Długo się zastanawiałam, jak napisać artykuł na temat nauki języka bułgarskiego na poziomie C1–C2, kiedy sama jeszcze powinnam sporo się uczyć, by do tego poziomu dojść. Postanowiłam, że zrobię listę materiałów, po które sięgnę, jak już będę uczyć się języka bułgarskiego na tym poziomie.
Lista oczywiście subiektywna i jak zwykle liczę na Wasze wsparcie. Jeśli znacie pozycje, które są warte uwagi przy samodzielnej nauce języka bułgarskiego na poziomie C, to podzielcie się w komentarzach swoją wiedzą i doświadczeniem.
Poziomy kompetencji językowych obszernie pisał w swoim artykule Patryk Topoliński. Jeśli trudno Ci połapać się, o co chodzi z tymi poziomami to przeczytaj najpierw artykuł Poziomy znajomości języków A1, A2, B1, B2, C1, C2 – jak się w tym połapać?.
Tradycyjne podręczniki do samodzielnej nauki języka bułgarskiego na poziomie C1–C2
- Polsko-bułgarska gramatyka konfrontatywna
Małgorzata Korytkowska, Roman Ryszko, Violetta Koseska-Toszewa, rok wydania: 2007, wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog. Książka oprócz strony wydawnictwa dostępna jest na stronie taniaksiazka.pl.
Słowniki
- Słownik bułgarskich predykatorów o semantyce przekazywania informacji
Agata Mokrzycka, rok wydania: 2015, wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS). Link prowadzi bezpośrednio na stronę wydawnictwa. Książkę możecie znaleźć też na bonito.pl. - Bułgarsko-polski słownik leksyki potocznej, tom 1 (A–I), tom 2 (K–O)
Petar Sotirov, Mariola Mostowska, Agata Mokrzycka, rok wydania: 2011 (t.1), 2013 (t.2), wydawnictwo: Wydawnictwo UMCS. Drugi tom kupicie także na bonito.pl. Trzeci tom najwyraźniej nie został wydany.
Literatura
Podstawą do opanowania języka na najwyższym poziomie, oprócz oglądania różnych programów i konwersacji na tematy popularnonaukowe, jest czytanie literatury oraz tekstów branżowych. Tak wzbogacisz swoje słownictwo. Tu jest duże pole do samodzielnego wybrania interesującego Cię tematu.
Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które znalazłam na rosyjskojęzycznym forum, jako polecaną literaturę osobom, które uczą się języka bułgarskiego.
- Nikołaj Chajtow (Николай Хайтов). Napisał wiele prac, a także scenariusze do filmów. Jedne z jego słynnych prac to Дервишово семе (po przeczytaniu tego dzieła można sobie wyobrazić, jak żyli wcześniej Bułgarzy) oraz Диви разкази.
- Swetosław Minkow (Светослав Минков). Napisał takie utwory, jak Дамата с рентгеновите очи, Лунатин!… Лунатин!… Лунатин!…, Игра на сенките (przetłumaczone jako Gra cieni).
- Emil Stanew (Емил Станев). Napisał bardzo znane dzieło Крадецът на праскови (dosłownie przetłumaczone jako Złodziej brzoskwiń). Udostępniam link do dyskusji z krótkim omówieniem filmu w programie На Кафе. Film powstał w 1964 roku na podstawie książki.
- Iwało Pietrow (Ивайло Петров) i jedno z jego znanych dzieł Преди да се родя (Zanim się urodziłem).
Zasoby w Internecie do opanowania bułgarskiego C
Zamieszczone linki prowadzą do publikacji zamieszczonych w języku bułgarskim bądź z bułgarskim związanych:
- academia.edu – ogólnoświatowa platforma dla naukowców do dzielenia się artykułami badawczymi. Trzeba się zalogować, by mieć dostęp do publikacji. Uwaga! Z racji tego, że każdy może być użytkownikiem publikować własne treści na tej platformie, wiarygodność badań może być wątpliwa. Jednak jako narzędzie do wzbogacania słownictwa jak najbardziej może być przydatne. Jedna z przykładowych wiarygodnych publikacji: Стилистика на българския език// Stylistics of Bulgarian, której autorką jest Биляна Тодорова/Bilyana Todorowa (adiunkt na Południowo-Zachodnim Uniwersytecie im. Neofita Riłskiego w Błagojewgradzie [Bułgaria]). Przy okazji warto spojrzeć na spis artykułów tej badaczki, który znajduje się właśnie w jej biogramie na stronie uniwersytetu; część z prac dostępna jest w formie pdf w ramach udostępnionych w Internecie wydawnictw zwartych czy czasopism.
- Google Scholar – wyszukiwarka naukowa Google, dzięki której masz dostęp do publikacji naukowych.
- researchgate.net – to kolejna platforma, gdzie zamieszczane są prace naukowe bądź omówienia i recenzje. Jedną z autorek jest znana nam z podręcznika do języka bułgarskiego polecanego na poziomie A Елена Юрьевна Иванова (profesor w Katedrze Filologii Słowiańskiej Państwowego Uniwersytetu w Petersburgu), która zamieściła na platformie swój artykuł – referat wygłoszony na międzynarodowej konferencji naukowej: Българският език в руската лингвистика от XXI век: типологически и синтактични изследвания.
Bonus:
- pomagalo.com – jest to wyszukiwarka bułgarskich prac pisemnych zamieszczanych przez samych autorów, które mogą być przydatne do samodzielnej nauka języka bułgarskiego na poziomie C1–C2. Link kieruje do materiałów z języka bułgarskiego, ale dostępne są również inne dziedziny po bułgarsku. Uwaga! Wartość materiałów może nie być zbyt wysoka, ale dodaję to narzędzie jako pomocnicze.
Polecam też przejrzeć poradniki lub przejść kurs na temat tego, jak czytać badania naukowe. W obecnych czasach jest to wręcz konieczna umiejętność, by nie zostać zmanipulowanym przez media.
Strony/Grupy na Facebooku
- Bulgarian Associations Worldwide @BulgarianAssociations – strona Światowego Stowarzyszenia Bułgarskiego, które ma na celu zrzeszanie organizacji i ludzi, którzy lubią Bałkany oraz ich tradycje.
- Памет Българска – strona popularyzatorów wiedzy o historii Bułgarii.
- Българска история @bulgarian.history1 – kolejna strona popularyzatorów wiedzy o historii Bułgarii.
- Българска Култура / Bulgarian Culture – strona popularyzatorów wiedzy o bułgarskiej kulturze.
- Лексикон Платформата за българска литература @lexiconpublisher – strona bułgarskiego wydawnictwa specjalizującego się w literaturze bułgarskiej.
- Българска Наука @bgnauka – strona popularyzatorów nauki.
- Българска академия на науките – БАН @BalgarskaAkademiaNaNaukiteBan – strona Bułgarskiej Akademii Nauk.
- Езикови справки @ezikovi.spravki – strona kampanii „To, co jest napisane, pozostaje. Pisz poprawnie!”. Celem kampanii jest popularyzacja wiedzy o poprawnej bułgarskiej pisowni.
Mam nadzieję, że przygotowana prze mnie lista zasobów wspierających twoją naukę języka bułgarskiego będzie przydatna. Jeśli możesz uzupełnić tę listę materiałami, których nie wymieniłam, to wymień je w komentarzu pod tym artykułem. A jeśli szukasz materiałów do niższych poziomów, zapraszam Cię do artykułów o poziomach A1–A2 oraz B1–B2. Więcej materiałów autentycznych znajdziesz z kolei w artykule o całkowitym zanurzeniu w bułgarskim.
ПРИЯТНО УЧЕНЕ!
Wita