Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

Jak (na)uczyć się języków w szkole?

Patryk Topoliński
15 minut czytania
Autor artykułu duma nad tym, jak efektywnie uczyć się języków w szkolnym środowisku.

Pierwsze dni września to okres, w którym zaczyna się rok szkolny, a wiele osób zaczyna się uczyć języków obcych. To zdanie zabrzmiało jak banał. Bo nim było. Taką samą oczywistością nie jest niestety stwierdzenie, że osoby te, któregoś z tych języków się NAuczą. Każdy z nas sam przez to przechodził i wie jak to jest uczyć się języka przez wiele lat i… nadal nie umieć się w nim porozumiewać choćby na podstawowym poziomie. Ten felieton nie będzie jednak zabawą w szukanie winnych. Będzie spisem rad, dotyczących tego, jak samodzielnym wysiłkiem uzupełnić naukę w szkole, by po kilku latach nie tylko umieć odmieniać czasowniki w czasie przeszłym, ale także płynnie się w tym języku porozumiewać. A zatem – jak uczyć się języków w szkole?

- Autopromocja -
Ad image

Paradoksalnie za to, że wiele osób po szkolnej nauce nie jest w stanie się porozumiewać w języku, który w teorii umieją, winna nie jest… ani szkoła, ani uczniowie. Po prostu – szkoła sama w sobie nie jest w stanie wykonać za ucznia całej pracy, uczeń zaś bardzo często po prostu nie wie, że jakąkolwiek językową pracę poza szkołą powinien wykonywać. A nawet jeśli wie, nie wie co konkretnie ma zrobić. Przyznaję, że polski system edukacji szkolnej nie jest idealny. Ale to wiemy wszyscy. Pytanie tylko – jak mimo wszystko uczyć się w szkolnym środowisku efektywnie!

Jak uczyć się języków w szkole? Zawsze uczysz się samodzielnie!

Pamiętaj! Niezależnie od tego, czy uczysz się w szkole, na kursie, w obcym kraju, w magicznej szafie – zawsze uczysz się w pewnym sensie samodzielnie. Nigdy nie jest tak, że język magicznie wskakuje Ci do głowy, ale też nie jest tak, że nauczyciel – nawet genialny! – sam wykona za Ciebie całą pracę. W nauce języków podejście na zasadzie “nauczyciel jest od tego, aby mnie nauczyć, za to mu płacę”, jest z góry skazane na porażkę. W systemie nauki, w którym bazą jest nauka szkolna (a tylko o takiej rozmawiamy w tym tekście) nauczyciel pełni rolę dodatkowego silnika. Będzie mógł Ci pomóc przejść przez proces nauki języka szybciej, ale nie nauczy się go za Ciebie! Co zatem robić?

jak uczyć się języków w szkole
Nauka w szkole może być bardzo wartościowa. Pod warunkiem, że poprzesz ją ciężką (acz przyjemną) pracą poza szkołą. Z prawie wszystkich przedmiotów szkolnych zapominasz większość tego, z czego zdajesz sprawdziany. Problem w tym, że języka nie chcesz zapomnieć. Musisz się zatem uczyć nieco… inaczej.

Ucz się codziennie!

Spokojnie! Nie musisz wykupować dodatkowych zajęć w szkole językowej, nie musisz szukać kolejnej wolnej godziny w planie dnia. Stwórz sobie po prostu takie środowisko, aby nauka języka przychodziła Ci naturalnie, a także wyrób sobie nawyk codziennej nauki słownictwa.

Dlaczego codzienna nauka jest taka ważna? Po prostu tak działają nasze mózgi, że jeśli czegoś nauczymy się dziś, jutro dużej części nie będziemy już pamiętać. Dlatego też codzienna nauka jest szczególnie kluczowa w przypadku słownictwa. Jeśli będziemy się go uczyć każdego dnia, będzie się nam ono dużo skuteczniej utrwalać w pamięci i nauka nowego materiału wskoczy na niespotykany dotąd poziom.

Brakuje ci motywacji do codziennej nauki? Wpadnij do mnie na instagrama, ponoć moje instastories inspirują do działania! 😉 

Dlaczego na siłę piszę o nauce słownictwa, a nie nauce słówek, nawet jeśli przez te powtórzenia poprzedni akapit nie był bezbłędny stylistycznie? Ano dlatego, że słówek warto się uczyć w kontekście. Mówiąc przewrotnie ucząc się słówek, nie warto się uczyć słówek. Dużo lepiej zapamiętasz nowe wyrażenia, jeśli będziesz je zapamiętywał w całych zdaniach, jeśli będziesz wykorzystywać pamięć wzrokową (zapamiętywanie nie tylko frazy, ale też ilustracji) oraz jeśli zastosujesz kilka innych tricków, które mają solidne podstawy w pracach naukowych, dotyczących funkcjonowania ludzkiego mózgu i ludzkiej pamięci. Więcej o nauce słownictwa dowiesz się z mojego filmu, który zamieszczam Ci w okienku poniżej.

Przy okazji zachęcam Cię do zasubskrybowania mojego kanału na YouTube! Znajdziesz tam mnóstwo porad, dotyczących nauki języków!

Jak mieć szóstki z każdej kartkówki i nie zakuwać bez sensu?

A jak się tego słownictwa uczyć? Do wyboru masz naprawdę mnóstwo narzędzi! Pamiętaj jednak, aby miały one zaplanowany system powtórek (SRS), tak abyś powtarzał w danym momencie te słowa, które powtórzyć potrzebujesz, a nie wszystkie hurtowo. Więcej o tym jak działa SRS opowiedziałem w recenzji aplikacji Memrise oraz w filmie, który widzisz w powyższej ramce.

W szkolnym podręczniku znajdują się tysiące słów i zwrotów. Jednak kiedy uczysz się ich z listy słówek, tylko po to, aby zaliczyć najbliższy sprawdzian… nie dość, że nie otrzymujesz zbyt wysokich ocen (chyba że uczysz się aż za dużo), to ponadto robisz to mało efektywnie. Podczas nauki z listy słówek nie poznajesz kontekstu, w dodatku nie wykorzystujesz magii SRS.

Moje rozwiązanie? Z każdego rozdziału z podręcznika przygotuj sobie fiszki (elektroniczne lub fizyczne), w których znajdą się słowa i zwroty, które Ty lub nauczyciel uznacie za ważne i warte zapamiętania. Następnie powtarzaj sobie te fiszki codziennie (choćby po 5 minut każdego dnia), aby w pełni wykorzystać potencjał swojej pamięci. Co najlepsze – w ten sposób poprawisz swoje oceny w szkole, nie będziesz musiał zakuwać na noc przed sprawdzianem, a w dodatku poznanego w ten sposób słownictwa nigdy już nie zapomnisz.

Psst: jesteś w klasie maturalnej? To powinno Cię zainteresować!

A jeśli przygotowując fiszki, dodasz jeszcze szczyptę pasji – oprócz nowych słówek, zyskasz też swobodę w ich używaniu. Czy to nie brzmi fantastycznie? Powiem więcej, dzięki wysiłkowi, jaki włożysz w przygotowywanie swoich własnych kursów słownictwa, nauka zajmie Ci całościowo mniej czasu. W sam proces tworzenia fiszek włożysz tak dużo uwagi i energii, że nie będziesz już potem musiał się uczyć aż tak długo, jak po prostu starając się zapamiętać nowe słowa. Z czymś Ci się to kojarzy? Tak, dokładnie w ten sposób działa również tworzenie ściąg.

Teraz musisz podjąć już tylko decyzję, czy chcesz się uczyć nowocześnie, czy nieco bardziej tradycyjnie. Jeśli nie przepadasz za nauką za pośrednictwem różnego rodzaju programów komputerowych, wybierz fiszki papierowe. Możesz wyciąć je samodzielnie lub zakupić gotowe w formie fiszek in blanco. Jeśli i tak spędzasz z telefonem dużą część dnia, fantastycznie sprawdzą się takie narzędzia jak choćby Memrise, Anki, Quizlet, Fiszkoteka.


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Cześć, przepraszam, że na chwilę zmienię temat. Tu Patryk Topoliński, pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki.

Na portalu Językowa Siłka przez ostatnie lata stworzyliśmy kilkaset artykułów, będących bazą wiedzy do samodzielnej nauki kilkudziesięciu języków. Jak widzisz – pomimo tego, że codziennie odwiedza nas ponad tysiąc osób – na stronie nie ma typowych w internecie okienek z reklamami. Wynika to z faktu, iż portal jezykowasilka.pl utrzymywany jest poprzez nasze autorskie materiały edukacyjne.

🟢 Dziś chciałbym zaprosić Cię do zapoznania się z moim autorskim kursem Język w Rok! (z którym uczy się już ponad 1800 osób)

Z wykształcenia jestem psychologiem i w mojej pracy i moich materiałach łączę doświadczenie poligloty z wiedzą psychologiczną opartą na badaniach naukowych. Osobiście wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Obecnie odkrywam świat za pomocą 11 języków. A są to: polski, angielski, hiszpański, portugalski (brazylijski), francuski, grecki, włoski, szwedzki, rosyjski, niemiecki, turecki.

Moją autorską metodę Język w Rok stworzyłem w taki sposób, aby była przyjazna osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w samodzielnej nauce języków. Metoda Język w Rok to przepis na naukę języka kroczek po kroczku, który Ty możesz dostosować do swoich potrzeb oraz do języka, którego się uczysz. Tworzę materiały, które mają umożliwić Ci samodzielną, skuteczną, przyjemną i kilka razy szybszą, niż na tradycyjnych kursach naukę języka.

Kurs Język w Rok to sprawdzony przepis na to, jak krok po kroku nauczyć się dowolnego języka w rok do poziomu swobodnej komunikacji. Sprawdź darmowe lekcje, agendę kursu oraz opinie uczestników i przekonaj się, czy to coś dla Ciebie!

✅ "CHCĘ POZNAĆ SZCZEGÓŁY": https://jezykowasilka.pl/kurs/

Życzę Ci pięknego dnia, dużo uśmiechu i odwagi do spełniania językowych marzeń. I już zapraszam do dalszego zdobywania wiedzy na portalu Językowa Siłka.

Patryk Topoliński, założyciel Językowej Siłki
💪
😊


 

Otocz się językiem poza szkołą!

O metodzie całkowitego zanurzenia możesz przeczytać na łamach naszego portalu w wielu różnych miejscach. Również tego zagadnienia dotyczy mini-ebook, którego możesz otrzymać za darmo po zapisaniu się do naszego newslettera (formularz do zapisu znajdziesz na samym dole tekstu). Abyś jednak nie musiał w tym momencie uciekać poza ten artykuł, opowiem Ci w skrócie o co chodzi. A chodzi o to, aby zbudować sobie taki świat, w którym obecność drugiego języka (już nie-tak-obcego) jest naturalna i oczywista. Co mam przez to na myśli? Ot, kilka prostych rzeczy. Od tak trywialnych jak zmiana języka we wszelkich urządzeniach elektronicznych na język, którego się uczysz, aż po czatowanie z osobami z drugiego końca świata.

Postaraj się też wykorzystać małe momenty w ciągu dnia, które zazwyczaj nie kojarzą się z nauką języków, a mógłbyś je tak zagospodarować. Zmywasz ręcznie naczynia? Posłuchaj podcastu. Masz codziennie 20 minut obowiązkowego spaceru z domu na przystanek? Przeznacz ten czas na słuchanie audiobooka w obcym języku. Jedziesz pół godziny autobusem? Dlaczego w tym czasie nie zrobić rundki w jednej z aplikacji?

Tutaj znajdziesz nasze artykuły, które pomogą Ci zanurzyć się… w jednym z kilkudziesięciu języków!

Co oprócz tego? Postaraj się przemycić do swojego dnia naukę języków w taki sposób, aby był jak najmniej zauważalny, gdyż wówczas, nie będziesz miał ochoty tego językowego zanurzenia rzucić w kąt. Zaobserwuj na Facebooku oraz Instagramie profile oraz grupy, podobne do tych, które śledzisz po polsku, tylko że w języku, którego się uczysz. Zarówno te związane z Twoimi pasjami, zainteresowaniami, jak i profile czysto rozrywkowe, np. memy. Kiedy podczas przeglądania mediów społecznościowych, będziesz widział treści w obcych językach, ale na tematy Ciebie interesujące, z większym prawdopodobieństwem będziesz miał ochotę choćby przetłumaczyć nowe słowa w tytule wpisu czy zrozumieć opis zdjęcia na Instagramie.

Jednakże wszystko, o czym napisałem do tej pory dotyczy biernego zanurzenia w języku. A zanurzać warto się także czynnie. Co to znaczy? Postaraj się, aby używanie języka obcego, stało się dla Ciebie… naturalne. Jeśli możesz coś zapisać (drobne przypomnienie w telefonie, lista zakupów, pamiętnik) – zrób to w języku, którego się uczysz. Jeśli możesz mówić do siebie w obcym języku – rób to! Staraj się robić wszystko, co tylko możesz w Twoim nowym języku, a już wkrótce przestanie być dla Ciebie obcy. Nie będzie on też dla Ciebie nudnym przedmiotem w szkole, a stanie się za to sposobem do wyrażania swoich myśli, narzędziem do rozwoju i czymś, co może Ci wydatnie pomóć w życiu!

jak uczyć się języków w szkole
Autor niniejszego artykułu codziennie w wolnych chwilach uczy się słownictwa w aplikacji mobilnej. Bądź jak autor – ucz się codziennie! 😉

Jak uczyć się języków w szkole? Miej swój system nauki języka!

…a szkoła niech będzie tylko jednym z jego elementów. Nie popełniaj błędu, który popełniają rokrocznie tysiące osób! Nie stwierdzaj, że szkolne lekcje i prace domowe wystarczą, by nauczyć się języka! Co ciekawe – moim zdaniem nie jest wcale dobrym rozwiązaniem wykupowanie dodatkowych kursów w szkołach językowych, ani też uczęszczanie na korepetycje. Tam robisz w zasadzie te same rzeczy, które robisz w szkole. Zwiększasz tylko liczbę godzin spędzoną nad nauką w systemie… który jak zauważyliśmy, jeśli niezbilansowany – niekoniecznie działa.

Co zatem robić? Ucz się tak jak lubisz i miej swoją strategię nauki. Codziennie pracuj nad nauką słownictwa i miej kontakt z żywym językiem poprzez całkowite zanurzenie (jeśli uczysz się kilku języków, sprawdź co o tym mówiłem), a lekcje w szkole traktuj jako ćwiczenie gramatyki, jeszcze częstszy kontakt z językiem, darmowy dostęp do eksperta w dziedzinie Twojego nowego języka (nauczyciela) a także okazję do ćwiczenia pisania oraz mówienia.

Oprócz codziennej nauki słownictwa (choćby 10 minut dziennie), która będzie Twoim fundamentem, staraj się też samodzielnie ćwiczyć wszystkie cztery sprawności językowe: słuchanie, czytanie, mówienie i pisanie. Oglądaj seriale oraz YT w oryginale z napisami w języku, którego się uczysz, słuchaj audiobooków i podcastów, do tego czytaj magazyny dla uczących się języków lub po prostu książki w obcych językach. Jeśli chodzi o mówienie – być może w Twoim mieście odbywają się spotkania językowe albo znasz kogoś, z kim mógłbyś regularnie rozmawiać w swoim “języku docelowym”. Co do pisania, możesz w tym celu użyć takich narzędzi jak Tandem, Hello Talk lub Italki, by poprzez wymianę językową poznawać ludzi z całego świata i czatować z nimi w najróżniejszych językach (tych aplikacji możesz też używać do wideorozmów).

Chcesz nauczyć się jak skutecznie uczyć się języków? Spraw sobie moją książkę!

Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu, wiesz już, że jeśli tylko (i aż) nauczysz się jak się uczyć, to możesz zakończyć szkołę z płynną znajomością języka, niezależnie od tego, czy Twój szkolny podręcznik jest do poziomu A2 czy B2 i niezależnie od tego, czy Twój nauczyciel jest geniuszem w swoim fachu czy po prostu przychodzi do pracy odbębnić obowiązek.

Jeśli czujesz, że mój styl przekazywania wiedzy Ci odpowiada, zachęcam Cię serdecznie do zakupu mojej książki, która jest na ten moment dostępna w wersji elektronicznej (czyli jako e-book). Książka “Językowa Siłka – skuteczne metody nauki języków” to 271 stron praktycznej wiedzy o tym, jak szybko i bardzo efektywnie uczyć się języków i zbudować na bazie różnych metod system nauki, dostosowany do potrzeb konkretnej osoby. Autorem jestem ja, czyli osoba, która komunikuje się w 9 językach i ma wieloletnie doświadczenie w nauce języków obcych, a także pomogła kilkudziesięciu osobom przełamać bariery językowe, jako Trener Językowy.

Wszystkie szczegóły oraz spis treści można zobaczyć na stronie Językowego Sklepu, gdzie można też zakupić książkę. Przesyłka trwa jakieś 2 sekundy i e-book ląduje świeży i gotowy na mailu kupującego. 🙂

A ZERKNĘ CO TO ZA KSIĄŻKA, HOP DO SKLEPU!

Książka Językowa Siłka
Tak wygląda okładka mojej książki. Widzisz na niej 9 języków trenujących na Językowej Siłce, które symbolizują 9 języków, w których mówię: polski, angielski, hiszpański, portugalski (brazylijski), francuski, włoski, szwedzki, rosyjski oraz grecki.

Tymczasem, niezależnie od tego czy zamierzasz zakupić e-booka “Językowa Siłka”, zapraszam Cię serdecznie do skomentowania niniejszego artykułu. Daj znać, jakie są Twoje sposoby na to, by ze szkolnej nauki wyciągnąć maksimum, a także opowiedz o swoich doświadczeniach, związanych z nauką w szkolnym środowisku! Udostępnij też ten artykuł swoim znajomym! Niech wiedzą jak wycisnąć ze szkolnej nauki maksimum! Skoro życie daje nam cytrynę w postaci szkolnej nauki, dlaczego nie zrobić z niej lemoniady? Do przeczytania w następnym artykule!

Udostępnij ten artykuł
Obserwuj:
Pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki, wyzwania Język w Rok oraz Językowego Sklepu. Wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Jestem psychologiem i trenerem językowym oraz poliglotą. Wierzę, że każdy język jest kluczem do nowego świata i nowej rzeczywistości. „Żyjesz tyle razy, ile znasz języków”. Ja żyję 11 razy: po polsku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku, włosku, grecku, francusku, szwedzku, rosyjsku, turecku i portugalsku (wariant brazylijski). Jestem autorem książek na temat samodzielnej nauki języków (ponad 6000 Czytelników), twórcą autorskiej metody i kursu online Język w Rok (ponad 1400 Kursantów). Prowadziłem też wykłady na uczelniach (m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim) oraz współpracowałem z przedsiębiorcami i sportowcami, pomagając im osiągać językowe cele.
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Jakie jest Twoje ulubione medium? Kliknij ikonkę i pozwól nam służyć Ci językową pomocą w Twojej ulubionej przestrzeni👇🏻

A może wolisz po prostu w każdą środę wieczorem otrzymać porcję wiedzy o metodach nauki prosto na swoją skrzynkę? 💌

Klikając "Zapisuję się", dołączysz do 30 000+ odbiorców maili ode mnie i będziesz otrzymywać bezpłatne materiały i wiadomości o metodach nauki języków, a raz na kilka tygodni również nowości z naszego sklepu. Szczegóły w Regulaminie newslettera.