Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

.

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅ 👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

Dlaczego w 95% przypadków instrukcje w nauce języków (tak jak w planszówkach) NIE działają?

Patryk Topoliński
3 minut czytania

Pewnie przytrafiła Ci się kiedyś sytuacja… kiedy podczas spotkania towarzyskiego miała właśnie rozpocząć się partia gry planszowej, ale okazało się, iż połowa osób widzi ją pierwszy raz w życiu i nie zna zasad.

- Autopromocja -
Ad image

Możliwe, że to Twoją rolą było wytłumaczenie zasad. Możliwe, że to Tobie gospodarz imprezy tłumaczył zasady nowej planszówki. W każdym razie…


Ten tekst jest też dostępny w wersji audio na Spotify!


Zazwyczaj wygląda to następująco:

  1.  Ktoś – zazwyczaj gospodarz – spędza 10-30 minut w pocie czoła tłumacząc zasady i niuanse gry (często w międzyczasie się poddaje).
  2. Nikt nic nie rozumie.
  3. Zaczyna się gra. 
  4. Wszyscy z zaciekawieniem obserwują, co dzieje się na planszy. Kiedy gra ewoluuje, ktoś widząc nieoczywisty ruch, zatrzymuje grę i mówi: “zaraz, chwila: jak to działa? dlaczego tak to działa?” Różne osoby robią to samo.
  5. Pod koniec pierwszej partii wszyscy mniej więcej rozumieją, o co w tym chodzi i mogą usprawnić swoją wstępną strategię.
  6. Z każdą kolejną partią każdy z graczy nabywa doświadczenie.
  7. Ledwie się obejrzymy, a jeszcze tego samego dnia większość osób potrafiłaby zacząć tłumaczyć zasady kolejnym osobom. A te prawdopodobnie niczego by nie zrozumiały… do momentu, kiedy same mogłyby zacząć grać.

✦✦✦

Tak w zasadzie… nikomu nie stałaby się krzywda, gdybyśmy od razu przeskoczyli do punktu trzeciego (pomijając pierwszy i drugi). 

Gdybyśmy od razu przeskoczyli do gry. 

✦✦✦

Może z czymś Ci się to kojarzy?

Ktoś tłumaczy coś przez kilkadziesiąt minut.
Nikt nic nie rozumie (i boi się zapytać)…
Tak, szkoła. 🏫
Lekcje angielskiego/niemieckiego/francuskiego i innych języków.

Problem w tym, że często w szkole właściwa gra nie zaczyna się nigdy…

I zamiast zacząć od punktu nr 3, kończymy na drugim. Kiedy nikt nic nie rozumie, a często nie wie, że wystarczy zacząć grać – w tym przypadku rozmawiać w nowym języku – aby się dowiedzieć. I że to tam zaczyna się prawdziwa zabawa (i nauka).

Wnioski dla Ciebie na dziś:

Zastanów się, czy spędzasz odpowiednio dużo czasu na “grze” w języki, czy może waga jest zdecydowanie przechylona w stronę poznawania zasad.

Pamiętaj, że dla optymalnych efektów warto grać i zdobywać doświadczenie: czytać, słuchać, pisać, mówić, uczyć się słownictwa poprzez dialogi z ćwiczeń. Oczywiście jednocześnie warto – podczas “gry” i nabywania doświadczenia – uczyć się jakie zasady stoją za tym, co obserwujemy.

Jednak zasady bez doświadczenia na niewiele nam się zdadzą.

Cóż z tego, że potrafimy wymienić sytuacje, kiedy należy użyć danego trybu, jeśli potem jesteśmy w takiej sytuacji i jedyne, co potrafimy powiedzieć to “yyyy”, a do głowy zamiast poprawnej konstrukcji przychodzi nam jedynie “faktycznie, kiedyś było”.

Zostawiam Cię z tą myślą na dziś. 

Zastanów się jak możesz usprawnić swoją naukę w tym zakresie. Znajdziesz czas na językową grę w tym tygodniu?

Pięknego dnia
Patryk

Udostępnij ten artykuł
Obserwuj:
Pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki, wyzwania Język w Rok oraz Językowego Sklepu. Wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Jestem psychologiem i trenerem językowym oraz poliglotą. Wierzę, że każdy język jest kluczem do nowego świata i nowej rzeczywistości. „Żyjesz tyle razy, ile znasz języków”. Ja żyję 11 razy: po polsku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku, włosku, grecku, francusku, szwedzku, rosyjsku, turecku i portugalsku (wariant brazylijski). Jestem autorem książek na temat samodzielnej nauki języków (ponad 6000 Czytelników), twórcą autorskiej metody i kursu online Język w Rok (ponad 1400 Kursantów). Prowadziłem też wykłady na uczelniach (m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim) oraz współpracowałem z przedsiębiorcami i sportowcami, pomagając im osiągać językowe cele.
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *