Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅ 👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

Język niemiecki dla początkujących na pełnej petardzie! Język niemiecki: poziom A1-A2

Patryk Topoliński
31 minut czytania
Język niemiecki dla początkujących

Uwaga! Artykuł język niemiecki dla początkujących na pełnej petardzie może zmienić Twoje postrzeganie języka niemieckiego, a także nauki języków samej sobie. Dlatego czytając go dalej ryzykujesz, że od teraz odkryjesz radość z nauki języków! W tym artykule chciałbym przedstawić Ci materiały do nauki języka niemieckiego dla początkujących (na poziomach A1 i A2) oraz dać Ci kilka porad, aby już na samym starcie było Ci o wiele łatwiej. Sam bardzo chciałbym mieć do tej wiedzy dostęp, kiedy w styczniu 2020 rozpoczynałem moją naukę języka niemieckiego!

- Autopromocja -
Ad image

O nauce języka niemieckiego dla początkujących opowiedziałem również na moim kanale YouTube. Jeśli wolisz przyswajać wiedzę oglądając i słuchając, kliknij w poniższą ramkę i obejrzyj nagranie. 🙂 

Język niemiecki dla początkujących – zaczynajmy!

Nie odkryję chyba Ameryki, otwierając niniejszy tekst stwierdzeniem, iż język niemiecki jest bardzo popularnym językiem w Polsce, a materiałów do nauki tego języka jest naprawdę dużo. I poprzez naprawdę dużo mam na myśli, NAPRAWDĘ DUŻO.

Prawda jest taka, że oczywiście nie byłem w stanie zapoznać się ze wszystkimi, wszystkich przetestować i wszystkich tutaj zrecenzować. Z tego powodu, chciałbym przedstawić Ci tylko te materiały, z których sam korzystałem w wyzwaniu Język w Rok z językiem niemieckim i które pomogły mi opanować mi język niemiecki na poziomach A1, a poźniej A2. Materiały te pomogą Ci przeskoczyć przez początkowe etapy nauki tego języka tak szybko, jak to możliwe. Jednocześnie zadbamy o to, aby sam proces nauki sprawiał Ci przyjemność oraz o to, aby rozpocząć budowę Twojej znajomości języka niemieckiego na zdrowych fundamentach, których nie skruszą nawet okresowe wahania motywacji oraz meandry niemieckiej gramatyki i wymowy.

Chciałbym też na wstępie podkreślić, że z każdym językiem, a szczególnie z językiem niemieckim jest trochę jak z matematyką. Zanim zaczniesz w tym języku liczyć całki, musisz nauczyć się, na czym polega dodawanie i odejmowanie, mnożenie i dzielenie, czyli wszelkiego rodzaju podstawowe konstrukcje jakie występują w tym języku. Trzeba to zrobić mądrze, bo akurat język niemiecki jest na tyle “analitycznym” językiem, że jeśli na początku nie zrozumiesz jak on działa, to możesz wyrobić sobie złe nawyki, które później bardzo ciężko będzie wyplenić i mówić rzeczywiście poprawnie.

Dobra wiadomość jest taka, że można to zrobić. 😉

Język niemiecki dla początkujących – materiały

Aplikacje

W budowaniu fundamentów z języka niemieckiego, czyli w opanowaniu wymowy oraz w nauce słownictwa i gramatyki, pomogła mi aplikacja Babbel. Korzystałem z niej w wersji z angielskiego na niemiecki, ponieważ po angielsku dostępnych jest więcej kursów i dochodzą one do wyższych poziomów. Kurs języka niemieckiego w tej aplikacji jest tak szeroki, że mimo tego, że korzystam z niego już ponad rok, to nadal są tam jeszcze rzeczy, których nie zdążyłem przerobić. Łącznie można się z tą apką nauczyć kilku tysięcy słów i zwrotów. Na naszym portalu znajdziesz też bardzo obszerną recenzję aplikacji Babbel mojego autorstwa.

Osobiście nie polecam Duolingo. Jest to aplikacja najbardziej popularna, ale niekoniecznie najlepsza (eufemizm). Wynika to głównie z faktu, iż słownictwo oraz zdania, które znajdziesz w kursach Duolingo są po prostu mało praktyczne. Brakuje też dobrego systemu powtórek. Jedynym plusem jest to, że często zdania są bardzo humorystyczne i dzięki temu lepiej jest zapamiętać dane słowa lub konstrukcje. Więcej na temat moich doświadczeń z Duolingo oraz moich niezbyt dobrych wspomnień z nauki, napisałem w artykule dotyczącym nauki języka greckiego w roku 2019. Zrealizowałem cały kurs greckiego w Duolingo i byłem rozczarowany efektami. Przetestowałem też kursy niemieckiego w aplikacjach Memrise (też jest moja na portalu) oraz Busuu i były naprawdę niezłe. Doceniam też aplikację Speakly, do kategorii “w porządku” zaliczają się też: Mondly, Glossika, Clozemaster. Warto też pamiętać, że gotowe talie fiszek możemy znaleźć w takich narzędziach jak Quizlet, Memrise, Anki.

W pierwszych miesiącach nauki niemieckiego uczyłem się głównie z aplikacją Babbel. Efekty możesz obejrzeć na moim kanale. 🙂

Przy okazji, zachęcam Cię serdecznie do zasubskrybowania mojego kanału (KLIK). Znajdziesz tam liczne recenzje, wyzwania i eksperymenty językowe oraz metody szybkiej i skutecznej nauki języków.

Z wykształcenia jestem psychologiem i łączę w mojej pracy edukacyjnej w internecie doświadczenie poligloty z wiedzą psychologa.

Słownictwo w sposób tradycyjny

Jeśli nauka słownictwa poprzez aplikacje nie jest dla Ciebie, polecam Ci klasyczne fiszki. Według mnie najlepszymi, które znajdziesz na polskim rynku są te od wydawnictwa Cztery Głowy. W fiszkach A1 z języka niemieckiego znajdziesz słowa ze wszystkich możliwych kategorii, począwszy od rodziny aż po owoce, politykę, ochronę środowiska i… w sumie wszystko. Oprócz podstawowego słownictwa z każdej z tych dziedzin w podstawowych zwrotach krok po kroku będą wprowadzane aspekty gramatyczne. Oprócz tego bardzo lubię też aplikację Context Reverso i platformę Context Reverso na komputerze, gdzie mamy przykładowe zdania z użyciem jakiegoś słowa, które często okażą się bardziej praktyczne niż “suche” tłumaczenia.

Co nie znaczy, że uważam, że tłumaczenia “słowo do słowa” nie są przydatne. Wręcz przeciwnie. W moim przypadku, jeśli chodzi o słowniki, korzystam z internetowego słownika PONS (dostępny również jako apka).

Język niemiecki dla początkujących – gramatyka języka niemieckiego

W dobrych aplikacjach (np. Babbel), oprócz słownictwa mamy także krok po kroku wprowadzone aspekty gramatyczne. Pamiętaj więc, że jeśli wybierzesz dobre narzędzie do fundamentów jak np. fiszki czy dobrą aplikację, to nie musisz już dodatkowo dokładać do tego książki do gramatyki. Przynajmniej nie od razu. Na samym początku nauki języka nie ma jakiejś wielkiej potrzeby, żeby oddzielnie robić zadania gramatyczne. Dużo gramatyki możemy przyswoić poprzez tzw. implicit learning, czyli naukę przy okazji. Jeśli uczysz się w kontekście (całych zdaniach, np. dialogach), to każde takie zdanie zawiera w sobie ładunek gramatyczny. W momencie gdy w praktyce, przekonamy się jak funkcjonują dane konstrukcje gramatyczne, potem łatwiej będzie nam zrozumieć, dlaczego są one właśnie takie, a nie inne. Sposób podejścia do gramatyki zależy oczywiście od tego, jakim typem ucznia jesteś. Jest to temat szeroki i ciężko go ująć w jednolite ramy pod kątem psychologii oraz metodyki nauczania języków obcych. Podjęliśmy taką próbę jakiś czas temu wspólnie z Joanną Łaszcz, o czym piszę więcej pod koniec tego fragmentu.


Jeśli masz ochotę poczytać liczne dyskusje na temat różnych narzędzi do nauki gramatyki, wyszukaj rozmów za pomocą grupowej wyszukiwarki, tzw. “lupki” w naszej społeczności na Facebooku (kilkadziesiąt tysięcy Językowych Siłaczy zaprasza!)


Jeśli preferujesz naukę z książkami, polecam Ci serię gramatyka w tłumaczeniach wydawnictwa Preston Publishing. Na jednej stronie mamy zdania po polsku, a na drugiej stronie musimy je przetłumaczyć na język niemiecki. Oprócz tego na marginesach mamy wytłumaczone wszystkie reguły, dlaczego te zdania w taki, a nie inny sposób tworzymy.

Możesz też korzystać z książki PONS niemiecka gramatyka obrazkowa, lub innych podręczników. Musisz jednak wiedzieć, że jeśli uczysz się języka niemieckiego samodzielnie, warto wybierać podręczniki do nauki samodzielnej, czyli książki dla samouków. Dobrą książką do samodzielnej nauki niemieckiego jest książka Assimil, a nie podręcznik, który jest specjalnie przeznaczony do pracy z nauczycielem. Podręczniki do pracy z nauczycielem są kompletnie inaczej zbudowane.

Zdaję sobie sprawę, że warto dodać też trochę polecanych repetytoriów gramatycznych, jednakże gdybym miał w tym tekście wymienić wszystkie narzędzia, to by z tego wyszła cała książka. Jeśli czujesz, że nadal czegoś Ci brakuje, zadaj swoje pytanie w naszej grupie na Facebooku.

Językowy minimalizm

Nie ścigaj się na ilość książek na półce i największą stertę fiszek w mieście. Wspaniale wygląda to na Instagramie, ale wątpliwym jest skuteczność łapania wszystkich srok za ogon jednocześnie. Do samodzielnej nauki w 95% przypadków wystarczy nam jedno, dobre narzędzie, maksymalnie dwa/trzy. Jeśli chcesz mieć oddzielnie materiały do nauki słownictwa i gramatyki, to świetnym połączeniem będą np. fiszki i książka z ćwiczeniami. Natomiast jeśli korzystasz z apki, która jest poniekąd takim podręcznikiem w formacie aplikacji, taką aplikacją “wszystko w jednym”, masz tam i wymowę i słownictwo i gramatykę, jak np. aplikacje Babbel, czy Busuu, to nie potrzebujesz już nic innego. Skup się wtedy na tej jednej aplikacji (oraz oczywiście postaraj się wdrożyć immersję i materiały do czytania i słuchania, a potem też pisania i mówienia). Podobnie, jeśli korzystasz np. z podręcznika Assimil to również skup się głównie na nim. Bo jeśli jest to dobre narzędzie, nie potrzebujesz w tym czasie nic innego do zbudowania fundamentów i przebrnięcia przez początkowe etapy nauki.

Jeśli nie rozumiesz jakiegoś obszaru niemieckiej gramatyki, polecam Ci znaleźć dobre repetytorium, ale nie przerabiać go strona po stronie, tylko mieć je pod ręką i zaglądać w razie potrzeby. Alternatywnie, możesz też poszukać na YouTubie tutoriali gramatycznych. Można tam znaleźć całą masę kanałów, które tłumaczą niemiecką gramatykę. Tego typu kanałem jest np. Easy German. Cały kanał prowadzony jest po niemiecku, ale na dole oprócz napisów w języku niemieckim są także napisy po angielsku. Oprócz Easy German, na YouTubie znajdziesz także sporo różnych kanałów prowadzonych po polsku, na których nauczyciele tłumaczą niemiecką gramatykę. Często tłumaczona jest ona przed tablicą, czy multimedialną prezentacją, dzięki której łatwiej będzie Ci ją zrozumieć. Szczególnie jeśli jesteś osobą, która zawsze dobrze odnajdowała się w “szkolnym” stylu nauki języka.


A skoro przy gramatyce jesteśmy – tak jak wspomniałem wyżej – jakiś czas temu, wspólnie z redaktor naczelną portalu jezykowasilka.pl, Joanną Łaszcz, nagraliśmy odcinek podcastu na ten temat (ramka poniżej, podcast jest dostępny na Spotify i wszystkich innych platformach pod nazwą Językowa Siłka). Zdaję sobie sprawę, że ten tekst jest pełen odnośników i kolejnych poleceń. Jako Językowa Siłka od 4 lat tworzymy bazę wiedzy dotyczącą nauki języków obcych. Siłą rzeczy, zebraliśmy w tym czasie ogrom materiałów. Nie musisz od razu czytać i oglądać wszystkiego. Wybierz 2/3 materiały do dalszego eksplorowania, które na ten moment uznasz za najbardziej przydatne. 😉


język niemiecki dla początkujących
Język niemiecki dla początkujących – słuchanie i czytanie w języku niemieckim!

Język niemiecki dla początkujących – słuchanie (rozumienie ze słuchu)

Jeśli chodzi o ćwiczenia z rozumienia ze słuchu języka obcego – w tym wypadku języka niemieckiego – kluczową kwestią jest tzw. comprehensible input. Na język polski można to określenie przetłumaczyć jako zrozumiały wkład. O co chodzi?

Przechodząc od razu do aspektów praktycznych: na samym początku nauki, nie sprawdzą się takie narzędzia jak radio, bardzo zaawansowane seriale, czy podcasty. Idealne zaś będą materiały dostosowane do osób, które dopiero zaczynają naukę języka. Chodzi o to, aby być w stanie zrozumieć z kontekstu, o co mniej więcej chodzi w danym momencie lub sytuacji. Jeśli więc czujesz zagubienie na początku nauki niemieckiego, bo ćwiczysz słuchanie na przykład poprzez radio, to jest znak, że pora to zmienić. Może to powodować Twoją frustrację właśnie dlatego, że jest to niezgodne z zasadą comprehensible input i z dużym prawdopodobieństwem oprócz tego, że nie przynosi Ci to wyników, to wręcz pogarsza Twoje dotychczasowe wyniki i wprowadza do nauki chaos i masz poczucie, że nigdy się tego języka nie nauczysz. A niby skąd masz już na tym etapie rozumieć materiały stworzone dla rodzimych użytkowników języka niemieckiego?

Konkrety

Moim absolutnym faworytem jest seria filmów, która nazywa się Nicos Weg (znajdziesz ją na YouTubie, zamieszczam też w poniższej ramce). Jest to seria filmów z młodym mężczyzną o imieniu Nico w roli głównej. Nico jest Hiszpanem, który przyjechał do Niemiec i staje w szranki z wyzwaniem pod tytułem: nauczyć się życiowego niemieckiego najszybciej jak to możliwe. Seria składa się z trzech filmów, z których każdy trwa ponad godzinę. Jeden jest na poziomie A1, drugi na poziomie A2 i trzeci na poziomie B1.

Razem z Nico poznajemy Niemcy jako kraj wraz z jego kulturą, przeżywamy różnego rodzaju perypetie i towarzyszymy mu w emocjonalnych momentach: od frustracji przy utracie dobytku, aż po miłosne uniesienia. Główny bohater przyjeżdża do Niemiec i na samym początku nic nie mówi. Razem z nim przechodzimy krok po kroku przez proces jego asymilacji, poznawania nowych ludzi i zwykłego, codziennego życia. Uczymy się w ten sposób, zupełnie przy okazji, bardzo wielu przydatnych konstrukcji, których Niemcy rzeczywiście używają.

Tak w ogóle, Nico jest absolutnym fenomenem, ponieważ nauczył się języka do poziomu jako takiej komunikacji już w kilka dni. 😀 Ma też nienaganną wymowę od samego początku. Wynika to oczywiście z faktu, iż twórcy nie chcieli, abyśmy sugerowali się niepoprawną wymową, ale trzeba przyznać, że patrząc z perspektywy maksymalnego realizmu… cóż, wygląda to zabawnie. Niemniej oczywiście, w tej serii chodzi o coś zupełnie innego. Mamy po prostu nauczyć się życiowego i prawdziwego języka niemieckiego. W rzeczywistości – niestety – zajmuje to oczywyście “trochę” więcej czasu niż kilka dni.

Drugim kanałem, który znajdziesz na YouTubie (oraz w formie podcastu), który mogę Ci bardzo polecić na sam początek nauki, jest GermanPod101. Na tym kanale znajdziesz nagrania, które rozpoczynają się od poziomu najbardziej początkującego z początkujących. Przedstawione są tam – w formie animacji – sytuacje, w których ktoś przychodzi do restauracji i zamawia jakiś zestaw lub kupuje w sklepie spodnie i tak dalej, i tak dalej. Wszystkie te animacje pokazywane są w nagraniu dwa razy, raz bez napisów, a raz z napisami (w języku niemieckim i języku angielskim) i Twoim zadaniem jest zgadnąć, która z czterech odpowiedzi jest prawdziwa. Oprócz tego typu nagrań na GermanPod101 znajdują się też nagrania z profesjonalnymi lektorami języka niemieckiego w roli głównej.

Moje ulubione, codzienne źródło “prawdziwego” języka niemieckiego

Przygody Nico to materiał na krótką językową przygodę. Co innego wspomniany przeze mnie wcześniej, kanał Easy German. Uwielbiam całym sercem i czerpię całymi garściami regularnie! Jest to kanał na YouTubie, a także podcast, prowadzony przez Cari, Manuela i Janusza. Janusz jest Polakiem, mieszkającym od bardzo dawna w Niemczech i to właśnie on razem z Cari, Manuelem oraz Isi prowadzą kanał oraz nagrywają podcasty. Jest to absolutnie najlepsze możliwe źródło do języka niemieckiego, jakie kiedykolwiek zdarzyło mi się znaleźć. Korzystam z ich twórczości od kilkunastu miesięcy i mogę ją naprawdę z całego serca Ci polecić i podpisać się rękami, nogami, a jak trzeba to nawet lewym uchem. Podcastów słucham regularnie i bardzo namiętnie. Uprzedzam jednak, że podcasty siłą rzeczy są dużo trudniejsze, więc polecam je od poziomu ambitne A2 w górę, a najwięcej korzyści przyniosą (a przynajmniej mi przyniosły) na poziomie B1.

Psst: jeśli nie wiesz o co chodzi z tymi wszystkimi poziomami, zajrzyj do tego wpisu.

Wracając do kanału Easy German na platformie YouTube. Znajdziesz tam nagrania, w których członkowie zespołu EG pytają przechodniów o rożne rzeczy, np. ulubiony kolor czy jedzenie oraz oczywiście dużo bardziej skomplikowane kwestie, takie jak: pandemia, kryzysy polityczne, praca, poglądy. Znajdziesz tam także filmy z wyjaśnieniami niektórych konstrukcji gramatycznych. W każdym nagraniu na dole są napisy w języku niemieckim oraz angielskim. Wśród załączony playlist, można też znaleźć serię, która nazywa się Super Easy German i jest to seria dla osób dopiero rozpoczynających naukę języka niemieckiego. Czyli być może właśnie dla Ciebie! 😉 Znajdziesz tam np. filmiki z nazwami rzeczy jakie mamy w lodówce, czy częściami ubrań. Możemy nauczyć się tego w sposób naturalny, w sposób, który sprawia nam radość z nauki, widzimy jak to się ma do życia, a nie poprzez same rysunki w książce.


A co z serialami?

Jeśli jesteś osobą, która chce zacząć korzystanie z seriali już na bardzo wczesnym etapie, polecałbym Ci serial, który już znasz. Dlaczego? Dlatego, że znasz już jego fabułę i dzięki temu możesz skupić się bardziej na języku, niż konkretnie na tym co dzieje się w serialu. Jest to szczególnie istotne pod tym względem, że jeśli dopiero rozpoczynasz naukę języka, to naprawdę ciężko będzie Ci nadążyć.

Osobiście uważam, że jeśli chcesz zacząć naukę poprzez oglądanie filmów, warto zacząć od bajek, w których język jest prosty, a fabuła niezbyt skomplikowana. Oraz oczywiście poprzez uproszczone filmy i animacje, które opisałem powyżej. Inna sprawa, że w przypadku niemieckiego, jeśli znasz już bardzo dobrze język angielski albo inny język germański, możesz już na samym początku dużo wyłapać z kontekstu, właśnie dzięki temu, że znasz inne, pokrewne języki. Ucząc się języka niemieckiego poprzez ćwiczenie rozumienia ze słuchu, spotkasz słowa, których nie znasz, ale… widząc je pierwszy raz już w pewnym sensie je poznasz. Śpieszę z wyjaśnieniem: poznasz je dlatego, że np. wyglądają podobnie do słów, które już znasz w innych językach (i nie są akurat fałszywymi przyjaciółmi, tylko właśnie tymi prawdziwymi). Jeśli chcesz korzystać z seriali czy filmów dostępnych na Netflixie i korzystasz z Google Chrome, możesz pobrać wtyczkę Language Reactor (dawniej: Language Learning with Netflix).

Czy oglądać z napisami? Bez napisów? Jakie słowa notować i się ich uczyć? Sprawdź w filmie na ten temat (każdy mój film jest podzielony na rozdziały, więc łatwo znajdziesz interesujący Cię temat, jeśli moje porady okażą się przydatne, możesz wejść na kanał, zostawić subskrypcję oraz łapkę w górę i komentarz pod filmem):

Język niemiecki dla początkujących – czytanie ze zrozumieniem

Jeśli chodzi o czytanie, mogę Ci polecić książki Wydawnictwa Ze Słownikiem. W swojej ofercie mają książki w wielu językach, w tym również w języku niemieckim. Są to książki, które na marginesach mają przetłumaczone najtrudniejsze słowa. Jedyne o czym warto pamiętać, to radzę nie zwracać uwagi na to, że na książce napisane jest przykładowo: Poziom A2. W rzeczywistości książki te są normalnymi książkami, które czytają rodzimi użytkownicy języka. Jedyną różnicą jest to, że na marginesach są właśnie przetłumaczone najtrudniejsze słówka, niemniej poziom trudności jest naprawdę wysoki jak na osoby rozpoczynające przygodę z językiem. Jest to coś raczej na końcówkę poziomów A (może nawet bliżej B1).

Drugim, bardzo przydatnym narzędziem, jeśli chodzi o czytanie w języku niemieckim jest Deutsch Aktuell, czyli magazyn ukazujący się co kwartał. Jest on dostępny w Polsce i kosztuje około 10-15 zł. Jest to magazyn po niemiecku, w którym mamy do pobrania m.in. listy słówek. Myślę, że akurat – o czym wspominałem jakiś milion razy – nie warto uczyć się stricte z listą słówek, niemniej warto tworzyć swoje własne materiały do nauki. O tym jak to krok po kroku zrobić szeroko opowiedziałem tutaj.

Wszystkie artykuły można też odsłuchać w formacie mp3. W Deutsch Aktuell artykuły napisane są po niemiecku, ale stworzone są one dla Polaków, którzy uczą się niemieckiego. W każdym numerze jest kilka tekstów: na różne tematy i na różnych poziomach zaawansowania. W związku z tym, na marginesach mamy zaznaczone kontrastującymi kolorami słówka, które mogą być trudne dla danego poziomu. Jeśli przeczytamy kilka, czy kilkanaście takich magazynów zauważymy, że swobodniej przychodzi nam czytanie w języku niemieckim. Ze swojej strony bardzo polecam.

Oprócz tego można też oczywiście czytać w Internecie choćby uproszczone treści dla osób, które dopiero zaczynają się uczyć, np. Deutsche Welle. Warto poszukać innych tego typu materiałów, bo naprawdę jest ich sporo. Dobrym rozwiązaniem może się okazać czytanie blogów i obserwowanie profili związanych z naszymi pasjami.

Zadanie dla Ciebie na dziś: 

Zrób listę 3 kategorii profili i blogów, które obserwujesz  niezależnie od języka, ponieważ zwyczajnie Cię ciekawią. Teraz poświęć 15 minut, aby znaleźć 1 profil niemieckojęzyczny z każdej z tych kategorii i zaglądaj na ten profil regularnie w kolejnych dniach. Nie musisz od razu rozumieć i nauczyć się wszystkiego. Każde słówko przyswojone w ten naturalny sposób sprawia, że uczysz się przy okazji i zdobywasz kompetencje w korzystaniu z prawdziwego języka niemieckiego.


Jakiś czas temu, w ramach współpracy z Empikiem, opowiedziałem jak pracować z materiałami do czytania ze zrozumieniem:

Język niemiecki dla początkujących – pisanie i mówienie

Jak ćwiczyć pisanie i mówienie na początku nauki języka niemieckiego? Po pierwsze, pamiętaj, że nie musisz mówić od pierwszego dnia. Najpierw na spokojnie zrozum, jak działa język, a dopiero potem zacznij mówić. No chyba, że jesteś osobą, która lubi rozmawiać od samego początku i nie przeszkadza Ci, że niemal zawsze masz pustkę w głowie i musisz kombinować. Jeśli jednak nie jesteś taką osobą, to niczym się nie przejmuj, nie musisz od razu mówić jak rodowity Niemiec. Jednakże pamiętaj o tym, żeby ćwiczyć od samego początku wymowę i żeby starać się myśleć w tym języku, mówić do siebie, czy też zanurzyć się w nim, o czym troszkę już było, a troszkę będzie później, pod koniec wpisu.

Jeśli uczęszczasz na kurs, na którym dużo mówisz, czy piszesz, to powinno Ci to z założenia – na początek – wystarczyć. Jeśli nie lubisz tego typu nauki lub nie masz takiej możliwości, a chcesz już na samym początku szukać kontaktu z rodzimymi użytkownikami języka niemieckiego i ćwiczyć komunikację oraz swobodne wyrażanie myśli… jeszcze na poziomie, na którym teoretycznie nie możesz tego zrobić, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Oto nagranie, dzięki któremu dowiesz się jak wykorzystać metodę czatu na głębokiej wodzie: 

Możesz rozmawiać szybciej niż mogło Ci się wydawać, więc jeśli już trochę znasz niemiecki, a nie przyszło Ci się odważyć, żeby rzeczywiście przełamać tę barierę i zacząć mówić czy pisać, to wierzę, że metoda czatu na głębokiej wodzie będzie dla Ciebie na początek fantastyczna.

Jeśli szukasz osób, z którymi możesz porozmawiać w języku niemieckim na przykład poprzez czat, polecam Ci takie narzędzie jak Tandem. A jeśli chcesz znaleźć sobie lektora, który jest native speakerem albo po prostu uczy niemieckiego to polecam Ci platformę Italki, na której możesz wykupić lekcje z różnych języków u ogłaszających się tam lektorów.

język niemiecki dla początkujących
To autor dzień przed rozpoczęciem nauki niemieckiego. Sam chciałby wtedy przeczytać taki artykuł jak “język niemiecki dla początkujących”.

Patryk Topoliński Językowa Siłka

Cześć, przepraszam, że na chwilę zmienię temat. Tu Patryk Topoliński, pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki.

Na portalu Językowa Siłka przez ostatnie lata stworzyliśmy kilkaset artykułów, będących bazą wiedzy do samodzielnej nauki kilkudziesięciu języków. Jak widzisz – pomimo tego, że codziennie odwiedza nas ponad tysiąc osób – na stronie nie ma typowych w internecie okienek z reklamami. Wynika to z faktu, iż portal jezykowasilka.pl utrzymywany jest poprzez nasze autorskie materiały edukacyjne.

🟢 Dziś chciałbym zaprosić Cię do zapoznania się z moim autorskim kursem Język w Rok! (z którym uczy się już ponad 1800 osób)

Z wykształcenia jestem psychologiem i w mojej pracy i moich materiałach łączę doświadczenie poligloty z wiedzą psychologiczną opartą na badaniach naukowych. Osobiście wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Obecnie odkrywam świat za pomocą 11 języków. A są to: polski, angielski, hiszpański, portugalski (brazylijski), francuski, grecki, włoski, szwedzki, rosyjski, niemiecki, turecki.

Moją autorską metodę Język w Rok stworzyłem w taki sposób, aby była przyjazna osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w samodzielnej nauce języków. Metoda Język w Rok to przepis na naukę języka kroczek po kroczku, który Ty możesz dostosować do swoich potrzeb oraz do języka, którego się uczysz. Tworzę materiały, które mają umożliwić Ci samodzielną, skuteczną, przyjemną i kilka razy szybszą, niż na tradycyjnych kursach naukę języka.

Kurs Język w Rok to sprawdzony przepis na to, jak krok po kroku nauczyć się dowolnego języka w rok do poziomu swobodnej komunikacji. Sprawdź darmowe lekcje, agendę kursu oraz opinie uczestników i przekonaj się, czy to coś dla Ciebie!

✅ "CHCĘ POZNAĆ SZCZEGÓŁY": https://jezykowasilka.pl/kurs/

Życzę Ci pięknego dnia, dużo uśmiechu i odwagi do spełniania językowych marzeń. I już zapraszam do dalszego zdobywania wiedzy na portalu Językowa Siłka.

Patryk Topoliński, założyciel Językowej Siłki
💪
😊


 

Wracając do tematu dzisiejszego wpisu:

Język niemiecki dla początkujących – kilka ważnych zasad

1) Pamiętaj o immersji w języku niemieckim. Zanurz się w języku nie tak, aby się w nim utopić, ale tak, żeby nauczyć się pływać w językowym oceanie. Zanurzenie to sposób na to, aby język stawał się dla Ciebie z dnia na dzień coraz bardziej naturalnym narzędziem do komunikacji. Bo przecież właśnie tym język jest! Narzędziem do życia! Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zanurzenia? Wejdź tutaj do tekstu Rafała, aby poznać źródła do immersji w języku niemieckim  oraz pobierz mini-ebooka na temat samej metody, którego jakiś czas temu przygotowałem.

2) Nawet, jeśli jesteś dopiero na początku nie zaniedbuj wymowy języka niemieckiego. Nie jest ważny Twój “akcent”, ale ważna jest wymowa i jej poprawność. Przede wszystkim staraj się wybrać takie narzędzie do nauki słówek, w którym będzie opcja przesłuchania danego słówka przeczytanego przez lektora. Dzięki temu możesz starać się powtarzać je za nim albo przynajmniej zawsze mieć możliwość wysłuchania modelowej wymowy. Możesz też nagrywać siebie na dyktafon, a potem zapytać znajomego native speakera lub wejść na stronę forvo.com i przesłuchać czy Twoja wymowa danego słowa jest poprawna.

3) Dobierz narzędzie do nauki w kontekście, a już na pewno zapomnij o nauce słówek języka niemieckiego bez rodzajników. Jeśli nie będziesz uczyć się rzeczowników niemieckich z rodzajnikami, to potem będzie się to za Tobą ciągnęło przez lata. Pamiętaj, aby wybrać takie narzędzie, które pomoże uczyć Ci się słówek z kontekstem, w sytuacjach życiowych, np. w dialogach.

4) Koniecznie obejrzyj film na temat planowania nauki języków (poniższa ramka). Wierzę, że to jeden z najważniejszych filmów, które do tej pory przygotowałem. Dowiedz się jak krok po kroku wylać fundamenty, a później dobudowywać kolejne cegiełki, żeby uczyć się niemieckiego w sposób zorganizowany, a jednocześnie ciekawy, frapujący i przyjemny.

5) Język niemiecki w wielu aspektach jest inny niż język polski i na pewno często Cię zaskoczy. Na początku może wydawać Ci się nawet dziwny, Jak czasownik może być na końcu zdania?! Przecież to nie ma sensu”. Zamiast się tym zniechęcać pomyśl sobie: “Wow, to jest naprawdę ciekawe, doświadczam zupełnie nowego sposobu opisywania znanej mi rzeczywistości. Może rozwinie to mnie jako człowieka i będę w stanie lepiej zrozumieć native speakerów.” Dlaczego nie tak, dlaczego nie w ten sposób?

No właśnie, à propos języka i kultury: pamiętaj, że to wszystko jest ze sobą powiązane. Język nie istnieje w próżni. Po niemiecku mówią Niemcy, Austriacy oraz część Szwajcarów i wiele osób z różnych zakątków świata. I właśnie gdzieś tam teraz, rodzimi użytkownicy tego języka zamawiają hot-doga czy wegańskie açai bowl. Niemiecki istnieje nie tylko w podręczniku Jasia z 2C, ale kilkaset kilometrów na zachód od Warszawy ludzie posługują się nim właśnie teraz. Naprawdę jest tak, że ten język jest używany w życiu codziennym, tak jak my używamy polskiego. 😉 Wiem, że o tym wiesz, ale domyślam się też, że czasem ślęcząc nad książkami zdarza Ci się o tym zapomnieć. Język to narzędzie do życia i jeśli nie poznamy kultury, to na niewiele nam się sam język zda. Wielu rzeczy nie zrozumiemy, nie przez nieznajomość języka, ale właśnie dlatego, że po prostu nie zdobyliśmy wystarczających kompetencji kulturowych. Z tego właśnie powodu tak ważne jest zanurzenie. Nie tylko kiedy przerabiasz język niemiecki dla początkujących, ale również na dalszych etapach nauki języka!

6) Jeśli masz możliwość, podróżuj i odkrywaj!

A jeśli nie masz możliwości, nie podróżuj, ale nadal odkrywaj! 🙂

Powodzenia!


Bardzo Ci dziękuję za przeczytanie artykułu język niemiecki dla początkujących na pełnej petardzie. Mam nadzieję, że dzięki moim radom szybciej i lepiej opanujesz język niemiecki, nie tylko na poziomie początkującym. Życzę Ci owocnej nauki!

PS Kulisy mojej nauki języków oraz mojej pracy, możesz obserwować codziennie w formacie znikających po 24h stories na moim Instagramie oraz stronie na Facebooku.

PPS Jeśli chcesz do mnie napisać, jestem dostępny pod adresem: [email protected]

Patryk Topoliński

Udostępnij ten artykuł
Obserwuj:
Pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki, wyzwania Język w Rok oraz Językowego Sklepu. Wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Jestem psychologiem i trenerem językowym oraz poliglotą. Wierzę, że każdy język jest kluczem do nowego świata i nowej rzeczywistości. „Żyjesz tyle razy, ile znasz języków”. Ja żyję 11 razy: po polsku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku, włosku, grecku, francusku, szwedzku, rosyjsku, turecku i portugalsku (wariant brazylijski). Jestem autorem książek na temat samodzielnej nauki języków (ponad 6000 Czytelników), twórcą autorskiej metody i kursu online Język w Rok (ponad 1400 Kursantów). Prowadziłem też wykłady na uczelniach (m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim) oraz współpracowałem z przedsiębiorcami i sportowcami, pomagając im osiągać językowe cele.
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *