Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

⭐️ Język w Rok = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Naucz się dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 1900 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! ⭐️

Immersja w języku rumuńskim

Julia Obrzut
9 minut czytania

Czy da się zanurzyć w świecie języka rumuńskiego bez rzucania wszystkiego i przeprowadzki do ojczyzny mamałygi? Otóż tak! W tym tekście znajdziesz kilka wskazówek, jak to zrobić.

- Autopromocja -
Ad image

Niektórzy mówią, że immersja językowa jest jak skok na głęboką wodę, ale ja wolę myśleć o niej jak o ciepłej kąpieli z egzotycznymi, nieznanymi olejkami – bo w gruncie rzeczy to bardzo przyjemny i mało wymagający proces nauki. Zanurzenie w autentycznym świecie języka obcego (nie tym sztucznym z podręczników) to jednocześnie zanurzenie w kulturze i mentalności danego kraju.

Immersja w języku rumuńskim – praktyka

A tak całkiem praktycznie: immersja językowa polega na tym, że wplatamy język obcy w nasze codzienne czynności i otaczamy się nim najczęściej, jak tylko się da. Na przykład: skoro i tak codziennie sprawdzasz swoje sieci społecznościowe, czytasz wiadomości albo oglądasz vlogi podróżnicze, to dlaczego nie zacząć robić tego w języku rumuńskim? Nie będzie Cię to kosztowało wiele więcej czasu, za to korzyści ze stałego kontaktu z językiem będą naprawdę duże. Pamiętaj jednak, że immersja jest świetnym dodatkiem do nauki języka, ale nie zastąpi pracy z podręcznikiem albo nauczycielem.

Immersja w języku rumuńskim
Immersja w języku rumuńskim – telefon

Immersja w języku rumuńskim – co możesz zrobić z telefonem?

Dla niektórych telefon jest jak trzecia ręka. Dzięki niemu dowiadujemy się o wydarzeniach ze świata, utrzymujemy kontakt z bliskimi i oglądamy śmieszne kotki w zbyt późnych godzinach nocnych. Jeśli tylko nie jesteś całkowicie początkujący w języku rumuńskim, możesz zmienić język systemowy w telefonie, język przeglądarki internetowej i poszczególnych aplikacji. W ten sposób na pewno łatwiej będzie ci zapamiętać formy trybu rozkazującego (jak np. „zapisz”, „obserwuj”, „odpowiedz”) albo formy liczby mnogiej („komentarze”, „wiadomości” etc.).

Jeśli korzystasz z sieci społecznościowych, to wyszukaj i zaobserwuj profile rumuńskich stacji informacyjnych. Szczególnie polecam te telewizyjne (np. europalibera, tvr1.ro, stirileprotvro), bo nierzadko wrzucają krótkie filmiki, w których możesz dodatkowo posłuchać autentycznego języka. Kolejnym dobrym pomysłem jest zaobserwowanie profili, które zajmują się interesującą Cię tematyką. Możesz wyszukać je po hasztagach, np. #calatorii (podróże), #bucatarie (kuchnia), #limbistraine (języki obce), #pictura (malarstwo), #literaturaromana (rumuńska literatura), #folclorromanesc (rumuński folklor), #arhitectura etc. Rumuński sam do ciebie przyjdzie, gdy zaobserwowana osoba doda post lub wrzuci stories.

Sprawdzasz od czasu do czasu swoją skrzynkę pocztową? Bardzo dobrze, tutaj też możesz uczyć się rumuńskiego! Po pierwsze: zadbaj, by twoja poczta nie była zaśmiecona i zalewana częstymi reklamami i nieczytanymi wiadomościami tak, byś mógł/mogła wchodzić tam z przyjemnością. Po drugie: zapisz się na rumuńskie newslettery! Dawka języka i kultury Rumunii sama będzie co jakiś czas wpadać w twoje ręce. Ja bardzo lubię czytać newslettery portali DOR (tu jest kilka do wyboru, np. informacyjno-eseistyczny Concentrat oraz Re:Mediu, który opowiada o relacjach człowieka z naturą), Scena9 i moje ukochane historie wiejskie z De la sat. Ty możesz znaleźć dla siebie coś, co będzie zgodne z twoimi zainteresowaniami.

Immersja w języku rumuńskim
Immersja w języku rumuńskim – podcasty

Immersja w języku rumuńskim – Słuchaj!

W sytuacjach, gdy twój umysł nie jest w wysokim stopniu skupienia (np. podczas sprzątania, gotowania, jazdy komunikacją miejską), spróbuj słuchać rumuńskiego radia, podcastów albo ulubionej muzyki. Rumuńskie stacje radiowe znajdziesz na przykład tutaj (https://radio.org.ro/), ja najczęściej słucham Radio România Cultural.

Świetną rozrywką i formą nauki jednocześnie są podcasty! Z tych rumuńskich mogę polecić z ręką na sercu Timpul prezent (aktualne wydarzenia kulturalne i społeczne, dyskusje na temat literatury, socjologii, psychologii), Istoria României (wycinki z historii Rumunii przedstawiane z pazurem i humorem, wciągające niczym najlepszy film akcji!), Mind Architect (o psychologii i neurobiologii), Zest (rozmowy z pisarzami), ZeroPlus (rozwój osobisty, psychologia), Fain&Simplu (wywiady z ciekawymi osobami), Basme curate (rumuńskie baśnie ludowe) albo całkiem świeży projekt DOR-u, czyli podcast Obiceiul pământului (na temat relacji rumuńsko-romskich i historii niewolnictwa Romów).

Sama nie słucham, ale wiem, że miłośnicy IT i najnowszych technologii cenią sobie podcast CuriosITy. Wszystkie wyżej wymienione podcasty są prowadzone z myślą o natywnych użytkownikach języka rumuńskiego. Dla osób uczących się polecam podcast Learn Romanian with Amanda, Podcastul de limba română (dostępne transkrypcje) lub Româna cu Camelia (polecam szczególnie serię słówek/wyrażeń dnia).

Immersja w języku rumuńskim
Immersja w języku rumuńskim – filmy

Immersja w języku rumuńskim – Filmy? Po rumuńsku!

Zdarza mi się nazywać YouTube uniwersytetem, bo można się tam nauczyć (prawie) wszystkiego. Od majsterkowania i haftowania, przez programowanie, po języki obce. Kanały, które powinny Cię zainteresować, jeśli dopiero zaczynasz naukę rumuńskiego, to Learn Romanian with Nico, Learn Romanian with Gia, Romanian with Madalina, Learn Romanian with RomanianPod101.com.

Dla autentycznego języka warto obejrzeć od czasu do czasu wiadomości lub program z telewizji publicznej TVR. Ciekawe popularnonaukowe kanały to Zaiafet i Dazaburit, historyczne – Istorie pe șleau, a czytelnicze – 4fara15. Jeśli lubisz śmieszki, to do gustu przypadnie ci na pewno Mircea Bravo. Podróżniczych vlogów jest naprawdę mnóstwo, ale ja polecam HaiHui in doi, BackPackYourLife, Valize Vesele, Pe poteci (tutaj akurat są tylko rumuńskie góry). Zachęcam jednak do eksploracji YouTube’owych połaci contentu, bo na pewno znajdziesz tam coś dla siebie.

Każdy z nas od czasu do czasu ogląda też pełnometrażowe filmy lub seriale – dlaczego więc nie robić tego w języku rumuńskim? Dodatkową korzyścią jest lepsze obeznanie w (pop)kulturze Rumunii i nowe tematy do rozmów z nativami. Sporo rumuńskich filmów znajdziesz na Netflixie (po prostu wpisz „rumuńskie” w wyszukiwarkę i kliknij w wybraną proponowaną kategorię).

Chcesz prawdziwego zanurzenia w języku i nie boisz się wyzwań? Wyłącz napisy i skup się na słuchaniu. Nie czujesz się jeszcze na siłach? Oglądaj z napisami i ciesz się językiem. Jeśli ma to być coś więcej niż tylko chillowanie przy filmie, polecam zainstalować sobie w przeglądarce wtyczkę Language Reactor, dzięki której możesz sprawdzić znaczenie każdego słowa, zobaczyć różne konteksty jego użycia, a nawet zapisać je w schowku.

Całkowicie darmową stroną, gdzie legalnie obejrzysz rumuńskie filmy długo- i krótkometrażowe, zarówno fabularyzowane, jak i dokumentalne, jest cinepub.ro. Te same filmy publikują na swoim kanale CINEPUB na YouTube.

Immersja w języku rumuńskim - mapa

Immersja w języku rumuńskim – Uaktywnij się!

No dobrze, ale wszystkie wyżej wymienione czynności rozwijają bierne umiejętności językowe. Jak wpleść w codzienne życie praktyczne użycie rumuńskiego? Nie potrzebujesz do tego żadnych narzędzi, po prostu w ciągu dnia próbuj nazywać w myślach to, co robisz lub widzisz. Zacznij od bardzo prostych zdań: podmiot-orzeczenie, a potem spróbuj je rozwinąć.

Jeśli to do Ciebie nie przemawia i potrzebujesz prawdziwego człowieka do rozmowy, to zacznij czatować z rodzimymi użytkownikami rumuńskiego na Tandemie lub HelloTalk. Nie musisz ciągle wisieć na telefonie, po prostu zerknij na swoje konwersacje od czasu do czasu, gdy masz wolną chwilę, stojąc w kolejce lub jadąc tramwajem.

Niezależnie od tego, które metody immersji językowej wybierzesz (a może wymyślisz jeszcze inne?), życzę powodzenia i samej przyjemności z odkrywania nowego świata, jakim jest język rumuński. Spor la treabă!


Skoro interesują Cię materiały do nauki języka rumuńskiego, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Język rumuński – wybuchowa mieszanka językowa 
  2. Co wino ma wspólnego z nauką języków obcych?

Patryk Topoliński Językowa Siłka

Cześć, przepraszam, że na chwilę zmienię temat. Tu Patryk Topoliński, pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki.

Na portalu Językowa Siłka przez ostatnie lata stworzyliśmy kilkaset artykułów, będących bazą wiedzy do samodzielnej nauki kilkudziesięciu języków. Jak widzisz – pomimo tego, że codziennie odwiedza nas ponad tysiąc osób – na stronie nie ma typowych w internecie okienek z reklamami. Wynika to z faktu, iż portal jezykowasilka.pl utrzymywany jest poprzez nasze autorskie materiały edukacyjne.

🟢 Dziś chciałbym zaprosić Cię do zapoznania się z moim autorskim kursem Język w Rok! (z którym uczy się już ponad 1800 osób)

Z wykształcenia jestem psychologiem i w mojej pracy i moich materiałach łączę doświadczenie poligloty z wiedzą psychologiczną opartą na badaniach naukowych. Osobiście wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Obecnie odkrywam świat za pomocą 11 języków. A są to: polski, angielski, hiszpański, portugalski (brazylijski), francuski, grecki, włoski, szwedzki, rosyjski, niemiecki, turecki.

Moją autorską metodę Język w Rok stworzyłem w taki sposób, aby była przyjazna osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w samodzielnej nauce języków. Metoda Język w Rok to przepis na naukę języka kroczek po kroczku, który Ty możesz dostosować do swoich potrzeb oraz do języka, którego się uczysz. Tworzę materiały, które mają umożliwić Ci samodzielną, skuteczną, przyjemną i kilka razy szybszą, niż na tradycyjnych kursach naukę języka.

Kurs Język w Rok to sprawdzony przepis na to, jak krok po kroku nauczyć się dowolnego języka w rok do poziomu swobodnej komunikacji. Sprawdź darmowe lekcje, agendę kursu oraz opinie uczestników i przekonaj się, czy to coś dla Ciebie!

✅ "CHCĘ POZNAĆ SZCZEGÓŁY": https://jezykowasilka.pl/kurs/

Życzę Ci pięknego dnia, dużo uśmiechu i odwagi do spełniania językowych marzeń. I już zapraszam do dalszego zdobywania wiedzy na portalu Językowa Siłka.

Patryk Topoliński, założyciel Językowej Siłki
💪
😊


 

Udostępnij ten artykuł
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Jakie jest Twoje ulubione medium? Kliknij ikonkę i pozwól nam służyć Ci językową pomocą w Twojej ulubionej przestrzeni👇🏻

A może wolisz po prostu w każdą środę wieczorem otrzymać porcję wiedzy o metodach nauki prosto na swoją skrzynkę? 💌

Klikając "Zapisuję się", dołączysz do 30 000+ odbiorców maili ode mnie i będziesz otrzymywać bezpłatne materiały i wiadomości o metodach nauki języków, a raz na kilka tygodni również nowości z naszego sklepu. Szczegóły w Regulaminie newslettera.