Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

⭐️ Język w Rok = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Naucz się dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 1900 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! ⭐️

Całkowite zanurzenie – japoński, czyli 100% CZYSTEGO KAWAII

Rafał Tondera
42 minut czytania

Wiele osób wychodzi z założenia, że trudno jest całkowicie zanurzyć się w egzotycznych językach. Bo kraje są daleko, podróże drogie, nejtiwów w Polsce jak na lekarstwo, a Japończycy chcieli być jeszcze w tym wszystkim fajni, więc zamiast jednego systemu graficznego, używają trzech! Ale nic nie jest niemożliwe – właśnie tą ideą kierowałem się z Pauliną, gdy przygotowywaliśmy dla Was ten japoński poradnik.

- Autopromocja -
Ad image

Zacznijmy przekornie, bo… analogowo! Pierwszym adresem, pod który powinniście się udać (oprócz Tokio…), jest Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii przy. Al. Ujazdowskich 51 w Warszawie. Dla niektórych to wciąż może być dosyć daleko, ale znajdziecie tam DARMOWĄ BIBLIOTEKĘ z książkami po japońsku – podręcznikami, słownikami, przewodnikami… no i magami, oczywiście! Sam wydział organizuje też spotkania z japońskimi artystami (z którymi można poćwiczyć japoński!), wykłady, projekcje itp. Śledźcie ich też na Fejsie: Embassy of Japan in Poland.

Czas wejść na “Jutuby”. Japończycy uwielbiają tworzyć filmiki i wrzucać je do Internetu, więc mamy do dyspozycji naprawdę spore źródło, z którego możemy czerpać za 0 zł + VAT. Pierwszy kanał, który zasubskrybujecie, to 日本語の森 (Nihongo no mori). Znajdziecie tam materiały wideo podzielone na konkretne poziomy egzaminy JLPT – pamiętajcie, że poziomy w japońskim idą „odwrotnie”, to znaczy N5 jest dla początkujących!

japanesepod101 to kanał, gdzie znajdziecie bardzo pozytywną Risę-san z zespołem. Omawiają znaki kanji, zagadnienia kulturowe, gramatykę, ale i oprowadzą Was po Shinjuku, Shibui czy… konbini! Płci męskiej szczególnie polecam Learn Japanese From Zero!, który prowadzi Dzioodzi-san… (lub po prostu George). Zdarza mu się sypnąć lekko szowinistycznym żarcikiem, ale świetnie tłumaczy, pokazuje często mylone konstrukcje… i uczy japońskiego, grając na żywo w visual novel dla ośmiolatek. Przezabawny gość, ale i wyjątkowo merytoryczny!

Przepyszna forma immersji udon po relaksie w gorących źródłach

Ask Japanese to z kolei kanał, na którym CathyCat [odrobinę zbyt entuzjastyczna jak na mój gust – Rafał] [nikogo nie oszukasz; i tak wiem, że subskrybujesz – Paulina] przeprowadza wywiady z Japończykami na tematy wszelakie – od mody, przez „Czy chciałabyś chodzić z gaijinem?”, do kwestii japońskiego konformizmu. Osłuchacie się tu z językiem, poćwiczycie jego melodykę (prozodię), ale i zobaczycie, że nie taki Japończyk aspołeczny, jak go malują! Jeśli forma wywiadów przypadnie Wam do gustu, to zajrzyjcie też na Asian Boss. Nie jest to kanał stricte japoński, ale pomoże Wam zrozumieć kwestie kulturowo-społeczne w Azji. Wiem, że Madoka czy Ouran High School Host Club są ciekawsze, ale warto też przynajmniej znać ogólny zarys socjo-polityczny rejonu, który nas interesuje.

Welcome to NHK! I nie chodzi o anime [jedno z moich ulubionych! – Rafał], ale o japońską telewizję, kwaterę główną Domo-kuna. Mamy stronę dla dzieci (czytaj: dla gaijinówhttp://www.nhk.or.jp/school/  oraz artykuły z newsami w wersji uproszczonej z furiganą, która pomoże nam odcyfrować nieznane kanji: http://www3.nhk.or.jp/news/easy/. Te same artykuły możecie zresztą znaleźć w formie apki (naturalnie – darmowej!). Wyszukajcie lub klikajcie NHK Easy Japanese News.

Domo-kun w budynku głównym NHK w Tokio

Vlogi, vlogi i jeszcze raz vlogi. Zakładamy się z Wami o sushi i dobrą sake, że KAŻDY znajdzie coś dla siebie. Beauty guru z kawaii oczami na 1/3 twarzy, kanały o zwierzętach, gotowanie, harcore gaming, muzyka i koty – całe stada kotów. Wybierajcie spośród: Abroad in Japan – Japonia okiem sarkastycznego Brytyjczyka, バイリンガール英会話 | Bilingirl Chika – kanał angielsko-japoński; dobry dla początkujących, さぁや saaya – coś dla fanek i fanów tematów modowo-urodowych, HikakinGames – czyli let’s playe po japońsku (trochę cringowe, ale dają radę), Rachel and Jun – wyjątkowo urocza para: pokazują Japonię, zwyczaje, różnice językowe, swoje koty i mnóstwo jedzenia, Sharla in Japan, która – co prawda – właśnie przeprowadza się do Korei, ale ma mnóstwo materiałów o Japonii. No i wreszcie へたくそ料理 runnyrunny999 – czyli gotowanie!

Jest jeszcze jeden kanał, który może nie do końca wpisuje się w założenia całkowitego zanurzenia, ale MUSICIE go poznać, jeśli chcecie mówić, że interesujecie się Japonią (o ile już go nie znacie!). Cooking with Dog był na YouTube od lat, gdzie prowadzący – pudel Francis – pokazywał, jak przygotować naprawdę zaawansowane potrawy kuchni japońskiej i zagranicznej. Niestety Francisa już z nami nie ma, ale jego asystentka, szef kuchni Chef-san, nadal odkrywa przed nami tajniki gastronomii.

Oczywiście to nie wszystkie źródła, które macie na wyciągnięcie ręki, ale chcieliśmy Wam pokazać pewien kierunek i przedstawić kilka naszych ulubionych propozycji. Jeśli w morzu Internetu ominęliśmy jakiś ciekawy kanał na YouTube albo wyjątkowo dobrą apkę, którą polecacie, piszcie o nich śmiało w komentarzach!

A tymczasem… 頑張って! Powodzenia!

Paulina Joanna Stańczyk i Rafał Tondera

A tu przeczytasz artykuł Pauliny o japońskim systemie pisma!


Cześć, tu Patryk. Założyciel Językowej Siłki! Zachęcam Cię gorąco do zasubskrybowania kanału Język w Rok. Dzięki temu nie przegapisz żadnych nowości jeśli chodzi o moje wskazówki oraz językowe eksperymenty i wyzwania! 😉

Poniżej film na temat opisanej w tym artykule metody zanurzenia!

Udostępnij ten artykuł
Obserwuj:
Tłumacz języków angielskiego i niemieckiego, językoznawca, konferansjer, lektor i nauczyciel. Jestem też autorem warsztatów językowych, współprowadzę audycję "Ogarnij polski" w radiowej Jedynce i założyłem fanpejdż: Tondera ka-leczy język (z przymrużeniem oka). Więcej o mnie przeczytasz w zakładce "Kim jesteśmy?".
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Jakie jest Twoje ulubione medium? Kliknij ikonkę i pozwól nam służyć Ci językową pomocą w Twojej ulubionej przestrzeni👇🏻

A może wolisz po prostu w każdą środę wieczorem otrzymać porcję wiedzy o metodach nauki prosto na swoją skrzynkę? 💌

Klikając "Zapisuję się", dołączysz do 30 000+ odbiorców maili ode mnie i będziesz otrzymywać bezpłatne materiały i wiadomości o metodach nauki języków, a raz na kilka tygodni również nowości z naszego sklepu. Szczegóły w Regulaminie newslettera.