Jeśli czytasz ten artykuł, w pierwszej kolejności gōngxǐ gōngxǐ (恭喜恭喜, gratulacje), bo podstawy chińskiego są już za Tobą! Umiesz się przedstawić, opowiedzieć o swoich zainteresowaniach, zaś ewentualne złamanie nogi w Szanghaju Ci nie straszne, bo w razie czego będziesz w stanie dogadać się z lekarzem! Czas więc na kolejny krok w podróży po języku Państwa Środka – język chiński dla średniozaawansowanych! 🇨🇳
Poniżej znajdziesz podręczniki, podcasty, aplikacje do nauki chińskiego mandaryńskiego i inne materiały przeznaczone do samodzielnej – i nie tylko samodzielnej – nauki na poziomie B1-B2.
Natomiast zanim zaczniesz, w pierwszej kolejności chciałabym podkreślić, że posiadając już solidne podstawy języka chińskiego, przyszedł czas skupienia się na rzeczach, które sprawiają Ci przyjemność. Twoja ciężka praca doprowadziła Cię do miejsca, w którym teraz jesteś, zasługujesz na to, aby na tym etapie zyskać większą kontrolę nad tym co robisz (i czego nie robisz) w Twoim procesie nauki.
Jeżeli czujesz znudzenie, czy też frustrację, korzystając z jakiegoś podręcznika lub słuchając podcastu – zmień go. Więcej korzyści przyniesie Ci regularne, kilkuminutowe uczenie się, niż jednorazowe, wielogodzinne siedzenie nad książką, która powoduje, że masz ochotę stworzyć nową wersję esperanto.
📚 Chiński dla średniozaawansowanych – jaki podręcznik wybrać?
Podejście do podręczników w świecie nauki języków bywa różne, niemniej moim zdaniem – szczególnie w nauce chińskiego mandaryńskiego – dobry podręcznik to podstawa. Przydaje się nie tylko do nauki nowego słownictwa, czy też struktur gramatycznych, ale również pozwala uniknąć nam poczucia ,,chaosu” i zagubienia. Poniżej przedstawiam kilka pozycji, które w mojej ocenie mogą być pomocne:
1. New Target Chinese 3, New Target Chinese 4
Jeżeli męczą Cię podręczniki, w których słownictwo wprowadzane jest w sposób nieuporządkowany, powyższa pozycja powinna przypaść Ci do gustu. New Target Chinese to bardzo dobry podręcznik, zwłaszcza do nauki nowego, codziennego słownictwa, ale również mówienia w języku chińskim. Ciekawa szata graficzna również pomaga w jego odbiorze, co sprawia że moim zdaniem jest to jedna z fajniejszych pozycji na rynku.
2. Integrated Chinese 3 , Integrated Chinese 4
Klasyczne podręczniki do nauki chińskiego. Każdy rozdział zawiera nową czytankę, dzięki której ćwiczymy umiejętność czytania znaków (czytanki nie zawierają zapisu fonetycznego pinyin pod każdym zdaniem, co zmusza nas do większego skupienia się na samych znakach) oraz poszerzamy znajomość naszego słownictwa. Książki te posiadają również bardzo rozbudowaną część gramatyczną, wytłumaczoną w bardzo przystępny sposób.
3. HSK 3, HSK 4上 oraz HSK 4下
W zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć podręczników przygotowujących do egzaminu certyfikacyjnego z języka chińskiego-czyli HSK. O ile nie jestem zwolenniczką teorii, że zdanie egzaminu jest równoznaczne z rzeczywistą znajomością języka na poziomie B1, czy B2, to podręczniki HSK wyjątkowo przypadły mi do gustu. Dzięki nim poznasz dużo codziennego, w tym również specjalistycznego słownictwa, zaś do każdej czytanki dołączone są nagrania, które pomogą Ci doskonalić umięjętności słuchania.
4. New Practical Chinese Reader 2, New Practical Chinese Reader 3
Myślę, że tych podręczników nie trzeba nikomu przedstawiać. Wprawdzie nie należą one do zbyt nowoczesnych, to mimo upływu lat korzystają z nich prawie wszystkie wydziały sinologiczne nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Czytanki w nich zawarte – w przeciwieństwie do większości podręczników na rynku – są długie, niekiedy bardzo długie, co w pełni pozwoli Ci popracować nad umiejętnością czytania znaków i ciągłością tego czytania. Ogromnym plusem jest dla mnie również fakt, że każda z lekcji w podręczniku ma korespondujący z nią filmik dostępny na YouTube, dzięki czemu możesz jednocześnie pracować nad umiejętnością słuchania i rozumienia języka chińskiego.
5. Boya Chinese Quasi-Intermediate, Boya Chinese Intermediate
Również bardzo dobra seria, która zdecydowanie pomoże Ci w osiągnięciu twoich językowych celów. Kompleksowo omówiona gramatyka, ciekawe czytanki i ćwiczenia, sprawiają że podręczniki są bardzo przyjemne w użytkowaniu. Co więcej, słownictwo przedstawione jest na przykładowych zdaniach, co bardzo ułatwia zrozumienie jego zastosowania.
Pamiętaj o Językowym Minimalizmie! Jeden podręcznik naprawdę wystarczy. Nawet pomimo tego, że będzie Cię kusiło, aby skorzystać ze wszystkich. 📚 O tym jak ważne jest ograniczenie liczby materiałów do nauki, opowiedział założyciel Językowej Siłki, Patryk Topoliński w #23 odcinku Podcastu Językowa Siłka (Odcinek znajdziesz poniżej, a przy okazji zapraszamy do śledzenia naszego podcastu na bieżąco. Nowości pojawiają się w każdym tygodniu!) 🎧
Dalsza część tekstu pod okienkiem ze Spotify ⤵️
A co się tyczy podcastów…
🎧 Podcasty do nauki chińskiego mandaryńskiego (B1-B2)
1. ChinesePod
Jeden z najpopularniejszych podcastów w języku chińskim. Oferuje lekcje na różnych poziomach, w tym średniozaawansowanych i obejmuje szeroki zakres tematów. Każdy odcinek zawiera dialogi oraz objaśnienia nie tylko słownictwa, ale też gramatyki.
2. Mandarin Corner
Bardzo fajny podcast na poziomie średniozaawansowanym, uwzględniający chińską gramatykę, słownictwo i wymowę, z naciskiem na praktyczne umiejętności prowadzenia konwersacji.
3. Slow Chinese
Podcast zapewniający dużą dawkę słownictwa i wiedzy na temat chińskiej kultury. Każdy odcinek obejmuje (dość powolne) czytanie tekstu, po którym następuje szczegółowe wyjaśnienie słownictwa i kontekstu kulturowego.
📱 Aplikacje do nauki chińskiego mandaryńskiego (B1-B2)
Obecnie na rynku znajduje się wiele aplikacji do nauki chińskiego na poziomie podstawowym, natomiast znalezienie aplikacji dla osób średniozaawansowanych jest bardziej skomplikowane. Poniżej zebrałam kilka propozycji, które okazały się być pomocne podczas mojej nauki chińskiego i mam nadzieję, że i Ty znajdziesz tu coś dla siebie. Muszę jednak zaznaczyć, że większość z tych aplikacji nie jest darmowa, natomiast oferują one darmowy okres próbny podczas którego możesz podjąć decyzje, czy dana aplikacja jest dla Ciebie odpowiednia, czy też jednak nie.
1. Du Chinese
Aplikacja, która zapewnia materiały do czytania dla osób nie tylko zaawansowanych, ale również tych dopiero zaczynających swoją przygodę z językiem chińskim. Różnorodne tematy, ciekawe słownictwo i dostępne tłumaczenie wraz z audio pozwalają nam na bieżąco zapamiętywać nowe zwroty i sprawdzać nasze postępy w nauce.
2. FluentU
Korzysta z autentycznych chińskich materiałów wideo, takich jak programy telewizyjne, reklamy i teledyski wraz z napisami i listą słownictwa, co w znaczący sposób pomaga w rozwijaniu umiejętności słuchania i rozumienia języka chińskiego. Największą wadą aplikacji jest jej cena, ale jeśli nie możesz znaleźć chińskich materiałów do słuchania na Twoim poziomie lub masz jedynie kilka minut do poświęcenia na obejrzenie jakiegoś filmiku – aplikacja powinna przypaść Ci do gustu.
3. Lingodeer
Aplikacja oferuje słownictwo i gramatykę oraz zawiera ćwiczenia i quizy na poziomie od HSK 1 do HSK 4. Co ważne – w przeciwieństwie do wielu aplikacji dostępnych na rynku, nie trzeba rozpoczynać nauki od samego początku (czyli od HSK 1), tylko można dostosować poziom zaawansowania do naszych aktualnych potrzeb.
Dalsza część tekstu pod zapisami na nasz cotygodniowy newsletter! 📬⤵️
🔴 Kanały na YouTube do nauki chińskiego mandaryńskiego (B1-B2)
Jeżeli tradycyjne formy nauki w postaci uczenia się z podręczników już Ci się znudziły, na YouTubie znajdziesz dużo świetnych kanałów, które w przystępny sposób przybliżą Ci nie tylko zagadnienia gramatyczne, nauczą nowego słownictwa i idiomów, ale również pozwolą zgłębić chińską kulturę i jej wpływ na sam język chiński.
1. ChineseForUsOfficial
2. EverydayChinese
3. GraceMandarinChinese
4. ShuoshuoChinese
5. ChineseClass101
🍿 Seriale do nauki chińskiego mandaryńskiego (B1-B2)
Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała oczywiście o serialach. W tym miejscu serdecznie polecam przeczytanie artykułu Chińskie seriale na Netflixie do nauki języka chińskiego (i nie tylko), gdzie zebrałam listę tytułów dostępnych na platformie Netflix. Od siebie dodam jeszcze nowość – Love Between Fairy and Devil (Cāng Lán Jué,苍兰诀) – kolejna typowa chińska drama, ale ogląda się ją zaskakująco przyjemnie. Nieskomplikowane dialogi sprawiają, że oglądać ją mogą osoby zupełnie początkujące, a i Ci bardziej zaawansowani nudzić się nie będą! 😊
Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie pomocny w wyborze materiałów do Twojej dalszej nauki języka chińskiego. Z mojej strony, trzymam za Ciebie kciuki i i 加油! (jiāyóu, wyraz zachęty, wsparcia)