Oglądanie seriali to w nauce języków to definicja łączenia przyjemnego z pożytecznym! Dziś przedstawię Ci wybrane japońskie seriale na Netflixie. Będą trzymające w napięciu thrillery i kryminały, ale też relaksujące komedie romantyczne. Opowiem Ci również dlaczego japońskie seriale są wartościowym materiałem do nauki i jak wydobyć z nich cenną wiedzę.
Złap zatem w dłoń kubek z ulubionym napojem i zaczynamy!
🇯🇵 6 powodów, dlaczego warto oglądać japońskie seriale:
1️⃣ Uwolnisz się od nierzadko sztywnego języka podręczników i zobaczysz, jak rzeczywiście rozmawiają ze sobą Japończycy.
2️⃣ Poznasz zwroty przydatne w konwersacjach i nauczysz się, jak reagować na wypowiedzi innych (mowa o tak zwanych 相槌 – aizuchi).
3️⃣ Poszerzysz zakres słownictwa. W serialu często będą powtarzać się te same słowa i frazy, związane z tematem oglądanej produkcji, co ułatwi Ci ich zapamiętanie.
4️⃣ Osłuchasz się z melodią języka japońskiego i usłyszysz, jak odpowiednią intonacją wyrażać emocje.
5️⃣ Usłyszysz jak bohaterowie zwracają się do siebie w zależności od swoich relacji. Zawuażysz, że inaczej będą ze sobą rozmawiać koledzy licealiści, inaczej pracownik korporacji ze swoim przełożonym, a jeszcze inaczej będzie wyglądała rozmowa wewnątrz grupy gangsterów. W języku japońskim istnieją też różnice w języku kobiet oraz języku mężczyzn i na to także warto zwrócić uwagę oglądając wybrany serial.
6️⃣ Oglądając seriale z napisami w języku japońskim zobaczysz, jak zapisuje się słowa, które słyszysz i odwrotnie: usłyszysz wymowę nowych słów, które zobaczysz w napisach. A śledzenie wzrokiem napisów pomoże Ci też w doskonaleniu umiejętności szybkiego czytania znaków.
🇯🇵 Jak wykorzystać japońskie seriale do nauki? 3 techniki
Do swojej serialowej rutyny włącz poniższymi techniki pracy z serialem:
➡️ Uważnie słuchaj. Zwracaj uwagę na to, w którym momencie zaczynają i kończą się poszczególne wyrazy. Spróbuj zapisać ze słuchu to, co słyszysz (nie musisz tych rzeczy rozumieć!) – wystarczą Ci do tego hiragana i katakana. Obserwuj to, jak postaci przekazują różne emocje.
➡️ Zatrzymuj serial i notuj ciekawe słowa czy wyrażenia. Warte Twojej uwagi będzie każde wyrażenie, które sprawi, że pomyślisz sobie: „O, to brzmi jak coś, czego chętnie użyję w rozmowie!” albo „Brakowało mi takiego zwrotu / słowa / struktury gramatycznej”.
➡️ Naśladuj sposób wypowiedzi poszczególnych postaci. Wybierz bohaterkę lub bohatera, którego sposób mówienia Ci się podoba i powtarzaj jego wypowiedzi. Tylko niech to nie będzie jeden z tych wspomnianych wcześniej gangsterów – Ci mówią zwykle językiem dość niechlujnym i wulgarnym, a zakładam, że Twoim celem w nauce nie jest wystraszenie czy wkurzenie sprzedawcy w tokijskim konbini, kiedy będziesz prosić o podgrzanie bentō. 😉 Skieruj swoją uwagę raczej na aktorów grających role „zwykłych” ludzi – to te postaci najlepiej nauczą Cię języka, którego faktycznie używają na co dzień Japończycy.
Japońskie seriale – z napisami czy bez?
Możesz je oglądać bez napisów, z japońskimi napisami lub rozpocząć od napisów w języku polskim (lub innym, który dobrze rozumiesz), a potem przejść na japońskie napisy. Warto eksperymentować z różnymi wariantami, aby znaleźć ten, który działa najlepiej dla Ciebie.
🇯🇵 Japońskie seriale – TOP 10
1️⃣ First Love 初恋 (2022)
Gatunek: melodramat, romans
Zaczynamy od jednej z nowszych produkcji. Yae i Harumichi poznają się w latach 90. w latach szkolnych. Zakochują się w sobie i cieszą się wspólnie spędzanym czasem, aż do momentu, gdy życie rzuca ich w odległe od siebie miejsca: Yae przeprowadza się do Tokio na studia, a Harumichi dołącza do sił samoobrony, by w przyszłości zostać pilotem. Ich ścieżki rozchodzą się, lecz po 20 latach bohaterowie spotykają się ponownie. Odnowienie tej znajomości i nadrobienie minionych lat nie będzie jednak dla tej dwójki tak proste i oczywiste, jak mogłoby się wydawać.
2️⃣ 深夜食堂 –Tokyo Stories– (2016)
Gatunek: okruchy życia, komedia
Serial przenosi nas do dzielnicy Shinjuku w Tokio, gdzie mieści się pewna restauracja. Ta otwarta jest codziennie od północy do siódmej rano. マスター – ‘Mistrzu’ – tak klienci zwracają się do jej właściciela i zarazem kucharza. Mężczyzna proponuje w swoim menu tylko kilka pozycji: tonjiru (zupa miso z wieprzowiną i warzywami), piwo, shōchū i sake. Oprócz tego przygotowuje dania, których zażyczą sobie klienci, o ile Mistrz ma potrzebne składniki, a potrawa jest łatwa i szybka w przygotowaniu. W każdym odcinku serialu poznajemy innych klientów, którzy przy jedzeniu dzielą się z kucharzem wydarzeniami ostatnich dni i problemami, które ich dręczą. Jeśli szukasz lekkiego serialu, przy którym się odprężysz, to 深夜食堂 jest dla Ciebie!
3️⃣ 君に届け (2023)
Gatunek: okruchy życia, komedia romantyczna
Sawako Kuronuma to nieśmiała licealistka, której rówieśnicy nadali przezwisko „Sadako” ze względu na podobieństwo do zjawy z horrorów o tym samym imieniu – ma długie czarne włosy, często chodzi ze spuszczoną głową i sprawia wrażenie ponurej osoby. Rówieśnicy na jej widok krzyczą i uciekają, choć zupełnie niesłusznie, ponieważ bohaterka ma w rzeczywistości bardzo miłe usposobienie. Sawako szczególnym szacunkiem darzy kolegę z klasy. Shōta Kazehaya to bardzo towarzyski, życzliwy i lubiany przez wszystkich chłopak. Kiedy ten zaczyna rozmawiać z Sawako, dziewczyna zaprzyjaźnia się także z innymi osobami w klasie, a między dwójką głównych bohaterów zaczyna rodzić się głębsze uczucie.
Dalsza część tekstu pod zapisami na nasz cotygodniowy newsletter! Zapisz się do Środowej Siłki: 📬⤵️
4️⃣ 離婚しようよ (2023)
Gatunek: komedia
Popularna aktorka, Yui Kurosawa, oraz polityk, Taishi Shōji, są małżeństwem od pięciu lat. Para regularnie robi w Sieci streamy dla fanów i bierze udział w różnych wydarzeniach, udając, że są w szczęśliwym i udanym związku. Jednak w rzeczywistości ich relacja staje się coraz chłodniejsza, a wszelkie interakcje – oprócz tych na pokaz – ograniczają się do minimum. W obliczu utraty uczuć, jakie łączyły ich dawniej, Yui i Taishi postanawiają się rozwieść. To, jak się okaże, nie będzie takie proste, gdyż na drodze do rozstania para napotka najróżniejsze przeszkody. Pewnie zgodzisz się ze mną, gdy powiem, że związki czy rozwód to rzeczy, które w życiu traktujemy bardzo poważnie. Jednak w 離婚しよう te kwestie potraktowane zostały z przymrużeniem (bardzo mocnym przymrużeniem!) oka, a każdy odcinek obfituje w zabawne dialogi i zwariowane zwroty akcji.
5️⃣ 舞妓さんちのまかないさん (2023)
Gatunek: okruchy życia, komedia
Dwie nastolatki, Kiyo i Sumire, postanawiają wyruszyć z położonej na północy prefektury Aomori aż do Kioto, by spełnić swoje marzenie – zostać maiko. Sumire świetnie odnajduje się w nowym środowisku i z łatwością zdobywa nowe umiejętności konieczne w pracy gejszy. Kiyo z kolei nie najlepiej radzi sobie z tańcem czy grą na instrumentach i szybko okazuje się, że nie ma odpowiednich predyspozycji do zostania maiko. Nastolatka znajduje jednak swoje miejsce w… kuchni, gdzie przygotowuje pyszne i pożywne posiłki dla koleżanek i opiekunek, z którymi mieszka. To świetna pozycja na nadchodzące jesienne wieczory – przytulna atmosfera tego serialu okryje Cię jak ciepły, puchaty koc. Ciekawy smaczek językowy to pojawiające się elementy 京ことば – Kyōkotoba, czyli dialektu Kioto.
6️⃣ MIU404 (2020)
Gatunek: kryminalny, policyjny, komedia
Mobile Investigative Unit to jednostka policji, której zadaniem jest rozwiązywanie zagadek w ciągu 24 godzin. Tam właśnie pracuje Kazumi Shima – poważnie traktujący swoją pracę detektyw, który potrafi szybko kojarzyć fakty i analizować zebrane informacje. Jego partnerem zostaje Ai Ibuki, który znany jest jedynie z tego, że… szybko biega. Jest niezdarny, roztrzepany i ma zdecydowanie mniej rozwiniętą umiejętność logicznego myślenia, stąd notorycznie doprowadza do szału bardziej doświadczonego kolegę. Jeśli ciekawi Cię, co może wyniknąć z takiego połączenia charakterów – koniecznie sprawdź MIU404!
7️⃣ 今際の国のアリス (2020)
Gatunek: science fiction, thriller, dramat
Ryōhei Arisu to młody mężczyzna bez planów na życie, który spędza większość czasu grając w gry wideo. Pewnego dnia Ryōhei spotyka się na mieście ze swoimi przyjaciółmi, Chōtą i Karube. Bohaterowie robią zamieszanie na przejściu dla pieszych i uciekają przed policją do stacji metra, gdzie chowają się w toalecie. Nagle zgiełk cichnie, a trójka wychodzi na zewnątrz i przeżywa szok, ponieważ na dotychczas zatłoczonej ulicy nie ma nikogo. Po pewnym czasie okazuje się, że bohaterowie nie są w tym świecie zupełnie sami. Jednakże, aby móc w nim przetrwać muszą grać w niebezpieczne gry, w których przegrana będzie wiązała się z eliminacją z wyzwania i utratą życia.
8️⃣ 新聞記者 (2022)
Gatunek: dramat, thriller, polityczny
Anna Matsuda to charakterna i uparta dziennikarka, nienawidzona przez polityków oraz rzeczników prasowych rządu, gdyż znana jest z zadawania bezpośrednich i niewygodnych pytań. Serial pokazuje drogę Anny do poznania prawdy dotyczącej skandalu korupcyjnego. Choć aferę wywołują rządzący krajem politycy, zamieszani w nią zostają również urzędnicy niższego szczebla. Skandal ma bezpośredni i niszczący wpływ na ich na życie, a zadaniem Anny staje się ujawnienie skrzętnie ukrywanych przez rząd informacji i wywalczenie sprawiedliwości dla pokrzywdzonych. Serial jest inspirowany prawdziwym skandalem sprzed lat, określanym jako 森友学園問題 (nie czytaj jeśli nie chcesz spoilerów. 😉 ).
9️⃣ THE DAYS (2023)
Gatunek: dramat, katastroficzny
Również oparty na faktach, serial The Days pozwala nam znaleźć się w centrum dramatycznych wydarzeń z 11 marca 2011 roku. Opowieść zaczyna się, gdy Japonię nawiedza potężne trzęsienie ziemi – najsilniejsze, jakie Japonia zanotowała w swojej sejsmograficznej historii. Następnie ku lądowi zmierza tsunami, które uszkadza elektrownię w Fukushimie. Odtąd, przez siedem serialowych dni, śledzimy decyzje rządu oraz zarządu TOEPCO, a także poczynania pracowników elektrowni, którzy poświęcają swoje życie oraz zdrowie, by zapobiec jeszcze większej katastrofie. Ten poruszający i wciągający serial na długo zatrzyma Cię przed telewizorem!
1️⃣0️⃣ Scams (2019)
Gatunek: kryminalny, dramat, komedia
Makoto Kusano to młody mężczyzna, który ukończył studia na dobrej uczelni i zdobył pracę w dużym przedsiębiorstwie zajmującym się obrotem nieruchomościami. Firma ta niestety bankrutuje i bohater zostaje bez pracy. Co gorsza, ojciec Makoto jest chory, a leczenie okazuje się bardzo kosztowne, co stawia rodzinę w trudnej sytuacji finansowej. Przyjaciel z czasów liceum proponuje Makoto pomoc i zachęca go do nielegalnej pracy jako… wyłudzacz pieniędzy od starszych osób. Zdesperowany bohater przyjmuje propozycję i wkracza do niebezpiecznego świata intryg i oszustw.
Mam nadzieję, że ta lista zainspirowała Cię do nauki poprzez japońskie seriale.
Życzę Ci fantastycznych i produktywnych seansów – 頑張ってくださいね!
✍️ Autorka tekstu Najlepsze japońskie seriale na Netflixie:
Paulina Stańczyk
Bardzo śmieszne. Szczególnie pozycja 7 i 8. Ciekawy tytuł.