Jak językowo być w USA, nie będąc w USA? Chcesz udoskonalić swój amerykański angielski, lecz nie możesz wybrać się do kraju, gdzie jest się otoczonym tym językiem przez dwadzieścia cztery godziny na dobę? Nic nie szkodzi. Za moment dowiesz się, co zrobić, aby zanurzyć się w języku angielskim – na warsztat weźmiemy jego amerykańską odmianę.
Zacznij od drobiazgów
Na początek, gdzie tylko jesteś w stanie, zmień język wyświetlania na angielski: w wielu aplikacjach, programach i systemach operacyjnych znajdziesz warianty English (UK) oraz English (US). Jeśli natkniesz się na takie rozróżnienie, zwróć uwagę, aby wybrać odpowiednią odmianę języka.
Język warto zmienić szczególnie na Facebooku, ponieważ z niego zapewne korzystasz każdego dnia. Aby jednak nie tylko menu i funkcje były w języku obcym, polub kilka stron z newsami, treściami rozrywkowymi, przepisami, artykułami o modzie, podróżowaniu, motoryzacji – zgodnie z twoimi zainteresowaniami. Kilka propozycji na początek to New York Times, Los Angeles Times, Humans of New York, BuzzFeed oraz Tasty.
Przeczytaj też o wszystkich językach Nowego Jorku!
Rozejrzyj się wokół siebie. Czy potrafisz nazwać wszystkie przedmioty, które Cię otaczają? Jeśli jesteś w swoim domu i nie znasz lub nie pamiętasz jakiegoś słowa, zapisz je na karteczce i przyklej ją na ów przedmiot lub w jego pobliżu. Zostaw ją na jakiś czas w tym miejscu, a po kilku-kilkunastu powtórzeniach, nowe słowo zacznie znajdować swoje miejsce w twojej pamięci.
Mów do siebie i myśl po angielsku
Jeśli jesteś na poziomie początkującym, nazywaj przedmioty, których właśnie używasz oraz wykonywane przez siebie lub innych czynności. Jesz obiad i trzymasz w ręku łyżkę? Powiedz do siebie na głos lub w myślach: (this is) a spoon. W ten sposób utrwalisz słownictwo, które już znasz i zaczniesz używać go bez chwili zastanawiania się, jak również poznasz nowe słówka – jeśli przyłapiesz się na nieznajomości jakiegoś wyrazu, koniecznie wyszukaj go w słowniku i odnotuj. Skoro był on Ci potrzebny, to z pewnością zechcesz użyć go niebawem ponownie.
Jeżeli twój angielski jest na poziomie co najmniej średniozaawansowanym, możesz śmiało rozszerzyć to ćwiczenie. Opowiadaj sobie, co właśnie robisz, jak minął twój dzień, jakie masz plany na zbliżający się weekend czy wakacje – mów o wszystkim, co przychodzi Ci do głowy.
Oglądaj i słuchaj
Codziennie i tak dużo, jak tylko jesteś w stanie – nieważne, czy jest to trzydzieści minut, czy cztery godziny w ciągu dnia. Zastąp to, co polskie, angielskim. Twój ulubiony serial jest produkcji amerykańskiej? Zacznij śledzić losy bohaterów, oglądając serię w języku angielskim. Trudno nie polecić tutaj Netflixa, który posiada obszerny zasób filmów i seriali dostępnych za bardzo przyzwoitą cenę.
Wiele programów rozrywkowych, takich jak The Ellen DeGeneres Show, posiada kanały na YouTube, dzięki czemu za darmo możesz oglądać wybrane fragmenty odcinków – a tych jest całe mnóstwo! Lubisz oglądać twórców wideo na YouTube? Dodaj do swoich subskrypcji kilka kanałów anglojęzycznych, których na tej platformie jest od groma. Przykładowo, jeżeli podobają Ci się vlogi, to Casey Neistat jest propozycją dla Ciebie. Wolisz pogadanki? Poznaj Evana Edingera. A może preferujesz rozrywkowe klimaty i chcesz się pośmiać? Zatem przedstawiam Ci Ryana i Lilly. Dla fanów i fanek tematów modowo-urodowo-lifestyle’owych także ktoś się znajdzie: na przykład Amarie oraz Shea Whitney.
Wypróbuj TED Talks. Strona ta pełna jest inspirujących i innowacyjnych pomysłów oraz spojrzeń na świat i jego problemy w formie nagrań z konferencji TED. Dla ułatwienia zrozumienia, każdy talk posiada napisy i skrypt. Zajrzyj również w miejsca w Internecie przeznaczone dla uczących się, takie jak Voice of America czy Easy Languages.
Jeśli zaś chodzi o słuchanie, postaw na podcasty. Stroną i jednocześnie aplikacją, która sprawuje się doskonale i posiada szeroki wybór jest player.fm. Królują tam podcasty w języku angielskim, zatem bez większego problemu znajdziesz kilka tytułów dla siebie, a ułatwi Ci to wyszukiwanie poprzez kategorie oraz język podcastu. Przeglądaj wśród tuzinów serii fabularnych, porad, rozmów, newsów i wybierz coś dla siebie, abyś z przyjemnością wracał do słuchania ulubionych serii każdego dnia.
Znajdź nauczyciela
Przez słowo nauczyciel możesz rozumieć nauczyciela języka angielskiego z prawdziwego zdarzenia, ale też kolegę-native speakera. Tego drugiego z łatwością i zupełnie za darmo znajdziesz w Internecie, wpisując w wyszukiwarkę przeglądarki hasło “pen pals”. Istnieje wiele stron, gdzie możesz poznać osoby, które z chęcią pomogą Ci w nauce języka poprzez codzienne konwersacje. Co się z kolei tyczy nauczycieli, polecę Ci kilku. Będą uczyć cię za darmo i tylko wtedy, kiedy będziesz mieć na to czas i ochotę. Brzmi całkiem kusząco i sensownie, prawda?
Pierwszy z nich to Coach Shane, który wprowadzi Cię w świat idiomów, czasowników frazowych i setek przydatnych wyrażeń, a innymi słowy: w świat języka mówionego, prawdziwego, takiego, jaki usłyszysz na ulicy, znajdziesz w gazetach, filmach i serialach. Coach Shane prowadzi lekcje również w formie podcastu na player.fm, o którym już przeczytałeś. Rachel z kolei jest nauczycielką, która nie tylko przybliży Ci użyteczne słownictwo, ale i pomoże w doskonaleniu wymowy i rozumienia ze słuchu. EngVid.com oraz EnglishClass101 to kolejne strony, skupiające filmy pełne lekcji słownictwa, gramatyki i wymowy na wszystkich poziomach zaawansowania. Lekko, nierzadko z humorem i w rozsądnych dawkach – a tematy lekcji wybierasz ty sam.
Ponadto spróbuj dowiedzieć się, czy w twojej miejscowości lub jej okolicy organizowane są spotkania, podczas których rozmawia się po angielsku. Mogą być prowadzone zarówno przez instytucje, jak również przez pasjonatów i uczących się – takich jak Ty. Okazji do mówienia w języku obcym często wcale nie trzeba szukać, bo można je stworzyć samemu. Czy masz znajomych, którzy też uczą się angielskiego? Spotkajcie się i nad filiżanką kawy porozmawiajcie – lecz tym razem w innym języku niż dotychczas.
Wybierz kilka sposobów na zanurzenie się w angielskim i odkrywaj ten język na nowo tak, jak jeszcze nigdy wcześniej. Niech powoli wchodzi w twoją krew, stanie się integralną częścią twoich umiejętności komunikacyjnych i służy Ci z dnia na dzień coraz lepiej. Good luck!
Paulina
czy przypadki mieszania tych dwoch odmian angielskiego są bardzo złe?
Mieszanie AmE i BrE zarówno w piśmie, jak i w mowie nie należy niestety do najelegantszych zabiegów, bo świadczy to w pewien sposób o braku świadomości językowej. Oczywiście te dwie odmiany mają więcej podobieństw aniżeli różnic, bo to w końcu ten sam język, ale te różnice są mimo wszystko ważne i warto zwrócić na nie uwagę. Jeśli w tekście wymieszamy zasady pisowni amerykańskiej z brytyjską, nie wygląda to dobrze. Gdy mówiąc użyjemy wymowy brytyjskiej do części słów, a amerykańskiej do pozostałych – to również nie brzmi najlepiej. Co więcej, istnieją różnice w słownictwie, nieco odmienna jest też gramatyka i użycie niektórych struktur. Moim zdaniem warto postawić na jedną odmianę, tę, którą uznamy za najbardziej nam przydatną i ją właśnie doskonalić. Chociaż opanowanie w bardzo dobrym stopniu więcej niż jednej odmiany również nie jest niemożliwe. (:
a gdzie znajdę więcej na temat rozróżnień? a może coś się na ten temat pojawi?