dolina róż

Dolina Róż, czyli kraina różanych plantacji – pomysł na oryginalne wakacje

Lubisz pączki z różaną konfiturą? Osobiście nie przepadam za pączkami, ale te z różaną konfiturą są jedynymi, którym nie mogę się oprzeć. Uwielbiam zapach róż, a wyobraźcie sobie, jaki zapach panuje na polach upraw tego pięknego kwiatu. Dziś zabieram Was w wirtualną podróż do Doliny Róż w środkowej Bułgarii. 

Dolina Róż (bułg. Розова долина) to dolina znajdująca się między Sredną Gorą a Starą Płaniną, w okolicach miejscowości Kazanłyk. Pod względem geologicznym składa się z dolin w górnym biegu dwóch rzek Tundża i Strjama.

Dolina swoją nazwę zawdzięcza plantacjom krzewów różanych. Od wieków produkuje się tam olejek różany. Od 2015 roku z powrotem zawitała na turystyczne mapy Bułgarii. Dolina Róż składa się z dziewiętnastu gmin: Anton Gourkovo, Zlatitsa, Kazanłyk, Karlovo, Koprivshtitsa, Mirkovo, Mygliż, Nikolaevo, Pavel Banya, Panagyurishte, Pirdop, Sliven, Sopot, Strelcha, Tvarditsa, Hisar, Chavdar i Chelopech.

Image: Rosental Bulgarien.png; from http://www.maps-for-free.com/

Odwiedzić Dolinę Róż warto w drugiej połowie maja lub w czerwcu, ponieważ plantacje przypominają piękny kwitnący dywan. Jest to również okres zbiorów tego pięknego kwiatu.

Dolina Róż słynie z upraw róż do celów przemysłowych. Jest jednym z symboli Bułgarii. Od wieków są tu uprawiane odmiany róży Rosa damascena. Po poddaniu róży procesowi destylacji oraz innym procesom otrzymuje się olejek różany, który jest szeroko stosowany w przemyśle farmaceutycznym, a także w produkcji perfum i kosmetyków. Potrzeba około 3,5-4 ton płatków, by otrzymać 1 litr czystego olejku różanego, dlatego olejek różany jest taki drogi, a jego cena sięga nawet trzech tysięcy euro za litr.

Foto: Anton Lefterov, https://bg.wikipedia.org/wiki/Маслодайна_роза

Bułgarski olej różany zdobył złote medale na wystawach w Paryżu, Londynie, Filadelfii, Antwerpii i Mediolanie. Bułgaria była światowym liderem w eksporcie różanych produktów aż do 1983 roku. W 2014 obszar uprawy róż w Bułgarii wynosił trzydzieści pięć tysięcy akrów.

 Foto: Anton Lefterov Dolina Róż, https://bg.wikipedia.org/wiki/Розова_долина

Produkcja bułgarskiego olejku różanego towarzyszy wielowiekowej tradycji kulturowej Bułgarii. Róże są zbierane ręcznie, a zbieranie zaczyna się bardzo wcześnie rano i trwa aż do późnych godzin popołudniowych. Kolor róż powinien być świeży, a sam kwiat nie może być w pełni rozkwitły. Zbiory odbywają się przed wschodem słońca, ponieważ o tej porze zawartość olejków eterycznych w kwiatach jest największa i należy kwiaty zrywać, zanim olejki zaczną parować.

 Foto: https://bg.wikipedia.org/wiki/Музей_на_розата 

Festiwal Róż

W Dolinie Róż co roku na początku czerwca odbywa się Festiwal Róż, miasto Kazanłyk uważane jest zaś za stolicę różanej doliny. Powstał  tu również kompleks historyczno-etnograficzny Kulata, gdzie turyści mogą obserwować prymitywny sposób wytwarzania olejku różanego oraz rozkoszować się aromatem produktów na bazie olejku różanego. W Dolinie Róż warto odwiedzić także wyspecjalizowane Muzeum Różane.

Festiwal Róż rozpoczyna się w pierwszy piątek czerwca i trwa przez kilka dni. Program festiwalu jest bardzo bogaty. Odbywają się liczne koncerty i warsztaty taneczne, lokalny bazarek obfituje w regionalne produkty. W trakcie festiwalu nie może zabraknąć miejsca na degustację win i likierów, ale najbardziej efektownym punktem festiwalu są rytualne różobrania oraz parada, która odbywa się w ostatni dzień Festiwalu Róż. W artykule Kazanłyk i Festiwal Róż w Bułgarii znajdziecie nie tylko bogatą relację z Festiwalu Róż i opis wycieczki do Doliny Róż, ale również całą historię powstania doliny, przebieg produkcji olejków różanych oraz wiele innych ciekawych informacji związanych z tym regionem.

Foto:  https://bg.wikipedia.org/wiki/Музей_на_розата

Jeśli zdecydujesz się spędzić najbliższe wakacje w Bułgarii, to przyda Ci się mini słownik podstawowych wyrazów. Słownik znajdziesz na końcu artykułu Co wino ma wspólnego z nauką języków obcych?; natomiast jeśli uczysz się języka bułgarskiego, to koniecznie przeczytaj artykuł Całkowite zanurzenie – język bułgarski, czyli jak otoczyć się Bułgarią we własnym domu. Zawarte w artykule wskazówki na pewno będą przydatne.

Życzę udanych wakacji!

Vita

Wita Meczew-Bardecka

Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Studiowała na kierunku pedagogika, specjalność e-nauczyciel. Liderka edukacji medialnej. Działaczka społeczna. Interesuje się neurodydaktyką – dziedziną rozwijającą nowy model nauczania, który ma sprawić, że nauka będzie nie tylko efektywna, ale także przyjemna. Współautorka projektu www.artistslife24.com, którego celem jest wspieranie się w rozwoju artystycznym, wymiana doświadczeń, rozwój kreatywności oraz miłe spędzenie czasu w gronie miłośników i pasjonatów sztuki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️