jak się witać po maltańsku

Jak się przywitać po maltańsku?

Wybierasz się na Maltę? A czy wiesz już, jak się przywitać po maltańsku? Jeśli nie, to nic straconego, bo w tym w artykule znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.

Cześć Językowy Siłaczu! Cześć Językowa Siłaczko! Zapraszamy Cię na przewodnik, jak się przywitać po maltańsku. Malta, malownicza wyspa na Morzu Śródziemnym, słynie nie tylko z pięknych plaż i bogatej historii, ale także z serdeczności i gościnności jej mieszkańców. Aby jeszcze lepiej zintegrować się z lokalną społecznością i poczuć się jak u siebie, warto nauczyć się chociaż kilku powitań.

Niezależnie od tego, czy właśnie jesteś na wakacjach, czy dopiero zamierzasz odwiedzić tę fascynującą wyspę, poznaj zwroty, które pozwolą Ci rozpocząć rozmowę z uśmiechem i cieszyć się autentycznym doświadczeniem maltańskiej kultury. Co prawda podczas wakacji na Malcie bez problemu porozumiesz się po angielsku, jednak znajomość chociażby przywitań po maltańsku bez wątpienia pozwoli Ci zaskarbić sobie sympatię mieszkańców i może ułatwić poruszanie się po wyspie. W takim razie, jak się przywitać po maltańsku? Masz do wyboru kilka opcji, zależnych od pory dnia.

jak się przywitać po maltańsku

Jak się przywitać po maltańsku przed południem?

Najbardziej formalnym zwrotem, używanym np. w radiu w godzinach przedpołudniowych, będzie l-għodwa t-tajba. Mniej formalnym, jednak wciąż oznaczającym “dzień dobry” odpowiednikiem będzie bonġu (skojarzenie z bonjour jak najbardziej prawidłowe!) lub bonġornu (buongiorno!) – inną, również pochodzącą z włoskiego 🇮🇹 wersją jest il-ġurnata t-tajba. Jeśli włoską ġurnatę chcemy zastąpić maltańskim słowem, powiemy il-jum it-tajjeb.

Jak się przywitać po maltańsku po południu?

Popołudniowe przywitanie, które pojawiło się prawdopodobnie pod wpływem popularności języka angielskiego jako odpowiednik good afternoon”, brzmi il-waranofsinhar it-tajjeb. Przyjrzyjmy się bliżej etymologii tego wyrażenia. Tym razem wszystkie jego części mają rdzeń semicki-arabski:
wara – وراء [łara] – 'za (po)’
nofs – نصف [nisf]  – 'pół’
nhar – نهار [nahar] – 'dzień’
tajjeb/tajba – طيب, طيبة [tajjib/tajjiba] – 'dobry/dobra’

Jak się przywitać po maltańsku wieczorem?

Wieczorem natomiast powiemy  bonsoir! [bonswa], a żegnając się późną porą il-lejl it-tajjeb lub il-lejla t-tajba. W maltańskim pożegnaniu na dobranoc adepci arabskiego od razu rozpoznają niemal identycznie brzmiące wyrażenie ليلة طيبة.

Teraz już wiesz, jak przywitać się po maltańsku i zaskarbić sobie sympatię mieszkańców. :)) Życzymy Ci udanej podróży i miłego pobytu na Malcie!

Skoro interesują Cię materiały o tym, jak przywitać się po maltańsku, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również okażą się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Ameryka Południowa – 5 rzeczy, które Cię zaskoczą
  2. Przewodnik po Andaluzji oraz andaluzyjskim akcencie
  3. Jak się odnaleźć na targu w Tajlandii?

Źródła:

Redakcja

Wierzymy, że nauka języków może być przyjemnością. Że otwartość na ludzi i kultury jest siłą napędową nowoczesnego świata. Inspirujemy Polaków do nauki języków. Z nami żaden język nie jest obcy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️