Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅ 👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

Język włoski dla początkujących. Samodzielna nauka (poziom A1-A2)

Paulina Kania
8 minut czytania

Bardzo dużo osób często zastanawia się, od czego zacząć naukę nowego języka. Nie każdy chce i nie każdy ma możliwość udziału w kursach językowych. Mam nadzieję, że ten artykuł trochę pomoże osobom początkującym znaleźć odpowiedź na pytanie: „jak się nauczyć włoskiego?”.

- Autopromocja -
Ad image

Od czego zacząć?

Gdy chcemy zacząć naukę nowego języka, najczęściej zaczynamy od szukania książek, podręczników lub aplikacji z języka, który nas interesuje. Według mnie jednak pierwszym krokiem powinien być taki test, żeby w ogóle zdać sobie sprawę, czy ten język jest dla nas. W dzisiejszych czasach możemy to zrobić bezpłatnie, chociażby oglądając wideo na YouTube lub przeklikując kilka zadań w Duolingo. Warto zastanowić się również nad celem nauki: uczysz się włoskiego, bo potrzebujesz go w pracy, a może wybierasz się na wakacje do Włoch? Każdy cel będzie się wiązał z innymi potrzebami i dlatego od tego właśnie powinno zaczynać się naukę włoskiego.

W dalszej części tego artykułu znajdziesz sporo poleceń właśnie takich materiałów. Będzie tu lista książek, blogów, kanałów. To właśnie od nich możesz zacząć swoją podróż.

Jak się nauczyć włoskiego – kanały YouTube i podcasty dla początkujących

Na YouTubie trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ łatwa trafić na nieprawidłowe treści lub dla takie, które są zwyczajnie za trudne i zbyt szybko mogą nas zdemotywować. Wybrałam kilka miejsc, które bez wahania mogę polecić, i takie, które znam dzięki moim uczniom (bo chwalili mi się, że widzieli fajny filmik i na przykład nauczyli się czegoś nowego lub coś sobie dzięki temu utrwalili):

  • Italia po polsku – kanał prowadzony przez dwóch Włochów po polsku, można poznać sporo ciekawostek poza samym językiem.
  • Learn italian with Lucrezia – Lucrezia tłumaczy po angielsku, ale w sposób bardzo zrozumiały; poza tym bardzo wyraźnie wymawia włoskie słowa.
  • Learnamo – idealna pozycja nie tylko dla zaawansowanych osób, pomimo tego, że wszystko jest tłumaczone po włosku; Graziana jest przezabawna, ale też tłumaczy w bardzo ciekawy sposób; dodatkowo, ich strona internetowa learnamo.com to kopalnia informacji i ćwiczeń.
  • Italy Made Easy – Manu to Włoch, który tłumaczy zagadnienia dla różnych poziomów głównie po angielsku, koniecznie zajrzyj do list dla poziomu początkującego.
  • One World Italiano filmy są całkowicie po włosku, z możliwością włączenia napisów (również po włosku); jest to kanał idealny, jeśli już znasz podstawy i chcesz poszerzyć swoje słownictwo.
  • News in Slow Italian ciekawy projekt, w którym możecie usłyszeć dialogi dotyczące włoskich aktualności. Skoro mowa o aktualnościach, to słownictwo nie należy do najprostszych, więc raczej jest to dobre narzędzie dla osób na poziomie co najmniej A2.
Na zdjęciu ułożone w flagę Włoch zielone zioła bazylii, białe główki czosnku oraz czerwone pomidory różnej wielkości. Grafika: Grafika: Nikoleta Vukovic, Shutterstock wykorzystana do tekstu: "Jak się nauczyć włoskiego. Poziom A1-A2".
Grafika: Nikoleta Vukovic, Shutterstock

Jak się nauczyć włoskiego – książki i podręczniki

Przede wszystkim chcę powiedzieć jedno: jeśli jesteś samoukiem, to nie inwestuj w podręczniki do nauki włoskiego (przynajmniej na samym początku nauki). Jest bardzo dużo fajnych podręczników na polskim rynku, ale są one przeznaczone do nauki pod okiem nauczyciela. Jeżeli jednak lubisz książki to lepiej zainwestować w samouczek lub książki, które tłumaczą nowy materiał po polsku. Na polskim rynku bardzo fajne są np. książki wydawnictwa Edgard lub Pons. Dla poziomu A1–A2 polecam szczególnie:

  • Praktyczne repetytorium gramatyczne z ćwiczeniami – bo gramatyka to podstawa, a w tej książce jest ona przedstawiona w przystępny sposób.
  • Włoski w 15 minut każdego dnia – książka dla osób, które już zapoznały się z podstawowymi zasadami gramatyki, idealna na powtórkę lub utrwalenie poznanych zagadnień; ideą książki jest praca po ok. 15 minut dziennie; na każdy dzień są do zrobienia 4 ćwiczenia związane z gramatyką i słownictwem.
  • 250 ćwiczeń ze słownictwa z kluczem – w tej książce najbardziej podoba mi się to, że przy każdym ćwiczeniu są gwiazdki, które oznaczają trudność; dla poziomu A1-A2 ćwiczenia do 2 gwiazdek powinny być w sam raz.
  • Słownik obrazkowy PONS idealny dla wzrokowców, którzy nie lubią długich tabelek i list pełnych nowych słów do nauczenia.
  • Parla e scrivi – to książka, którą polecam osobom, które potrzebują robić dużo pisemnych ćwiczeń; książka jest cała po włosku; poza gramatyką są ciekawe wstawki językowe i kulturowe.

Każdy, kto uczy się włoskiego, na pewno też kojarzy serię Włoski w tłumaczeniach (wyd. Preston Publishing). Według mnie ta seria jest bardzo fajnie wykonana, pozwala na utrwalenie wiedzy i nauczenie się nowych zwrotów, jednak, jak to bywa z tłumaczeniami, to nie jest książka dla każdego. Warte uwagi są jednak Sytuacje z tej samej serii – tu cała uwaga skupia się wokół zwrotów przydatnych w różnych sytuacjach podczas pobytu we Włoszech. Według mnie nie jest to też pozycja, która może służyć jako jedyne źródło nauki.

Jak się nauczyć włoskiego – przydatne strony internetowe i blogi

Internet to cudowne narzędzie. Dzięki niemu mamy praktycznie nieograniczony dostęp do wiedzy. Tak jest również w przypadku nauki włoskiego. Oto lista ciekawych stron internetowych z materiałami do nauki włoskiego na poziomie A1A2:

  • Impariamo italiano strona, na której na początku może być trudno się odnaleźć, ale zachęcam do poświęcenia chwili żeby ją rozgryźć; bardzo fajne są ilustrowane słowniki i interaktywne ćwiczenia zarówno na słownictwo, jak i na gramatykę.
  • Alma TV seria filmów wydanych przez wydawnictwo Alma Edizioni. Są to filmy po włosku, ale zapewniam, że bez większych problemów sobie z nimi poradzisz.
  • Noi parliamo italiano tę stronę często polecam moim uczniom ponieważ jest dużo ciekawych ćwiczeń i wszystko jest podzielone według poziomów zaawansowania.
  • Materiały dydaktyczne od Loescher – tu jest bardzo dużo materiałów na wszystkich poziomach zaawansowania, więc warto przefiltrować sobie tylko to, co nas interesuje za pomocą przycisku Livello.
  • wspomniana przeze mnie wcześniej strona Learnamo, na której łatwo można przefiltrować treści według poziomu zaawansowania.
  • Italiano online strona trochę archaiczna pod kątem technologii, ale ma dużo ćwiczeń na konkretne tematy, więc również polecam.

Polskie blogi i strony o języku włoskim, które według mnie warto śledzić (oczywiście poza moją – Po prostu włoski 😊):

  • Włoski online – Alicja mieszka we Włoszech i bardzo skrupulatnie przygotowuje każdy artykuł; polecam szczególnie jej wpis o aplikacjach do nauki włoskiego,
  • Włoskie love – Natalii raczej nie trzeba przedstawiać, sama pisze o sobie, że lubi „tłumaczyć gramatykę jak krowie na rowie”, a jej wpisy są zawsze pewne praktycznej wiedzy,
  • Studia, parla, ama! – to strona, na której znajdziecie sporo darmowych materiałów do nauki włoskiego.

Przeczytaj także mój artykuł o zanurzeniu w języku włoskim. Niektóre rzeczy są dla wyższych poziomów, ale może akurat znajdziesz coś dla siebie 😊

Paulina


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Cześć, przepraszam, że na chwilę zmienię temat. Tu Patryk Topoliński, pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki.

Na portalu Językowa Siłka przez ostatnie lata stworzyliśmy kilkaset artykułów, będących bazą wiedzy do samodzielnej nauki kilkudziesięciu języków. Jak widzisz – pomimo tego, że codziennie odwiedza nas ponad tysiąc osób – na stronie nie ma typowych w internecie okienek z reklamami. Wynika to z faktu, iż portal jezykowasilka.pl utrzymywany jest poprzez nasze autorskie materiały edukacyjne.

🟢 Dziś chciałbym zaprosić Cię do zapoznania się z moim autorskim kursem Język w Rok! (z którym uczy się już ponad 1800 osób)

Z wykształcenia jestem psychologiem i w mojej pracy i moich materiałach łączę doświadczenie poligloty z wiedzą psychologiczną opartą na badaniach naukowych. Osobiście wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Obecnie odkrywam świat za pomocą 11 języków. A są to: polski, angielski, hiszpański, portugalski (brazylijski), francuski, grecki, włoski, szwedzki, rosyjski, niemiecki, turecki.

Moją autorską metodę Język w Rok stworzyłem w taki sposób, aby była przyjazna osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w samodzielnej nauce języków. Metoda Język w Rok to przepis na naukę języka kroczek po kroczku, który Ty możesz dostosować do swoich potrzeb oraz do języka, którego się uczysz. Tworzę materiały, które mają umożliwić Ci samodzielną, skuteczną, przyjemną i kilka razy szybszą, niż na tradycyjnych kursach naukę języka.

Kurs Język w Rok to sprawdzony przepis na to, jak krok po kroku nauczyć się dowolnego języka w rok do poziomu swobodnej komunikacji. Sprawdź darmowe lekcje, agendę kursu oraz opinie uczestników i przekonaj się, czy to coś dla Ciebie!

✅ "CHCĘ POZNAĆ SZCZEGÓŁY": https://jezykowasilka.pl/kurs/

Życzę Ci pięknego dnia, dużo uśmiechu i odwagi do spełniania językowych marzeń. I już zapraszam do dalszego zdobywania wiedzy na portalu Językowa Siłka.

Patryk Topoliński, założyciel Językowej Siłki
💪
😊


 

Udostępnij ten artykuł
Obserwuj:
Miłośniczka dobrej kawy i wszystkiego co włoskie. Z pasją uczy włoskiego, chociaż z wykształcenia jest informatykiem. Prowadzi m.in. bloga Po Prostu Włoski i platformę edukacyjną Klub włoskiego.
1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *