ciekawostki o białorusi

Ciekawostki o Białorusi

Kraj naszych wschodnich sąsiadów, choć wydaje się nam tak bliski, to  mimo wszystko  potrafi zaskakiwać. Jednakże pod wieloma względami białoruskie zwyczaje bardzo przypominają te polskie, zwłaszcza z regionów Polski wschodniej. Oto ciekawostki o Białorusi i języku białoruskim!

Ciekawostki o Białorusi  bocian

Bocian posiada wyjątkowy status w tym kraju i uważany jest za jego nieoficjalny symbol. Wielu Białorusinów uważa tego ptaka za świętość. Istnieje pewna legenda mówiąca o tym, że bocian był wcześniej człowiekiem. Bóg miał mu dać worek z wężami i nakazał wyrzucić go do dołu. Jednak człowiek nie wiedział, co kryje zawartość tajemniczego worka, i pomimo zakazu zdecydował się go rozwiązać. Wężom udało się uciec i ukryć. Bóg, widząc zachowanie człowieka, odwrócił się od niego i zamienił go w bociana, któremu nakazał zebrać bociany w całym kraju. Białorusini wierzą, że bociany zakładają swoje gniazda tylko na dachach domów dobrych ludzi, a gdy już to zrobią, jego mieszkańcy będą żyli długo i szczęśliwie. Również dobrym znakiem jest ujrzenie lecącego bociana na wiosnę. Zgodnie z wierzeniami przynosi to szczęście na cały rok. Nieszczęście ma przynieść zabicie bociana. Co więcej, jego symbol wybijany jest na monetach, a także uwieczniany na rządowych dokumentach.

Białoruskie bezrobocie

Od 1 stycznia 2015 roku bycie bezrobotnym traktowane jest jako przestępstwo. Prezydent Aleksandr Łukaszenko popiera prawo zakazujące bycie bezrobotnym i proponuje przywrócenie starego terminu “pasożytnictwa społecznego”. Proponuje także przywrócenie kar dla osób intencjonalnie unikających pracy. Warto zaznaczyć, że stopa bezrobocia na Białorusi wynosi niecały 1 procent.

Znasz już ciekawostki o Białorusi? Dowiedz się też, od czego zacząć naukę białoruskiego i gdzie znaleźć materiały do immersji w tym języku. Zajrzyj też do grupy Językowa Siłka na Facebooku!

Zespół zamkowy w Nieświeżu

…usytuowany jest w części północno-wschodniej miasta, w otoczeniu stawów w dolinie rzeki Uszy. Inicjatywa wzniesienia zamku murowanego należy do pierwszego ordynata nieświeskiego Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotki” (1549–1616). Pierwsza faza budowy zamku przypada na rok 1583. Od 1586 do 1599r. pracami budowlanymi kierował włoski architekt Giovanni Maria Bernardoni. Budowla została ukończona na początku wieku XVIІ. Wał o wysokości około dwudziestu metrów wzmocniono ławą kamienną. W wieku XVII w narożach bastionów wybudowano cztery wieże obronne. Podejścia do zamku od strony zachodniej bronił szaniec trójkątny, do którego prowadziły dwie drogi dojazdowe. Wzdłuż osi głównej znajdowała się brama murowana z mostem zwodzonym i trzypiętrowy zamek z małymi ośmiokątnymi wieżami w narożach. Po lewej stronie od bramy znajdował się dwupiętrowy budynek gospodarczy, a po prawej stronie – trzypiętrowe koszary z wysoką wieżą widokową. Oprócz tego w skład kompleksu zamkowego wchodziły także: dom horodniczego, piekarnia, stajnia, odlewnia. Zespół zamkowy nieustannie budowano i przebudowywano przez kilka wieków (XVI – XIX), dlatego łączy w sobie elementy architektury średniowiecznej, późnorenesansowej, barokowej, klasycystycznej i samoistnej twórczości lokalnych mistrzów.

Ziemniak  dar natury

Szacuje się, że Białorusini są w stanie przygotować prawie dwa tysiące potraw przy wykorzystaniu ziemniaka. Wiąże się to z historią dawniej w czasach biedy kartofle nieraz ratowały ludzi od śmierci głodowej. Białoruś ulokowała się na siódmym miejscu wśród największych producentów ziemniaka na świecie. Ziemniak stał się tak ważny w kulturze, że stał się kolejnym nieoficjalnym symbolem narodowym, a władze w Mińsku postanowiły postawić mu pomnik.