Bułgarski C1-C2

Samodzielna nauka języka bułgarskiego. Poziom C1–C2

Chcesz dowiedzieć się z jakich materiałów korzystać podczas samodzielnej nauki bułgarskiego na poziomie C1-C2? Zajrzyj tutaj!

Długo się zastanawiałam, jak napisać artykuł na temat nauki języka bułgarskiego na poziomie C1–C2, kiedy sama jeszcze powinnam sporo się uczyć, by do tego poziomu dojść. Postanowiłam, że zrobię listę materiałów, po które sięgnę, jak już będę uczyć się języka bułgarskiego na tym poziomie.

Lista oczywiście subiektywna i jak zwykle liczę na Wasze wsparcie. Jeśli znacie pozycje, które są warte uwagi przy samodzielnej nauce języka bułgarskiego na poziomie C, to podzielcie się w komentarzach swoją wiedzą i doświadczeniem.

Poziomy kompetencji językowych obszernie pisał w swoim artykule Patryk Topoliński. Jeśli trudno Ci połapać się, o co chodzi z tymi poziomami to przeczytaj najpierw artykuł Poziomy znajomości języków A1, A2, B1, B2, C1, C2 – jak się w tym połapać?

Tradycyjne podręczniki do samodzielnej nauki języka bułgarskiego na poziomie C1–C2

materiały samodzielnej nauka języka bułgarskiego na poziomie C1-C2

Słowniki

  • Bułgarsko-polski słownik leksyki potocznej, tom 1 (A–I)tom 2 (K–O)
    Petar Sotirov, Mariola Mostowska, Agata Mokrzycka, rok wydania: 2011 (t.1), 2013 (t.2), wydawnictwo: Wydawnictwo UMCS. Drugi tom kupicie także na bonito.pl. Trzeci tom najwyraźniej nie został wydany.

materiały samodzielnej nauka języka bułgarskiego na poziomie C1-C2

Literatura

Podstawą do opanowania języka na najwyższym poziomie, oprócz oglądania różnych programów i konwersacji na tematy popularnonaukowe, jest czytanie literatury oraz tekstów branżowych. Tak wzbogacisz swoje słownictwo. Tu jest duże pole do samodzielnego wybrania interesującego Cię tematu.

Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które znalazłam na rosyjskojęzycznym forum, jako polecaną literaturę osobom, które uczą się języka bułgarskiego.

  • Nikołaj Chajtow (Николай Хайтов). Napisał wiele prac, a także scenariusze do filmów. Jedne z jego słynnych prac to Дервишово семе (po przeczytaniu tego dzieła można sobie wyobrazić, jak żyli wcześniej Bułgarzy) oraz Диви разкази.
  • Iwało Pietrow (Ивайло Петров) i jedno z jego znanych dzieł Преди да се родя (Zanim się urodziłem).

Zasoby w Internecie do opanowania bułgarskiego C 

Zamieszczone linki prowadzą do publikacji zamieszczonych w języku bułgarskim bądź z bułgarskim związanych:

  • Google Scholar – wyszukiwarka naukowa Google, dzięki której masz dostęp do publikacji naukowych.

Bonus:

  • pomagalo.com – jest to wyszukiwarka bułgarskich prac pisemnych zamieszczanych przez samych autorów, które mogą być przydatne do samodzielnej nauka języka bułgarskiego na poziomie C1C2. Link kieruje do materiałów z języka bułgarskiego, ale dostępne są również inne dziedziny po bułgarsku. Uwaga! Wartość materiałów może nie być zbyt wysoka, ale dodaję to narzędzie jako pomocnicze.

Polecam też przejrzeć poradniki lub przejść kurs na temat tego, jak czytać badania naukowe. W obecnych czasach jest to wręcz konieczna umiejętność, by nie zostać zmanipulowanym przez media.

materiały samodzielnej nauka języka bułgarskiego na poziomie C1-C2
Czytanie publikacji naukowych jest ważną częścią nauki na poziomach C1–C2

Strony/Grupy na Facebooku

Mam nadzieję, że przygotowana prze mnie lista zasobów wspierających twoją naukę języka bułgarskiego będzie przydatna. Jeśli możesz uzupełnić tę listę materiałami, których nie wymieniłam, to wymień je w komentarzu pod tym artykułem. A jeśli szukasz materiałów do niższych poziomów, zapraszam Cię do artykułów o poziomach A1–A2 oraz B1–B2. Więcej materiałów autentycznych znajdziesz z kolei w artykule o całkowitym zanurzeniu w bułgarskim.

ПРИЯТНО УЧЕНЕ!

Wita

 

Wita Meczew-Bardecka

Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Studiowała na kierunku pedagogika, specjalność e-nauczyciel. Liderka edukacji medialnej. Działaczka społeczna. Interesuje się neurodydaktyką – dziedziną rozwijającą nowy model nauczania, który ma sprawić, że nauka będzie nie tylko efektywna, ale także przyjemna. Współautorka projektu www.artistslife24.com, którego celem jest wspieranie się w rozwoju artystycznym, wymiana doświadczeń, rozwój kreatywności oraz miłe spędzenie czasu w gronie miłośników i pasjonatów sztuki.

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️