Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅ 👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

Hiszpański na poziomie B1–B2 📚 Samodzielna nauka hiszpańskiego dla średniozaawansowanych

Nina Malinowska
10 minut czytania

Hiszpański na początku nauki nie jest trudnym językiem. Oczywiście jest sporo odmian dla czasowników w poszczególnych czasach, pamiętajcie jednak, że w języku polskim mamy tych form jeszcze więcej. Ale… nie taki diabeł straszny, jak go malują. Jeśli zaprzyjaźniliśmy się już z językiem, znamy podstawowe czasy trybu Indicativo, nadszedł czas na kolejny krok. Powoli wchodzimy na poziomy B, czyli poziom średniozaawansowany. Nadal będziemy rozwijać słownictwo. Będziemy też poznawać nowe zagadnienia gramatyczne, m.in. tryb Subjuntivo, którego w języku polskim nie mamy i dla wielu uczących się jest to właśnie ten najtrudniejszy element gramatyki hiszpańskiej. Dlatego poniżej proponuję i takie materiały, które zawierają gramatykę dla poziomu średniozaawansowanego.

- Autopromocja -
Ad image

Jeśli poszukujesz informacji o podstawowych materiałach do gramatyki albo jesteś ciekawy(-a), jakie materiały polecałam na poziomy A (w tym hiszpańskie radio czy telewizję w sieci), poczytaj mój poprzedni artykuł:  Hiszpański na poziomie A1–A2.

Hiszpański na poziomie B1–B2: zaczynamy!

Za nami już nauka podstaw. Sporo już umiemy, rozumiemy. Bardzo ważne jest więc, aby utrzymać kontakt z językiem.

Kanały YouTube

Nauka to nie tylko książki. W nauce języka również bardzo ważne jest słuchanie, dlatego na sam początek polecam Wam kilka kanałów YouTube, na które warto systematycznie zaglądać:

Español automatico – warto się zaprzyjaźnić z tym kanałem, bo będzie nam już towarzyszył także przy wejściu na poziomy C. Prowadząca jest Polką, która posługuje się kilkoma językami, a swoją zawodową karierę poświęciła właśnie językowi hiszpańskiemu;

Curso de español ElePlus – ciekawie przedstawiona gramatyka, schematycznie i na wielu filmach. Tutaj możemy zobaczyć serię filmów dotyczących Subjuntivo, ale na kanale poruszane są różne inne tematy;

Tu escuela de español mówiliśmy już o tym kanale, ale tym razem wybieramy filmy z oznaczeniem nivel intermedio – poszerzymy słownictwo i powrócimy do zagadnień gramatycznych;

Español con Juan – znajdziemy tu duży wybór materiałów zarówno do powtórek jak i poznawania nowych tematów;

Maria Español to kolejny bardzo różnorodny kanał, z którym warto się zaprzyjaźnić na stałe.

Słownictwo

Uso Interactivo del vocabulario to książka, która pomoże nam usystematyzować sobie słownictwo, a także ułatwi wejście na poziom B1. Zawiera naprawdę bardzo dużo słownictwa.

Proponuję też rozważenie zakupu pakietu fiszek, które znajdziecie na stronie fiszki.pl.

Hiszpański na poziomie B1–B2: czas na podręczniki

Wydawnictwo Edgard

Na stronie do każdej z poniższych propozycji można obejrzeć fragment książki i samemu zdecydować, czy to jest dla nas dobra propozycja.

Jako małą powtórkę słownictwa i wejście na kolejny etap nauki warto rozważyć Hiszpański aktywnie.

Druga propozycja to repetytorium leksykalno-tematyczne, które zaczyna się prawie od A2, ale idzie przez B1 do B2 – sama mam pierwsze wydanie tej książki; teraz dostępne jest nowe zaktualizowane, ale po zapoznaniu się z opublikowanym fragmentem nadal uważam, że to ciekawa pozycja. Podzielono ją tematycznie, zawiera teksty i różnorodne materiały z wykazem słów i gotowymi ćwiczeniami. Jest to książka, do której chętnie sięgam przy powtórkach różnych zagadnień.

Hiszpańskie kryminały z ćwiczeniami. Empezar de nuevo (A2B1) i Silencio (B1B2) to idealny trening językowy w praktyce. Na marginesie wyjaśnione są trudniejsze słowa, a po każdym rozdziale mamy ćwiczenia odnoszące się do tekstu. Jest też propozycja na poziomach A, ale ponieważ nie każdy jest gotowy na taką aktywność na samym początku nauki, to polecam takie aktywności na poziomach B.

Ostatnia propozycja z tego wydawnictwa to Hiszpański dla średniozaawansowanych – tę książkę cenię szczególnie za sekcje: komunikacja oraz język potoczny, które wprowadzają język bardzo użytkowy. Książka zawiera krótkie teksty, listy słów, wyjaśnioną gramatykę, dialogi, ćwiczenia. Ma wszystko, co potrzeba do regularnej pracy nad wszystkimi aspektami języka.

Wydawnictwo Lingo (Języki nie obce)

Z tego wydawnictwa korzystam z dwóch książek i bardzo je lubię. Lubię także do nich wracać podczas powtarzania materiału tematycznie. Na stronach wydawnictwa znajdują się do pobrania fragmenty obu książek wraz z porównaniem cen na rynku. Książki w wersji elektronicznej można kupić online w bardzo niskiej cenie:

  1. Hiszpański na obcasach – kurs obejmuje poziomy A2, B1 i B2, ale w tej książce nie poziomy są istotne, a pomysł i dobór treści. To książka, która przybliża nas do rozmowy na różne tematy w bardzo swobodny sposób. Znajdziemy w niej zagadnienia, które nie są popularne w standardowych podręcznikach i książkach dla samouków. Zawiera też bardzo przystępnie opisane zagadnienia gramatyczne i ćwiczenia;
  2. Hiszpański na poziomie dla odmiany obejmuje poza poziomami B1 i B2 także częściowo poziom C1. Opiera się na dialogach, opisie gramatycznym i ćwiczeniach. Podobnie jak w poprzedniej propozycji tego wydawnictwa podejście do tematów nie jest standardowe (nie znajdziecie standardowego podziału tematycznego typu: zdrowie, człowiek, jedzenie, praca itd.), natomiast wszystko jest przedstawione w ciekawy i zachęcający do pracy sposób.

Obie pozycje tego wydawnictwa to takie uzupełnienie podstawowych podręczników i materiałów do samodzielnej pracy.

Wydawnictwo Preston Publishing

Jeśli ktoś nie korzystał wcześniej z tej serii, warto zacząć od powtórki z częścią 2 Gramatyki w Tłumaczeniach (A2B1), jednak do docelowej pracy na tym poziomie jest część nr 3 na poziomie B1 i B2 oraz część nr 4 na poziomie B2.

Hiszpański 365 na każdy dzień zaczyna się od poziomu A2, lecz obejmuje poziomy B1 i B2. Zawiera ciekawie zebrany materiał z ćwiczeniami. Według mnie bardzo interesującym elementem tej książki są wplecione zwroty potoczne i ciekawostki do czytania po hiszpańsku.

Sytuacje. Hiszpański w tłumaczeniach nie ma jednoznacznie określonego poziomu, ale jeśli wcześniej nie mieliśmy z tym do czynienia na koniec poziomu A2, warto rozważyć tę książkę, wchodząc na poziomy B. Przyjemnie przygotowana propozycja, godna polecenia, jak zresztą cała seria tego wydawnictwa.

Wydawnictwo Edelsa

Polecam dwa tytuły, których linki podaję do poziomu B1, za to mają one swoją kontynuację na kolejnych poziomach. Odsyłam do strony wydawnictwa, ponieważ wyszukacie tam dodatkowe materiały, prezentacje, klucz rozwiązań. Polecam przejrzenie także innych propozycji tego wydawnictwa myślę że każdy coś dla siebie znajdzie. Książki są dostępne także w Polsce:

  1. Así se habla en nivel B1 – tutaj w linkach odpowiedzi do ćwiczeń z książki;
  2. Tema a tema – tutaj znajdziecie więcej materiałów w dziale Gramática en tu clase (gdzie znajdują się gotowe prezentacje na prowadzone lekcje z użyciem tej książki, można więc zapoznać się z prezentacjami nawet nie posiadając książki).

Dodatkowo wydawnictwo to ma całą serię książek do gramatyki znaną już przez wiele uczących się hiszpańskiego USO. W przypadku poziomów B najlepszą propozycją będzie Uso de la gramática española intermedio.

Ciekawym uzupełnieniem gramatycznym jest Diccionario práctico de gramática wraz z ćwiczeniami.

Silencio - przykładowe strony.
Fragment książki Silencio 👁️

Hiszpański na poziomie B1–B2: dużo tego, to co wybrać?

Wybór materiałów do nauki hiszpańskiego na poziomie średniozaawansowanym jest bardzo duży. Pamiętając, że każdy preferuje inne rodzaje materiałów, mamy też różne cele, dla których uczymy się języka, pozostawiam Wam szerszy wybór materiałów i nie ograniczam ich tylko do 2–3 propozycji. W nauce języka nie można narzucać czegoś co jest dobre i jedyne, bo dla każdego dobre może być co innego.

Gdybym jednak miała się ograniczyć, to postawiłabym na kanał Español automatic (ja naprzemiennie słucham z kanałem Maria Español), Gramatykę w tłumaczeniach oraz Hiszpański na obcasach. Gdybym mogła pozwolić sobie na coś jeszcze, to wzięłabym Uso Interactivo del vocabulario. Uważam, że naprawdę fajnie podsumowuje i utrwala słownictwo (ma też drugą część na wejście z B2 aż do C2). Osobiście bardzo lubię serię USO, zarówno do gramatyki jak i słownik konstrukcji gramatycznych (z ćwiczeniami miałam do czynienia tylko raz – podczas zajęć z hiszpańskiego – ale sam słownik jest naprawdę bardzo wartościowy).

Życzę wszystkim powodzenia w nauce, pokonania Subjuntivo i wielu innych zagadnień. Mam nadzieję, że za jakiś czas spotkamy się ponownie w artykule na temat materiałów dla poziomów C1 i C2.

✍️ Autorka tekstu Hiszpański na poziomie B1–B2:
Nina Malinowska

PS Sprawdźcie też jakie rady dla osób uczących się hiszpańskiego ma Patryk Topoliński, założyciel Językowej Siłki ⤵️🇪🇸

Udostępnij ten artykuł
Obserwuj:
Jestem pasjonatką podróży i języków. Prowadzę własną stronę www.jezykowapodroz.pl oraz grupę na FB "w 2022 na pewno nauczę się hiszpańskiego", którą administruję od stycznia 2020 w ramach projektu Język w rok. Mówię po angielsku, hiszpański i portugalsku w wersji brazylijskiej, poza tym uczę się jeszcze kilku innych języków. Skupiam się głównie na poznawaniu języków obcych do celów podróżniczych, lubię wypracowywać sobie własne metody. Biblioteczka językowa ciągle się rozszerza, ponieważ uwielbiam realne książki, choć z kursów online i aplikacji również korzystam. Nauka języków jest dla mnie szczególnie ważna, ponieważ moje podróże planuję sama i wybieram się w nie w pojedynkę korzystając z lokalnych możliwości zamiast biur podróży.
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Jakie jest Twoje ulubione medium? Kliknij ikonkę i pozwól nam służyć Ci językową pomocą w Twojej ulubionej przestrzeni👇🏻

A może wolisz po prostu w każdą środę wieczorem otrzymać porcję wiedzy o metodach nauki prosto na swoją skrzynkę? 💌

Klikając "Zapisuję się", dołączysz do 30 000+ odbiorców maili ode mnie i będziesz otrzymywać bezpłatne materiały i wiadomości o metodach nauki języków, a raz na kilka tygodni również nowości z naszego sklepu. Szczegóły w Regulaminie newslettera.