Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, więc najwyższy czas pomyśleć o zaplanowaniu podróży, która nie tylko pozwoli odprężyć się po wytężonej pracy, lecz również będzie okazją do zastosowania języka w praktyce. Bułgaria Polakom kojarzy się z socjalistycznymi urlopami na Słonecznym Brzegu lub Złotych Piaskach, a szkoda, bo ma do zaoferowania o wiele bardziej urokliwe i wyjątkowe miejsca. Ten artykuł otwiera cykl o podróżach w Bułgarii.
Cieszę się, że kiedy pięć lat temu pierwszy raz przyjechałam do Bułgarii, miałam okazję zwiedzić miejsca nieskażone tradycyjną turystyką. Mam na myśli rezerwat przyrody Ropotamo. Rezerwat znajduje się dwanaście kilometrów na południe od Sozopola i oferuje zapierające dech w piersi krajobrazy. Jest tu wszystko, czego potrzebuje miłośnik przyrody: piękne naturalne wydmy, skalne formacje (trackie megality), gęste lasy, dziewicze plaże oraz bagienne tereny z różnorodną florą i fauną. Rezerwat zamieszkuje około dwadzieścia jeden gatunków ssaków, a akweny liczą ponad pięćdziesiąt gatunków ryb i dwadzieścia trzy gatunki płazów, dodatkowo w rezerwacie przebywa aż dwieście sześćdziesiąt gatunków ptaków.
Foto: Wita Bardecka. Delta rzeki Ropotamu. Bułgaria
W 1940 roku Rezerwat Przyrody Ropotamo został objęty ścisłą ochroną. Rezerwat jest otwarty wyłącznie dla badaczy naukowych. Turyści mogą cieszyć się tylko pieszymi wycieczkami po ściśle określonych trasach. W ofercie są również bardzo popularne rejsy łodzią wzdłuż rzeki Ropotamo do ujścia wpadającego do Morza Czarnego.
Foto: Wita Bardecka. Rzeka Ropotamu. Bułgaria
W skład rezerwatu Ropotamo wchodzi kilka mniejszych rezerwatów: Wyspa węży, Rezerwat lilii wodnych, Arkutino oraz Morski pelin.
Zaczynamy naszą wakacyjną podróż od Wyspy Sveti Toma (СветиТома). Inna nazwa to Wężowa Wyspa (Змийски остров). Wyspa jest bezcennym skarbem przyrody oraz niezwykle interesująca pod każdym względem.
Oficjalna nazwa Sveti Toma pochodzi od nazwy kaplicy, która niegdyś znajdowała się na tej wyspie. Legenda głosi, że mieszkał w kaplicy jeden z biblijnych świętych – Święty Tomasz. Drugą nazwę Wężowa Wyspa zawdzięcza zamieszkującym wyspę wężom morskim.
Foto: Wita Bardecka. Wyspa Sveti Toma za falochronem. Bułgaria
Czarnomorska wyspa położona jest na północ od rzeki Ropotamo i tylko piętnaście kilometrów na południe od Sozopola. Wężowa Wyspa jest niewielka, liczy tylko jeden hektar. Bezludna, skalista wysepka z unikalną fauną przyciąga wiele rzadkich gatunków ptaków morskich. Podczas masowej migracji ptaków wędrownych wyspa staje się prawdziwym królestwem ptaków. Tysiące z nich przystaje tu na krótki odpoczynek i posiłek.
Saint-Tomas Island, Wyspa Sveti Toma. Widok z satelity. Google Maps
W połowie XX wieku brzegi wyspy były jednym z miejsc zamieszkałych przez foki mniszki. Niestety, w ostatnich czasach nie zauważono, by przybywały na wyspę, ale za to w morzu wokół wyspy można zobaczyć delfiny.
W przeszłości wyspa często była przedmiotem najazdów przez poszukiwaczy skarbów, którzy szukali zakopanego skarbu piratów. Wszystko to zaś przez kolejną legendę. Głosiła ona, że Wężowa Wyspa była kryjówką piratów, którzy ukryli swoje niezliczone skarby złota w jej tajnych podwodnych jaskiniach. Jednakże przybyli badacze nie znaleźli żadnej jaskini. Masowe wykopaliska były za to prawdziwą plagą dla dzikich zwierząt na dziewiczej wyspie. W 1933 roku wyspę przed zniszczeniem uratował wybitny bułgarski zoolog akademik Ivan Buresch, który zasadził na niej kaktusy opuncji. Roślina została sprowadzona z ogrodu botanicznego w Bratysławie. Warunki dla kaktusów opuncji okazały się bardzo przyjazne. Kaktusy szybko rozprzestrzeniły się po całej wyspie, uniemożliwiając poruszanie się po niej, dlatego turyści raczej nie mają możliwości, by odwiedzić ten wyjątkowy skarb.
Na Wężowej Wyspie w maju i czerwcu kaktusy opuncji kwitną niezwykle pięknie. Wydają cudowne, pachnące żółte i czerwone kwiaty, które we wrześniu zostają zastąpione przez egzotyczne ciemnoczerwone jadalne owoce. Smak owoców jest słodki, a świeży aromat podobno przypomina aromat arbuza lub truskawki.
Według bułgarskich ezoteryków Wyspa Sveti Toma została sztucznie zbudowana przez starożytnych Traków. Wydaje się, że wyspa stanowiła sanktuarium do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych, duchowych i materialnych miejscowej ludności trackiej. Ezoterycy uważają, iż starożytny kompleks zasilany jest duchową energią ze Słońca, Księżyca oraz z oblewającego zewsząd wyspę Morza Czarnego. Twierdzą, że ołtarz na wyspie był wzniesiony od strony wschodu słońca.
Wyspa jest widoczna z hotelu Sveti Toma, który znajduje się w wyjątkowym miejscu – pośród dziewiczej przyrody z zapierającymi dech w piersiach widokami na piękne plaże. Jest idealnym miejscem dla osób, które pragną uciec od masowej turystyki, dla osób szukających spokojnej, romantycznej atmosfery i komfortu.
Foto: Wita Bardecka. Hotel Sveti Toma. Bułgaria.
Na stronie internetowej Hotelu Sveti Toma można zobaczyć piękne zdjęcia zarówno kompleksu, jak i okolicy.
A jeśli zdecydujesz się spędzić najbliższe wakacje w Bułgarii, to przyda Ci się minisłownik podstawowych wyrazów. Słownik znajdziesz na końcu artykułu Co wino ma wspólnego z nauką języków obcych?
Życzę udanego wyjazdu!