Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅ 👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

Chińskie przesądy

Anna Lyu
6 minut czytania

Co kraj to obyczaj, co kraj to przesąd. Chiny z tak długą i bogatą tradycją posiadają ich przeogromną liczbę. Przesądy są również ciekawym źródłem informacji o danej kulturze i społeczeństwie.

- Autopromocja -
Ad image

Poniżej lista ciekawszych chińskich i tajwańskich przesądów:

chińskie przesądy

Duchy

Nie gwiżdż w domu, bo zaprosisz ducha.

Parasol. Nie otwieraj parasola w domu. Nigdy! Duchy lubią chować się do środka, a otwierając go w środku, wpuszczasz je.

Nie kupuj lalek, kukiełek, marionetek o ludzkim kształcie, bo duchy uwielbiają je zamieszkiwać.

Nie wchodź do morza, w szczególności w trakcie Ghost Month, bo woda ułatwia duchom opętanie człowieka.

Nie rób prania wieczorem, a tym bardziej nie susz go w nocy na zewnątrz, bo duchy opetają twoje stare skarpetki.

Nie dotykaj ramion i głowy drugiego człowieka, aby nie pozbawić go wewnętrznego płomienia, siły życiowej.

chińskie przesądy

Chiński Nowy Rok

W pierwszy dzień chińskiego Nowego Roku rano nie rób prania ani nie sprzątaj domu. Wykąp się również dzień wcześniej, aby nie wymyć pieniędzy i dobrobytu. Wstań wcześnie rano bez budzika i pomocy, żeby świetnie i pracowicie zacząć nowy rok. Na posiłek w trakcie chińskiego Nowego Roku lub innej ważnej uroczystości należy przygotować kurczaka (symbolizuje on dom i rodzinę), rybę (która oznacza dobrobyt) albo golonkę (kojarzoną z pieniędzmi).

Dzieci

By wspólnie świętować narodziny, rodzice nowonarodzonego dziecka powinni odwiedzić sąsiadów i poczęstować ich miską ryżu oraz (w zależności od płci noworodka) nóżką kurczaczka (jeśli urodził się syn) lub czerwonym jajkiem (jeśli córka). W podobnym celu miesiąc po narodzinach organizuje się bankiet dla krewnych. Bobas zostaje przedstawiony całej rodzinie, a w zamian otrzymuje czerwoną kopertę  z pieniędzmi (na szczęście) lub przydatne prezenty (pampersy, ubranka, mleko…). Warto pamiętać, że Tajwańczycy, jako naród praktyczny, nie dają kwiatów (nawet podczas innych uroczystości – na przykład ślubu). Kolejny przesąd dotyczy ochrony dziecka – w łóżeczku czy wózku powinno znaleźć się wówczas coś czerwonego (najczęściej jest to minitorebka poświęcona przez mnicha w świątyni).

Zapomnij o odwiedzinach rodzin z dziećmi, jeśli w twoim domu lub u sąsiadów jest pogrzeb, bo najmłodsi mogą zobaczyć ducha i się wystraszyć. Z podobnych względów radzi się unikać cmentarzy i grobów.

chińskie przesądy

Przeczytaj też o miejscach na Tajwanie, do których warto wracać!

Nowożeńcy

Istnieje całkowity zakaz uczestnictwa nowożeńców w pogrzebach. Nie przynoś szczęścia do domu, w którym ktoś niedawno odszedł.

W trakcie bankietu ślubnego kobiety w ciąży nie powinny wchodzić w bezpośredni kontakt z panną młodą: podwójne szczęście przynosi nieszczęście. Ostatnio byliśmy na ślubie. Stolik przed nami para młoda odbierała życzenia i rozmawiała z gośćmi. Natura nie sługa, toaleta wzywa. Ku mojemu zdziwieniu, po powrocie zostałam zasypana gratulacjami i pytaniami w stylu “Który miesiąc? Chłopak czy dziewczynka?” Okazało się, że zanim podeszła do nas panna młoda, wszystkie przyszłe matki (plus ja) ukłoniły się w trybie natychmiastowym, aby nie przynieść pecha nowemu małżeństwu i dziecku.

Podaruj filiżanki lub miseczki do ryżu – przynoszą dobrobyt. Na Tajwanie zazwyczaj prezentuje się czerwoną kopertę z pieniędzmi. Kwota zależy od pokrewieństwa i zasobności portfela. Czerwony jest oznaką szczęścia i dobrobytu, więc pieniądze z zasady są pakowane w czerwoną kopertę bez względu na okazję (o czym zresztą pisałam wyżej).

W Chinach nowożeńcy, pary, małżeństwa nie powinni przecinać gruszki na pół, bo to wróży szybkie rozstanie.

chińskie przesądy

Prezenty

Nie pakuj prezentu w czarny lub biały papier – oznacza to pech i nieszczęście. Biały jest symbolem pogrzebu. Gruszki i prasole są niemile widzianym prezentem, w szczególności parom, bo oznaczają rozstanie. Zegar też jest złym pomysłem, ponieważ oznacza szybką śmierć.

Nowy dom

Jeśli wprowadzasz się do nowego domu lub mieszkania, to obowiązkowo zaproś wielu mężczyzn. Nowy dom jest chłodny i zawiera dużo zimnej energii. Mężczyźni symbolizują ciepłą energię – Słońce (Yang), które ogrzeje i wygoni chłód z nowego miejsca zamieszkania. Nie oznacza to jednak, że kobiety, posiadaczki zimnej energii – Nocy (Ying),  nie powinny być zapraszane na”parapetówkę”.

chińskie przesądy

Inne chińskie przesądy

Rozbite lustro oznacza pech i utratę dobrobytu, zaś rozbita miseczka na ryż – szybką utratę pracy, czyli źródła utrzymania i wyżywienia.

Na urodziny warto zjeść makaron, który symbolizuje długie życie.

Cyfra 4 także symbolizuje pech, ponieważ oznacza śmierć.  Budynki w większości nie mają czwartego piętra. Z kolei cyfra 8 to cyfra szczęśliwa. Wszelkie numery (telefon, mieszkanie, piętro) z ósemką przynoszą wielkie szczęście, w szczególności deweloperom i sprzedawcom, którzy mają tenże numer w posiadaniu. Nawet końcówka w cenach (nasze 0.99) w Chinach wygląda inaczej – to 0.98.

O zwyczajach i przesądach można pisać długo, więc pozwólcie, że skończę na tych wyżej wymienionych. Jeśli ktoś zna inne równie ciekawe przesądy(niekoniecznie chińskie), to zapraszam do podzielenia się nimi w komentarzach 🙂

Udostępnij ten artykuł
5 komentarzy
  • Ciekawy artykuł! Mam nadzieję, że za jakiś czas sama będę mogła coś do tego dodać, bo niby mieszkam tutaj w Chinach kontynentalnych, ale niedawno sobie uświadomiłam, że jeśli chodzi o głębsze poznawanie kultury (niż tylko powierzchowne obserwacje na ulicy czy w pracy, czy luźne rozmowy w pracy) to słabo mi idzie. Postanowiłam sobie spróbować poszukać okazji do poprawy. Zobaczymy czy przy wszystkich innych priorytetach podołam. A tymczasem mogę potwierdzić 红包 hóngbāo jako prezent ślubny. Pozdrowienia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *