Samodzielna nauka języka bułgarskiego. Poziom B1–B2

Bułgarski na poziomie B1–B2 nie ma tajemnic, bo dla kontynuujących przygodę z tym językiem Wita Marczew-Bardacka przygotowała przewodnik.

Jeśli już udało Ci się opanować język bułgarski na poziomie podstawowym (A1–A2), to czas wyruszyć dalej do poziomu średniozaawansowanego (B1–B2). Mam nadzieję, że niniejszy wpis pomoże Ci zrealizować ten cel.

Bułgarski na poziomie B1–B2: tradycyjne podręczniki

Myślę, że tradycyjne podręczniki, jak również inne zasoby, które poleciłam w artykule Samodzielna nauka bułgarskiego. Poziom A1–A2 będą pomocne również w nauce języka bułgarskiego i na poziomie B1–B2.

Dodam tylko pozycje, których nie wymieniłam w poprzednim artykule:

Podręcznik w języku polskim

Podręczniki w języku rosyjskim

  • Учебник болгарского языка для иностранцев
    Петр Пашов, Христо Пырвев, Василка Радева, rok wydania: 1989, София, wydawnictwo: Наука и искусство.
  • Грамматика болгарского языка: для студентов филологических факультетов университетов
    Юрий Сергеевич Маслов, rok wydania: 1981, Москва, wydawnictwo: Высшая школа. Podgląd podręcznika znajduje się w książkach Google’a.

Podręczniki w języku bułgarskim

O poziomach kompetencji językowych obszernie pisał Patryk Topoliński w artykule Poziomy znajomości języków A1, A2, B1, B2, C1, C2 – jak się w tym połapać?

Bułgarski na poziomie B1–B2: zasoby w Internecie

Polecam strony z zasobami, które wymieniłam w artykule Całkowite zanurzenie – język bułgarski, czyli jak otoczyć się Bułgarią we własnym domu oraz oczywiście polecam kilka nowych pozycji poniżej. Wikipedię po bułgarsku także polecam. A co jeszcze oprócz niej?

Bułgarska Wikipedia, strona startowa. Podpis: Wikipedia do poznawania języka to jedno z najlepszych materiałów do nauki
Wikipedia do poznawania języka to jedno z najlepszych materiałów do nauki

 

Platformy oferujące dostęp do szkolnych podręczników

Dobrym pomysłem na opanowanie języka na poziomie średniozaawansowanym może być wykupienie dostępu do podręczników szkoły średniej i przerobienie materiału szkolnego z wybranego przedmiotu/przedmiotów. Polecam platformę уча.се (ucha.se).

Grupy na Facebooku

YouTube

Wideo lekcje

Na YouTube można znaleźć wideo lekcje języka bułgarskiego dla obcokrajowców, które były wyemitowane w telewizji bułgarskiej. Lekcję są w języku bułgarskim, a udostępnia je rosyjskojęzyczny kanał Уроки болгарского языка онлайн из видео курса Аз уча български.

Kanał Userla Immigrants oferuje coś w rodzaju wideo słownika przygotowanego z myślą o emigrantach, mieszkających w Bułgarii.

Audiobooki

Dobrym pomysłem może być słuchanie książek mówionych, które czytaliście po polsku. Poniżej wrzucę kilka moich propozycji, ale interesujące Ciebie audiobooki bez problemu można znaleźć, wpisując odpowiednie zapytanie do wyszukiwarki.

Bułgarski na poziomie B1–B2: aplikacje

Polecam na tym etapie korzystanie nie tylko z aplikacji przeznaczonych do nauki języka bułgarskiego, lecz również z aplikacji tematycznych w języku bułgarskim/ bułgarskich twórców. Wybrałam kilka z różnych dziedzin: kuchnia, gry, wiadomości, e-booki lub audiobooki.

Jeśli możesz uzupełnić tę listę materiałami, których nie wymieniłam, to wymień je w komentarzu pod tym artykułem. Zapraszam także do artykułu z materiałami do nauki bułgarskiego na poziomie C1–C2.

ПРИЯТНО УЧЕНЕ!

Wita

O autorce więcej możecie przeczytać w mini wywiadzie, którego nam udzieliła!

Wita Meczew-Bardecka

Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Studiowała na kierunku pedagogika, specjalność e-nauczyciel. Liderka edukacji medialnej. Działaczka społeczna. Interesuje się neurodydaktyką – dziedziną rozwijającą nowy model nauczania, który ma sprawić, że nauka będzie nie tylko efektywna, ale także przyjemna. Współautorka projektu www.artistslife24.com, którego celem jest wspieranie się w rozwoju artystycznym, wymiana doświadczeń, rozwój kreatywności oraz miłe spędzenie czasu w gronie miłośników i pasjonatów sztuki.

3 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️