jak nauczyć się hiragany

Jak nauczyć się hiragany i katakany? Wprowadzenie do pisma japońskiego – część I

Nauka języka japońskiego wiąże się z koniecznością przyswojenia nowych systemów pisma – tak, używam liczby mnogiej nie bez powodu, bowiem w tym języku wyróżnia się aż cztery systemy pisma, choć tylko o trzech z nich będzie mowa. Ten czwarty to rōmaji (ローマ字), a więc alfabet łaciński – użyteczny na początku nauki, gdy jeszcze uczymy się dopasowywania nowego dla nas japońskiego znaku do zapisu w znanym nam już systemie pisma. Jak nauczyć się kany? We wprowadzeniu znajdziesz najbardziej podstawowe informacje o hiraganie, katakanie oraz znakach kanji. Zaczynamy!

Jak nauczyć się hiragany?

Hiragana (ひらがな) jest fundamentem pisma japońskiego i to od niej powinno rozpocząć się jego naukę. Na hiraganę składa się 46 podstawowych znaków plus dodatkowe ich kombinacje. Jest tak zwanym sylabariuszem – zbiorem najmniejszych cząstek (tutaj sylab), z których budujemy wyrazy. Tutaj znajdziesz bezpłatny arkusz do nauki hiragany – wystarczy go wydrukować i ćwiczyć pisanie znak po znaku.

jak nauczyć się hiragany

Uwaga! Jednym z często popełnianych błędów jest pisanie niektórych znaków tak, jak wyglądają one w druku, podczas gdy czcionki drukowane oraz pismo ręczne odrobinę się różnią. Zwróć szczególną uwagę na znaki: き (ki), さ (sa), ふ (fu), り (ri), や (ya). Pierwsza to czcionka typowa dla druku, zaś druga wzorowana jest na piśmie ręcznym:

jak nauczyć się hiragany

Katakana vs. hiragana

Katakana (カタカナ) to drugi w kolejności system, który poznajemy. Jak możesz zobaczyć w tabeli poniżej, katakana składa się z identycznych kombinacji jak hiragana, znaki jednak są zupełnie inne. Czemu zatem w japońskim funkcjonują jednocześnie obydwa te systemy? Różnica polega na ich użyciu: katakaną zapisywać będziemy wyrazy zapożyczone z języków zachodnich: コンピューター (rōmaji: konpyūtā, od angielskiego computer), カメラ (kamera, ang. camera). Katakana służy też niekiedy do zapisywania nazw zwierząt: カマキリ (kamakiri – ’modliszka’), a także pełni funkcję naszego caps locka, zatem jeśli chcemy wyróżnić jakiś element zdania, wówczas możemy zapisać go właśnie katakaną. Hiragana z kolei służy do zapisu końcówek gramatycznych, które podlegają odmianom, do zapisu wyrazów japońskich; sprawdza się też doskonale, gdy nagle zapomnimy znaku kanji – ten zawsze będzie mógł zostać zastąpiony hiraganą: 山 (yama), czyli 'góra’ to w hiraganie やま.

jak nauczyć się hiragany

Co więcej, w katakanie częściej spotykamy nietypowe kombinacje dźwięków. Wynika to z jej zastosowania: zapisuje się nią zapożyczenia, przede wszystkim z języka angielskiego, fonetycznie znacznie różniącego się od japońskiego i posiadającego dźwięki, których nie sposób zapisać standardowymi czterdziestoma sześcioma znakami z ich podstawowymi kombinacjami. Katakana jest zatem żywym systemem dopasowującym się do współczesnych potrzeb języka i to w niej zapiszemy takie „dziwaczne” kombinacje, jak: ファ(fa), ティ (ti) czy ウィ (wi), z którymi nie mamy do czynienia w hiraganie. Tutaj pobierzesz bezpłatny materiał do nauki katakany.

 

Co dalej?

Jeśli opanowałeś już po 46 znaków podstawowych z obydwu sylabariuszy, czas poszerzyć wiedzę o handakuten [ ˚ ] oraz dakuten [ ゛], czyli symbole, które będziesz dodawać do niektórych poznanych już znaków, aby stworzyć zupełnie nowe. Dzięki handakuten z rządku na h utworzysz p,  a dakuten pozwoli ci zamienić głoski bezdźwięczne na dźwięczne:

jak nauczyć się hiragany

Będziesz też znaki (te z i na końcu, np. ki) zmiękczać przez dodanie małego, pisanego jak w indeksie dolnym や/ヤ (ya), ゆ/ユ (yu), よ/ヨ (yo). Nowo powstałe kombinacje na przykładzie hiragany możesz zobaczyć na grafice poniżej.

jak nauczyć się hiragany

Psst! Dokładne tabele ze wszystkimi możliwymi kombinacjami bardzo łatwo znajdziesz w Internecie wyszukując hasła „hiragana chart” oraz „katakana chart”!

Małe „tsu”

Małe „tsu” to odpowiednio dla hiragany i katakany symbole: っ oraz ッ. Są to znaki mniejsze niż standardowe つ oraz ツ i używamy ich do podwojenia następującej po nich spółgłoski:

kitto – きっと (’na pewno’)
motto – もっと (’więcej’, 'bardziej’)
zasshi – ざっし (’czasopismo’)

katt– カット (’cięcie’)
kappu – カップ (’filiżanka’)

Bez małego „tsu” uzyskalibyśmy: kito, moto, zashi, kato oraz kapu, zatem brak tego małego znaku doprowadza do utworzenia zupełnie innego słowa lub nawet słowa, które nie istnieje w japońskim. Pamiętaj, aby to „tsu” zapisywać jak w indeksie dolnym, tak, aby nie myliło się ono ze znakiem o standardowym rozmiarze.

Przedłużenia samogłosek

W języku japońskim istnieją słowa, w których samogłoska występuje niejako podwójnie. Spójrz na przykłady:
e+i (wymawiamy jak długie „ee”): sensei  – せんせい (’nauczyciel’)
e+e: oneesan – おねえさん (’starsza siostra’)
o+u (wymawiamy jak długie „oo”): Toukyou – とうきょう (’Tokio’)
o+o (rzadki wariant) oraz i+i: ookii – おおきい (’duży’)
a+a: obaasan – おばあさん (’babcia’)
u+u: nuu  – ぬう (’szyć’)

W katakanie sprawa jest nieco prostsza. Podczas gdy w hiraganie musimy pamiętać powyższe kombinacje i konkretne słowa, to katakana posiada tylko jeden znak zastępujący tę drugą samogłoskę: ー
konpyuutaa – コンピューター (komputer)
Poorando – ポーランド (Polska)
koohii – コーヒー (kawa)

Wiesz już jak nauczyć się hiragany i katakany? To jeszcze nie koniec! Przeczytaj TUTAJ drugą część wprowadzenia, gdzie dowiesz się, czym są znaki kanji i czemu dopiero wraz z nimi twoja przygoda z pismem japońskim nabierze tempa. Do napisania! 

Paulina


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Cześć, przepraszam, że na chwilę zmienię temat. Tu Patryk Topoliński, pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki.

Jak być może widzisz na portalu Językowa Siłka w zasadzie nie ma reklam zewnętrznych sponsorów. Wynika to z faktu, iż portal jezykowasilka.pl utrzymywany jest poprzez nasze autorskie materiały edukacyjne Wydawnictwa Językowa Siłka.

Dlatego też w tym miejscu chciałbym Cię zachęcić do zapoznania się z naszym flagowym zestawem dla osób rozpoczynających przygodę z samodzielną nauką językówPakietem Startowym Językowa Siłka, o którym chciałbym Ci opowiedzieć. Jeśli czujesz, że w Twojej nauce języków czegoś brakuje, przeczytaj proszę poniższy fragment. 

Osobiście wierzę, że nauka języków może być przyjemnością i wszystkie moje autorskie materiały edukacyjne tworzę tak, aby były przyjazne osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w samodzielnej nauce języków, by takie osoby mogły się uczyć swoim tempem. Swoimi działaniami staram się budować autonomię osób, które uczą się z moją pomocą i sprawiać, by… jak najszybciej przestały mnie potrzebować. Przede wszystkim zaś chcę, aby wszystkie moje materiały i wskazówki były maksymalnie praktyczne, przynoszące radość oraz możliwe do wdrożenia i zastosowania od razu, choćby dziś.

Trwa promocja bestsellerowego Pakietu Startowego Językowa Siłka. Zaufało mi już 5000 osób (dla mnie absolutnie szalona liczba!), a ja wierzę w wartość mojego produktu, dlatego objąłem go 30-dniową gwarancją satysfakcji – pełne zadowolenie lub zwrot pieniędzy. Ty nic nie ryzykujesz, ja całe ryzyko biorę na siebie. Jeśli czujesz, że aktualnie jest w Twoim życiu dobry czas by zrobić w swojej nauce językową rewolucję, wszystkie szczegóły znajdują się poniżej.

"Patryk, ale co to w ogóle jest ten Pakiet Startowy Językowa Siłka?"

Jest to Pakiet, który wprowadzi Cię w świat samodzielnej nauki języków. Opisałem w nim wszystko, co potrzebujesz wiedzieć by nauczyć się samodzielnie dowolnego języka od zera do poziomu swobodnej komunikacji. W Pakiecie prowadzę Cię kroczek po kroczku poprzez meandry tajników samodzielnej i skutecznej nauki języków. Z wykształcenia jestem psychologiem, zaś z doświadczenia trenerem językowym (uczyłem języków przedsiębiorców i sportowców, których prawdopodobnie znasz z pierwszych stron gazet) oraz poliglotą, który posługuje się 10 językami. „Żyjesz tyle razy, ile znasz języków”. Ja odkrywam świat po polsku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku, włosku, grecku, francusku, szwedzku, rosyjsku i portugalsku (wariant brazylijski), a obecnie uczę się języka tureckiego.

🔥 Pakiet Startowy Językowa Siłka 🔥
W skład Pakietu wchodzą:

1. eBook "Językowa Siłka – skuteczne metody nauki języków" 📕

2. Zestaw 3 webinarów instruktażowych "Język w Rok" – ponad 125 minut nagrań 📺

3. Zeszyt ćwiczeń "Język w Rok – krok po kroku" 📗

4. Planner językowy w formacie PDF 📈

W obecnej promocji na Pakiet Startowy Językowa Siłka cały ten zestaw jest przeceniony z 209 zł na 99 zł (aż 110 zł zniżki!) Przy nauce przez rok oznacza to koszt... 27 groszy dziennie. To mniej niż kajzerka w markecie (serio, sprawdziłem w dyskoncie pod domem i kosztuje tam 29 groszy!)

Kliknij teraz w poniższy link i poznaj wszystkie szczegóły i opinie osób, które z moją pomocą odkryły radość z nauki języków. ☺️❤️

KLIK: https://bit.ly/promocja-pakiet-startowy

 

Ważne: Gdy zakończy się promocja Pakiet zniknie ze sklepu!

Życzę Ci pięknego dnia, dużo uśmiechu i odwagi do spełniania językowych marzeń. I już zapraszam do dalszego zdobywania wiedzy na portalu Językowa Siłka.

Patryk ❤️😊


 


 

Paulina Joanna Stańczyk

Japonistka, amerykanistka, lektorka języków angielskiego i japońskiego, wychowawczyni letnich obozów językowych. Uwielbia czytać, pisać, podróżować, rozmawiać, poznawać, chłonąć świat wszystkimi zmysłami. Nade wszystko kocha szerzyć pasję do języków obcych i dzielić się ich pięknem z innymi.