jak współpracować z lektorem

Jak współpracować z lektorem? 5 kluczowych zasad

Podpowiem Ci, na co zwrócić uwagę szukając nauczyciela i jak współpracować z lektorem, którego wybierzesz z perspektywy zarówno lektorki, jak i kursantki.

Udana lekcja języka obcego z lektorem jest trochę jak udana randka albo spotkanie z przyjacielem: czas mija nam szybko, przebywanie razem jest łatwe i przyjemne, aż na końcu myślimy sobie: „nie mogę się doczekać aż znów się zobaczymy!” Jak sprawić, żeby takie uczucie pojawiało się po każdej lekcji języka obcego? Jak współpracować z lektorem i co zrobić, by mieć pewność, że dobrze wykorzystamy czas na zajęciach? O tych i kilku innych kwestiach dotyczących lekcji języka opowiem w tym tekście. Zapraszam do czytania!

Nim zacznę, chcę zaznaczyć, że pisząc ten tekst myślę przede wszystkim o zajęciach indywidualnych, bo to na takich lekcjach lektor jest w stanie w pełni dopasować plan działania do swojego ucznia. Obie możliwości – nauka w grupie i indywidualnie – mają swoje korzyści. Dziś jednak, z perspektywy zarówno lektorki, jak i kursantki, podrzucę Ci kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę szukając nauczyciela dla siebie i jak współpracować z lektorem, którego wybierzemy.

jak współpracować z lektorem

1/5 Jak współpracować z lektorem: określenie celu

W Internecie bez trudu znajdziemy strony i aplikacje, na których ogłaszają się lektorzy i lektorki ze wszystkich stron świata. Są wykwafilikowani nauczyciele i są native speakerzy oferujący lekcje polegające wyłącznie na konwersacji. Są opcje droższe i tańsze, lekcje 30-minutowe i ponad godzinne. Dlatego możesz szperać dosłownie godzinami i… nadal nikogo nie wybrać – jak zatem ułatwić sobie podjęcie tej decyzji?

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, że lektorzy mają różne specjalizacje i mogą oferować różne typy lekcji. Zastanów się, dlaczego szukasz nauczyciela, co jest twoim obecnym celem w nauce i na jaki rodzaj lekcji rzeczywiście chcesz przeznaczyć pieniądze.

Być może chcesz poczuć się pewniej w codziennych rozmowach? Wtedy może wystarczyć Ci konwersacja z native speakerem. A może zależy Ci na zdaniu egzaminu i zdobyciu certyfikatu poświadczającego znajomość języka? Wówczas warto upewnić się, że lektor posiada odpowiednie kwalifikacje do nauczania i zna ten egzamin od podszewki.

Wielu z nas szuka też lektorów, którzy pomogą w doskonaleniu wszystkich umiejętności językowych. W takim przypadku zwróć uwagę, czy lektor oferuje lekcje ogólne o określonej strukturze, przygotowuje materiały, zadaje i sprawdza prace domowe. Ustalając precyzyjnie nasze cele łatwiej będzie Ci zawęzić obszar poszukiwań. Twoje cele, ulubione metody nauki i wszelkie życzenia dotyczącego przebiegu lekcji przekaż lektorowi. Skuteczna komunikacja z nauczycielem zaczyna się jeszcze przed pierwszym spotkaniem. Warto zatem upewnić się, że lektor posiada zasoby, by pomóc Ci w realizacji Twoich zamierzeń.

jak współpracować z lektorem

2/5 Jak współpracować z lektorem: dopasowanie charakterów

Na wielu stronach możemy obejrzeć krótkie wideo, w którym nauczyciel opowiada o sobie i swojej ofercie zajęć. Większość nauczycieli oferuje również niezobowiązujące lekcje próbne, których celem jest poznanie się z potencjalnym uczniem. Biorąc udział w takiej lekcji możesz zobaczyć, z jaką osobą masz do czynienia – jaki ma temperament, w jaki sposób się wypowiada, jaką tworzy atmosferę.

Oglądając filmiki i „testując” lektorów poprzez lekcje próbne, lubię zadawać sobie pytanie: czy to jest osoba, z którą z przyjemnością poszłabym na kawę i spędziła czas na rozmowie?

Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to jest duża szansa, że nasza współpraca będzie sukcesem. Dopasowanie charakterów to ważne, acz często pomijane kryterium. Twój lektor to osoba, z którą w zamierzeniu chcesz spędzać na przykład godzinę lub dwie tygodniowo, a to całkiem dużo czasu. Stąd jeśli zwyczajnie się nie polubicie, bo okaże się, że macie kompletnie inne charaketry i styl bycia, możesz w efekcie zniechęcić się do nauki. Zadbaj zatem o to, by była to osoba, w towarzystwie której czujesz się komfortowo – jak na kawie z przyjacielem! ☕️


Dalsza część tekstu pod zapisami na nasz cotygodniowy newsletter!
Zapisz się do Środowej Siłki po cotygodniową porcję skutecznych metod nauki języków: 📬⤵️


jak współpracować z lektorem

3/5 Jak współpracować z lektorem: przygotowanie do lekcji

Nasze mózgi zazwyczaj potrzebują dłuższej chwili, by przestawić się z jednego języka na drugi. Warto przeznaczyć przynajmniej kilka minut przed lekcją na rozgrzewkę. Możesz zacząć od wyobrażenia sobie, że ktoś pyta, co u Ciebie nowego, a Ty odpowiadasz na to pytanie w kilku zdaniach, ustnie lub pisemnie.

Możesz opowiedzieć na głos o tym, co będziesz dziś robić lub wyrazić swoją opinię na temat, który ostatnio omawialiście na zajęciach z nauczycielem. Po takiej rozgrzewce już od pierwszej minuty lekcji będziesz się czuć komfortowo i łatwiej wejdziesz w interakcję z lektorem.

Większość lektorów zaczyna lekcję od kilku minut small talku.
Oto kilka pytań, które ja zadaję moim kursantom:

 • Czy od naszego ostatniego spotkania wydarzyło się u Ciebie coś nowego?
 • Jakie masz plany na resztę dnia?
 • Co ostatnio czytasz/oglądasz?
 • Czy udało Ci się zrobić coś relaksującego lub ciekawego w miniony weekend?

Dobry lektor będzie pamiętał, o czym rozmawialiście ostatnio i chętnie pociągnie zaczęty już w przeszłości temat. Zapyta: jak idzie Ci sesja egzaminacyjna na uczelni? Jak podobała Ci się nowa część „Szybkich i Wściekłych”, na którą miałeś/miałaś się wybrać kilka dni temu?

Dobrym pomysłem jest przygotować się zawczasu, by móc z łatwością opowiedzieć lektorowi, co u Ciebie nowego. Sprawdź słówka i zwroty, które mogą Ci się przydać i miej je pod ręką zaczynając lekcję.

jak współpracować z lektorem

4/5 Jak współpracować z lektorem: sprawny przebieg lekcji i pogłębianie treści

Doświadczony lektor zadba o płynny przebieg lekcji od pierwszej do ostatniej minuty. Ty jednak też możesz zadbać o kilka usprawnień:

Jeśli Wasza lekcja odbywa się online, poproś nauczyciela, by notował dla Ciebie słówka i wyrażenia, które są nowe lub sprawiły Ci kłopot. Taka notatka może mieć formę pliku tekstowego lub wiadomości w czacie (np. w komunikatorze Skype jeżeli z takiego korzystacie).

Miej pod ręką notatkę z przydatnymi w czasie lekcji zwrotami jeśli ich złożenie w całość na gorąco bywa dla Ciebie trudne. Często przydają się takie zwroty jak: Czy możesz to powtórzyć? lub Jak to zapisać? W lekcjach online przydatne okazują się z kolei: Nie słyszę Cię czy Halo halo, jesteś tam? 😉 Nie brakuje też okazji, by powiedzieć: Daj mi sekundę, kurier dzwoni do drzwi!

A co po lekcji? Proszenie nauczyciela o zadanie domowe to najbardziej znana metoda powtarzania materiału i warto takie zadania regularnie wykonywać oraz omawiać na kolejnych lekcjach. Oprócz tego spróbuj pogłębiać treści z lekcji we własnym zakresie. Jeśli na lekcji omawialiście temat podróży, to posłuchaj podcastu o podróżowaniu, przeczytaj artykuł o miejscu, w które chcesz się kiedyś wybrać, stwórz wypowiedź pisemną o swoich ostatnich wycieczkach – możliwości jest mnóstwo!


Zanim przejdziemy do ostatniego punktu…

Czy oprócz nauki z lektorem, chcesz także wspomóc ten proces poprzez naukę pomiędzy zajęciami?
A może po prostu chcesz spróbować wziąć odpowiedzialność za swoją naukę i więcej uczyć się samodzielnie? 📖 ✅

Sprawdź poniższe, darmowe szkolenie przygotowane przez Patryka Topolińskiego (psychologa, poliglotę i założyciela Językowej Siłki), które obejrzało już ponad 13 tysięcy osób i usprawnij proces swojej nauki języka w 5 krokach! 💪


jak współpracować z lektorem

5/5 Jak współpracować z lektorem: ocena postępów i wprowadzanie ulepszeń

Co kilka-kilkanaście lekcji warto poświęcić chwilę na refleksję i podsumowanie swoich postępów w nauce. Celebruj swoje językowe sukcesy. Zwracaj uwagę na trudności i małymi krokami dąż do ich pokonania.

Możesz zacząć od zapisania na kartce czy w notatce w telefonie swoich spostrzeżeń:

 • W jakim obszarze czuję postęp, z którego jestem zadowolony/zadowolona?
 • Który element lekcji jest dla mnie wyjątkowo łatwy i przyjemny?
 • Co sprawia mi nadal trudność?
 • Co zaczęło mi sprawiać trudność?
 • Czy są jakieś szczególne zagadnienia, które chcę, by zostały poruszone na lekcjach ze względu na moje nowe cele i potrzeby językowe? (np. konstrukcja gramatyczna, słownictwo tematyczne etc.)

Przekazuj te informacje swojemu lektorowi. Dobry lektor dopasuje się do Twoich życzeń, bo wie, że nauka języka to dynamiczny proces i na różnych jego etapach będziesz mieć różne potrzeby.

Trzymam kciuki za pełną sukcesów i dobrej zabawy współpracę z Twoim lektorem!

A jeśli masz w temacie lekcji 1:1 inne przemyślenia i obserwacje, to koniecznie podziel się nimi w komentarzu. Do napisania!

Skoro interesują Cię materiały o tym, jak współpracować z lektorem, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

 1. Jak wykorzystać piosenki do nauki?
 2. Dlaczego Skandynawowie tak świetnie mówią po angielsku? 5 lekcji
 3. Na czym polega wymiana językowa?

Paulina Stańczyk

Studiowała język japoński na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Nagoya University of Foreign Studies. Zakochana po uszy również w amerykańskiej odmianie języka angielskiego. Fanka japońskiego rocka i japońskich seriali.

3 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️