Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

Samodzielna nauka rumuńskiego – najlepsze materiały

Julia Obrzut
11 minut czytania

Marzy ci się płynna konwersacja po rumuńsku albo potrzebujesz na wczoraj nauczyć się podstaw języka? Oczywiście możesz iść na zorganizowany kurs (a tych w całej Polsce jest zaledwie kilka), ale równie dobrze możesz spróbować tego, co Językowi Siłacze lubią najbardziej – samodzielnej nauki języka. W tym artykule dowiesz się, które podręczniki i materiały językowe warte są zainteresowania i pomogą Ci w tym procesie.

- Autopromocja -
Ad image

Jeśli planujesz naukę z lektorem lub na kursie – poniższe wskazówki również będą stanowiły dla Ciebie wspaniałe uzupełnienie wiedzy. Aczkolwiek… może się okazać, że ten zbiór materiałów umożliwi Ci w pełni samodzielną, a jednocześnie skuteczną naukę rumuńskiego! 

Podręczniki do rumuńskiego dla rozpoczynających naukę (A1-A2):

Rumuński wciąż jest dosyć niszowym językiem w Polsce i nie mamy wielkiego wyboru książek do jego nauki. Na rynku znajdziesz Rozmówki rumuńskie (wyd. Lingea), a z podręczników aktualnie dostępny jest tylko jeden:

Rumuński nie gryzie, wyd. Edgard – to pozycja, jak uważam, dobra na pierwsze spotkanie z językiem i opanowanie zupełnych podstaw. Zredagowana jest w języku polskim, posiada płytę z nagraniami, ma przejrzysty layout, słowa mają zaznaczone akcenty (co ważne!), a na końcu znajduje się klucz odpowiedzi. Minusem jest to, że zadań praktycznych jest zbyt mało jak na tę ilość zagadnień gramatycznych, które obejmuje książka, przez co faktyczne opanowanie tego materiału, bez pomocy nauczyciela, może być problematyczne. Niestety można tam też znaleźć kilka błędów językowych. Warto potraktować ten podręcznik jako punkt wyjścia i po jego skończeniu (albo równolegle) przerabiać inne materiały w celu utrwalenia.

No dobrze, ale skąd brać te inne materiały? Niektóre dostępne są online w formie ebooków. Możliwości fizycznego zdobycia książek są zaś dwie: sklepy internetowe albo wycieczka do Rumunii. Możesz spróbować poszukać zagranicznej księgarni, która wysyła paczki do Polski i w ten sposób zdobyć podręcznik. Ja jednak bardzo polecam ci drugą opcję! Jeśli naprawdę chcesz uczyć się języka, to warto zacząć od poznania kraju, ludzi i kultury, a przy okazji pobytu w którymś większym rumuńskim mieście zakupić podręczniki.

rumuński

Oto kilka książek dostępnych w Rumunii, które warto wziąć pod uwagę:

  • Puls A1-A2. Manual de limba română ca limba străina, wyd. Poliromrumuńskojęzyczny podręcznik wraz z osobnym zeszytem ćwiczeń, które wspólnie pozwalają zdobyć solidne podstawy. Co prawda, teksty bywają przestarzałe i nudne, ale część gramatyczno-leksykalna jest na naprawdę dobrym poziomie.
  • Learn Romanian Manual, Mona Moldoveanu Pologea, wyd. ROLANGobszerny podręcznik z ćwiczeniami, bardzo dobry do pracy własnej. Ubogi w ilustracje, ale bogaty w ćwiczenia, nagrania i przykłady. Obejmuje (teoretycznie) wszystkie poziomy, od początkującego do zaawansowanego. Zawiera wytłumaczenia równolegle po rumuńsku i angielsku.
  • Manual de limba română ca limba străină (RLS), A1-A2, wyd. Presa Universitară Clujeană –  to dobry podręcznik, obejmujący wiele podstawowych tematów, bogato ilustrowany. Na końcu znajduje się klucz odpowiedzi, są nagrania, a słownictwo i gramatyka są dobrze zbalansowane i odpowiednie dla poziomów A1-A2.
  • Teach yourself Romanian. Romanian for the English speaking world, wyd. Teora  podręcznik dla osób anglojęzycznych. Świetny do rozwijania słownictwa, na przykład jako drugi z kolei podręcznik albo podręcznik towarzyszący. Niestety sekcja gramatyczna jest tragicznie słaba, dlatego lepiej nie traktować go jako jedynej książki w procesie nauki. Jest klucz odpowiedzi i słowniczek rumuńsko-angielski.
  • Limba română. Manual pentru studenții străini din anul pregătitor, A1-A2, wyd. Universitară rumuński podręcznik stworzony co prawda dla zagranicznych studentów przyjeżdzających do Rumunii na studia, ale nada się dla każdego. Zaletą tej pozycji jest duża ilość zadań, to tak naprawdę podręcznik i zeszyt ćwiczeń w jednym.
  • România în 50 de povești. Limba română ca limbă străină, Presa Universitară Clujeană – książka z opowiadaniami po rumuńsku przeznaczona specjalnie dla uczących się języka. Oczywiście nie jest to podręcznik i wymaga znajomości chociaż podstawowego słownictwa, ale myślę, że może być świetnym urozmaiceniem nauki, a przy okazji opowiedzieć co nieco o rumuńskiej kulturze. Według autorek są to teksty dla poziomów A1-A2, jednak niektóre opowiadania wydają mi się trudniejsze, więc poleciłabym tę książkę osobom na poziomach A i B.

Podręczniki dla kontynuujących naukę rumuńskiego (B1-B2):

Na wyższych poziomach podręczniki bazują już tylko na języku rumuńskim. Tutaj także musimy się nieco pofatygować, by je zdobyć.

  • Manual de limba română ca limba străină (RLS), B1 oraz Manual de limba română ca limba străină (RLS), B2, wyd. Presa Universitară Clujeană – to bardzo dobre, aktualne podręczniki, które ciekawie prowadzą przez podstawowe tematy takie jak zdrowie, praca czy podróże, ale wprowadzają bardziej zaawansowane słownictwo (odpowiednio do poziomu B1 lub B2) oraz utrwalają bardziej skomplikowane zagadnienia gramatyczne. Książki zintegrowane są z materiałami audio i video dostępnymi na stronie Uniwersytetu w Klużu.
  • Puls B1-B2. Manual de limba română ca limba străina, wyd. Polirom – dostępny jest podręcznik (curs) oraz zeszyt ćwiczeń (exerciții). Ten duet mocno rozwija słownictwo, które miejscami wchodzi na poziom C, dlatego lepiej sięgnąć po niego nieco później niż wcześniej, by uniknąć frustracji wynikającej z konieczności nazywania po rumuńsku rzeczy, których nazwy niekoniecznie znamy w języku polskim… Moim zdaniem warto rozważyć tę pozycję, gdy starujemy do poziomu C1.
  • You can speak Romanian! (Manualul de limba română pentru cei care chiar vor s-o învețe), Dana Cojocaru – jest to książka kompletnie nieatrakcyjna wizualnie, ale według mnie najlepsza do nauki rumuńskiej gramatyki. Tak naprawdę to mini-kompendium gramatyczne, z którego dobrze jest korzystać, mając już za sobą podstawy języka.
  • Limba română pentru străini. Manualul pentru avansați (C1-C2), Ionuț Geanăjedyny podręcznik dla osób naprawdę zaawansowanych, które chcą pogłębiać swoją znajomość rumuńskiego. Ćwiczy umiejętność czytania ze zrozumieniem, słuchania i pisania, rozbudowuje również słownictwo i zapoznaje z nowymi kontekstami kulturowymi. Można w nim znaleźć różne gatunki literackie i teksty użytkowe.
  • Cum e corect? Ghid practic de limba română – kompendium poprawnościowe zgodne z najnowszymi wytycznymi (2022), stworzone dla natywnych uzytkowników języka, jednak może być bardzo pomocne także dla osób na poziomach C1-C2.
  • Limba română pentru afaceri. Manualul pentru străini, Enna Ioana Paulon – bardzo dobry podręcznik do rumuńskiego biznesowego.

Dalsza część tekstu pod zapisami na nasz cotygodniowy newsletter!
Zapisz się do Środowej Siłki: 📬⤵️


Jaki słownik polsko-rumuński wybrać?

Poza podręcznikami warto zwrócić uwagę również na słowniki. Z całego serca polecam Wielki słownik rumuńsko-polski (Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego), który waży swoje, ale wiedza w nim zawarta jest nie do przecenienia! Mniejszy, ale bardziej uniwersalny jest Słownik polsko-rumuński i rumuńsko-polski (wyd. Nowela). Będąc z kolei w Rumunii, warto zaopatrzyć się w słownik polsko-rumuński – Dicționar polon-român (wyd. POLIROM).

Internetowe materiały do samodzielnej nauki języka rumuńskiego:

  • Strona Uniwersytetu w Klużu, gdzie znajdziesz ciekawe i zabawne filmiki wraz z kartami pracy (poziomy od A1 do B2), materiały są darmowe
  • Tutaj, można pobrać kilka podręczników, dosyć średnich w warstwie wizualnej i bez klucza odpowiedzi, ale całkowicie darmowych
  • Dexoline to nie do końca materiał do ciągłej nauki, ale każdy uczący się języka rumuńskiego musi się z tą stroną zaprzyjaźnić! To słownik język rumuńskiego, który podaje znaczenie, odmianę i akcent wszystkich rumuńskich słów
  • Learn Romanian to strona, na której możesz wykupić dostęp do 2 modułów z lekcjami video oraz zestawu tekstów z nagraniami i zadaniami.
  • Learn Romanian with Nico to strona prowadzona przez rumuńską youtuberkę (o której będzie za chwilę), na której można zakupić dwie stworzone przez nią książki albo obejrzeć jej skatalogowane filmiki z YT
  • Vorbeste corect gramatical znajdziesz tu szereg zagadnień w temacie poprawności językowej, coś dla bardziej zaawansowanych
  • Sklep internetowy, w którym możesz kupić ebooki z uproszczonymi wersjami znanych rumuńskich książek oraz kilka wydań czasopisma Learn Romanian Magazine
  • Lyrics training to strona, która pozwala na naukę rumuńskiego i nie tylko poprzez muzykę! Po wpisaniu nazwy zespołu w wyszukiwarce, należy zaznaczyć opcję „pending review”.
rumuński

A może rumuński poprzez podcasty?

Polecę wam moje ulubione i sprawdzone podcasty tworzone z myślą o obcokrajowcach uczących się języka rumuńskiego:

  • Learn Romanian Podcast – najciekawszy, moim zdaniem, i najbardziej obszerny podcast, na który składają się odcinki poświęcone zarówno ciekawostkom kulturalno-historycznym, jak i poszczególnym słówkom czy wyrażeniom. Wprost idealny do wzbogacenia słownictwa!
  • Podcastul de limba română. The Romanian Language Podcast – równie ciekawy podcast, do którego znajdziecie również transkrypcję!
  • Learn Romanian with Amanda Podcast – kolejne dobre narzędzie do nauki

Kanały na YouTube do nauki rumuńskiego:

  • Learn Romanian with Nico – kanał prowadzony jest w języku angielskim przez Rumunkę; jest tam podstawowe słownictwo, inscenizowane dialogi i odrobina rumuńskiej kultury
  • Learn Romanian with Gia – również prowadzony przez Rumunkę kanał, z napisami angielskimi, z tym że tutaj nawet w wyjaśnieniach używa się języka rumuńskiego
  • Florentin – Profu’ de română – bardzo przyjemne materiały i „testy” z rumuńskiego dla rodzimych użytkowników języka, użyteczne także dla obcokrajowców znających już język (przynajmniej na poziomie komunikatywnym)

Samodzielna nauka rumuńskiego – co dalej?

To oczywiście nie wszystkie dostępne źródła, ale te są sprawdzone i godne polecenia. Możesz wpaść też na moją stronę opowiescizrumunii.pl, gdzie są już pierwsze darmowe materiały do nauki rumuńskiego – a będzie ich coraz więcej! W procesie nauki języka obcego, oprócz ćwiczenia gramatyki i słownictwa, ważna jest także immersja, czyli zanurzenie się w całkowicie nowym językowym świecie! Dlatego zapraszam Cię również do mojego artykułu na temat immersji w języku rumuńskim. ⤵️

Julia Obrzut


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Cześć, przepraszam, że na chwilę zmienię temat. Tu Patryk Topoliński, pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki.

Na portalu Językowa Siłka przez ostatnie lata stworzyliśmy kilkaset artykułów, będących bazą wiedzy do samodzielnej nauki kilkudziesięciu języków. Jak widzisz – pomimo tego, że codziennie odwiedza nas ponad tysiąc osób – na stronie nie ma typowych w internecie okienek z reklamami. Wynika to z faktu, iż portal jezykowasilka.pl utrzymywany jest poprzez nasze autorskie materiały edukacyjne.

🟢 Dziś chciałbym zaprosić Cię do zapoznania się z moim autorskim kursem Język w Rok! (z którym uczy się już ponad 1800 osób)

Z wykształcenia jestem psychologiem i w mojej pracy i moich materiałach łączę doświadczenie poligloty z wiedzą psychologiczną opartą na badaniach naukowych. Osobiście wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Obecnie odkrywam świat za pomocą 11 języków. A są to: polski, angielski, hiszpański, portugalski (brazylijski), francuski, grecki, włoski, szwedzki, rosyjski, niemiecki, turecki.

Moją autorską metodę Język w Rok stworzyłem w taki sposób, aby była przyjazna osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w samodzielnej nauce języków. Metoda Język w Rok to przepis na naukę języka kroczek po kroczku, który Ty możesz dostosować do swoich potrzeb oraz do języka, którego się uczysz. Tworzę materiały, które mają umożliwić Ci samodzielną, skuteczną, przyjemną i kilka razy szybszą, niż na tradycyjnych kursach naukę języka.

Kurs Język w Rok to sprawdzony przepis na to, jak krok po kroku nauczyć się dowolnego języka w rok do poziomu swobodnej komunikacji. Sprawdź darmowe lekcje, agendę kursu oraz opinie uczestników i przekonaj się, czy to coś dla Ciebie!

✅ "CHCĘ POZNAĆ SZCZEGÓŁY": https://jezykowasilka.pl/kurs/

Życzę Ci pięknego dnia, dużo uśmiechu i odwagi do spełniania językowych marzeń. I już zapraszam do dalszego zdobywania wiedzy na portalu Językowa Siłka.

Patryk Topoliński, założyciel Językowej Siłki
💪
😊


 

Udostępnij ten artykuł
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Jakie jest Twoje ulubione medium? Kliknij ikonkę i pozwól nam służyć Ci językową pomocą w Twojej ulubionej przestrzeni👇🏻

A może wolisz po prostu w każdą środę wieczorem otrzymać porcję wiedzy o metodach nauki prosto na swoją skrzynkę? 💌

Klikając "Zapisuję się", dołączysz do 30 000+ odbiorców maili ode mnie i będziesz otrzymywać bezpłatne materiały i wiadomości o metodach nauki języków, a raz na kilka tygodni również nowości z naszego sklepu. Szczegóły w Regulaminie newslettera.