jak zdać maturę z języka angielskiego

Jak zdać maturę z języka angielskiego (i każdego innego)?

Buenos aires Maturzysto! Zapewne w przeciągu ostatnich miesięcy nieraz budziłeś się ze snu zastanawiając się, czy nie zaspałeś przypadkiem na maturę. Tymczasem okazywało się, że do dnia tego sądu nie-ostatecznego pozostało jeszcze wiele tygodni. Zapewne nieraz słyszałeś też, że to najważniejszy egzamin w historii świata oraz, że jeśli źle go napiszesz to zmarnujesz sobie życie. I tak dalej i tak dalej. Skoro czytasz ten artykuł to zapewne zastanawiasz się jak zdać maturę z języka angielskiego (albo niemieckiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, czy jakiegokolwiek), a co za tym – podobno – idzie, dostać się na wymarzone studia i nie zmarnować sobie życia.

Zastanawiasz się dlaczego warto słuchać moich rad? Być może nie warto, nie mnie oceniać. Sam zdawałem 4 matury z języków. Na poziomie rozszerzonym z angielskiego, oraz podstawowym z hiszpańskiego, rosyjskiego i angielskiego. Otrzymałem z nich odpowiednio: 89%, 95%, 91% i 96%. I miało to miejsce zaledwie kilka lat temu. Chciałem zdawać jeszcze maturę z włoskiego, ale moje liceum poprosiło mnie, bym zrezygnował z tego pomysłu, gdyż musieliby organizować komisję tylko dla mnie.

jak zdać maturę z języka angielskiego
Ponoć tak wygląda życie wielu ludzi, którzy nie zdali wystarczająco dobrze matury. Żartuję – tak wygląda życie ludzi, którzy za bardzo się przejmują. Jak nie zdasz matury w tym roku, to zdasz kiedy indziej. Albo nie zdasz. Nie musisz zdawać. Nic nie musisz.

Świat się wcale nie kończy

Wiedza jest ważna. Być może nawet najważniejsza. Ale! Jednym z kluczowych elementów podczas przygotowań do matury będzie odpowiednie nastawienie mentalne. Nawet najlepsi sportowcy lekceważąc, czy wręcz przeciwnie – nader szanując przeciwnika bardzo często osiągają wyniki poniżej swoich możliwości. Potraktuj egzamin maturalny jak mecz lub walkę bokserską. Matruralna walka ma 4 rundy: rozumienie ze słuchu, umiejętność czytania ze zrozumieniem, znajomość gramatyki oraz umiejętność tworzenia wypowiedzi.

Najważniejsze to zachować balans w swoim podejściu. Nie myśl, że bez problemu zdasz maturę z marszu, ale też nie przesadzaj w drugą stronę. Hej to tylko jeden dzień i jedna walka! Dasz radę! Bezlitośnie wykorzystaj wszystkie aspekty, w których jesteś dobry i nie poddawaj się w tym, w czym jesteś słabszy. Może są to truizmy, ale mądrze jest się do nich naprawdę zastosować. Rozpoznaj przeciwnika. Matura to w znacznej części schematy! Jeśli je poznasz i wyćwiczysz się we wpasowywaniu się w nie – jesteś na najlepszej drodze do sukcesu, w niniejszym artykule postaram się pokazać Ci w pigułce jak zdać maturę z języka angielskiego/rosyjskiego/klingońskiego.

Metody przygotowań do matury bywają różne. Ja na przykład do hiszpańskiego nie uczyłem się wcale „pod maturę”, zaś z rosyjskiego co i rusz na zajęciach robiliśmy próbne matury. I hiszpański zdałem lepiej. Czy to oznacza, że nie zachęcam do rozwiązywania arkuszy maturalnych? Wręcz przeciwnie! Chcę tylko zaznaczyć, że warto pamiętać, że aby zdać dobrze maturę, trzeba po prostu dobrze znać język. I schematy. Dlatego doskonałym rozwiązaniem wydaje się intensywna nauka będąca balansem pomiędzy robieniem matur na próbę a nauką języka jako takiego. Może na przykład poprzez całkowite zanurzenie? Przyda się szczególnie podczas rozumienia ze słuchu.

Słuchanie

Bolączka wielu maturzystów, z którą ja zawsze radziłem sobie zaskakująco dobrze. Moja nauczycielka od rosyjskiego twierdziła, że to językowa intuicja. Ja zaś sądzę, że po prostu w miarę zgrabnie rozszyfrowałem schematy rządzące tą częścią egzaminu i znałem język na tyle dobrze, by większość po prostu rozumieć. Po pierwsze – nie panikuj. Wysłuchać możesz dwa razy. Najpierw poświęć czas by bardzo, bardzo, bardzo, bardzo dokładnie przeczytać polecenia. Tak by podczas gdy z głośników będzie płynął dźwięk, móc się skupić jedynie na słuchaniu i wyłapywaniu ważnych informacji. Jeśli efektywnie wykorzystasz czas dany Ci przed odsłuchiwaniem nagrań, będziesz dokładnie wiedział na czym warto się skupić. W czasie słuchania warto też notować rzeczy związane z poleceniem, a także zapisywać, które odpowiedzi na pewno nie są poprawne.

jak zdać maturę z języka angielskiego
Umiejętność rozumienia ze słuchu to bardzo ważna umiejętność. Wiedzą o tym choćby piłkarze, którzy zmieniając ligę muszą nauczyć się nowego języka. Oraz wszyscy Ci, którzy na co dzień potrzebują słuchać innych.

A może chciałbyś poćwiczyć umiejętność słuchania i czytania ze zrozumieniem poprzez całkowite zanurzenie w języku?

Czytanie + gramatyka

Wiesz już jak zdać maturę z języka angielskiego w części związanej z rozumieniem ze słuchu. Teraz pora na kolejne wyzwanie. Czytanie ze zrozumieniem i gramatyka – dla mnie znielubiany potworek. W tej części kluczowe będzie skupienie. Warto podejść do niej z czystą głową (np: przeniósłszy odpowiedzi ze słuchania na kartę odpowiedzi i napisawszy zarys rozprawki) i naprawdę porządnie się skupić. To część, w której szczególnie ważne jest rozwiązywanie próbnych arkuszy. W ten sposób poznamy typy zadań (zaskakują maturzystów jak śnieg kierowców) oraz powtarzające się konstrukcje gramatyczne. Podobnie jak przy słuchaniu, zalecam wpierw poświęcić chwilę na bardzo, bardzo dokładne przeczytanie polecenia i pytań, a następnie czytanie w skupieniu. Z uwagą szczególnie wyostrzoną na zagadnienia z polecenia. Podczas czytania warto podkreślać rzeczy, które mogą być szczególnie przydatne przy udzielaniu odpowiedzi.

Rozprawka

Osobiście zawsze rozpoczynałem maturę z języka (oczywiście już po części ze słuchaniem) od przygotowania planu wypracowania i kilku pomysłów (w punktach) na argumenty i akapity jakie będę później rozwijał. Potem zabierałem się do części z czytaniem i z gramatyką, a następnie wracałem do wypracowania, by napisać je „na czysto”. W ten sposób miałem czystą głowę podczas rozwiązywania zadań (często trudnych i zajmujących niezwykle dużo czasu, szczególnie na poziomie rozszerzonym) z czytania i gramatyki, gdyż plan wypracowania spokojnie czekał i wiedziałem, że wiem o czym chcę napisać. Dzięki temu nie musiałem stresować się tym, że czeka na mnie jeszcze cała rozprawka do wymyślenia i napisania.

Bo przecież niezależnie od tego w jakim języku piszemy – kiedy już wiemy co chcemy napisać – idzie z górki. O tym dlaczego warto jednak zaczekać z napisaniem całej rozprawki (chyba, że czujemy się bardzo pewni, wówczas warto ją napisać i mieć z głowy) napiszę nieco niżej. Rozwiązaniem pośrednim (jeśli starczy Ci czasu, a tego dowiesz się rozwiązując próbne matury) jest napisanie najpierw rozprawki na brudno, następnie rozwiązanie części z czytaniem i gramatyką, a potem powrót do wypracowania i przepisanie go na czysto z lekkimi modyfikacjami.

jak zdać maturę z języka angielskiego
Z maturą bywa jak z iluzją. Najpierw trzeba mieć jakąś bazową wiedzę. Potem wystarczy poznać schematy, a następnie ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć.

Tu przeczytasz jak planować naukę. Niby na przykładzie postanowień noworocznych, ale sprawdzi się też w przygotowaniach do matury.

Tricki jak zdać maturę z języka angielskiego (i każdego innego):

Jeśli myślałeś, że znajdziesz w tym artykule magiczne sztuczki pt.: „egzaminatorzy go nienawidzą, odkrył jak w trzy godziny nauczyć się do matury i zdać ją na 100%”, to… mam dla Ciebie dobrą i złą wiadomość. Zła jest taka, że trzy godziny to zdecydowanie za mało, a i stres wraz z rachunek prawdopodobieństwa sprawią, że 100% z matury jest mało – nomen omen – prawdopodobne. Natomiast jeśli zastosujesz się do moich rad (choć robisz to na swoją odpowiedzialność i polecam raz – porządnie się nauczyć, a dwa – czerpać wiedzę z różnych źródeł oraz być krytycznie nastawionym do każdego artykułu wszystkowiedzących mondrych blogeruf, którzy na pewno wiedzą jak zdać maturę z języka angielskiego, chemii i życia – jak mnie) to mogę założyć się, że zdasz maturę z języka na około 85-95%.

Oto kilka tricków ode mnie:
 • wykuj na pamięć kilka zdań/skomplikowanych i trudnych zwrotów, których użyjesz w rozprawce, by dostać dodatkowe punkty za słownictwo; ja miałem takie dwa ulubione – o ile dobrze pamiętam – „undoubtedly inevitable” i „taking into consideration all the aforementioned arguments…”;
 • jeśli brakuje Ci mądrze brzmiących słów/skomplikowanych konstrukcji do rozprawki… ukradnij je podczas matury (choćby częściowo jako inspirację) z czytanek i zadań gramatycznych. Często są tam różne fikuśne zwroty i wyrazy, jakieś na pewno będą pasowały;
 • jeśli czujesz się pewnie w słuchaniu i jesteś pewny odpowiedzi, przenoś je od razu na kartę odpowiedzi. Zaoszczędzisz sporo czasu, który bardzo przyda Ci się podczas pozostałych zadań.;
 • podczas słuchania i czytania (szczególnie na poziomie rozszerzonym) miej na uwadze, że wiele słów jest wstawianych/mówionych podchwtliwie, dokładnie tak, byś się nabrał. O ile na poziomie podstawowym takie overmyślenie nie jest zbyt potrzebne, czy wręcz może przeszkadzać (bo jeśli coś wydaje się bardzo proste to na poziomie podstawowym po prostu jest bardzo proste, a na poziomie rozszerzonym jest podejrzanie proste) tak jeśli chodzi o rozszerzenie bardzo ważnym jest by uważnie słuchać i czytać. Często odpowiedź, która od razu wydaje się prawidłowa jest wstawiona jedynie „dla podpuchy”, a w rzeczywistości w tekście/słuchance postać zaprzecza jej/mówi o niej coś innego, co w prawidłowej odpowiedzi napisane jest innymi słowami;
 • potraktuj stres jak sprzymierzeńca, on wie jak zdać maturę z języka angielskiego, te reakcje fizjologiczne są jak najbardziej naturalne, oznaczają, że dzieje się coś dla nas ważnego. Serce bije szybciej, jesteśmy zdolni do większego wysiłku (także umysłowego), jesteśmy bardziej skupieni. Zaakceptujmy te emocje i potraktujmy je jako coś pożądanego, co zwiększa możliwości naszego organizmu, pozwala nam się bardziej skupić na zadaniu i osiągnąć fantastyczny wynik;

Koniecznie opowiedz w komentarzu z czego Ty zdawałeś/zdajesz maturę Czytelniku, a także jakie masz rady/tricki, które warto zastosować. Nie ma nic lepszego niż merytoryczna dyskusja w komentarzach! 🙂

Jak zdać maturę z języka angielskiego (i nie tylko) na 100%?

Czy wiesz już jak zdać maturę z języka angielskiego? Albo hiszpańskiego lub kaszubskiego? Tak jak już wcześniej wspominałem. Maturę pisałem zaledwie kilka lat temu i ze wszystkich egzaminów językowych otrzymałem bardzo dobre wyniki, które pozwoliły mi dostać się na wymarzone studia i mam nadzieję, że jestem na dobrej drodze, by nie zmarnować sobie życia.

Tak się składa, że przygotowałem eBooka, który zawiera w sobie wszystko, co jest niezbędne osobom przygotowującym się do matury, by zdać ją na 90-100%.

Dowiesz się:

 • o czym należy pamiętać w dniu matury i jak w trakcie egzaminu być w pełni skoncentrownym?
 • jak się zmotywować do samodzielnej nauki?
 • co zrobić, by przygotować się do zadań z rozumienia ze słuchu i jak je poprawnie rozwiązać?
 • jak przygotować się do zadań z czytania ze zrozumieniem i jak je poprawnie rozwiązać?
 • o czym należy pamiętać ucząc się do części gramatycznej?
 • jak napisać dobrą rozprawkę?
 • o czym pamiętać by dobrze przygotować się do matury ustnej?
 • jak zaplanować naukę do matury oraz z jakich materiałów korzystać?

A wszystko to na 145 stronach, w schludnej, czytelnej szacie graficznej (patrz przykładowe strony). Maksimum praktycznej wiedzy, swobodny styl pisania, rzeczy, o których nie mówią nauczyciele w szkołach. Najczęściej popełniane błędy i strategie na to, by ich uniknąć.

Ważne: gwarancja satysfakcji! Jestem tak przekonany o jakości eBooka „Matura z języka na 100%” i wiedzy, którą Ci przekażę, że gwarantuję Ci 100% satysfakcji z zakupu albo zwrot pieniędzy! Wszystkie szczegóły pod poniższym linkiem.

ZAJRZYJ NA PONIŻSZĄ STRONĘ, POBIERZ DARMOWY FRAGMENT I PRZEKONAJ SIĘ CZY WARTO SKORZYSTAĆ Z PEŁNEJ WERSJI! 🙂 

TU MOŻESZ POBRAĆ DARMOWY FRAGMENT!

Tutaj jeszcze dwie przykładowe opinie o eBooku (a są ich dziesiątki):

Klaudia – maturzystka 2019

Powiem tak – jestem mile zaskoczona i zdecydowanie nie żałuję wydanych pieniędzy, a nawet gdyby ten ebook kosztował więcej, to i tak uważam, że warto. Wszystko wyjaśnione prostym, zrozumiałym językiem, łatwo się połapać gdzie szukać konkretnych informacji. Dużo wskazówek, porad. Najbardziej chyba podoba mi się część, gdy omawiasz różne typy zadań maturalnych – to bardzo pomocne. 🙂 Jestem bardzo zadowolona!

Jagoda – maturzystka 2019

Polecam serdecznie wszystkim uczącym się języków. Dokładne opisy i ciekawe historie pomagają nie w samej nauce języka, ale w rozumieniu w jaki sposób dwie osoby patrzą na tą samą rzecz. Sposób pisania jest wciągający, sprawia wrażenie jakby ktoś wykładał ci całą potrzebną wiedzę. Widać od razu ze autor zna się na rzeczy i że naukę traktuje jako przyjemność a nie zło konieczne. Polecam wszystkim! 😉


Jeśli masz jakieś pytania, napisz maila na patryk@jezykowasilka.pl! Powodzenia! Pamiętaj też, aby dołączyć do naszej grupy na fejsie oraz zaobserwować mnie na insta! I komentarz, zostaw komentarz!

Patryk Topoliński

Pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki, wyzwania Język w Rok oraz Językowego Sklepu. Wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Jestem psychologiem i trenerem językowym oraz poliglotą. Wierzę, że każdy język jest kluczem do nowego świata i nowej rzeczywistości. „Żyjesz tyle razy, ile znasz języków”. Ja żyję 10 razy: po polsku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku, włosku, grecku, francusku, szwedzku, rosyjsku i portugalsku (wariant brazylijski). Jestem autorem książek na temat samodzielnej nauki języków (ponad 4000 Czytelników), twórcą autorskiej metody i kursu online Język w Rok. Prowadziłem też wykłady na uczelniach (m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim) oraz współpracowałem z przedsiębiorcami i sportowcami, pomagając im osiągać językowe cele.

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

✅ Tylko do 25.01 – ZAPISY NA KURS METODY JĘZYK W ROK | Sprawdź szczegóły teraz! ⭐️