwujęzycznymi. Od 2018 roku zajmuje się naukowo również rozwojem dzieci w świecie mediów cyfrowych. Jest autorką wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych, a do tego aktywnie popularyzuje naukę w mediach społecznościowych.

Ekspercka i praktyczna – jedyna taka na rynku książka na temat rozwoju w dwóch językach, w wygodnym formacie eBooka. Wysyłamy w kilka sekund, niezależnie od tego, w którym miejscu na planecie Ziemia się znajdujesz.

Wciąż się zastanawiasz?

Zagrajmy w otwarte karty!

A poniżej kilka przykładowych stron prosto z poradnika

Jaka jest cena eBooka?

Cała wiedza o tym jak wychować dziecko w dwóch językach, jest teraz dostępna jako eBook za...

129 zł

129 zł, czyli mniej więcej równowartość jednego wyjścia do restauracji z rodziną... w zamian za uporządkowaną wiedzę i praktyczne wskazówki, które pozwolą Ci uniknąć błędów i chaosu w wychowaniu dwujęzycznym. Ta książka to wszystko, co potrzebujesz wiedzieć, aby zapewnić swojemu dziecku harmonijny rozwój w dwóch językach (lub więcej).

129 zł to zaledwie 40% ceny konsultacji indywidualnych u dr Joanny Kołak, a na żadnej konsultacji indywidualnej ani webinarze nie da się zmieścić tylu przydatnych rad i wiedzy eksperckiej, co w eBooku.

W dodatku ta wiedza przyda Ci się przez wiele lat. Wszystko będziesz mieć w jednym miejscu i zawsze będziesz mieć możliwość wrócić do pytań i odpowiedzi na kolejnych etapach rozwoju dziecka.

Sprawdź co mówią o tym poradniku Czytelnicy:

Masz pytania? Przeczytaj FAQ:

 

Tak! Charakterystyczne zjawiska w rozwoju i mowie dzieci dwujęzycznych występują też u dzieci wielojęzycznych. Pewne aspekty będą się trochę różnić, np. inne mogą być wyzwania, z którymi spotykają się rodzice dzieci wielojęzycznych (bo im więcej języków w otoczeniu dziecka, tym większe pole manewru, jeśli chodzi o kolejność wprowadzania tych języków i rozplanowanie używania ich w rodzinie i poza domem). Te aspekty są dokładnie omówione w e-booku w odpowiedziach do pytań, które dotyczą wielojęzycznego rozwoju i wychowania.

Przypominam, że książka składa się z 50 pytań i obszernych odpowiedzi na te pytania. Przykłady pytań:

 • Czy dzieci dwujęzyczne faktycznie zaczynają mówić później niż jednojęzyczne?
 • Czemu jedne dzieci uczą się języka szybciej, a inne wolniej?
 • Jak dobrać strategię dwujęzycznego wychowania do naszej rodziny?
 • Czy jedna osoba może mówić do dziecka w więcej niż jednym języku?
 • Kiedy wprowadzić kolejny język, jeśli dziecko mówi już w dwóch/trzech?
 • Czy dziecko może się nauczyć języka z mediów?
 • Czy to w porządku, że mieszamy w domu języki w rozmowach z dzieckiem?
 • Jeśli nie mówiłam do dziecka od początku w moim języku, to czy zaczynanie teraz ma sens?
 • Czy jedna osoba w otoczeniu dziecka ma szansę nauczyć dziecko języka?
 • Kiedy wczesny rozwój językowy dzieci dwujęzycznych powinien zacząć nas niepokoić?

Tak – jest cały rozdział poświęcony temu: „Szukanie wspólnego języka. Jak przełamać niechęć i zmotywować dziecko do mówienia?” – pomagam w nim znaleźć przyczyny niechęci do mówienia w języku rodzica i podsuwam pomysły, jak można przełamać tę niechęć (głównie na podstawie mojej kilkuletniej pracy z rodzinami wielojęzycznymi).

Oczywiście, cały rozdział „Kumate bobasy. Dlaczego warto mówić do brzucha i przy zmianie pieluch” jest poświęcony wczesnemu wspieraniu komunikacji. Są tam między innymi pomysły na aktywności wspierające język u bobasów i ciekawostki (np. skąd wiemy, że dzieci rozróżniają dwa języki na bardzo wczesnym etapie, nawet jeśli jedna osoby mówi do nich na co dzień w dwóch różnych językach).

Patryk Topoliński Językowa Siłka

Jakie jest Twoje ulubione medium? Kliknij ikonkę i pozwól nam służyć Ci językową pomocą w Twojej ulubionej przestrzeni👇🏻

A może wolisz po prostu w każdą środę wieczorem otrzymać porcję wiedzy o metodach nauki prosto na swoją skrzynkę? 💌

Klikając "Zapisuję się", dołączysz do 30 000+ odbiorców maili ode mnie i będziesz otrzymywać bezpłatne materiały i wiadomości o metodach nauki języków, a raz na kilka tygodni również nowości z naszego sklepu. Szczegóły w Regulaminie newslettera.