czy język niemiecki jest trudny niemieckie rodzajniki

Czy język niemiecki jest trudny?

Wiele osób chciałoby się nauczyć niemieckiego, ale boją się, że będzie dla nich zbyt ciężki. Czy język niemiecki jest trudny? Jaki w ogóle jest? Sprawdź!

Życie jest za krótkie na naukę niemieckiego – ten znany cytat idealnie odzwierciedla powszechną niechęć do języka niemieckiego. Głównym powodem takiego nastawienia jest przekonanie, że język niemiecki jest po prostu bardzo trudny i zarezerwowany tylko dla językowych talentów

Czy język niemiecki jest naprawdę taki trudny, jak się przyjmuje? W tym artykule biorę pod lupę najpopularniejsze uprzedzenia związane z językiem niemieckim i sprawdzam, ile jest w nich prawdy.

Czy język niemiecki jest trudny? Fakty i mity

Nie ma chyba nic mniej „sexy” niż gramatyka i wymowa niemiecka. Najgorszą zmorą większości osób uczących się niemieckiego są rodzajniki, przypadki, szyk zdania i „charczące” [r].  Przyjrzyjmy się im teraz bliżej, porównując obiegowe opinie z gramatyką:

1. Trzeba nauczyć się tyyyylu rodzajników i nigdy nie wiadomo, jaki zastosować.

czy język niemiecki jest trudny niemieckie rodzajniki
W języku niemieckim mamy trzy rodzajniki, ponieważ istnieją w nim trzy rodzaje – męski, żeński i nijaki. Skoro „on” to po niemiecku er, to rodzajnikiem dla rodzaju męskiego jest der i tak dalej… W języku niemieckim wszystko jest ze sobą logicznie powiązane:

czy język niemiecki jest trudny?

Z kolei rodzajnik nieokreślony (ein, eine) dostaje takie same końcówki podczas odmiany, jak określony. Więc już zamiast dwóch tabelek do nauczenia masz jedną. Zobacz sam:

Są jeszcze inne słówka, które również dostają takie same końcówki jak wyżej. Ucząc się jednego zagadnienia w języku niemieckim, prawdopodobnie poznajesz też kolejne. Szukaj schematów i ucz się na logikę, a nauka języka niemieckiego przestanie być udręką:

2. W języku niemieckim jest strasznie dużo przypadków i nigdy nie wiadomo, jakiego przypadku użyć.

Czy tak dużo? W języku niemieckim są cztery przypadki, a w języku polskim siedem. Niemieckie przypadki odpowiadają na takie same pytania, jak te w języku polskim. Jest trochę czasowników i przyimków, które „wymuszają” inny przypadek niż w języku polskim. W większości zdań, jeżeli rzeczownik odpowiada na pytanie kogo? co?, zastosujesz Akkusativ, czyli polski biernik, jeżeli na pytanie kim? czym?Dativ, czyli polski celownik, a jeżeli odpowiada na pytanie czyj?Genitiv, czyli nasz dopełniacz. Na przykład:

  • Ich spaziere mit dem Hund (z kim? z czym? spaceruję: z psem, pytanie celownika, czyli Dativ);
  • Ich sehe den Hund (kogo? co? widzę: psa, pytanie biernika, czyli Akkusativ).

3. Szyk zdania jest dziwny, wszystkie czasowniki na końcu zdania!

Szyk zdania jest taki sam, jak w języku polskim. Najpierw jest podmiot, a później orzeczenie. Jest oczywiście kilka wyjątków i trzeba się ich nauczyć – w jakim języku nie ma wyjątków? Na przykład po określonych spójnikach orzeczenie wędruje na koniec zdania/zamienia się miejscem z podmiotem:

czy język niemiecki jest trudny gramatyka

4. Niemiecki brzmi strasznie, a wymowa jest bardzo trudna!

O ile na przykład w języku angielskim wymowa poszczególnych liter zmienia się bez logicznego wyjaśnienia, w języku niemieckim jest inaczej (Ordnung muss sein!/ Porządek musi być! ;)).

Zatem jeżeli nauczysz się alfabetu niemieckiego, jesteś w stanie wymówić poprawnie każde słowo. Oprócz spółgłosek i samogłosek prawie identycznych jak w języku polskim jest kilka kombinacji literowych, kilka umlautów, a samogłoska może być krótka lub długa:

A co z tym strasznym „r”? Wiele osób uczących się niemieckiego, stara się rrrrrrolować wszystkie możliwe [r] (Rollen-R). Wtedy wymowa [r] staje się zmorą – a zupełnie niepotrzebnie. W Hochdeutsch, czyli niemieckim urzędowym [r] raczej się nie roluje. Jeśli chcesz, żeby twoje [r] brzmiało niemiecko, powinno być ono wymawiane przy ułożeniu języka raczej w tylnej części, bez charakterystycznych wibracji jak w języku polskim, lekko i w zasadzie niesłyszalnie. Coś na pograniczu [ch] i [r] (Rachen-R). Kojarzysz, jak śmieje się Ernie z Ulicy Sezamkowej? Właśnie w tym kierunku idzie niemiecka wymowa [r]. 

Teraz na pewno zaskoczę wielu z Was: czy wiesz, że na końcu wyrazów i po samogłoskach [r] zupełnie nie słychać? Wymawia się je na pograniczu między [a], a [e]. Na przykład wir wymawia się [wia], a nie [wirrr] 🙂 I nie ma co się martwić, jeżeli twoje [r] nie brzmi w 100% poprawnie – nie ma absolutnie żadnego wpływu na komunikację, zdradzi jedynie twoje pochodzenie.

Z kolei to, czy język niemiecki brzmi okropnie, jest bardzo subiektywne. Ja uważam, że brzmi normalnie, i jestem przekonana, że jest to po prostu kwestia osłuchania się. 

PS Ponoć język niemiecki nie nadaje się do piosenek. Posłuchaj na przykład kawałków Marteria czy Herbert Grönemeyer i przekonaj się sam, czy język niemiecki rzeczywiście brzmi tak strasznie.

Psst! Tutaj znajdziesz więcej artykułów z Językowej Siłki o języku niemieckim! 

Czy język niemiecki jest trudny? Podsumowanie

Język niemiecki przypomina bardzo precyzyjną, logiczną układankę, w której jeden element wynika z drugiego. Jest trudny, jeżeli nie uczy się go ze zrozumieniem i nie szuka schematów.

Nie jest zatem prawdą, że ucząc się języka niemieckiego, trzeba nauczyć się „setek” tabelek, odmian i końcówek. Jeżeli zrozumiesz zasady, jakie stoją za tymi „setkami tabelek”, z setki zrobi się nagle raptem kilka. Jest oczywiście kilka wyjątków od poszczególnych zasad, a pewnych rzeczy trzeba się nauczyć na pamięć – ale w jakim innym języku nie trzeba? 

Tak samo istotne jest twoje nastawienie. Jeżeli jesteś przekonany, że coś jest trudne i pewnie nie dasz rady – to nie dasz; obojętnie, jakiego języka obcego chcesz się nauczyć. To, czy dany język jest trudny, czy nie, jest sprawą bardzo subiektywną i w bardzo dużym stopniu zależnym właśnie od odpowiedniego nastawienia. Nauka każdego języka obcego, obojętnie jakiego, jest zawsze pewnego rodzaju wyzwaniem, które będzie wymagać od Ciebie zaangażowania i motywacji.

czy język niemiecki jest trudny autorka

Autorką tekstu: Czy język niemiecki jest trudny? jest Anna Zwolińska, założycielka portalu do samodzielnej nauki języka niemieckiego online:

 www.nauka-niemieckiego.net


🔑 Poznaj kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w nauce 11 języków. 👨‍🎨 W kursie zaprojektujesz, a następnie stworzysz wersję Ciebie, która płynnie posługuje się Twoim wymarzonym językiem (z gwarancją efektów) ⤵️

Patryk Topoliński Językowa Siłka

Cześć, przepraszam, że na chwilę zmienię temat. Tu Patryk Topoliński, pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki.

Na portalu Językowa Siłka przez ostatnie lata stworzyliśmy kilkaset artykułów, będących bazą wiedzy do samodzielnej nauki kilkudziesięciu języków. Jak widzisz – pomimo tego, że codziennie odwiedza nas ponad tysiąc osób – na stronie nie ma typowych w internecie okienek z reklamami. Wynika to z faktu, iż portal jezykowasilka.pl utrzymywany jest poprzez nasze autorskie materiały edukacyjne.

🟢 Dziś chciałbym zaprosić Cię do zapoznania się z moim autorskim kursem Język w Rok!

Z wykształcenia jestem psychologiem i w mojej pracy i moich materiałach łączę doświadczenie poligloty z wiedzą psychologiczną opartą na badaniach naukowych. Osobiście wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Obecnie odkrywam świat za pomocą 11 języków. A są to: polski, angielski, hiszpański, portugalski (brazylijski), francuski, grecki, włoski, szwedzki, rosyjski, niemiecki, turecki.

Moją autorską metodę Język w Rok stworzyłem w taki sposób, aby była przyjazna osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w samodzielnej nauce języków. Metoda Język w Rok to przepis na naukę języka kroczek po kroczku, który Ty możesz dostosować do swoich potrzeb oraz do języka, którego się uczysz. Tworzę materiały, które mają umożliwić Ci samodzielną, skuteczną, przyjemną i kilka razy szybszą niż na tradycyjnych kursach naukę języka.

Kurs Język w Rok to sprawdzony przepis na to, jak krok po kroku nauczyć się dowolnego języka w rok do poziomu swobodnej komunikacji. Sprawdź lekcje próbne, agendę kursu oraz opinie uczestników (już 1303 Kursantów) i przekonaj się, czy to coś dla Ciebie!

🚀 "CHCĘ POZNAĆ SZCZEGÓŁY": https://jezykowysklep.pl/kurs/

Życzę Ci pięknego dnia, dużo uśmiechu i odwagi do spełniania językowych marzeń. I już zapraszam do dalszego zdobywania wiedzy na portalu Językowa Siłka.

Patryk ❤️😊


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️