angielski dla początkujących

Język angielski – materiały dla początkujących (A1-A2)

A zatem, drogi Siłaczu, postanowiłeś nauczyć się angielskiego. Postanowiłeś, że będzie to brytyjski angielski. Zastanawiasz się jednak, jak zacząć lub jak urozmaicić swój proces nauczania? Z czego się uczyć? Nic prostszego. Wystarczy wyjechać do Wielkiej Brytanii, gdzie brytyjski angielski będzie otaczał nas na co dzień, i zanurzyć się w żywym języku.  No dobrze, a co w przypadku, gdy taki wyjazd nie wchodzi w grę? Z czego się uczyć, gdy angielski jest nam jeszcze całkiem obcy i dopiero mamy ochotę z nim porandkować?

Język angielski dla początkujących Podręczniki

Bazą w twojej nauce będzie dla Ciebie zapewne podręcznik. Dzięki niemu będziesz wiedział, od czego zacząć naukę, oraz nie zagubisz się w zagadnieniach i kolejności, w jakiej powinny być przyswajane. Ponadto kurs podręcznikowy zapewni Ci zebrane w jednym miejscu słownictwo i zagadnienia gramatyczne z przykładami użycia, nagraniami, jak również ćwiczeniami.

Sprawdzone wydawnictwa kursów jeśli chodzi o brytyjski angielski to:

Podręczników typu Kurs do języka angielskiego jest mnóstwo i trudno mówić o jednym uniwersalnie najlepszym. Dla jednych zachęcające będą podręczniki kolorowe i pełne obrazków. Inni uznają je za zbyt rozpraszające i wybiorą opcję bardziej graficznie minimalistyczną. Dlatego też w tej sekcji podaję sprawdzone wydawnictwa, z których oferty kursów do brytyjskiego angielskiego warto skorzystać. Wybór konkretnego kursu pozostawiam Tobie, ja podpowiadam tylko, na co zwrócić uwagę 😉

 

Ze względu na tematy poruszane w podręczniku ważnym kryterium będzie wiek ucznia. Kursy dla młodszych dzieci będą zawierały minimum tekstu, będą się opierały na piosenkach, grach i zabawach uzupełnianych nagraniami. Dla starszych dzieci i młodzieży bardziej odpowiednie będą podręczniki szkolne, poruszające tematy, takie jak nauka, znajomi, a nawet slang młodzieżowy. W przypadku dorosłych lepiej sprawdzą się kursy typu general English, poruszające np. tematy związane z pracą, gospodarstwem domowym czy relacjami biznesowymi.

Przy wyborze podręcznika pamiętajmy, by zaznaczyć, że chodzi nam o brytyjski angielski oraz poziom podstawowy (A1–A2).

angielski dla początkujących

Słowniki papierowe i online

Jeśli chodzi o słowniki tradycyjne (papierowe), osobiście polecam Longman Słownik współczesny. Z dołączonej płyty CD można również zainstalować na komputerze jego wersję elektroniczną w formie aplikacji desktopowej.

Alternatywą jest Wielki słownik angielsko-polski/polsko-angielski OXFORD-PWN, dostępny również (w wersji abonamentowej) online lub jako aplikacja na Androida i iOS.

Jeśli chodzi o słowniki online, godne polecenia są:

 • bab.la bardzo dobry słownik, który oprócz tłumaczeń z nagraniem wymowy pokazuje użycie danego hasła w zdaniach,
 • Cambridge Dictionary: English-Polish Dictionary świetny słownik, a właściwie zbiór słowników. Link prowadzi do słownika angielsko-polskiego, który po wyszukaniu hasła podaje nam nie tylko jego polskie tłumaczenie, ale również jego angielską definicję oraz transkrypcję fonetyczną i nagranie wymowy dla brytyjskiej (UK) i amerykańskiej (US) odmiany angielskiego. Ponadto jednym kliknięciem możemy przełączać się między innymi słownikami, np. słownikiem angielsko-angielskim,
 • Getionary – słownik angielsko-polski i polsko-angielski, który oprócz tłumaczenia hasła i nagrania wymowy pokazuje również inne złożenia z danym hasłem oraz autentyczne teksty z jego użyciem. Można też skorzystać z translatora,
 • Ling – polski słownik, który podaje tłumaczenie i złożenia oraz przykłady użycia w zdaniach. Jego zaletą jest mnogość wyników, ponieważ konsoliduje on wyniki wyszukiwania z wielu różnych słowników,
 • Longman Dictionary of Contemporary English (LDOCE)* – słownik angielsko-angielski. Definicje są napisane prostym językiem, dlatego jest on idealny dla osób niezaawansowanych, które chcą spróbować swoich sił na trochę wyższym poziomie. Oprócz tłumaczeń haseł oferuje on m.in. transkrypcję fonetyczną, nagrania wymowy w wersji brytyjskiej i amerykańskiej, przykłady użycia w zdaniach i inne informacje, takie jak pozycja na liście najczęściej używanych słów w mowie czy piśmie.

Język angielski dla początkujących Kursy do nauki wymowy

Nie muszę chyba mówić, jak ważna w procesie nauki języka angielskiego jest nauka poprawnej wymowy. Nawet mając duży zasób słownictwa możemy mieć problemy z komunikacją. Może nam być trudno zrozumieć rozmówcę jeśli nie wiemy, że to [y·’wej·l·bl], które właśnie usłyszeliśmy, to tak dobrze nam znane a·wa·i·la·ble(available). I my możemy nie zostać zrozumiani, jeśli będziemy układać kwieciste zdania, ale wypowiadać je niepoprawnie.

Diagram samogłoskowy - Received Pronunciation (RP). Język angielski dla poczatkujących
Diagram samogłoskowy dla Received Pronunciation (RP) – monoftongi.

Warto też pamiętać, że brytyjski angielski ma nieco inną wymowę od (chyba najbardziej kojarzonej) amerykańskiej odmiany. Tutaj pomocne będą dwie opcje:

 • Tree or Three – kurs wymowy na poziomie podstawowym. W kolejnych rozdziałach, korzystając z książki i dołączonych płyt CD, ćwiczymy wymowę poszczególnych dźwięków, a także akcentowanie i intonację. Kurs przystosowany jest zarówno do użytku w klasie, jak i do samodzielnej nauki. Za prosto? Nie ma sprawy! Istnieje też wersja na poziomie średniozaawansowanym: Ship or Sheep,
 • How Now, Brown Cow?: A Course in the Pronunciation of English with Exercises and Dialogues – kurs stworzony z myślą o samodzielnej nauce, jednak z powodzeniem wykorzystywany również w klasie. Kurs jest podobny do powyższego, ale zawiera więcej szczegółowych opisów i wyjaśnień teoretycznych, do których zrozumienia będzie nam już potrzebna pewna znajomość angielskiego. Jeśli jednak nie zależy nam na wiedzy teoretycznej, wciąż możemy go wykorzystać do ćwiczenia dźwięków i dialogów.

język angielski dla początkujących YouTube

Język angielski dla początkujących – YouTube

Kanałów do nauki angielskiego jest multum i na pewno w procesie nauki będziemy ich odkrywać coraz więcej. Te, od których warto zacząć, to:

 • Po Cudzemu kanał prowadzony po polsku przez Arlenę Witt, która w dowcipny sposób wyjaśnia zawiłości języka angielskiego, uwzględniając zarówno jego odmianę brytyjską jak i amerykańską:
 • English with Lucy – kanał anglojęzyczny prowadzony przez Lucy Bellę Earl. Lucy tworzy filmy w taki sposób, że zarówno zaawansowani, jak i początkujący znajdą tutaj coś dla siebie. Nawet jeśli niewiele rozumiesz, piękny brytyjski angielski Lucy pomoże Ci osłuchać się z językiem i uwrażliwić na dźwięki wymowy brytyjskiej,
 • ETJ English kanał prowadzony przez Elliota, brytyjskiego nauczyciela i trenera akcentu. Jego filmy obejmują brytyjski angielski nie tylko pod kątem wymowy, ale również konwersacji i wyrażeń. Jak wyżej, warto sprawdzić dla samego osłuchania się.

Świetnym sposobem na naukę są również piosenki i bajki dla dzieci, ponieważ są one nastawione na powtórzenia, wizualizację i naukę w kontekście. Tych z amerykańską odmianą angielskiego jest więcej, nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy świetnych materiałów z odmianą brytyjską:

 • Alphablocks kanał, który doskonale sprawdzi się do nauki alfabetu, ale pozwoli też utrwalić słownictwo i osłuchać się z wyraźną wymową:
 • Peppa Pig uwielbiana przez dzieci bajka o małej śwince i jej rodzinie. Peppa mówi z pięknym brytyjskim akcentem. Jakiś czas temu Twitter obiegły nawet wpisy amerykańskich rodziców, w którym mówili, że ich dzieci z powodu ciągłego oglądania tej bajki zaczęły mówić z delikatnym brytyjskim akcentem.

Co dla początkujących przygotowało BBC?

BBC, czyli Brytyjska Korporacja Nadawcza, to główny brytyjski nadawca radiowo-telewizyjny. Od lat cieszy się poważaniem do tego stopnia, że nawet tzw. standardowa wymowa brytyjska (RP) nazywana jest czasami BBC English. BBC oferuje również mnóstwo świetnych materiałów do nauki języka angielskiego, z których warto skorzystać:

Aplikacje do nauki angielskiego

Naszą naukę możemy wspomóc i urozmaicić odrobiną grywalizacji. Pomogą nam w tym aplikacje typu Duolingo, Mondly, Drops czy Babbel. Należy jednak zwrócić uwagę, że w tego typu aplikacjach często faworyzowaną lub wręcz jedyną dostępną do nauki odmianą angielskiego jest odmiana amerykańska.

Na wyróżnienie wśród aplikacji zasługuje WordUp, który odpytuje nas z niewielkiej puli słów, zapamiętując te, które oznaczyliśmy jako nieznane/nieopanowane, oraz przedstawia słowa, których się uczymy w kontekście zdań wyjętych z artykułów, filmów itd., podając również tłumaczenie słów na język polski, ich definicję angielską i nagranie wymowy. W kolejnych dniach możemy wrócić do nieutrwalonych słów lub odpytać się i dodać nowe.

Szlifuj Swój Angielski – słówko dnia: headstrong (zrzut ekranu).
Szlifuj Swój Angielski – słówko dnia: headstrong (zrzut ekranu).

Świetnym sposobem na poznanie nowych słów jest również skorzystanie z usługi Word of the Day, jaką oferuje portal do nauki angielskiego Szlifuj swój angielski. Usługa codziennie dostarcza nam na maila jedną frazę i jedno słowo z wymową, tłumaczeniem polskim, definicją angielską oraz przykładem użycia.

Pamiętaj, nie musisz korzystać ze wszystkich materiałów! To jedynie przegląd. Sprawdź i sam wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają.

Powodzenia w nauce!

Maja


💡 Jeśli interesuje Cię angielski dla początkujących, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu)

 1. Jak uczyć się angielskiego (i nie tylko) poprzez piosenki + playlista
 2. Jak efektywnie uczyć się nowego słownictwa?
 3. Krótki tekst, który zmieni Twoją naukę języka na lepsze – recepta na chaos w nauce

Maja Kurcius

Maja Kurcius – redaktor działu śląskiego Mówię po: polsku, angielsku, śląsku, trochę po chińsku (mandaryńsku), francusku i niemiecku. Obecnie uczę się chińskiego, starając się przemycać też po trochu reszty wymienionych. Absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Śląskim i informatyki na Politechnice Śląskiej. Obecnie Technical Writer. Mieszkała i uczyła angielskiego w Chinach i Polsce. Poza stricte językami obcymi oraz nauczaniem angielskiego pasjonuje się językoznawstwem, podobieństwami i różnicami językowymi oraz zmianami zachodzącymi w języku (głównie angielskim).

4 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️