Budapeszt nocą. Tytułartykułu: Węgierski na poziomie A1–A2

Węgierski na poziomie A1–A2

Węgierski dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się, jak podejść do nauki na poziomie A1–A2. Przegląd materiałów od Kuby Wysockiego.

Zgodzicie się ze mną, że kluczem do sukcesu w języku jest mieć pod ręką dobre materiały i wiedzieć od czego zacząć, prawda? Zobaczmy, jak, gdzie i z czego można nauczyć się węgierskiego na poziomie A1– A2!

Przy okazji: pozwolę sobie zarówno na polecanie materiałów, jak również na niepolecanie niektórych, które wiem, że mogą wyrządzić więcej krzyku niż radości, tak więc do dzieła!

Węgierski na poziomie A1–A2: WYMOWA

 • Forvo: polecam nie tylko do wymowy języka węgierskiego, ale do każdego innego języka, który Wam się tylko przyśni. Nie spotkałem się, ani też nigdy nie korzystałem z materiałów, które uczyłyby książkowo, jak wymawiać dźwięki w węgierskim. Jednak w jednej z poniższych pozycji (MagyarOK) znajdziecie nagrania w Internecie, z których możecie się uczyć bezpośrednio;
 • Hungariantutor wprowadzi Was w świat węgierskiej wymowy, najpierw powoli, z samymi dźwiękami, a później bardziej intensywnie, z przykładami wyrazów.

Węgierski na poziomie A1–A2: GRAMATYKA

 • A Practical Hungarian Grammar: niezależnie od tego, do jakiego poziomu chcecie dojść z węgierskiego, ta pozycja to must have na Waszych półkach z powodu uporządkowanego tematycznie materiału i porządnej dawki ćwiczeń. Książka dzieli każdy temat (od A1 do B2 włącznie, jeśli się nie mylę) na teorię i praktykę. Jest dwujęzyczna, angielsko-węgierska i absolutnie niezastąpiona zarówno dla tych rozpoczynających naukę, jak i dla tych, którzy chcą sobie powtórzyć gramatykę;
 • Eugeniusz Mroczko, Zwięzła gramatyka języka węgierskiego (tutaj ebook): to klasyk dla początkujących, ale staroć. Nigdy z niej nie korzystałem, przyznaję się bez bicia, ale przejrzałem, co ma w środku i może Wam posłużyć jako dobry przewodnik po zdaniach węgierskich (co tym samym wprowadza nam dużo podstawowych słówek). W kwestiach wymowy stosuje niestety podejście ‘napiszę Wam jak się to wymawia po polsku’, dlatego ja bym się nie sugerował tymi zapisami fonetycznymi w żadnych wypadku;
 • MagyarOK: to chyba najnowsza pozycja, jeśli chodzi o książki ogólne do gramatyki: ogólne, bo ma i słuchanki, i dialogi, i ćwiczenia, i wyjaśnienia gramatyczne. Ma do tego świetnie rozbudowaną stronę internetową z nagraniami i słowniczkiem do każdej książki przetłumaczonym na bodajże 5 języków. Będzie świetnym uzupełnieniem dla pierwszej pozycji z listy, szczególnie jeśli lubicie wolniejsze tempo wprowadzania nowych zagadnień;
 • Hungarolingua, Halló itt Magyarország: to niektóre z tytułów, które możecie znaleźć na przykład w bibliotekach. Byłyby odpowiednikami MagyarOK, ale dużo starszymi. Chociaż trzeba przyznać, że Hungarolingua zawiera w sobie bardzo dużo słownictwa, więc na trochę wyższym poziomie może Wam się przydać (łącznie są to trzy książki plus trzy zeszyty ćwiczeń).

Węgierski na poziomie A1–A2: SŁOWNICTWO

 • Jó szarákozást magyarul: to wspaniały zbiór ćwiczeń na różnych poziomach, który prezentuje nowe słownictwo tematycznie i na zasadzie podobnych ćwiczeń w każdym temacie i na każdym poziomie. Polecam szczególnie na wyższych poziomach, ale jeśli szukacie czegoś niebanalnego na poziomy A to myślę, że jak najbardziej się sprawdzi;
 • Szó, ami szó: to książka mojej nauczycielki. W książce omówiono węgierskie idiomy. Zawiera ona także bardzo dużo utartych zwrotów, których używa się w codziennych rozmowach. (Z tego, co rozumiem) to większość z nich obowiązuje na poziomie podstawowym (te bardziej skomplikowane/mniej używane są oznaczone poziomem, np. B1 czy C1). Do każdego działu dołączone są ćwiczenia z wcześniej omówionych idiomów; wszystko w wersji w angielsko-węgierskiej. 

Węgierski na poziomie A1–A2: MULTIMEDIA

Węgierski na poziomie A1–A2: APLIKACJE

 • Duolingo: chociaż nie sprawdzałem, nie polecam, bo nie jestem ogólnie zwolennikiem tej apki;
 • Clozemaster: polecam Wam nie tylko do węgierskiego, ale także do innych języków których się uczycie. To quiz oparty na dobieraniu brakującego słowa do zdania, który w przypadku większości języków możecie robić według poziomu częstotliwości występowania danego słowa.

Węgierski na poziomie A1–A2: SŁOWNIKI

 • e-bratanki: bardzo podstawowy słownik polsko-węgierski i węgiersko-polski, dobry na poziom podstawowy;
 • glosbe: polecam nie tylko do węgierskiego! ;
 • Wielki słownik polsko-węgierski i węgiersko-polski: dość stara pozycja, ale bardzo dobra, rozbudowana, z przykładami i kolokacjami;
 • SOFTCORVER: na koniec słownik, którego nie polecam do żadnego języka: brak kontekstów, przykładów, synonimów. Jedyną funkcją tego słownika jest tłumaczenie słów 1:1.

Dajcie znać, jeśli potrzebujecie pomocy z konkretnym zagadnieniem, którego w powyższych materiałach nie znajdujecie lub po prostu potrzebujecie więcej ćwiczeń/wyjaśnień. Postaram się pomóc!

Zapraszam Was również do innych artykułów o języku węgierskim (w tym pierwszej części mojego przewodnika): zarówno jeśli rozpoczynacie/chcecie rozpocząć naukę węgierskiego, jak też jeśli ciekawi Was, co to za język i jak go ugryźć.

Kuba

Więcej o Kubie przeczytacie w mini wywiadzie, którego nam udzielił! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

✅ ZAPISY NA KURS MOJEJ AUTORSKIEJ METODY JĘZYK W ROK | Sprawdź szczegóły teraz! ⭐️