Święto Trzech Króli we Włoszech

Święto Trzech Króli we Włoszech

Gdy We Włoszech powiemy, że na Trzech Króli jedziemy na przykład odwiedzić rodzinę, to przeciętny Włoch będzie musiał się chwilę zastanowić, kiedy to jest. Z kolei jeśli powiemy, że na Befanę, to od razu wiadomo, o co chodzi. ? Poznajcie Święto Trzech Króli we Włoszech.

Jak Włosi świętują 6 stycznia?

We Włoszech szkoły są zamknięte zawsze mniej więcej od 23 grudnia do co najmniej 6 stycznia. Dla dzieci jest to bardzo długi okres ferii, przepełniony prezentami. 6 stycznia to dzień, który kojarzy się wszystkim z przyjściem Befany. Święto tego dnia nazywa się Epifania (mówimy „Epifanija”), co odpowiada polskiemu Objawieniu Pańskiemu.

Kim jest Befana?

La Befana to staruszka, zazwyczaj niezbyt piękna, która 6 stycznia przylatuje na miotle i przynosi dzieciom prezenty (wł. i regali). Oczywiście nie wszystkim! Jeśli dziecko było niegrzeczne, to zamiast prezentów dostaje węgiel (wł. Il carbone). Oczywiście w sklepach można kupić takie cukierki, które wyglądają jak węgiel. ? Befana jest trochę odpowiednikiem polskich mikołajków (6 grudnia)  to właśnie węgiel zastępuje rózgę.

Epifania – koniec okresu świątecznego

We Włoszech jest powiedzenie:

L’Epifania tutte le Feste porta via,

co oznacza, że Epifania zabiera ze sobą wszystkie święta.

Befana w języku potocznym

Określenie Befana przyjęło się też w codziennej mowie. Można usłyszeć zdanie typu:

Mia suocera è proprio una befana!,

które może oznaczać, że albo jest brzydka, albo że jest straszna z charakteru ? (taka typowa jędza).

Oprócz tego negatywnego skojarzenia 6 stycznia kobiety sobie „dogryzają” życzeniami typu:

Auguri befana!

A presto! Przeczytaj także o trzech włoskich piosenkach, które na pewno znasz!

Paulina

Paulina Kania

Miłośniczka dobrej kawy i wszystkiego co włoskie. Z pasją uczy włoskiego, chociaż z wykształcenia jest informatykiem. Prowadzi m.in. bloga Po Prostu Włoski i platformę edukacyjną Klub włoskiego.

5 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️