Jak dobrze wiesz, w języku polskim witamy się na wiele sposobów. Niektóre zwroty są ściśle zarezerwowane do konkretnej pory dnia, a użycie kolejnych warunkowane jest tym, z kim się witamy. Bardzo podobne zasady panują też w między innymi języku angielskim.
W nim również możemy zaobserwować rozróżnienie na przywitanie formalne i nieformalne oraz na takie, które używane są o określonej porze dnia. Co więcej, w przypadku krajów anglojęzycznych możemy wyodrębnić jeszcze trzecią kategorię — sposoby przywitania, które są charakterystyczne dla konkretnego kraju lub nawet regionu.
Jak w takim razie powiedzieć Cześć po angielsku? 🤔
Dziś przedstawię Ci listę ponad 30 alternatyw, którymi można zastąpić tradycyjne Hello oraz omówię, w jakich warunkach powinno się ich używać i jak na nie odpowiedzieć. ⬇️
Formalne przywitania po angielsku
Wyrażenia te są stosowane w sytuacjach, gdy wymagane jest zachowanie wysokiego poziomu kultury oraz okazania szacunku obecnym osobom. Dobrymi przykładami takich sytuacji będą: przemowy przed publicznością, prezentacje biznesowe lub spotkania z rodzicami znajomych.
Przywitania po angielsku zależne od pory dnia:
- Good morning (używane od rana do około godziny 12)
- Good afternoon (używane między 12 a 18)
- Good evening (używane po godzinie 18)
Po powyższych wyrażeniach warto wspomnieć imię lub nazwisko osoby, z którą się witamy. Nie można jednak zapomnieć o zwrocie grzecznościowym, takim jak na przykład: Sir, Madam, Mister, Miss, itp. W przypadku witania się z kilkoma osobami jednocześnie, warto zakończyć zdanie słowem ladies (w przypadku kobiet), gentlemen (w przypadku mężczyzn) lub ladies and gentleman (w przypadku grupy składającej się zarówno z kobiet jak i mężczyzn).
Kolejnym formalnym sposobem na przywitanie się jest użycie zwrotu How do you do? Jest on jednym z możliwych sposobów na powiedzenie Jak się masz?
O alternatywach dla tego powitania wspomnę również w dalszej części tekstu.
Przed przejściem do następnych dwóch kategorii warto wspomnieć, że między przywitaniem neutralnym, a nieformalnym istnieje bardzo cienka granica. Zwroty z obydwu sekcji mogą naprzemiennie się mieszać, a sytuacje, w których zostaną one użyte mogą zmieniać się w zależności od osoby mówiącej.
Dalsza część tekstu “Jak powiedzieć Cześć po angielsku na 30 sposobów” pod zapisami na nasz cotygodniowy newsletter!
Zapisz się do Środowej Siłki i ucz się języków z nami: 📬⤵️
Jak powiedzieć Cześć po angielsku – przywitania neutralne
Pozwalają one na dodanie odrobiny luzu, wciąż jednak wymagają dostosowania się do pewnych norm. Tego typu przywitania występują przy większości sytuacji życia codziennego. Idealnym tego przykładem może być powitanie znajomych z pracy, z którymi nie utrzymuje się bliższych relacji oraz przywitanie się z pracownikami sektora usługowego (np. kelnerem, sprzedawcą, recepcjonistą).
Formy good morning/afternoon/evening wciąż mają tu swoje zastosowanie, jednak dodawanie zwrotu grzecznościowego nie jest tu aż tak konieczne.
Ponadto do banku wyrażeń dołączą również takie formy powitalne jak:
- Hi
- Nice to see you
- How are you
- Good to see you
- Greetings
Nieformalne przywitania po angielsku
To przedostatnia forma przywitania, którą dziś omówię. Jest ona najczęściej stosowana w towarzystwie, w którym można czuć się swobodnie (grono znajomych, rodzina, itp.)
Do najpopularniejszych zwrotów należą:
- Hey
- How’s life?
- How’s it going?
- What’s up?
- What’s new?
- How’s your day?
- Good to see you
- Morning
- Evening.
Co więcej, w przypadku witania się z osobą, której nie widziało się od bardzo dawna, mogą pojawić się następujące frazy:
- Long time no see
- It’s been a while
Slang
Z reguły jest on używany tylko przez wyodrębnioną grupę ludzi oraz w określonym kontekście. Składa się z elementów, które często powstają spontanicznie. W slangu popularne jest również pewnego rodzaju skracanie wyrażeń. Idea slangu sprawia, że niektóre zwroty mogą być stosowane tylko w przypadku kontaktów ze ściśle określonymi osobami. Do przykładowych zwrotów należą między innymi:
3 formy będące skróceniem tradycyjnego powitania What’s up? głównie używane w Stanach Zjednoczonych 🇺🇸, których szczyt popularności przypadał na wczesne lata dwutysięczne:
- Whaddup?
- Wassup?
- Sup?
2 formy, które upodobali sobie Australijczycy 🇦🇺:
- G’day
- Oi
oraz coś z Irlandii 🇮🇪:
- Howya?
- How’s the craic?
- Well?
i…
- Hiya (bardzo popularne na północy Anglii)
- Howdy (powitanie, którego używa się w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych oraz Kanady)
- What’s cracking?
- What’s cooking?
- You alright? (Tutaj, poznasz 3 dodatkowe zwroty używane przez Brytyjczyków)
- What’s up buttercup? (używane na linii dorosły — dziecko)
- Yo
Ponadto, w przypadku powitań nieformalnych oraz slangu mogą pojawić się również pewne zwroty, które niejako podkreślają bliską relację między rozmówcami. Są one stawiane na końcu zdania, a ich użycie często zależy od kraju. Niemniej, zwroty te są rozumiane przez wszystkich anglojęzycznych native speakerów, niezależnie od pochodzenia:
- Guys (w przypadku witania się z więcej niż jedną osobą);
- Dude (używane głównie w Stanach Zjednoczonych 🇺🇸);
- Mate (używane głównie w Wielkiej Brytanii 🇬🇧);
- Lad (również używane głównie w Wielkiej Brytanii 🇬🇧);
- Bro/Bruv – skrót od słowa brother. (Bro 🇺🇸, Bruv 🇬🇧);
- Homie/Homeboy – używane tylko w przypadku slangu. Oznacza kogoś, kto pochodzi z sąsiedztwa.
Jak odpowiadać na przywitanie?
We wcześniejszej części pokazałem Ci, jakie zwroty i wyrażenia mogą zastąpić tradycyjne Hello. Na każde powitanie należy jednak odpowiedzieć. 😉 Poniżej przedstawię również kilka alternatyw dla tradycyjnego I am fine, thanks.
- Not bad
- Very well
- Pretty good/bad
- Great
- Nothing much
- Same old, same old
- I’m doing well/Bad
Co więcej, dobrym pomysłem będzie również podziękowanie rozmówcy. Można to zrobić na przykład za pomocą zwrotu Thanks for asking.
Natomiast do zapytania drugiej osoby o jej samopoczucie idealne nadadzą się takie zwroty jak:
- You?
- And you?
- What about you?
Zastanawiasz się, jak efektywnie zapamiętać nowe słowa i zwroty? 🤔
🔴 Obejrzyj poniższe, darmowe szkolenie na YouTube przygotowane przez Patryka Topolińskiego, psychologa, poliglotę i założyciela Językowej Siłki, w którym poznasz 4 niezawodne techniki zapamiętywanie nowego słownictwa. 💪🧠
Oczywiście nie wszystkie sposoby na powitanie są uniwersalne, a ich użycie czasem wymaga ówczesnego rozeznania w sytuacji oraz trafnego dopasowania wyrażenia do rozmówcy (zwrócenie się per homie do dyrektora lub szefa nie będzie najlepszym pomysłem). Jednak tak duża baza różnorodnych powitań z pewnością zwiększy Twój zasób słownictwa. Co więcej, znajomość lokalnego slangu oraz nieformalnych zwrotów bardzo często imponuje miejscowym i sprawia, że mogą poczuć się nieco bardziej komfortowo oraz pomaga w szybszym przełamaniu się, zwiększając swobodę podczas rozmowy.
✍️ Autor tekstu Jak powiedzieć cześć po angielsku na 30 sposobów?:
Bartosz Stachura