jak uczyć się języków w szkole
Autor artykułu duma nad tym, jak efektywnie uczyć się języków w szkolnym środowisku.

Jak (na)uczyć się języków w szkole?

Przełom września i października to okres, w którym zaczyna się rok szkolny, a wiele osób zaczyna się uczyć języków obcych. To zdanie zabrzmiało jak banał. Bo nim było. Taką samą oczywistością nie jest niestety stwierdzenie, że osoby te, któregoś z tych języków się NAuczą. Dowiedz się, jak uczyć się języków w szkole, by naprawdę się ich NAUCZYĆ!

Pierwsze dni września to okres, w którym zaczyna się rok szkolny, a wiele osób zaczyna się uczyć języków obcych. To zdanie zabrzmiało jak banał. Bo nim było. Taką samą oczywistością nie jest niestety stwierdzenie, że osoby te, któregoś z tych języków się NAuczą. Każdy z nas sam przez to przechodził i wie jak to jest uczyć się języka przez wiele lat i… nadal nie umieć się w nim porozumiewać choćby na podstawowym poziomie. Ten felieton nie będzie jednak zabawą w szukanie winnych. Będzie spisem rad, dotyczących tego, jak samodzielnym wysiłkiem uzupełnić naukę w szkole, by po kilku latach nie tylko umieć odmieniać czasowniki w czasie przeszłym, ale także płynnie się w tym języku porozumiewać. A zatem – jak uczyć się języków w szkole?

Paradoksalnie za to, że wiele osób po szkolnej nauce nie jest w stanie się porozumiewać w języku, który w teorii umieją, winna nie jest… ani szkoła, ani uczniowie. Po prostu – szkoła sama w sobie nie jest w stanie wykonać za ucznia całej pracy, uczeń zaś bardzo często po prostu nie wie, że jakąkolwiek językową pracę poza szkołą powinien wykonywać. A nawet jeśli wie, nie wie co konkretnie ma zrobić. Przyznaję, że polski system edukacji szkolnej nie jest idealny. Ale to wiemy wszyscy. Pytanie tylko – jak mimo wszystko uczyć się w szkolnym środowisku efektywnie!

Jak uczyć się języków w szkole? Zawsze uczysz się samodzielnie!

Pamiętaj! Niezależnie od tego, czy uczysz się w szkole, na kursie, w obcym kraju, w magicznej szafie – zawsze uczysz się w pewnym sensie samodzielnie. Nigdy nie jest tak, że język magicznie wskakuje Ci do głowy, ale też nie jest tak, że nauczyciel – nawet genialny! – sam wykona za Ciebie całą pracę. W nauce języków podejście na zasadzie „nauczyciel jest od tego, aby mnie nauczyć, za to mu płacę”, jest z góry skazane na porażkę. W systemie nauki, w którym bazą jest nauka szkolna (a tylko o takiej rozmawiamy w tym tekście) nauczyciel pełni rolę dodatkowego silnika. Będzie mógł Ci pomóc przejść przez proces nauki języka szybciej, ale nie nauczy się go za Ciebie! Co zatem robić?

jak uczyć się języków w szkole
Nauka w szkole może być bardzo wartościowa. Pod warunkiem, że poprzesz ją ciężką (acz przyjemną) pracą poza szkołą. Z prawie wszystkich przedmiotów szkolnych zapominasz większość tego, z czego zdajesz sprawdziany. Problem w tym, że języka nie chcesz zapomnieć. Musisz się zatem uczyć nieco… inaczej.

Ucz się codziennie!

Spokojnie! Nie musisz wykupować dodatkowych zajęć w szkole językowej, nie musisz szukać kolejnej wolnej godziny w planie dnia. Stwórz sobie po prostu takie środowisko, aby nauka języka przychodziła Ci naturalnie, a także wyrób sobie nawyk codziennej nauki słownictwa.

Dlaczego codzienna nauka jest taka ważna? Po prostu tak działają nasze mózgi, że jeśli czegoś nauczymy się dziś, jutro dużej części nie będziemy już pamiętać. Dlatego też codzienna nauka jest szczególnie kluczowa w przypadku słownictwa. Jeśli będziemy się go uczyć każdego dnia, będzie się nam ono dużo skuteczniej utrwalać w pamięci i nauka nowego materiału wskoczy na niespotykany dotąd poziom.

Brakuje ci motywacji do codziennej nauki? Wpadnij do mnie na instagrama, ponoć moje instastories inspirują do działania! 😉 

Dlaczego na siłę piszę o nauce słownictwa, a nie nauce słówek, nawet jeśli przez te powtórzenia poprzedni akapit nie był bezbłędny stylistycznie? Ano dlatego, że słówek warto się uczyć w kontekście. Mówiąc przewrotnie ucząc się słówek, nie warto się uczyć słówek. Dużo lepiej zapamiętasz nowe wyrażenia, jeśli będziesz je zapamiętywał w całych zdaniach, jeśli będziesz wykorzystywać pamięć wzrokową (zapamiętywanie nie tylko frazy, ale też ilustracji) oraz jeśli zastosujesz kilka innych tricków, które mają solidne podstawy w pracach naukowych, dotyczących funkcjonowania ludzkiego mózgu i ludzkiej pamięci. Więcej o nauce słownictwa dowiesz się z mojego filmu, który zamieszczam Ci w okienku poniżej.

Przy okazji zachęcam Cię do zasubskrybowania mojego kanału na YouTube! Znajdziesz tam mnóstwo porad, dotyczących nauki języków!

Jak mieć szóstki z każdej kartkówki i nie zakuwać bez sensu?

A jak się tego słownictwa uczyć? Do wyboru masz naprawdę mnóstwo narzędzi! Pamiętaj jednak, aby miały one zaplanowany system powtórek (SRS), tak abyś powtarzał w danym momencie te słowa, które powtórzyć potrzebujesz, a nie wszystkie hurtowo. Więcej o tym jak działa SRS opowiedziałem w recenzji aplikacji Memrise oraz w filmie, który widzisz w powyższej ramce.

W szkolnym podręczniku znajdują się tysiące słów i zwrotów. Jednak kiedy uczysz się ich z listy słówek, tylko po to, aby zaliczyć najbliższy sprawdzian… nie dość, że nie otrzymujesz zbyt wysokich ocen (chyba że uczysz się aż za dużo), to ponadto robisz to mało efektywnie. Podczas nauki z listy słówek nie poznajesz kontekstu, w dodatku nie wykorzystujesz magii SRS.

Moje rozwiązanie? Z każdego rozdziału z podręcznika przygotuj sobie fiszki (elektroniczne lub fizyczne), w których znajdą się słowa i zwroty, które Ty lub nauczyciel uznacie za ważne i warte zapamiętania. Następnie powtarzaj sobie te fiszki codziennie (choćby po 5 minut każdego dnia), aby w pełni wykorzystać potencjał swojej pamięci. Co najlepsze – w ten sposób poprawisz swoje oceny w szkole, nie będziesz musiał zakuwać na noc przed sprawdzianem, a w dodatku poznanego w ten sposób słownictwa nigdy już nie zapomnisz.

Psst: jesteś w klasie maturalnej? To powinno Cię zainteresować!

A jeśli przygotowując fiszki, dodasz jeszcze szczyptę pasji – oprócz nowych słówek, zyskasz też swobodę w ich używaniu. Czy to nie brzmi fantastycznie? Powiem więcej, dzięki wysiłkowi, jaki włożysz w przygotowywanie swoich własnych kursów słownictwa, nauka zajmie Ci całościowo mniej czasu. W sam proces tworzenia fiszek włożysz tak dużo uwagi i energii, że nie będziesz już potem musiał się uczyć aż tak długo, jak po prostu starając się zapamiętać nowe słowa. Z czymś Ci się to kojarzy? Tak, dokładnie w ten sposób działa również tworzenie ściąg.

Teraz musisz podjąć już tylko decyzję, czy chcesz się uczyć nowocześnie, czy nieco bardziej tradycyjnie. Jeśli nie przepadasz za nauką za pośrednictwem różnego rodzaju programów komputerowych, wybierz fiszki papierowe. Możesz wyciąć je samodzielnie lub zakupić gotowe w formie fiszek in blanco. Jeśli i tak spędzasz z telefonem dużą część dnia, fantastycznie sprawdzą się takie narzędzia jak choćby Memrise, Anki, Quizlet, Fiszkoteka.


patryk topoliński

Cześć, przepraszam, że na chwilę zmienię temat. Tu Patryk Topoliński, pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki. Jak być może widzisz na portalu Językowa Siłka w zasadzie nie ma reklam zewnętrznych sponsorów. Wynika to z faktu, iż portal jezykowasilka.pl utrzymywany jest poprzez nasze autorskie materiały edukacyjne Wydawnictwa Językowa Siłka. Dlatego też w tym miejscu chciałbym Cię zachęcić do zapoznania się z moim autorskim kursem Język w Rok, o którym chciałbym Ci odrobinę opowiedzieć.

Osobiście wierzę, że nauka języków może być przyjemnością i wszystkie moje autorskie materiały edukacyjne tworzę tak, aby były przyjazne osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w samodzielnej nauce języków, by takie osoby mogły się uczyć swoim tempem. Swoimi działaniami staram się budować autonomię osób, które uczą się z moją pomocą i sprawiać, by… jak najszybciej przestały mnie potrzebować. Przede wszystkim zaś chcę, aby wszystkie moje materiały i wskazówki były maksymalnie praktyczne, przynoszące radość oraz możliwe do wdrożenia i zastosowania od razu, choćby dziś.

Z wykształcenia jestem psychologiem i w mojej pracy i moich materiałach łączę doświadczenie poligloty, który w swoim życiu uczył się 10 języków, z wiedzą psychologa. Napisałem nawet pracę magisterską „Psychologiczne ramy metody Język w Rok: samodzielnej nauki języków obcych” i obroniłem ją na 5 z wyróżnieniem. 😉 Nie wymyślam moich metod z kapelusza. Są poparte badaniami naukowymi oraz wieloletnią praktyką.

Właśnie rozpoczęła się możliwość zapisów na listę zainteresowanych moim autorskim kursem Język w Rok, w którym poprowadzę Cię za rękę przez cały etap nauki dowolnego języka od decyzji o rozpoczęciu nauki, aż po osiągnięcie poziomu swobodnej komunikacji i wymarzonej płynności. Premiera kursu odbędzie się w styczniu 2022 roku, natomiast dla osób zapisanych na listę zainteresowanych gwarantuję na początku roku, w zamian za zaufanie, najniższą cenę w historii kursu! Zapisało się już prawie 500 osób! Dołącz i Ty!

PS Sam zapis na listę nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje! W styczniu opowiem Ci więcej o samym kursie i wtedy podejmiesz decyzję czy chcesz się zdecydować na wzięcie udziału. Nic nie ryzykujesz, a dajesz sobie szansę na spełnienie językowych marzeń już w 2022 roku.

Kliknij przycisk poniżej i zapisz się na listę zainteresowanych moim autorskim kursem!

Życzę Ci pięknego dnia, dużo uśmiechu i odwagi do spełniania językowych marzeń. I już zapraszam do dalszego zdobywania wiedzy na portalu Językowa Siłka.

Patryk ❤️😊


 

Otocz się językiem poza szkołą!

O metodzie całkowitego zanurzenia możesz przeczytać na łamach naszego portalu w wielu różnych miejscach. Również tego zagadnienia dotyczy mini-ebook, którego możesz otrzymać za darmo po zapisaniu się do naszego newslettera (formularz do zapisu znajdziesz na samym dole tekstu). Abyś jednak nie musiał w tym momencie uciekać poza ten artykuł, opowiem Ci w skrócie o co chodzi. A chodzi o to, aby zbudować sobie taki świat, w którym obecność drugiego języka (już nie-tak-obcego) jest naturalna i oczywista. Co mam przez to na myśli? Ot, kilka prostych rzeczy. Od tak trywialnych jak zmiana języka we wszelkich urządzeniach elektronicznych na język, którego się uczysz, aż po czatowanie z osobami z drugiego końca świata.

Postaraj się też wykorzystać małe momenty w ciągu dnia, które zazwyczaj nie kojarzą się z nauką języków, a mógłbyś je tak zagospodarować. Zmywasz ręcznie naczynia? Posłuchaj podcastu. Masz codziennie 20 minut obowiązkowego spaceru z domu na przystanek? Przeznacz ten czas na słuchanie audiobooka w obcym języku. Jedziesz pół godziny autobusem? Dlaczego w tym czasie nie zrobić rundki w jednej z aplikacji?

Tutaj znajdziesz nasze artykuły, które pomogą Ci zanurzyć się… w jednym z kilkudziesięciu języków!

Co oprócz tego? Postaraj się przemycić do swojego dnia naukę języków w taki sposób, aby był jak najmniej zauważalny, gdyż wówczas, nie będziesz miał ochoty tego językowego zanurzenia rzucić w kąt. Zaobserwuj na Facebooku oraz Instagramie profile oraz grupy, podobne do tych, które śledzisz po polsku, tylko że w języku, którego się uczysz. Zarówno te związane z Twoimi pasjami, zainteresowaniami, jak i profile czysto rozrywkowe, np. memy. Kiedy podczas przeglądania mediów społecznościowych, będziesz widział treści w obcych językach, ale na tematy Ciebie interesujące, z większym prawdopodobieństwem będziesz miał ochotę choćby przetłumaczyć nowe słowa w tytule wpisu czy zrozumieć opis zdjęcia na Instagramie.

Jednakże wszystko, o czym napisałem do tej pory dotyczy biernego zanurzenia w języku. A zanurzać warto się także czynnie. Co to znaczy? Postaraj się, aby używanie języka obcego, stało się dla Ciebie… naturalne. Jeśli możesz coś zapisać (drobne przypomnienie w telefonie, lista zakupów, pamiętnik) – zrób to w języku, którego się uczysz. Jeśli możesz mówić do siebie w obcym języku – rób to! Staraj się robić wszystko, co tylko możesz w Twoim nowym języku, a już wkrótce przestanie być dla Ciebie obcy. Nie będzie on też dla Ciebie nudnym przedmiotem w szkole, a stanie się za to sposobem do wyrażania swoich myśli, narzędziem do rozwoju i czymś, co może Ci wydatnie pomóć w życiu!

jak uczyć się języków w szkole
Autor niniejszego artykułu codziennie w wolnych chwilach uczy się słownictwa w aplikacji mobilnej. Bądź jak autor – ucz się codziennie! 😉

Jak uczyć się języków w szkole? Miej swój system nauki języka!

…a szkoła niech będzie tylko jednym z jego elementów. Nie popełniaj błędu, który popełniają rokrocznie tysiące osób! Nie stwierdzaj, że szkolne lekcje i prace domowe wystarczą, by nauczyć się języka! Co ciekawe – moim zdaniem nie jest wcale dobrym rozwiązaniem wykupowanie dodatkowych kursów w szkołach językowych, ani też uczęszczanie na korepetycje. Tam robisz w zasadzie te same rzeczy, które robisz w szkole. Zwiększasz tylko liczbę godzin spędzoną nad nauką w systemie… który jak zauważyliśmy, jeśli niezbilansowany – niekoniecznie działa.

Co zatem robić? Ucz się tak jak lubisz i miej swoją strategię nauki. Codziennie pracuj nad nauką słownictwa i miej kontakt z żywym językiem poprzez całkowite zanurzenie (jeśli uczysz się kilku języków, sprawdź co o tym mówiłem), a lekcje w szkole traktuj jako ćwiczenie gramatyki, jeszcze częstszy kontakt z językiem, darmowy dostęp do eksperta w dziedzinie Twojego nowego języka (nauczyciela) a także okazję do ćwiczenia pisania oraz mówienia.

Oprócz codziennej nauki słownictwa (choćby 10 minut dziennie), która będzie Twoim fundamentem, staraj się też samodzielnie ćwiczyć wszystkie cztery sprawności językowe: słuchanie, czytanie, mówienie i pisanie. Oglądaj seriale oraz YT w oryginale z napisami w języku, którego się uczysz, słuchaj audiobooków i podcastów, do tego czytaj magazyny dla uczących się języków lub po prostu książki w obcych językach. Jeśli chodzi o mówienie – być może w Twoim mieście odbywają się spotkania językowe albo znasz kogoś, z kim mógłbyś regularnie rozmawiać w swoim „języku docelowym”. Co do pisania, możesz w tym celu użyć takich narzędzi jak Tandem, Hello Talk lub Italki, by poprzez wymianę językową poznawać ludzi z całego świata i czatować z nimi w najróżniejszych językach (tych aplikacji możesz też używać do wideorozmów).

Chcesz nauczyć się jak skutecznie uczyć się języków? Spraw sobie moją książkę!

Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu, wiesz już, że jeśli tylko (i aż) nauczysz się jak się uczyć, to możesz zakończyć szkołę z płynną znajomością języka, niezależnie od tego, czy Twój szkolny podręcznik jest do poziomu A2 czy B2 i niezależnie od tego, czy Twój nauczyciel jest geniuszem w swoim fachu czy po prostu przychodzi do pracy odbębnić obowiązek.

Jeśli czujesz, że mój styl przekazywania wiedzy Ci odpowiada, zachęcam Cię serdecznie do zakupu mojej książki, która jest na ten moment dostępna w wersji elektronicznej (czyli jako e-book). Książka „Językowa Siłka – skuteczne metody nauki języków” to 271 stron praktycznej wiedzy o tym, jak szybko i bardzo efektywnie uczyć się języków i zbudować na bazie różnych metod system nauki, dostosowany do potrzeb konkretnej osoby. Autorem jestem ja, czyli osoba, która komunikuje się w 9 językach i ma wieloletnie doświadczenie w nauce języków obcych, a także pomogła kilkudziesięciu osobom przełamać bariery językowe, jako Trener Językowy.

Wszystkie szczegóły oraz spis treści można zobaczyć na stronie Językowego Sklepu, gdzie można też zakupić książkę. Przesyłka trwa jakieś 2 sekundy i e-book ląduje świeży i gotowy na mailu kupującego. 🙂

A ZERKNĘ CO TO ZA KSIĄŻKA, HOP DO SKLEPU!

Książka Językowa Siłka
Tak wygląda okładka mojej książki. Widzisz na niej 9 języków trenujących na Językowej Siłce, które symbolizują 9 języków, w których mówię: polski, angielski, hiszpański, portugalski (brazylijski), francuski, włoski, szwedzki, rosyjski oraz grecki.

Tymczasem, niezależnie od tego czy zamierzasz zakupić e-booka „Językowa Siłka”, zapraszam Cię serdecznie do skomentowania niniejszego artykułu. Daj znać, jakie są Twoje sposoby na to, by ze szkolnej nauki wyciągnąć maksimum, a także opowiedz o swoich doświadczeniach, związanych z nauką w szkolnym środowisku! Udostępnij też ten artykuł swoim znajomym! Niech wiedzą jak wycisnąć ze szkolnej nauki maksimum! Skoro życie daje nam cytrynę w postaci szkolnej nauki, dlaczego nie zrobić z niej lemoniady? Do przeczytania w następnym artykule!

Patryk Topoliński

Pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki oraz wyzwania Język w Rok. Psycholog międzykulturowy. Czerpie radość z odkrywania świata po: polsku, angielsku, hiszpańsku, rosyjsku, szwedzku, włosku, francusku, grecku, niemiecku oraz portugalsku (akcent brazylijski). Wierzy, że nauka języków może być przyjemnością oraz pomaga ludziom odkrywać naukę języków na nowo. Autor książki “Językowa Siłka – skuteczne metody nauki języków” oraz podręcznika “Matura z języka na 100%”. Pracuje jako Trener Językowy i zarządza Językowym Sklepem. Oprócz tego jest gospodarzem grupy Językowa Siłka na Facebooku, prowadzi językowego Instagrama @jezykwrok, a na YT oraz Facebooku opowiada o wyzwaniu Język w Rok oraz o wszystkim, co związane z językowym stylem życia!