16 sposobów na całkowite zanurzenie w angielskim

Zapewne nie raz słyszałeś już o metodzie pełnego zanurzenia w języku. Jeśli jakimś cudem jeszcze na to nie trafiłeś, to TU znajdziesz wyczerpującą definicję tej najskuteczniejszej metody przełamywania bariery mówienia i budowania kompetencji komunikacyjnych. No, to już wiesz, o co chodzi. Dlatego przygotowałem dla Ciebie 16 sposobów na to, jak użyć tej metody w nauce języka angielskiego:

1.

Czym prędzej zmień język w telefonie, tablecie, komputerze na ten, którego chcesz się uczyć (to działa dla dowolnego języka, ale dla potrzeb tego artykułu przyjmijmy, że uczysz się angielskiego – będzie łatwiej komunikować, co chcę Ci przekazać pisząc “angielski” zamiast “język, którego chcesz się nauczyć”).

2.

Wyszukaj cykliczne wydarzenia w swojej okolicy, na których rozmawia się po angielsku (szybka podpowiedź to TU i TU). Na stałe wpisz sobie ten termin do kalendarza, bo inaczej zawsze znajdziesz wymówkę, żeby tym razem jednak nie iść.

3.

Na taki event najlepiej pójdź ze znajomym, a będzie już w ogóle najlepiej, jeśli ten znajomy był już na tym evencie i może potwierdzić, że ludzie tam nie gryzą, tylko chcą Cię poznać! 🙂

4.

Od dzisiaj „googluj” tylko po angielsku.

5.

Regularnie oglądaj filmy, czytaj artykuły i słuchaj podcastów w języku angielskim (np. stąd: www.talkersi.pl/rs // hasło: letslearntoday).

6.

Tak w ogóle, to niech podcasty staną się “soundtrackiem Twojego życia”. Miej podcast niemal zawsze włączony w słuchawkach. Gdy jedziesz autem, autobusem, tramwajem. Albo gdy gdzieś idziesz i nie masz aktualnie nic innego do roboty. Albo gdy wykonujesz mechaniczne czynności jak np. pranie, sprzątanie itp.

7.

Na wspomnianych eventach na pewno poznasz kogoś ciekawego – takie osoby z zagranicy często mają jeszcze niewielu znajomych w Polsce, więc chętnie nawiążą z Tobą relację. Zaproponuj osobie, z którą złapałeś najlepszy kontakt, by była Twoim językowym sparing partnerem. Spotykajcie się np. raz na tydzień na pogaduchy przy ulubionej kawie i ciastku. Oczywiście na Twój koszt. 😉

8.

Takiego znajomego możesz również spotkać przez tę aplikację: http://www.penpalworld.com/

9.

Odpowiadaj w komentarzach na FB/Instagramie po angielsku. Chodzi głównie o wątki grzecznościowe, gdzie zamiast “Dziękuję” napiszesz “Thank you” itp.

10.

Zatrudnij się w międzynarodowej firmie, nawet na pozycji Junior, po to właśnie, by angielski “atakował” Cię z każdej strony. A przecież w pracy spędzamy sporą część życia, więc to doskonała okazja, by uczynić ją jeszcze bardziej produktywną

11.

Jeśli emigrujesz, by w pełni zanurzyć się w języku, to nigdy w życiu nie wprowadzaj się do polskiej dzielnicy – wtedy niczego się nie nauczysz! Wybierz taką dzielnicę, w której nikt nie mówi po Polsku. Dasz radę, bo czemu miałbyś nie dać.

12.

Zagraj ze znajomymi w Story Cubes – https://www.rebel.pl/product.php/1,311/19771/Story-Cubes.html

13.

Możecie też zagrać w Kahoota – https://kahoot.com/  (tylko wybierz takie po angielsku, of course)

14.

Słówka sprawdzaj w słowniku angielsko-angielskim, bo jeśli wybierzesz angielsko-polski, to czasem możesz otrzymać takie kwiatki jak “Thank you from the mountain, my Friend!”.

15.

Jeśli wyjeżdżasz na wakacje, to tylko do takich krajów, jak Wielka Brytania, USA, Australia albo inny kraj, w którym mówi się głównie po angielsku!

16.

Przełącz swoją ulubioną grę na komputer, konsolę albo telefon na angielski!

A na deser mam jeszcze dodatkowe ćwiczenie, które pozwoli Ci zrobić ogromny progres. Natomiast jest sens je robić, gdy już będziesz miał elementarne umiejętności rozumienia ze słuchu. Ćwiczenie polega na tym, żebyś:

  • wybierz sobie jakiś ciekawy film z serii TED-ed
  • wyłącz wszelkie napisy
  • przygotuj kartkę i długopis
  • oglądaj (a raczej wsłuchuj się) dany odcinek w kilkusekundowych rundach, stopując i startując na zmianę, a jednocześnie notuj każde słowo speakera, które rozumiesz. Jeśli nie rozumiesz, to nie panikuj, ani nie sprawdzaj jeszcze w napisach, tylko zapisz tylko, ile rozumiesz, nawet jeśli nie będzie to wyczerpujące (do całego ćwiczenia może Ci się przydać “asystent” do kontrolowania tych start/stop, ale samodzielnie też dasz radę)
  • po zakończeniu zapisywania, puść film od początku, tym razem z napisami i porównaj swoje zapiski z tymi na ekranie – czujesz ten fun?
  • daj mi znać o swoich wrażeniach z tego ćwiczenia, jeśli faktycznie postanowisz pobawić się tym rozwiązaniem. Mój mail to: wiktor@talkersi.pl

Mógłbym wypisywać te pomysły w nieskończoność, ale wolę tutaj zakończyć parafrazując jednego z trenerów j. angielskiego, Krzysztofa, który pracował z nami przez wiele lat, że:

“Żeby nauczyć się języka, powinieneś go poślubić, a nie z nim flirtować!”

W razie pytań lub komentarzy jestem dostępny pod wspomnianym kilka linijek wyżej mailem.

Cheers, my Friend!

Wiktor Jodłowski – twórca Talkersów, czyli szkoły językowej z zupełnie innej bajki. Niegdyś lektor, dzisiaj mentor i lider zespołu językowych pasjonatów. Pokazuje ludziom jak dobrze się komunikować, jak skutecznie nauczyć się języka i jak budować biznes oparty na relacjach. Z ciekawostek: język kolorów jest mu obcy, bo jest daltonistą; potrafi godzinami grać na Xboxie i, co niektórych wprawia w osłupienie, nie pije alkoholu. Serio!

3 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

✅ Tylko do 25.01 – ZAPISY NA KURS METODY JĘZYK W ROK | Sprawdź szczegóły teraz! ⭐️