NAUKA NIEMIECKIEGO

Nauka niemieckiego na poziomie B1-B2: Najlepsze materiały

Wskakuj po najlepsze materiały do nauki 🇩🇪 na poziomie średniozaawansowanym od podręczników poprzez YouTube’a i Tiktoka.

Skoro poszukujesz materiałów na poziomie średniozaawansowanym, myślę, że możemy powiedzieć wprost: język niemiecki nie jest Ci już taki obcy. A to z kolei doskonała okazja do wyjścia poza podstawowe zwroty, utarte formuły i tradycyjne podręczniki do nauki języków obcych. Na poziomie B1-B2 powinno się być w stanie budować spójne zdania i całe wypowiedzi na tematy dotyczące Ciebie i twojego otoczenia.

Do przykładowych obszarów leksykalnych z poziomu średniozaawansowanego zalicza się: zdrowie, pracę, uczucia czy życie rodzinne. Tak szeroki zakres tematyczny pozwala na sięgnięcie po różnorodne treści w procesie uczenia się. Po opanowaniu słownictwa i gramatyki na poziomie B1-B2 będziesz w stanie swobodnie komunikować się na codzienne tematy w krajach niemieckojęzycznych!

Nauka niemieckiego na poziomie B1-B2 to świetna okazja do poznania wielu materiałów autentycznych, które można wykorzystać do nauki zarówno leksyki, jak i gramatyki. Na tym etapie nauki wgłębisz się w kulturę i tematy społeczne państw, których to językiem pasjonujesz się na co dzień (a nawet jeśli się nie pasjonujesz, to przynajmniej znając porządnie język, masz do dyspozycji bardzo ważne narzędzie do życia).

🇩🇪 🎧 Podcasty po niemiecku

Podcasty to popularny i efektywny sposób doskonalenia umiejętności rozumienia ze słuchu. Na poziomie B1-B2 jest szeroki wybór podcastów i audycji radiowych online, które mogą posłużyć do nauki języka niemieckiego. Wiele audycji przygotowywana jest przez zawodowych nauczycieli z myślą o osobach na poziomie średniozaawansowanym. W ten sposób skorzystasz z materiałów dostosowanych do twoich obecnych umiejętności.

Slow German

Podcast prowadzony przez Annik Rubens porusza tematy codzienne związane z życiem w krajach niemieckojęzycznych. Audycja prowadzona jest z myślą o osobach uczących się języka niemieckiego, dlategp nagrania są prowadzone bardzo wyraźnie tak, aby ułatwić zrozumienie. Ponadto udostępniane są także transkrypcje do każdego odcinka, co ułatwia naukę słownictwa i gramatyki.

Langsam gesprochene Nachrichten

Ten podcast również prezentuje najnowsze wiadomości w języku niemieckim w wolniejszym tempie. Jest to świetne narzędzie do poprawy rozumienia ze słuchu. Nagrania są dość krótkie, dzięki czemu w szybkim tempie doskonalisz swoje umiejętności językowe, a także zdobywasz najważniejsze informacje z Niemiec i innych krajów.


Oprócz tego, możesz też sprawdzić Easy German, polecony w dalszej części tego poradnika, a także w artykule z poleceniami materiałów dla początkujących (sprawdź poniżej):


🇩🇪 📚 Nauka niemieckiego poprzez podręczniki

Seria „Niemiecki w tłumaczeniach” od Preston Publishing to znakomite materiały do nauki języka niemieckiego, które zasługują na polecenie. Każda książka w tej serii oferuje autentyczne teksty w języku niemieckim, wraz z ich tłumaczeniami na język polski. Dzięki temu uczący się mają możliwość ćwiczenia czytania oraz rozwijania umiejętności językowych.

Tego typu podręczniki doskonale sprawdzą się na różnych poziomach zaawansowania, począwszy od początkujących po zaawansowanych uczniów. Dzięki różnorodności tekstów i tematów, czytelnik może poszerzać swoje słownictwo oraz zrozumieć kontekst używania poszczególnych zwrotów i wyrażeń.

Materiały w serii „Niemiecki w tłumaczeniach” są wyjątkowo przydatne, ponieważ pozwalają na poznanie kultury i obyczajów niemieckojęzycznych krajów. Podręcznik ten pozwoli Ci skonfrontować swoje tłumaczenia z profesjonalnymi i lepiej zrozumieć niuanse języka. Jest to skuteczne narzędzie dla osób pragnących opanować język niemiecki w autentycznym kontekście i osiągnąć biegłość w komunikacji na różne tematy.

Na stronie Preston Publishing znajdziesz wiele innych podręczników dedykowanych do nauki języka niemieckiego. Prezentowane materiały są dostosowane do różnych poziomów, obszarów tematycznych a nawet grup wiekowych. Niezależnie, czy poszukujesz podręcznika do nauki leksyki czy gramatyki, a być może chcesz poznać zwroty związane z sytuacjami codziennymi, oferta wydawnictwa może Cię zainteresować.

[brzmi jak reklama, a to nie reklama, po prostu polecenie od autora tekstu]

nauka niemieckiego

 

🇩🇪 📲 Nauka niemieckiego poprzez TikToka

Tak! Dobrze widzisz. TikTok to platforma przede wszystkim rozrywkowa, jednak odnajdziesz tam również treści edukacyjne. Konta bezpośrednio związane z nauką niemieckiego jako obcego mogą posłużyć do utrwalenia i systematyzacji wiedzy. Jednak jest to przede wszystkim źródło autentycznych treści, kierowanych do rodzimych użytkowników języka. Zaznajomienie się z nimi sprawi, że twój niemiecki wzbije się na poziom średniozaawansowany. Zachęcamy do zanurzenia się w platformie i obserwowania użytkowników z krajów niemieckojęzycznych, którzy szczególnie przypadną w twoje gusta, przez co w naturalny sposób przyswoisz język obcy. Na tej platformie w szybki i przyjemny sposób poznasz naturalną mowę i kulturę codzienną mieszkańców obszarów niemieckojęzycznych, co jest niezwykle istotne na poziomie średniozaawansowanym.

Oto kilka kont godnych uwagi:

@melinda.helen

Melinda kocha podróże po Niemczech i krajach ościennych. Na jej profilu odnajdziesz piękne widoki i zachwycające zabytki ze wszystkich Krajów Związkowych. Oprócz podszkolenia języka i zdobycia wiedzy krajoznawczej, być może uda ci się zaplanować kolejny urlop w Niemczech.

@germanonliners

Tutaj publikowane są kultowe memy, które od lat podbijają niemiecki Internet. Zapoznasz się tutaj nie tylko z humorem Niemców, lecz także zwyczajami i różnicami regionalnymi.

@benniiwolf

Na tym profilu znajdziesz ankiety uliczne, tym razem w Austrii. Benni rozmawia z lokalnymi mieszkańcami zarówno na tematy absurdalne, jak i te całkiem poważne. Za każdym razem w zabawny i angażujący sposób.

@zekisworld

Na profilu @zekisworld możesz spodziewać się zabawnych treści, które w angażujący sposób przedstawiają szwajcarską odmianę języka niemieckiego. Odkryjesz ciekawe gry słowne, które pomogą Ci poszerzyć słownictwo, zrozumieć różnice w wymowie i nauczyć się zwrotów charakterystycznych dla szwajcarskiego dialektu.


Dalsza część tekstu pod zapisami na cotygodniowy newsletter wysyłany przez Patryka, założyciela Językowej Siłki!
Zapisz się do Środowej Siłki: 📬⤵️


🇩🇪 📺 Nauka niemieckiego poprzez YouTube’a

Także za pomocą tej platformy możesz urozmaicić swój proces nauki języka niemieckiego i znaleźć wiele nowych materiałów, zarówno tych autentycznych, jak i przygotowanych przez zawodowych lektorów. Poza tym nauczyciele lub inni uczniowie często oferują pomoc i wsparcie w komentarzach, co może być wartościowym źródłem dodatkowej nauki.

lingoni GERMAN

Jenny to niemiecka nauczycielka, która udziela lekcji na swoim kanale YouTube. Jej filmy skupiają się na różnych aspektach języka niemieckiego, takich jak gramatyka, wymowa i słownictwo. Kanał ten jest przyjazny dla początkujących i zaawansowanych uczniów.  Nagrania na kanale są relatywnie krótkie, dzięki czemu w szybki sposób nauczysz się konkretnego zagadnienia gramatycznego.

Deutsch für Euch

Ten kanał prowadzony przez Katję oferuje różnorodne lekcje języka niemieckiego, które obejmują tematykę gramatyki, słownictwa, wymowy i kultury niemieckiej. Filmy są z napisami i dostępne są dodatkowe materiały na stronie internetowej, co ułatwia proces nauki języka. Na kanale YouTube znajdziesz różnorodne nagrania wideo, dzięki którym opanujesz język niemiecki na płynnym i naturalnym poziomie.

Galileo

Jest to znany program popularnonaukowy także w Polsce. Niemieckojęzyczną wersję Galileo znajdziesz także na platformie YouTube. Są to nagrania autentyczne o średniej długości za pomocą, których opanujesz zagadnienia tematyczne na poziomie średniozaawansowanym, takie jak: praca, zdrowie, podróże czy technologia.

🇩🇪 📖 Niemieckie strony internetowe, które pomogą zrozumieć Ci język oraz kulturę Niemiec

Deutsche Welle

Jest to platforma medialna zajmująca się głównie popularyzacją wiedzy na temat Niemiec i wsparciem przy nauce języka niemieckiego. Deutsche Welle publikuje różnego rodzaju materiały, zarówno artykuły, felietony czy komentarze, jak i audycje radiowe, wideo klipy i reportaże. Z tego powodu jest to świetna platforma do nauki języka niemieckiego na różnych poziomach zaawansowania.

Oprócz materiałów autentycznych Deutsche Welle udostępnia również treści przeznaczone do nauki języka niemieckiego jako obcego. Można wśród nich znaleźć artykuły, audiobooki, wideo oraz podcasty, które obejmują różne tematy, takie jak aktualności, kultura, historia i wiele innych. W zakładce „Fortgeschrittene” znajdziesz przygotowane materiały przystosowane do poziomu B1-B2. Do najpopularniejszych serii edukacyjnych należą: „Top-Thema” (materiały audiowizualne o najważniejszych tematach z Republiki Federalnej Niemiec wraz z zadaniami na rozumienie ze słuchu), „Das sagt man so!” (treści multimedialne przybliżające obcokrajowcom zwroty często wykorzystywane przez osoby niemieckojęzyczne), oraz „Jojo sucht das Glück” (rozbudowany i w pełni darmowy kurs języka niemieckiego w formie serialu telewizyjnego).

Jak możesz zauważyć Deutsche Welle oferuje różnorodne materiały do nauki języka niemieckiego, które będą mogły ci towarzyszyć aż do poziomu zaawansowanego. Platforma ta posłuży zarówno osobom uwielbiającym samodzielne tworzenie planów językowych, jak i tym, którzy wolą zdać się na wcześniej przygotowane kursy i programy edukacyjne.

Welt.de

Jest to jeden z największych dzienników ogólnoniemieckich relacjonujący najważniejsze wydarzenia z kraju i świata. Jest to rzetelne źródło informacji na temat tego co dzieje się aktualnie w Niemczech. Szczególnie polecamy internetową odsłonę dziennika, ponieważ oferuje wiele darmowych treści o wysokiej jakości. Teksty na Welt.de są dosyć krótkie, przy czym angażują czytelnika już od pierwszych akapitów. Należy podkreślić, że treści z tej strony są napisane językiem oficjalnym, dzięki czemu odnajdziesz tam wiele przykładów struktur gramatycznych wymaganych na poziomie średniozaawansowanym. Przykładowo: tryb przypuszczający (Konjunktiv II), stronę bierną (Passiv), partykuły (Modalpartikeln) czy różnego typu zdania złożone.

Dziennik „Welt” relacjonuje nie tylko codzienne informacje ze świata polityki, lecz także sportu, kultury, ekonomii i nauki. Jeżeli szczególnie interesujesz się, konkretnym regionem Niemiec (lub innym krajem niemieckojęzycznym) polecamy znaleźć regionalny portal internetowy. Jeżeli chodzi o Republikę Federalną Niemiec północna część kraju kojarzona jest właśnie z dziennikiem „Welt” z siedzibą w Hamburgu, Niemcy środkowe to rejon „Frankfurter Allgemeine Zeitung” a południe (szczególnie Bawaria) „Süddeutsche Zeitung”.

Easy German

Jest to popularna platforma edukacyjna, która dostarcza różnorodne materiały do nauki języka niemieckiego. Dzięki ekipie Easy German udoskonalisz swoje umiejętności rozumienia ze słuchu i ogólne kompetencje komunikacyjne. Materiały dostępne na tej stronie są kierowane do uczniów na poziomie B1-B2, jednak nie tracą one na naturalności i autentyczności.

Pewnie już na tym etapie nauki zauważasz, że język niemiecki w formie pisanej stanowczo różni się od mowy. Jest to przejaw dyglosji językowej zachodzącej we wszystkich krajach niemieckojęzycznych, która objawia się m.in. w taki sposób, że niemalże wszystkie regiony używają form dialektycznych języka, różniących się od języka oficjalnego. Dzięki osłuchaniu się z tzw. „żywym” językiem, a nie tylko jego podręcznikową formą o wiele łatwiej będzie ci zrozumieć mowę na ulicach Berlina, Wiednia czy Berna.

Easy German rozpoznawalne jest przede wszystkim z przeprowadzonych rozmów na ulicach niemieckojęzycznych miast z różnymi osobami. Na kanale YouTube znajdziesz rozmowy na temat niemieckich zwyczajów, kultury, podróży i wszystkiego co związane z codziennością. Oprócz rozmów ulicznych na platformie Easy German publikowane są materiały związane z poszczególnymi zagadnieniami gramatycznymi a nawet podcast.

Podsumowanie

Cieszymy się, że możemy dzielić z Tobą sprawdzonymi materiałami i przybliżyć Ci fascynujący świat języka niemieckiego na poziomie B1-B2. Wykorzystując przedstawione materiały wzbogacisz umiejętności językowe i poszerzyć wiedzę o kulturze niemieckojęzycznej. Od artykułów na Welt.de, które dostarczą autentyczne informacje na temat wydarzeń z Niemiec, po Easy German, gdzie rozwiniesz umiejętności komunikacyjne i usłyszysz język w naturalnym kontekście. Nie zapomnij też o eksploracji TikToka, gdzie odkryjesz autentyczne treści i kulturę codzienną. Niech nauka niemieckiego będzie dla Ciebie fascynującą przygodą!

✍️ Autor tekstu „Nauka niemieckiego bez nudy na poziomie B1-B2”:
Krystian Miś


Skoro interesuje Cię nauka niemieckiego, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Zanurzenie w niemieckim
  2. Jak przeklinać po niemiecku?
  3. Nauka języka poprzez piosenki + playlista z niemieckimi piosenkami

Bibliografia:

Krystian Miś

Jestem studentem Filologii Germańskiej a język niemiecki i angielski to moje ogromne zainteresowanie. Chętnie zgłębiam tajemnice języków i zbieram ciekawostki z nimi związane. Oprócz nauki języków obcych lubię czytać, pisać oraz podróżować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️