Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅ 👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

Norweski na poziomie B1-B2: podręczniki, podcasty, YouTube, blogi

Sylwia Klag
7 minut czytania

Hei hei Językowy Siłaczu, Językowa Siłaczko, W dzisiejszym artykule przedstawię Ci najlepsze materiały do nauki języka norweskiego na poziomie B1 i B2. Jeśli uczysz się już od jakiegoś czasu i chcesz zgłębić tajniki języka wikingów, ten artykuł jest dla Ciebie!

- Autopromocja -
Ad image

Zebrałam najlepsze źródła, jakie udało mi się znaleźć, z których sama korzystam od lat – jako osoba nie tylko ucząca się, ale też ucząca innych. Przed Tobą najlepsze książki, podcasty, kanały na YouTube i strony internetowe. Większość dostępna jest za darmo w internecie, więc śmiało korzystaj, a język norweski na poziomie B1-B2 nie będzie Ci obcy

🇳🇴 Podręczniki do nauki norweskiego

Niestety nie są one dostępne online, zakupisz je w księgarniach internetowych. Uważam, że mimo ceny jest to bardzo dobra inwestycja!

Jakie książki czytać?

  • Lista 100 najlepszych książek, które ukazały się w ciągu ostatnich trzech lat na rynku norweskim, stworzona przez portal Boksøk. Obejmuje ona zarówno książki napisane dla dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży. 
  • Druga lista, stworzona przez ten sam portal. Tym razem z myślą o osobach, uczących się języka norweskiego, czyli o Tobie! 💪

🇳🇴 Podcasty norweskie 

  • Norsklærer Karense – Prowadzony przez jedną z najbardziej lubianych i znanych nauczycielek norweskiego. Karense w każdym odcinku porusza wiele tematów, takich jak życie codzienne, społeczeństwo norweskie, rodzina, ale też polityka czy podróże. Świetny dla osób na poziomie B1. 
  • Lær norsk nå – Kolejny podcast przeznaczony dla osób uczących się norweskiego. Porusza wiele tematów związanych z kulturą i historią Norwegii. Niektóre odcinki są w dialektach, co jest dodatkowym plusem dla osób bardziej zaawansowanych, natomiast wiele odcinków jest prowadzonych prostym językiem, a trudniejsze sformułowania są tłumaczone przez prowadzącego. 
  • Akutpodden – Ten podcast szczególnie polecam osobom zainteresowanym tematami około zdrowotnymi, opowiada o diagnozach i leczeniu poważnych chorób.
  • Alt du ikke vet – Badacze i inni specjaliści odpowiadają na pytania młodych ludzi, zagłębiając tajemnice i mniej znane fakty z różnych dziedzin życia.
  • Ekko – Historie z norweskiej rzeczywistości, dzięki której można lepiej zrozumieć kulturę i współczesne realia tego kraju.
  • Forklart – Prowadzony przez popularną norweską gazetę Afenposten. W kilkunastominutowych odcinkach dziennikarze przekazują aktualne informacje na temat tego, co dzieje się w kraju i na świecie. 
  • Hverdagspsyken – Podcast o zdrowiu psychicznym, prowadzony przez specjalistów w tej dziedzinie. Rozmawiają o wpływie wielu czynników na nasze zdrowie psychiczne, poruszają też tematy, które uznawane są za tabu i o których często w mediach się nie rozmawia. 
  • Psykt interessant – Tematyka ta sama, co powyżej. Audycje prowadzone są przez jedną z norweskich uczelni wyższych – Oslo Nye Høyskole. W tworzenie podcastu zaangażowani są wykładowcy, praktycy oraz specjaliści w temacie zdrowia psychicznego. Polecam każdemu, nie tylko studentom psychologii.
norweski na poziomie B1-B2

🇳🇴 Kanały na YouTube

  • Norsklærer Karense – Wspomniana już wcześniej popularna autorka podcastów ma też kanał na YouTube, który jest świetnym źródłem wiedzy zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. W swoich filmikach nie tylko tłumaczy bardziej skomplikowane zagadnienia gramatyczne, ale też opowiada o życiu w Norwegii i ciekawostkach kulturowych szczególnie przydatnych dla osób, które się tam przeprowadzają. 
  • Norwegian Teacher Karin – Kolejna znana, bardzo dobra nauczycielka. Uczy gramatyki, słownictwa, pokazuje swoje życie codzienne oraz norweskie tradycje. 
  • Trolltunga – Kanał szkoły językowej Trolltunga, na którym znajdziesz wiele filmików z gramatyką na różnych poziomach. 
  • JOBB ER GØY – Norweski kanał o rynku pracy. Znajdziesz tam wiele przydatnych nagrań z ogromem słownictwa na temat m.in. poszukiwania pracy, pisania CV czy przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej. 
  • Helsenorge – Kolejny norweski kanał. Prowadzony jest przez odpowiednik naszego polskiego NFZ, na którym znajdziesz filmiki na temat zdrowia i wizyt u lekarza. Świetne źródło do nauki słownictwa medycznego.
  • Utdanningno – Uddanning.no to ogólnokrajowy portal internetowy informujący o edukacji i zawodach. Właścicielem portalu jest Ministerstwo Edukacji. Na tym norweskim kanale czekają na Ciebie wywiady z osobami różnych profesji, opowiadające o swojej pracy.
  • Nasjonal digital læringsarena – Kanał, który powstał z myślą o uczniach szkół średnich, przedstawia różne opcje kariery i dalszej edukacji oraz materiały do nauki z wielu obszarów, takich jak matematyka, angielski, historia czy budownictwo. 

Dalsza część tekstu pod zapisami na nasz cotygodniowy newsletter! Zapisz się do Środowej Siłki po cotygodniową porcję skutecznych metod nauki języków: 📬⤵️


🇳🇴 Strony internetowe i blogi

  • Norwegian on The Web 2 – Darmowy kurs na poziomie B1 stworzony przez uniwersytet w Trondheim. 
  • Norsk grammatikk – Strona wydawnictwa autorów wspomnianych wcześniej podręczników Stein på steinoraz Her på berget. Możesz tam znaleźć zadania od poziomów A1 do B2. 
  • Grammatikk.com – Strona tłumacząca norweską gramatykę, również na bardziej zaawansowanym poziomie.  
  • Norskprove – To oficjalna strona instytucji, która organizuje państwowe egzaminy określające poziom języka. Zawiera zadania na wszystkich poziomach zaawansowania oraz dodatkowo przykłady pytań na egzaminie ustnym Norskprøve. 
  • Klar Tale – Jedna z najłatwiejszych do czytania norweskich gazet, pisana z myślą o osobach uczących się języka. Zawiera wiadomości z Norwegii i świata. 
  • Toppnorsk – Na stronie znajdują się teksty, objaśnienia gramatyczne, listy słownictwa i ćwiczenia. 
  • Klisjeer – Na tej stronie z kolei znajdziesz norweskie powiedzenia, idiomy i utarte zwroty z obszernymi wyjaśnieniami i opisem ich pochodzenia.
  • Store norske leksikon – Tutaj znajdziesz listę z norweskimi zwrotami i przysłowiami. 
  • Sprakradet.no – Strona norweskiej rady językowej wyjaśniająca różnice między podobnymi, często mylonymi słowami.
  • Språkrådet.no – Pytania i odpowiedzi na temat gramatyki i słownictwa. 
  • Kan du gjenta – Blog o języku norweskim i wyrażeniach norweskich.
  • Synonymer.no – Strona poświęcona wyszukiwaniu synonimów. Świetna zarówno do nauki jak i rozwoju słownictwa.

🇳🇴 Programy do słuchania i oglądania

Poza tym polecam też stronę internetową norweskiej telewizji NRK. Można tam całkowicie za darmo oglądać dziesiątki norweskich programów, seriali i filmów. 

Mam nadzieję, że powyższe materiały pozwolą Ci w dalszym rozwoju językowym. 😊 Lykke til! 

✍️ Autorka tekstu Norweski na poziomie B1-B2: Najlepsze materiały:
Sylwia Klag


Skoro interesuje Cię norweski na poziomie B1-B2, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Język norweski dla początkujących A1-A2
  2. Poznaj podstawowe norweskie zwroty 🇳🇴
  3. Jak się przywitać i pożegnać po norwesku?
Udostępnij ten artykuł
przez Sylwia Klag
Fanka Muminków, czarnej kawy, śnieżnej zimy, muzyki Abby i wszystkiego, co skandynawskie. Norwegia zajmuje szczególne miejsce w moim sercu, i to właśnie z tym krajem związana jest moja kariera zawodowa. Obecnie pomieszkuję na innym kontynencie, w kraju równie zimnym, pięknym i fascynującym – Kanadzie. Uwielbiam uczyć i dzielić się wiedzą – szczególnie na temat języków! Oprócz tego kocham podróże, wędrówki po górach, koncerty i jogę.
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *