Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

Jakiego języka warto się uczyć?

Patryk Topoliński
9 minut czytania

Są takie momenty w życiu, kiedy stawiamy sobie różne ważne pytania. Jaką ścieżkę kariery zamierzam przedsięwziąć? Zostać prawnikiem, lekarzem czy ślusarzem? Pracować dla kogoś, czy otwierać własną firmę? Jaki kierunek studiów wybrać? Czy w ogóle iść na studia? Pytaniem z tej samej kategorii jest też, jakiego języka warto się uczyć?; jaki język mi się przyda?.

- Autopromocja -
Ad image

Prawdopodobnie nieco Cię teraz rozczaruję, gdyż to, co mogę Ci powiedzieć, brzmi: nie ma jednej, idealnej odpowiedzi na to pytanie. Tak samo jak nie ma jednej dobrej odpowiedzi na inne pytania wymienione we wstępie. To, jakiego języka warto się uczyć, w twoim wypadku zależy od wielu czynników: miejsca zamieszkania, pasji, planów zawodowych, charakteru. Tak samo jak nie da się jasno stwierdzić, że bardziej opłaca się wybrać studia prawnicze niż lekarskie, filologiczne albo artes liberales.

Prawda jest taka, że:
przyda Ci się dokładnie ten język, którego zdecydujesz się (na)uczyć.

Decyzja należy do Ciebie. Języki bardzo popularne – jak angielski, niemiecki, hiszpański, francuski – są trochę jak zawody, takie jak prawnik czy lekarz. Zawsze znajdzie się zapotrzebowanie na ludzi mówiących w tych językach, ale i konkurencja znacznie większa. Co do nieco mniej popularnych języków – jak turecki, ukraiński czy hindi… – praca także bez problemu się znajdzie, a konkurencja będzie nieco mniejsza. Natomiast, jak to z niszami bywa, jako specjaliści w dziedzinie zupełnie niszowych (acz wciąż przydatnych) języków, możliwości pracy będziemy mieli mało, ale za to będą one bardziej konkretne.

Nie ma ogólnej zasady, która mówi, że jedne języki są bardziej przydatne od innych. Wszystko zależy od tego, co chcesz robić w życiu, jakie są twoje pasje, jaka kultura, sposób bycia najbardziej Ci odpowiada. Ktoś by powiedział, że język szwedzki jest bardziej „przydatny” od angielskiego (w moim wypadku tak właśnie bywało). Zresztą – tu nie chodzi tylko o kwestie zarobkowe, ale także możliwości podróżowania, poznawania ludzi, kultur. Jeśli zaczniesz uczyć się jakiegokolwiek języka, otwierają się przed Tobą olbrzymie możliwości, tylko od Ciebie zależy jak je wykorzystasz. A to jakie to możliwości zależy dokładnie od języka jakiego się nauczysz.

jakiego języka warto się uczyć?
Język może przydać Ci się nie tylko w kwestiach zawodowych, ale także jeśli chodzi o podróże, studia, czy nowe znajomości. Ludzi oraz kultur. 🙂

Jakiego języka warto się uczyć – próg wejścia

Musisz też wziąć pod uwagę jaki język ma próg wejścia, to znaczy ile pracy będziesz musiał spędzić z językiem zanim tak naprawdę zaczniesz formułować i rozumieć pierwsze sensowne wypowiedzi. Przykładem języków o wysokim progu wejścia są chiński, czy arabski, tych o niskim – czeski, czy chorwacki, które jako Polacy w dużym stopniu rozumiemy już od pierwszego dnia nauki, a nie musimy też przyswajać nowych systemów pisma. Choć i z tym samym systemem pisma bywa ciężko. Wysoki próg wejścia mają też choćby węgierski, estoński, czy fiński.

Jednak jak to często bywa, przy wysokim progu wejścia, kiedy już przeskoczymy przez próg, okaże się, że jesteśmy jedną z bardzo niewielu osób, które to zrobiły, a co za tym idzie przed nami całe morze możliwości. Tym bardziej, że wiele języków z wysokim progiem wejścia to języki niezwykle przydatne i popularne w skali świata (jak chiński czy arabski właśnie). Tutaj znajdziesz listę najpopularniejszych języków w skali globu. Może to zainspiruje Cię do nauki któregoś z języków popularnych na świecie, a zupełnie niszowych w Polsce.

A tu dowiesz się czy masz talent do nauki języków! Jak myślisz? 🙂

jakiego języka warto się uczyć?
Próg wejścia do drzwi różnych języków, będzie znajdował się na różnej wysokości. Jak to często w życiu bywa – jeśli podejmiemy początkowy wysiłek, by owy próg przeskoczyć… dalej jest już z górki. 🙂

Jakiego języka warto się uczyć  – języki łatwe i trudne

Są też języki – z perspektywy Polaka – łatwiejsze i trudniejsze. Łatwiejsze będą wszystkie języki słowiańskie: szczególnie czeski i słowacki czyli podobnie jak polski języki zachodniosłowniańskie, w dalszej kolejności wschodniosłowiańskie: rosyjski, białoruski, ukraiński oraz południowosłowiańskie z chorwackim i serbskim na czele. Oczywiście to, który język okaże się dla nas łatwy, będzie też zależało od tego jakie języki już znamy. Jeśli znamy hiszpański, łatwo będzie nam nauczyć się katalońskiego, czy portugalskiego. Jeśli znamy szwedzki – duński i norweski przyjdą nam bez większych trudności.

Ale warto wziąć też pod uwagę mniej oczywiste podobieństwa. Na przykład znając niderlandzki, nie tylko mamy łatwiejszą drogę ku niemieckiemu (i vice versa), ale także znamy na wstępie lwią część słownictwa z języka afrikaans (około 6 mln użytkowników) i indonezyjskiego (prawie 200 mln użytkowników), a przecież i w Surinamie oraz na kilku wyspach karaibskich używa się niderlandzkiego. W ten sposób znając wcale nie tak popularny język europejski (23 mln użytkowników) otwieramy sobie drogę do porozumienia się z ponad 200 milionami osób z czterech różnych kontynentów! Z każdym kolejnym językiem nauka następnych staje się coraz łatwiejsza.

Słowa mają podobne rdzenie (np. z łaciny, arabskiego lub greki), a konstrukcje gramatyczne powtarzają się w świecie języków bardzo często. W językach zupełnie wydawałoby się niespokrewnionych znajdziemy wspólne słowa z powodów historycznych – np. wojny, unie sojusze, kolonizacja.

jakiego języka warto się uczyć?
Mieszanie się kultur i języków ma wielki wpływ na kulturę wielu regionów, głównie postkolonialnych. To pewnego rodzaju bonus, że ucząc się języków europejskich zdobywa się znajomość języków używanych na całym świecie.

Jakiego języka warto się uczyć – morze możliwości

Nauka każdego języka niesie ze sobą nowe możliwości. Nowe języki są jak klucze do drzwi, które do tej pory były zamknięte, a za tymi drzwiami zazwyczaj aż roi się od możliwości. Zresztą – tu nie chodzi tylko o pracę. Może dzięki znajomości katalońskiego dostaniesz się na prestiżową uczelnię w Barcelonie, na kurs prowadzony właśnie w tym języku? Może dzięki znajomości suahili podczas podróży po Afryce poznasz miłość swojego życia? A może po prostu dzięki znajomości jakiegoś wcześniej nieznanego języka odkryjesz kulturę, do której wcześniej nie miałeś dostępu, a która okaże się tak bliska Twojemu sercu, że zamieszkasz w nowym kraju?

Nie da się oczywiście ukryć, że w dzisiejszych czasach, w których światową lingua franca jest języka angielski, brak znajomości tego języka jest bardzo bardzo bardzo niewygodną kwestią. Dla wielu – znajomość angielskiego to oczywistość. Natomiast co do pozostałych języków… tu już wszystko zależy.

Są języki dzięki którym można więcej zarobić, choć także w tym zakresie nie ma reguł, ani gwarancji. Są języki, które przydadzą się przy podróżowaniu, inne pozwolą odkryć kultury bogatsze od innych, choć z niemal każdym językiem znajdzie się praca, każda kultura jest bogata i prawie wszędzie można z jakimś językiem podróżować. Wniosek? Są języki, które są bardziej popularne i częściej używane, ale niemal każdy język jest przydatny.

Pamiętaj, że niniejszy artykuł reprezentuje moje subiektywne zdanie. Nie zgadzasz się z moją opinią? Daj znać w komentarzu! Jeśli się zgadzasz, również możesz dać znać! 😀

Do następnego razu! Dziękuję! <3

PS Wiesz już jakiego języka warto się uczyć i wybrałeś “swój” język? Jeśli chcesz abym pomógł Ci w jego samodzielnej nauce odezwij się na maila: [email protected] ; Koniecznie dołącz też do grupy Językowej Siłki na facebooku!

Udostępnij ten artykuł
Obserwuj:
Pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki, wyzwania Język w Rok oraz Językowego Sklepu. Wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Jestem psychologiem i trenerem językowym oraz poliglotą. Wierzę, że każdy język jest kluczem do nowego świata i nowej rzeczywistości. „Żyjesz tyle razy, ile znasz języków”. Ja żyję 11 razy: po polsku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku, włosku, grecku, francusku, szwedzku, rosyjsku, turecku i portugalsku (wariant brazylijski). Jestem autorem książek na temat samodzielnej nauki języków (ponad 6000 Czytelników), twórcą autorskiej metody i kursu online Język w Rok (ponad 1400 Kursantów). Prowadziłem też wykłady na uczelniach (m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim) oraz współpracowałem z przedsiębiorcami i sportowcami, pomagając im osiągać językowe cele.
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Jakie jest Twoje ulubione medium? Kliknij ikonkę i pozwól nam służyć Ci językową pomocą w Twojej ulubionej przestrzeni👇🏻

A może wolisz po prostu w każdą środę wieczorem otrzymać porcję wiedzy o metodach nauki prosto na swoją skrzynkę? 💌

Klikając "Zapisuję się", dołączysz do 30 000+ odbiorców maili ode mnie i będziesz otrzymywać bezpłatne materiały i wiadomości o metodach nauki języków, a raz na kilka tygodni również nowości z naszego sklepu. Szczegóły w Regulaminie newslettera.