Rozpoczynając naukę języka obcego dużą trudność na początku może sprawić Ci szukanie odpowiednich materiałów do nauki. Dlatego przychodzę z pomocą! W tym artykule przedstawię Ci materiały, które zarówno pomogą Ci w samodzielnej nauce tego języka, jak i będą świetnym dodatkiem do zajęć, na które już uczęszczasz w szkole czy prywatnie. Zobacz jak sprawić, by nauka słowackiego stała się przyjemnością!
Nauka słowackiego z kursami językowymi
Wydawnictwo Edgard w swojej ofercie językowej posiada kurs podstawowy na poziomie A1-A2 do nauki słowackiego „Słowacki. Kurs podstawowy”. Jest to dosyć cienka książeczka wielkości A5, którą możesz zabrać ze sobą wszędzie. Każdy z rozdziałów zawiera część gramatyczną wraz z przykładami, a następnie zestaw ćwiczeń oraz słowniczek. Ponadto, wraz z kursem otrzymujesz płytę CD, na której znajdują się nagrania słówek oraz zwrotów, których możesz posłuchać, a następnie powtórzyć na głos. Na samym końcu znajdziesz klucz odpowiedzi wraz z pustymi stronami na notatki. Osobiście uważam, że jest to dobry wybór na start. Nie wydasz za wiele pieniędzy, a krótkie lekcje nauczą cię podstaw języka oraz mam nadzieję, że rozbudzą w Tobie chęć dalszej nauki.
Portal slovake.eu to całkowicie darmowy portal stworzony przy współpracy z Unią Europejską, który pozwoli Ci opanować język od podstaw do poziomu średniozaawansowanego. Znajdziesz tam informacje na temat języka jak i samego kraju – jego historię oraz kulturę. Ponadto nauka rozdzielona jest na 4 poziomy A1, A2, B1, B2. Każdy z nich zawiera od 5 do 16 rozdziałów, które są z kolei podzielone na około 10 lekcji. Każda lekcje to zbiór słownictwa oraz dialogów, które możesz również przesłuchać i powtórzyć. Wszystko starannie tłumaczone jest na język polski, a dla utrwalenia materiału przygotowane są ćwiczenia. Osobiście uważam, że jest to najlepsze źródło nauki języka słowackiego.
Nauka słowackiego z podręcznikami
Jeżeli chodzi o wybór podręczników, to muszę przyznać sama, że jest to dosyć ciężki temat. Przeglądając strony polskich wydawnictw nie natknęłam się na żaden zbiór książek dzięki któremu byłabym w stanie uczyć się tego języka samodzielnie. Dlatego w tym wypadku muszę się odnieść do podręcznika, który jest dostępne jedynie w języku angielskim. Jest to „Colloquial Slovak: The Complete Course for Beginners” (James Naughton). Jest to pozycja dostępna w wersji papierowej jak i elektronicznej na stronie wydawnictwa Routledge. Zawiera ona 16 rozdziałów, na które składa się przedstawienie zagadnień językowych, następnie materiał jest tłumaczony na przykładzie dialogów. Całość dopełniają liczne ćwiczenia, słowniczek oraz nagrania CD bądź mp3. Jeżeli myślisz o nauce słowackiego na poważnie oraz znasz język angielski to jest to pozycja, która pozwoli Ci szybko opanować wiele słów oraz podstawy gramatyki.
Z jakich słowników korzystać?
W internecie nie brakuje słowników oraz tłumaczy online, ale który tak naprawdę jest godny Twojej uwagi? Dobrze znany Google Translator jest świetnym narzędziem do tłumaczenia słówek oraz prostych zdań, ale z tymi bardziej skomplikowanymi może mieć już większy problem. Świetną jego funkcją jest możliwość tłumaczenia ze zdjęć bądź prosto z kamery co może przydać się podczas wyjazdu na Słowacji np. do tłumaczenia menu w restauracji czy tablic na szlakach turystycznych. Prekladatviec.sk jest tłumaczem, który również pomoże przy tłumaczeniu zdań czy tekstów. Jest bardzo prosty w obsłudze, wystarczy wrzucić tekst do okienka i zaznaczyć, czy chcemy tłumaczenie polsko-słowackie (polština->slovenčina) czy odwrotnie.
Słowacka muzyka
Uczenie się języka poprzez muzykę to według mnie jeden z najprzyjemniejszych sposobów. Rozwijasz wtedy słuchanie poprzez osłuchiwanie się z akcentem, wymową, a nawet zrozumieniem przekazu utworu. Następnie mówienie poprzez śpiewanie, czyli próby powtórzenia tekstu piosenki oraz oczywiście wzbogacasz się o nowy zasób słów i zwrotów, często z języka potocznego, tego z którym będziesz mieć realny kontakt podczas pobytu na Słowacji. Zachęcam do przesłuchania piosenek owych artystów:
- Majk Spirit to raper znany z takich piosenek jak „Žiariš”, „Feel Alright” czy “KURT” (ft. Ben Cristovao).
- Adam Ďurica to wokalista muzyki pop. Jego największe hity to „Neľutujem”, „Spolu” czy „Zatancuj si so mnou”.
- Kristína Pelaková to wokalistka muzyki pop. W 2010 roku reprezentowała Słowację na konkursie Eurowizji z piosenką „Horehronie”. Znana z takich utworów jak „Pre Teba” oraz „Navždy”.
- Emma Drobná to wokalistka muzyki pop. Większość piosenek wydanych przez nią jest w jest w języku angielskim, ale znajdziesz kilka utworów śpiewanych po słowacku takich jak: „Keby”, „Stratím sa ti ráno”, czy „Naše hriechy” (ft. Adam Ďurica”)
Ich piosenki znajdziesz na YouTube bądź w serwisach streamingowych takich jak Spotify albo Deezer. Z kolei teksty piosenek dostępne są m.in. na czeskiej stronie karaoketexty.cz.
Słowackie podcasty
Na Spotify znajdziesz kilka podcastów, które pomogą Ci się osłuchać z językiem słowackim oraz oczywiście przećwiczyć wymowę słów oraz pełnych zdań. Musisz jednak wiedzieć, że wszystkie propozycje, które za chwilę wymienię są dostępne jedynie w języku angielskim. Tak więc, jeżeli masz mało czasu to polecam One Minute Slovak. To zbiór krótkich nagrań, w których uwaga skupiona jest na kilku prostych wyrażeniach. Z kolei, jeżeli masz ochotę na dłuższą lekcję to zachęcam do przesłuchania Learn Slovak and More, gdzie nauczycielka słowackiego Bozena Hylko oprócz uczenia nowego słownictwa, tłumaczy również ich użycie oraz przedstawia kulturę kraju. Oba podcasty idealnie nadają się dla osób początkujących, dla tych na poziomie średniozaawansowanym bądź zaawansowanym polecam Comprehensible Slovakia. Jest to podcast w całości prowadzony po słowacku zawierający nagrania tematyczne np. System szkolnictwa na Słowacji czy Święta Bożego Narodzenia na Słowacji.
Nauka słowackiego poprzez YouTube
Jeżeli uczenie się języka słowackiego po angielsku jest dla Ciebie wyzwaniem, to tym razem nie masz się czym martwić. Na Youtube jest mnóstwo kanałów do nauki tego języka, w tym dwa w pełni po polsku. Pierwszy z nich to Ania Langua Jet, która ma stworzoną playlistę „Język słowacki”, a drugi to Przebierając w słowach. Oba kanałay skupione są na gramatyce, wymowie liter oraz słów, jak również uczą przydatnego słownictwa.
Książki po słowacku
Czytanie książek zalecam już od poziomu podstawowego. Na początku możesz zacząć od bajek dla dzieci oraz krótkich historii. Język słowacki jest jednak na tyle zbliżony do języka polskiego, że po opanowaniu podstaw nie powinno być żadnych problemów w czytaniu dłuższego tekstu. Na początku najlepiej sprawdzą się pozycje, które już zostały przez Ciebie przeczytane w przeszłości po polsku. Na Słowacji książki można zakupić w takich księgarniach jak Panta Rhei czy martinus. Ta druga księgarnia oferuje nawet wysyłki za dopłatą do Polski. Nie musisz w takim razie nigdzie wyjeżdżać, aby mieć w swojej kolekcji książki po słowacku.
Skoro interesuje Cię nauka słowackiego, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):
- Co się zaskoczy w Słowacji? Poznaj najciekawsze różnice kulturowe!
- Co zobaczyć w Słowacji? Odkryj malownicze oblicze Słowacji!