relacje z językami, jak utrzymać znajomość języków, jak nie zapomnieć języka

Jak utrzymuję znajomość 11 języków? (Mój Sposób)

Prawie zawsze, kiedy ktoś w moim towarzystwie porusza temat nauki języków (i tego, że „a wiecie, że Patryk mówi w 11 językach?”) pojawia się pytanie: „jak Ty utrzymujesz kontakt z tymi wszystkimi językami?” Zobacz mój sprawdzony sposób 💪✅

Cześć Językowy Siłaczu, cześć Językowa Siłaczko! Jaką masz relację z językiem, którego się uczysz? Wiem, to dość nietypowe pytanie, jeśli chodzi o naukę języków, ale jak ważne szczególnie podczas nauki kilku języków jednocześnie. Kiedy poświęcisz kilka sekund na refleksję, natychmiast dostrzeżesz wiele różnic np. w częstotliwości Twojego kontaktu z poszczególnymi językami oraz emocji towarzyszących podczas ich nauki. Może wprost nie możesz doczekać się każdego kolejnego spotkania? A może wręcz przeciwnie – utrzymujesz kontakt z językiem bardziej z rozsądku i poczucia obowiązku. Dzisiaj opowiem Ci, dlaczego nauka języków jest moim zdaniem trochę jak… relacje międzyludzkie.

Prawie zawsze, kiedy ktoś w moim towarzystwie porusza temat nauki języków (i tego, że „a wiecie, że Patryk mówi w 11 językach?”) pojawia się pytanie: „jak Ty utrzymujesz kontakt z tymi wszystkimi językami?”

Moja odpowiedź jest wówczas zaskakująco prosta: jak to jak?

💬Po prostu mam z nimi regularny kontakt! Nie ze wszystkimi codzienny, nie ze wszystkimi wielce zażyły, ale po prostu mam z nimi regularny i naturalny kontakt.

Psst…ten artykuł – choć oczywiście sam w sobie przygotowany w taki sposób, aby był dla Ciebie w pełni wartościowy – powstał na bazie poniższego odcinka podcastu Językowa Siłka. W związku z tym – jeśli wolisz przyswajać wiedzę w formacie audio – zachęcam do skorzystania z okienka z odtwarzaczem Spotify. Przy okazji, zapraszam też do kilkudziesięciu innych odcinków podcastu (wiele z nich jest dostępnych tylko w formacie audio). 🎧


W tym miejscu warto zauważyć, że budowanie znajomości języka i utrzymywanie jego znajomości to dwa różne rodzaje aktywności.

Przy intensywnej nauce na niższym poziomie ten kontakt musi być częstszy i bardziej skupiony na zapamiętywaniu nowych rzeczy, nauce konstrukcji itd. Ale kiedy mamy już język mniej więcej na poziomie B2, wchodzimy na nowy etap tej ścieżki, kiedy zmniejsza się natężenie pamięciówki, zaś coraz więcej mamy – a przynajmniej powinniśmy mieć – kontaktu z życiowym językiem. 

Pielęgnowanie relacji z językiem

I właśnie o owym „kontakcie z naturalnym, życiowym językiem” chciałbym dzisiaj napisać, chciałbym aby to było coś, co zapamiętasz z dzisiejszego artykułu.

💡🫂 Uważam, że od pewnego momentu, kiedy mamy już stabilną relację z danym językiem: utrzymanie i pielęgnowanie tego językowego związku, w pewnym sensie przypomina pielęgnowanie relacji.

Podobnie jak w związku z przyjacielem nie rozmawiamy ciągle o podstawowych informacjach o sobie, tak samo na dalszym etapie nauki nie powtarzamy po raz osiemsetny fiszki z tłumaczeniem słowa kuchnia czy ziemniak. Na tym etapie spędzamy ze sobą czas: rozmawiamy, rozwijamy się dalej i poznajemy coraz lepiej, ale ten proces ma już zupełnie inną dynamikę, niż na początku. Efekty przychodzą wolniej, można się spotykać nieco rzadziej.

relacje z językami, jak utrzymać znajomość języków, jak nie zapomnieć języka


Dalsza część tekstu pod zapisami na mój cotygodniowy newsletter!
Zapisz się do Środowej Siłki: 📬⤵️


Jak wyglądają moje relacje z językami?

Osobiście mam języki, będące przyjaźniami na całe życie (np. hiszpański, portugalski), ale też językowe przyjaźnie z rozsądku (np. angielski, rosyjski) oraz znajomych, z którymi spotykam się raz na kilka miesięcy, choć zawsze wtedy wspaniale nam się spędza czas wspólnie (np. szwedzki, włoski, grecki).

Niestety ludzie często mają bardzo szkolne wyobrażenie o nauce języków i wielu z nich nie rozumie dynamiki, która za tym stoi (i zmienia się w zależności od poziomu językowego). Niektórzy wyobrażają sobie, że skoro utrzymuję kontakt z dziesięcioma językami obcymi (plus z językiem polskim), to muszę łupać tysiące powtórek dziennie w fiszkach.

A przecież nie trzeba być ekspertem od psychologii, aby stwierdzić, że robiąc to codziennie przez lata, można by było zwyczajnie oszaleć. 😅

Tu nie chodzi o to, aby za wszelką cenę pamiętać jak najwięcej słówek, tylko o to, aby korzystać z języków w życiu.

🗺️ Ja zwyczajnie w różnych językach:

  • rozmawiam,
  • czatuję,
  • gadam do siebie pod nosem,
  • robię notatki i piszę pamiętnik,
  • oglądam filmy i seriale,
  • słucham podcastów,
  • czytam mnóstwo książek,
  • realizuję kursy i szkolenia, czytam badania naukowe,
  • oglądam memy,
  • uczę się jednego języka przez drugi język, a drugiego poprzez trzeci.

W efekcie: często łapię się na tym, że nie wiem w jakim języku czytam książkę, czy realizuję kurs, ponieważ każdy język jest dla mnie narzędziem do życia i poznawania świata.

I do tego zachęcam również i Ciebie.

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):


🔑 Poznaj kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w nauce 11 języków. 👨‍🎨 W kursie zaprojektujesz, a następnie stworzysz wersję Ciebie, która płynnie posługuje się Twoim wymarzonym językiem (z gwarancją efektów) ⤵️

Patryk Topoliński Językowa Siłka

Cześć, przepraszam, że na chwilę zmienię temat. Tu Patryk Topoliński, pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki.

Na portalu Językowa Siłka przez ostatnie lata stworzyliśmy kilkaset artykułów, będących bazą wiedzy do samodzielnej nauki kilkudziesięciu języków. Jak widzisz – pomimo tego, że codziennie odwiedza nas ponad tysiąc osób – na stronie nie ma typowych w internecie okienek z reklamami. Wynika to z faktu, iż portal jezykowasilka.pl utrzymywany jest poprzez nasze autorskie materiały edukacyjne.

🟢 Dziś chciałbym zaprosić Cię do zapoznania się z moim autorskim kursem Język w Rok!

Z wykształcenia jestem psychologiem i w mojej pracy i moich materiałach łączę doświadczenie poligloty z wiedzą psychologiczną opartą na badaniach naukowych. Osobiście wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Obecnie odkrywam świat za pomocą 11 języków. A są to: polski, angielski, hiszpański, portugalski (brazylijski), francuski, grecki, włoski, szwedzki, rosyjski, niemiecki, turecki.

Moją autorską metodę Język w Rok stworzyłem w taki sposób, aby była przyjazna osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w samodzielnej nauce języków. Metoda Język w Rok to przepis na naukę języka kroczek po kroczku, który Ty możesz dostosować do swoich potrzeb oraz do języka, którego się uczysz. Tworzę materiały, które mają umożliwić Ci samodzielną, skuteczną, przyjemną i kilka razy szybszą niż na tradycyjnych kursach naukę języka.

Kurs Język w Rok to sprawdzony przepis na to, jak krok po kroku nauczyć się dowolnego języka w rok do poziomu swobodnej komunikacji. Sprawdź lekcje próbne, agendę kursu oraz opinie uczestników (już 1303 Kursantów) i przekonaj się, czy to coś dla Ciebie!

🚀 "CHCĘ POZNAĆ SZCZEGÓŁY": https://jezykowysklep.pl/kurs/

Życzę Ci pięknego dnia, dużo uśmiechu i odwagi do spełniania językowych marzeń. I już zapraszam do dalszego zdobywania wiedzy na portalu Językowa Siłka.

Patryk ❤️😊


 

Patryk Topoliński

Pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki, wyzwania Język w Rok oraz Językowego Sklepu. Wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Jestem psychologiem i trenerem językowym oraz poliglotą. Wierzę, że każdy język jest kluczem do nowego świata i nowej rzeczywistości. „Żyjesz tyle razy, ile znasz języków”. Ja żyję 10 razy: po polsku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku, włosku, grecku, francusku, szwedzku, rosyjsku i portugalsku (wariant brazylijski). Jestem autorem książek na temat samodzielnej nauki języków (ponad 4000 Czytelników), twórcą autorskiej metody i kursu online Język w Rok. Prowadziłem też wykłady na uczelniach (m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim) oraz współpracowałem z przedsiębiorcami i sportowcami, pomagając im osiągać językowe cele.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️