dlaczego warto uczyć się języka greckiego

Dlaczego warto uczyć się języka greckiego?

Dlaczego warto uczyć się języka greckiego? Na to pytanie odpowiada Żaneta Barska, której misją jest popularyzowanie nauki języka greckiego w Polsce!

Język grecki nie należy do najbardziej pożądanych języków na świecie ani nie jest językiem zbyt łatwym do nauki. Zanim jednak przejdę do odpowiedzi na pytanie dlaczego warto uczyć się języka greckiego, zapoznaj się z kilkoma ciekawostkami na jego temat.

Język grecki należy do grupy helleńskiej rodziny języków indoeuropejskich. W grupie tej występuje jako jedyny, ponieważ żaden inny żywy język nie jest do niego podobny.

Mówiąc „język grecki” mamy na myśli język nowogrecki, którym Grecy posługują się współcześnie, w odróżnieniu do wymarłego języka starogreckiego, inaczej nazywanego greką, którego używali Sokrates, Platon i Arystoteles.

Językiem greckim mówi się w Grecji i na Cyprze oraz w niewielkim stopniu w Albanii, Rumunii, Turcji, Bułgarii i we Włoszech. Dlaczego więc ktoś, kto mieszka w Polsce miałby poświęcić czas na jego naukę? Oto 5 powodów.

  1. Język grecki pomoże Ci w zrozumieniu języka polskiego

W języku polskim występuje ok. 10.000 słów pochodzenia greckiego i łacińskiego. Zważając na fakt, że przeciętny użytkownik języka polskiego zna ok. 50.000 słów, można powiedzieć, że obcych słów jest sporo.

Czy wiesz, że słowa: anioł, dieta, sympatia, charakter, melancholia są pochodzenia greckiego? Wszystkich ich używamy niemal codziennie, a nawet dzisiaj tworzymy nowe słowa, używając greckich przedrostków, np. agroturystyka (agros oznacza pole uprawne, a przecież turystyka to też greckie słowo), fotowidok (foto- oznacza zdjęcie), megakoncert (mega- oznacza wielki), mikrouraz (mikro- oznacza mały) i wiele, wiele innych.

  1. Język grecki wyróżni Cię na rynku pracy

Nikt się nie spodziewa, że na pytanie: „Jaki znasz język obcy?” usłyszy odpowiedź: „Grecki”. Zaskoczysz tym zarówno potencjalnego pracodawcę, jak i swoich znajomych. Znajomi poprzestaną na tym, że poproszą Cię o powiedzenie kilku słów po grecku, żeby usłyszeć jego brzmienie, ale pracodawca może zaoferować ciekawą pracę.

Do tej pory możliwości pracy z tak niszowym językiem były głównie w obsłudze klienta i call center. Jednak już od kilku lat greckie firmy otwierają swoje filie w Polsce i aktywnie poszukują pracowników ze znajomością języka greckiego. Możesz więc zatrudnić się jako pracownik administracji, tłumacz czy rezydent. Wiele firm oferuje możliwości podróży do klientów w Grecji, więc przy okazji zwiedzisz nowe miejsca.

  1. Znając jezyk grecki, znajdziesz pracę w Grecji

Tak, wiem – w Grecji jest kryzys i o pracę trudno. Nie twierdzę, że sama znajomość języka greckiego pomoże Ci zdobyć ciekawą pracę. Twierdzę jednak, że znajdziesz ciekawą pracę ze względu na znajomość greckiego w połączeniu z… polskim.

Od kilku lat Grecja znajduje się w czołówce miejsc wybieranych przez Polaków na urlop. W związku z tym powstaje coraz więcej agencji turystycznych obsługujących klientów z Polski. Są to zarówno firmy polskie, jak i greckie, więc ofert pracy dla osób znających te dwa języki jest coraz więcej. Warto skorzystać z tej okazji właśnie teraz, gdy znajomość języka polskiego w połączeniu z greckim jest jeszcze unikalna.

  1. Dzięki znajomości greckiego, zapłacisz mniej na wakacjach

Grecy są bardzo pozytywnie nastawieni do obcokrajowców, którzy mówią lub próbują powiedzieć coś po grecku. Wiedzą, że ich język jest trudny, więc tym bardziej chcą docenić każdego, kto podejmuje trud nauczenia się choćby kilku słów. Dlatego też możesz liczyć na to, że dostaniesz jakiś gratis albo zapłacisz mniej!

Oprócz tego w miejscowościach mniej turystycznych – zwłaszcza takich, w których znajomość języka angielskiego jest znikoma – zostaniesz przyjęty jak swój i dowiesz się, co to jest grecka filoksenia.

  1. Nauka greckiego to gimnastyka dla mózgu i relaks w jednym

Nauka języka, który jest niepodobny do naszego języka ojczystego, to nie lada wyzwanie. W przypadku języka greckiego trzeba się nauczyć nowej pisowni, nowych dźwięków i nowego sposobu myślenia tak oddalonego od europejskich standardów (zapewne słyszałeś o wszechobecnej filozofii siga-siga).

Natomiast jeśli chcesz się zrelaksować, zacznij pisać greckie szlaczki. To świetna alternatywa dla medytacji czy popularnych kolorowanek dla dorosłych. Zabawa i nauka w jednym!

Wiesz już dlaczego warto uczyć się języka greckiego – to może pora zapoznać się z ciekawymi metodami nauki języków? Sprawdź naszą zakładkę na temat metod, a jeśli wolisz czerpać wiedzę z filmów specjalną playlistę, którą przygotowaliśmy na YT.

***

Czy przekonałam Cię do nauki języka greckiego? Jeśli tak, zacznij od podstawowych słów i już dzisiaj pochwal się znajomym swoimi osiągnięciami!

dlaczego warto uczyć się języka greckiego

Żaneta Barska – autorka artykułu „Dlaczego warto uczyć się języka greckiego?”

Jestem tłumaczką języka greckiego i miłośniczką wszystkiego, co greckie. Od 2017 roku promuję język i kulturę Greków na blogu „Powiedz to po grecku”, na którym w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości języka greckiego i przybliżam grecką kulturę.

Zachęcona przez swoich czytelników napisałam rozmówki polsko-greckie pt. „Dogadaj się po grecku” – najbardziej kompletny na rynku polskim podręcznik do nauki greckiego słownictwa.

Wszystkich fanów Grecji zapraszam do obserwowania mojej strony i profili w mediach społecznościowych.

Blog https://www.powiedztopogrecku.pl/

Facebook https://www.facebook.com/powiedztopogrecku/

Instagram https://www.instagram.com/powiedz.to.po.grecku/

Youtube https://www.youtube.com/c/Powiedztopogrecku

***

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️