Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

6 kroków jak zmienić YouTube’a w najlepsze narzędzie do nauki języków

Patryk Topoliński
8 minut czytania

Zakładam, że nie muszę Cię przekonywać, że oglądanie YouTube’a może być ciekawym zajęciem. Dlatego zamiast tego, w dzisiejszym artykule, pokażę Ci, jak ja korzystam z YouTube’a do nauki języków oraz jak Ty również możesz to zrobić. 📈 Mam dla Ciebie prawdziwą mapę skarbów 🗺️ Ruszajmy!

- Autopromocja -
Ad image

6 najlepszych sposobów na naukę języków na YouTube 🧠 👀

1️⃣ Słuchaj piosenek z napisami 🎶

Muzyka była, jest i zawsze już będzie wspaniałym narzędziem do nauki języków, ale dzięki YouTube’owi możemy wykorzystać ją jeszcze skuteczniej.

Kiedy następnym razem natrafisz na ulubioną piosenkę w języku, którego się uczysz, koniecznie włącz napisy w teledysku. To proste, ale wyjątkowo efektywne.

Dlaczego? 👇🏻

Obserwując słowa w rytmie melodii, nie tylko łatwiej je zapamiętasz, ale też zrozumiesz ich znaczenie w kontekście.

Co więcej, będziesz też mieć możliwość, aby śledzić subtelne niuanse w wymowie i intonacji.

Muzyka to nie tylko dźwięk – to także emocje.

A kiedy uczysz się języka poprzez emocje, cały proces staje się przyjemniejszy, a słowa wchodzą do głowy z większą łatwością.

Tym bardziej, jeśli skorzystasz z wtyczki Language Reactor. Jeśli tylko dany film na YouTube ma dostępne napisy, umożliwi Ci ona włączenie napisów w dwóch językach jednocześnie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dokładnie skorzystać z tej wtyczki obejrzyj poniższe szkolenie, na kanale Językowej Siłki. Z rozdziału: Narzędzie II – Hakujemy Netflixa (i nie tylko): Nauka Poprzez Seriale, dowiesz się, jak korzystać z tego magicznego narzędzia i poznasz wszystkie jego tajemnice ⤵️

2️⃣ Oglądaj filmy edukacyjne dla osób uczących się języków 👨🏻‍🏫

YouTube to niekończąca się kopalnia wiedzy, a wśród niej mnóstwo kanałów dedykowanych właśnie nauce języków. ⛏️ 🌍

Nie chodzi mi akurat w tym momencie o mój kanał (na który przy okazji zapraszam), tylko o kanały poświęcone poszczególnym językom w stu procentach i skupiające się na ich nauczaniu.

Skomplikowane struktury gramatyczne wydają Ci się nie do przeskoczenia? Masz problem z wymową trudnych słów. Bez względu na to, gdzie tkwi Twoja trudność, z pewnością znajdziesz kanał, który Ci w tym pomoże.

Lekcje na YouTube często są tworzone przez pasjonatów i ekspertów, którzy w przystępny sposób potrafią przekazać nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia. Dlatego, jeśli napotkasz na przeszkodę w nauce, zamiast się poddawać, wpisz swoje pytanie w wyszukiwarkę YouTube – być może odpowiedź jest na wyciągnięcie ręki. 🫴🏻

3️⃣ Korzystaj z materiałów dla… dzieci 👧

W nauce języka jesteś trochę… dzieckiem.

To znaczy: oczywiście, nie możesz się uczyć języka dokładnie tak, jak dzieci, ALE jesteś dzieckiem w tym sensie, że poznajesz świat na nowo, w nowym języku.

Pamiętasz jak jako dzieci, poznając świat, fascynowały nas wszystkie bajki, piosenki nauka nazywania wszystkiego, co nas otaczało? Dlaczego by nie wrócić do tych czasów, tym razem ucząc się obcego języka? YouTube obfituje w bajki, piosenki i programy edukacyjne dedykowane dzieciom.

To znaczy dzieciom = native speakerom języka, którego się uczysz. Ich siła tkwi w prostocie (ich to znaczy materiałów edukacyjnych, nie dzieci).

Programy te używają jasnego, prostego języka, co czyni je idealnym źródłem dla początkujących i tych, którzy chcą wzmocnić swoje podstawy. Do tego często są pełne powtarzalnych fraz i melodii, które utrudniają zapomnienie nowo poznanych słówek. A przede wszystkim – uczą w sposób zabawny i angażujący.


👀 Pssst… Tutaj, znajdziesz wpis (a w ramce poniżej film) o tym, jak krok po kroku wykorzystać filmy animowane do nauki języka 🐉👸🏻


4️⃣ Oglądaj vlogi w języku obcym i łącz naukę z pasjami 🎒 🥘

Każdy z nas ma jakieś zainteresowania i pasje, które kształtują naszą codzienność. Ja przykładowo uwielbiam oglądać filmy o psychologii i geografii, a z bardziej rozrywkowych choćby o piłce nożnej. Jak to połączyć z nauką języka? Nic prostszego.

Jak doskonale wiesz, na YouTube znajduje się mnóstwo twórców, którzy dokumentują swoje życie, podróże, pasje. Jeśli znajdziesz twórców pochodzących z kraju, gdzie mówi się językiem, którego się uczysz, oglądając ich filmy, nie tylko zanurzysz się w autentyczny język, pełen potocznych wyrażeń, ale też doświadczysz kultury i codzienności mówiących w danym języku.

🥘 Kochasz gotowanie? Znajdź vlogi kulinarnych entuzjastów.

🎒 Pasjonują Cię podróże? Obejrzyj relacje anglojęzycznych, hiszpańskojęzycznych czy niemieckojęzycznych podróżników.

Dzięki temu nauka stanie się bardziej angażująca, a Ty nowo poznane słówka i zwroty, będziesz kojarzyć z rzeczami, które naprawdę Cię interesują i prędko wykorzystasz je w rozmowie!

5️⃣ Dostosuj prędkość odtwarzania do swoich potrzeb ⏱️

YouTube oferuje możliwość regulacji prędkości odtwarzania, co jest niezwykle przydatne podczas nauki języka.

Napotykasz fragment, który sprawia trudności? Spowolnij tempo odtwarzania do 3/4 prędkości.

Pozwoli Ci to dokładnie usłyszeć każde słowo i zrozumieć kontekst wypowiedzi. Gdy poczujesz się pewniej, spróbuj wrócić do normalnej prędkości. A potem przyspiesz jeszcze bardziej. Jeśli jesteś w stanie zrozumieć mówiącego w szybszym tempie, to na pewno dasz radę podczas normalnej rozmowy! No… chyba że uczysz się hiszpańskiego i poznasz Andaluzyjczyka, który naturalnie mówi na podwójnej prędkości i do tego zjada końcówki. Ale do tego też da się przyzwyczaić (wiem po sobie po tym, jak mieszkałem przez rok w Granadzie).

Traktuj spowalnianie i przyspieszanie jako wyzwanie i ciekawą formę treningu – jeśli potrafisz zrozumieć kogoś mówiącego szybko, z łatwością poradzisz sobie, gdy ktoś będzie mówił wolniej. To doskonałe, językowe ćwiczenie dla ucha i mózgu!

6️⃣ Aktywnie udzielaj się w społeczności YouTube’a ✍️ 💬

Nauka języka to nie tylko pasywne słuchanie i obserwowanie tego, co piszą i mówią inni. To również (a może nawet przede wszystkim) komunikacja.

Kiedy natrafisz na interesujący film, zostaw komentarz, wymień się opiniami z innymi. Interakcje z rodzimymi użytkownikami lub innymi uczącymi się mogą dostarczyć Ci cennych wskazówek i spostrzeżeń. A dodatkowo twórcy często sami odpowiadają na komentarze i są otwarci na najróżniejsze pytania. Czy to nie brzmi jak wręcz idealny trening na Językowej Siłce? 💪


Tyle na dziś! Mam nadzieję, że po dzisiejszej lekturze skorzystasz z tej mapy skarbów i odkryjesz moc YouTube’a w nauce języków! A jeśli znasz kogoś, komu ta wiedza mogłaby się przydać, wyślij tej osobie link do tego wpisu i zaproś do dołączenia do naszej newsletterowej społeczności poprzez tę stronę.

Do napisania następnym razem! 

Patryk


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Cześć, przepraszam, że na chwilę zmienię temat. Tu Patryk Topoliński, pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki.

Na portalu Językowa Siłka przez ostatnie lata stworzyliśmy kilkaset artykułów, będących bazą wiedzy do samodzielnej nauki kilkudziesięciu języków. Jak widzisz – pomimo tego, że codziennie odwiedza nas ponad tysiąc osób – na stronie nie ma typowych w internecie okienek z reklamami. Wynika to z faktu, iż portal jezykowasilka.pl utrzymywany jest poprzez nasze autorskie materiały edukacyjne.

🟢 Dziś chciałbym zaprosić Cię do zapoznania się z moim autorskim kursem Język w Rok! (z którym uczy się już ponad 1800 osób)

Z wykształcenia jestem psychologiem i w mojej pracy i moich materiałach łączę doświadczenie poligloty z wiedzą psychologiczną opartą na badaniach naukowych. Osobiście wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Obecnie odkrywam świat za pomocą 11 języków. A są to: polski, angielski, hiszpański, portugalski (brazylijski), francuski, grecki, włoski, szwedzki, rosyjski, niemiecki, turecki.

Moją autorską metodę Język w Rok stworzyłem w taki sposób, aby była przyjazna osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w samodzielnej nauce języków. Metoda Język w Rok to przepis na naukę języka kroczek po kroczku, który Ty możesz dostosować do swoich potrzeb oraz do języka, którego się uczysz. Tworzę materiały, które mają umożliwić Ci samodzielną, skuteczną, przyjemną i kilka razy szybszą, niż na tradycyjnych kursach naukę języka.

Kurs Język w Rok to sprawdzony przepis na to, jak krok po kroku nauczyć się dowolnego języka w rok do poziomu swobodnej komunikacji. Sprawdź darmowe lekcje, agendę kursu oraz opinie uczestników i przekonaj się, czy to coś dla Ciebie!

✅ "CHCĘ POZNAĆ SZCZEGÓŁY": https://jezykowasilka.pl/kurs/

Życzę Ci pięknego dnia, dużo uśmiechu i odwagi do spełniania językowych marzeń. I już zapraszam do dalszego zdobywania wiedzy na portalu Językowa Siłka.

Patryk Topoliński, założyciel Językowej Siłki
💪
😊


 


Skoro interesują Cię materiały o tym jak wykorzystać Youtube’a do nauki języków, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Jak wykorzystać piosenki do nauki języków?
  2. Jak wykorzystać seriale do nauki języków?
  3. Jak przejść z poziomu B na C w dowolnym języku?
Udostępnij ten artykuł
Obserwuj:
Pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki, wyzwania Język w Rok oraz Językowego Sklepu. Wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Jestem psychologiem i trenerem językowym oraz poliglotą. Wierzę, że każdy język jest kluczem do nowego świata i nowej rzeczywistości. „Żyjesz tyle razy, ile znasz języków”. Ja żyję 11 razy: po polsku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku, włosku, grecku, francusku, szwedzku, rosyjsku, turecku i portugalsku (wariant brazylijski). Jestem autorem książek na temat samodzielnej nauki języków (ponad 6000 Czytelników), twórcą autorskiej metody i kursu online Język w Rok (ponad 1400 Kursantów). Prowadziłem też wykłady na uczelniach (m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim) oraz współpracowałem z przedsiębiorcami i sportowcami, pomagając im osiągać językowe cele.
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Jakie jest Twoje ulubione medium? Kliknij ikonkę i pozwól nam służyć Ci językową pomocą w Twojej ulubionej przestrzeni👇🏻

A może wolisz po prostu w każdą środę wieczorem otrzymać porcję wiedzy o metodach nauki prosto na swoją skrzynkę? 💌

Klikając "Zapisuję się", dołączysz do 30 000+ odbiorców maili ode mnie i będziesz otrzymywać bezpłatne materiały i wiadomości o metodach nauki języków, a raz na kilka tygodni również nowości z naszego sklepu. Szczegóły w Regulaminie newslettera.