Słówka - 3 porady dla zaawansowanych

Nauka słówek – 3 porady dla zaawansowanych

Dlaczego kluczem do podniesienia swojego poziomu językowego jest pogłębienie zasobów naszego słownictwa? I przede wszystkim jak to zrobić? Oto 3 sposoby nauki słówek dla zaawansowanych!

Jak sprawić, aby nauka słówek na Waszym poziomie była skuteczna? Będąc na poziomie średniozaawansowanym, nie powinniśmy być już raczej zaskoczeni gramatyką. Rozumiemy wszystko, komunikujemy się bez przeszkód. Kluczem do wejścia na poziom najwyższy jest poszerzenie zasobu słownictwa. 

Precz z językową stagnacją!

Na poziomie średniozaawansowanym trudno jest dostrzec postęp, bo… wiemy już bardzo dużo! Tym, co różni poziom B2 od C1, jest jedynie zasób słownictwa. Na takim etapie gramatyka nas raczej nie zaskoczy. Jest ona szkieletem języka i zasady są takie same bez względu na to, na jakim jesteśmy poziomie. Warto zatem zadbać o nasz zasób słów. Nie chodzi jednak wyłącznie o ich ilość, ale o jakość. Poza poznawaniem nowych słówek dobrze jest przyjrzeć się temu, co już wiemy.

Nauka słówek od każdej strony

Klucz do postępu językowego na wyższym poziomie to ŚWIADOMOŚĆ i ROZUMIENIE języka w wymiarze wielopłaszczyznowym. Przygotowałam dla Was kilka porad, jak uczyć się słówek kompleksowo i wycisnąć z nich jak najwięcej. 

1. Słowny archipelag

Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą. To samo można powiedzieć o słowach. Słowo jest elementem archipelagu i nigdy nie egzystuje samoistnie w językowej przestrzeni. Zamiast uczyć się słów pojedynczo, pomyśl o nich w sposób kompleksowy. Spróbuj ułożyć mapę myśli gromadzącą wszystkie słowa, które można stworzyć z wyrażenia wyjściowego, na przykład tak:

 nauka nowych słówek za pomocą mapy myśli to kreatywny i skuteczny sposób na poszerzenie zasoby słownictwa

 

2. Twórz skojarzenia

Kolejnym sposobem na umocnienie wiedzy, którą już mamy, jest uczenie się poprzez skojarzenia – słowa zazwyczaj mają kilka różnych znaczeń, nieraz zupełnie ze sobą niepowiązanych. Spójrzmy na przykład pozornie banalnego słowa band:

[każdy język ma takie słowa, które mają wiele kompletnie niezwiązanych ze sobą znaczeń.


Ostatnia porada pod „ramką” z podcastem 🙂

Susan – autorka artykułu – była kilka dni temu uczestniczką podcastu Językowa Siłka z Patrykiem w roli gospodarza. Wysłuchaj materiału poniżej lub na Spotify i dowiedz się, jak pokonać poziom „wiecznie średniozaawansowany” i wybrać się na językowy szczyt!

3. Weź słowo na warsztat

Zaprzyjaźnij się z wyrażeniami frazowymi. Phrasal verbs to zmora wielu uczących się języka angielskiego. Z niczym się nie kojarzą, ich znaczenie bywa zaskakujące, a na domiar złego są niezwykle przydatne w codziennym użyciu. Nieznajomość tych wyrażeń może nam uniemożliwić zrozumienie przekazu. Wyrażenia frazowe są do siebie dość podobne, dlatego proponuję zestawienie wszystkich podobnych do siebie wyrażeń, aby już nigdy nas nie zaskoczyły: 

 

Przyglądając się w ten sposób wyrażeniom frazowym, będzie nam łatwiej rozróżnić ich znaczenia i mniej będą nam się mylić

Słowem podsumowania…

Aby nauka słownictwa była skuteczna, trzeba pobudzić nasze mózgi różnymi bodźcami. Im bardziej kreatywne rozwiązanie, tym lepiej zapamiętamy nowe słówka. Nie bójmy się więc szukać skojarzeń, nawet tych najśmieszniejszych – to dzięki emocjom, które towarzyszą nam przy zdobywaniu wiedzy, nasze mózgi zapamiętują słowa na długie lata.

Susan

Skoro interesują Cię materiały o metodach nauki, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Recepta na chaos w nauce, która zmieni Twoją naukę języka raz na zawsze.
  2. Jak uczyć się wymowy i mówić poprawnie?

Zuzanna Fila

Mówię po: polsku, angielsku, niemiecku Uczę się: węgierskiego i łaciny Jestem absolwentką lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Gdańskim. Od 7 lat uczę języka angielskiego, od niedawna też niemieckiego. Uwielbiam pomagać innym i przekonywać, że języka może nauczyć się każdy. Moja szkoła Susan's Linguistics wprowadza w świat języków obcych z nutką sztuki i językoznawstwa, a moim konikiem jest fonetyka - ze mną żaden dźwięk nie jest straszny. ;) Prywatnie pasjonatka muzyki rockowej, mól książkowy i amatorka języka węgierskiego. Znajdziesz mnie tu: Instagram: https://www.instagram.com/susanslinguistics/ Facebook: https://www.facebook.com/susanslinguistics LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/zuzanna-fila-4594aa193/

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️