Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

⭐️ Język w Rok = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Naucz się dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 1900 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! ⭐️

🥳 24 Językowe Życzenia dla Językowych Siłaczek i Siłaczy na 2024 Rok 💪

Patryk Topoliński
18 minut czytania

🥰 1. Ucz się z uśmiechem na ustach! 

Czym byłaby nauka języków, gdyby nie sprawiała ona radości? Życzę Ci, aby z łatwością przychodziło Ci dobieranie takich metod, które nie tylko dają efekty, ale też dają uśmiech.

Spis treści
🥰 1. Ucz się z uśmiechem na ustach! 🎒 2. Podróżuj i poznawaj świat oraz “prawdziwy język”.🛋️ 3. NIE podróżuj i NADAL poznawaj “prawdziwy język”.📈 4. Nie bój się zmian.🧘‍♀️ 5. Ćwicz językowy minimalizm.🗓️ 6. Codziennie odkrywaj radość z nauki języków.⏱️ 7. Pokonuj swoje własne bariery i od czasu do czasu skupiaj się na tym, co już umiesz, a nie czego nie umiesz.🥹 8. Za rok od teraz miej powody do dumy.🫂 9. Pomóż komuś odkryć radość z nauki języków.🏃🏻‍♂️ 10. Pamiętaj, że nie samą nauką języków człowiek żyje(już wyjaśniam).🩷 11. Zakochaj się w nowym języku lub przywróć płomień tam gdzie zaczął nieco gasnąć.🏆 12. Przekładaj umiejętności językowe na lepszą jakość życia.☔️ 13. Podchodź do sprawy realistycznie. Czasem słońce, czasem deszcz…🏄‍♂️ 14. Niech fale motywacji spotykają Cię jak najczęściej i naucz się je wykorzystywać, aby jak najczęściej pływać na fali.👀 15. Rób swoje!👩‍🔬 16. Baw się nauką. Rób eksperymenty.🤭 17. Kochaj błędy…🤗 18. Jeśli chcesz mówić… mów.🙌 19. Nie porównuj się z innymi.🚹 20. Pamiętaj, że mamy siebie jako społeczność.🚀 21. Dobrze wykorzystaj noworoczną energię.🔄 22. W dalszej części roku… adaptuj się do zmian i pamiętaj, że odwaga nic nie znaczy bez działania.💪 23. Przeżyj ten rok pod kątem językowym razem ze mną i Językową Siłką.🌍 24. Odkrywaj świat za pomocą języków (i nie tylko)!
- Autopromocja -
Ad image

🎒 2. Podróżuj i poznawaj świat oraz “prawdziwy język”.

Co do uśmiechu – mało co daje taki uśmiech jak możliwość zamówienia greckiej kawy w Atenach po grecku lub neapolitańskiej pizzy po włosku (lub neapolitańsku, też piękny dialekt). Dlatego życzę Ci możliwości poznawania świata “z pierwszej ręki” i doświadczania kontaktu z prawdziwym językiem, prawdziwą kulturą i prawdziwymi ludźmi.

🛋️ 3. NIE podróżuj i NADAL poznawaj “prawdziwy język”.

Jeśli nie będziesz mieć ochoty lub możliwości podróżowania, nadal życzę Ci jak najwięcej kontaktu z “żywymi” językami.

Bo przecież ucząc się w domowym zaciszu nadal możemy poznawać język takim, jakim naprawdę jest.

Wystarczy zanurzyć się w języku i kulturze w mediach i internecie oraz być otwartym na nowe doświadczenia i nowy sposób opisywania rzeczywistości.

📈 4. Nie bój się zmian.

Po pierwsze – nie bój się eksperymentować w nauce.

Każdy z nas ma swoją strategię nauki i dla każdego inne metody będą tymi ulubionymi (aczkolwiek jest kilka zasad ogólnych, których warto się trzymać, o czym mówię choćby w tej playliście). Nie ma jednak powodu, by poprzestawać w poszukiwaniach naszego językowego świętego graala. 🏆 Zatem jeśli jakiś sposób nauki języka “nie jest dla Ciebie”, po prostu go zmień i szukaj dalej.

Po drugie – nie bój się niewiedzy w nauce języków. Nic dziwnego, że poznając nowy język na początku czujesz zagubienie, ponieważ ten nowy język to inny sposób opisywania świata, który od zawsze opisujesz po polsku.

Nie myśl wtedy “o nie! to przecież nie ma sensu!”, zamiast tego powiedz sobie “wow, właśnie doświadczam kompletnie innego sposobu opisywania rzeczywistości.”

🧘‍♀️ 5. Ćwicz językowy minimalizm.

Nie korzystaj z 4 aplikacji, dwóch rodzajów fiszek i 5 podręczników. To nie przyniesie efektów, tylko frustrację. Zamiast tego naucz się językowego minimalizmu i skup się na jednym, dwóch narzędziach w danym momencie.

Nie dość, że efekty będą bardziej widoczne, to jeszcze mniejszy chaos gwarantowany.

🗓️ 6. Codziennie odkrywaj radość z nauki języków.

W codziennej rutynie – również w nauce języków – łatwo zatracić tę iskrę inspiracji, która tak mocno popchnęła nas do działania na początku.

To trochę jak z wyprawą w celu odkrywania nowych lądów. Zanim tam dopłyniemy, czeka nas wiele monotonnych dni na morzu. 🚢 Ja życzę Ci by każdy z takich dni miał w sobie coś wspaniałego! Nawet jeśli nie będzie tego widać na pierwszy rzut oka.

Innymi słowy – doświadczaj jak najwięcej niezwykłości w zwykłości.


🏆 ✅ Zapisz się na bezpłatne WYZWANIE Ogarnij Naukę Języków w 15 Dni i ZAPLANUJ ze mną od A do Z Twoją naukę dowolnego języka: https://jezykowasilka.pl/bezplatne-wyzwanie-jezykowa-silka/

🎯 Celem Wyzwania jest nie tylko edukacja, ale przede wszystkim praktyczna ZMIANA na lepsze w Twoim systemie nauki. Podczas Wyzwania dowiesz się jakie błędy popełniasz i zaprojektujesz… wersję Ciebie, która mówi płynnie w języku obcym. Zapisy TUTAJ


⏱️ 7. Pokonuj swoje własne bariery i od czasu do czasu skupiaj się na tym, co już umiesz, a nie czego nie umiesz.

Często mamy tendencję do szukania braków, luk w wiedzy i do skupiania się na tym, czego nie umiemy. W ramach ćwiczenia, zachęcam Cię do skupienia się od czasu do czasu na tym, co już umiesz. Doceń to. 

Na 99% w nadchodzącym roku spotka Cię mniejszy lub większy kryzys językowy. Jakaś fala w Twój statek uderzy, nie zawsze morze może być spokojne, a niebo słoneczne. Taka jest po prostu natura życia oraz nauki języka, że czasem jest trudniej, a czasem wszystko podąża gładko jak skoczek narciarski po rozbiegu. Czasem trzeba po prostu przełamać wewnętrznego lenia, a czasem trzeba odpocząć i zrobić sobie mały – np. kilka dni – językowy urlop, a potem wrócić do nauki ze świeżą głową.

Pamiętaj: spełnienie w nauce języków (i nie tylko) nie pojawia się kiedy nie mamy żadnych problemów, tylko kiedy skutecznie ROZWIĄZUJEMY te problemy, które napotykamy.

Po czasie doceniamy bardziej te osiągnięcia, które wymagały od nas wysiłku.

🥹 8. Za rok od teraz miej powody do dumy.

Oby te wielkie wyprawy, w celu odkrywania nowych lądów, które opisałem wyżej, pomimo wszystkich problemów dobiły do wymarzonego portu. ⚓️

O czym marzysz w tym roku?

O zamówieniu piwa w Madrycie po hiszpańsku?
A może soku pomarańczowego w Bilbao po baskijsku?
Kawy w Paryżu po francusku?

Jakiekolwiek jest to marzenie.
Niechaj się spełni!
Ahoj przygodo!

🫂 9. Pomóż komuś odkryć radość z nauki języków.

Kiedy już odkryjesz radość z nauki języków, zainspiruj kogoś do tego samego. Kto wie, może z tej iskierki inspiracji zapłonie ogień pasji do poznawania świata poprzez języki. Jak to zrobić? Możesz na przykład zaprosić kogoś do naszego bezpłatnego Wyzwania Noworocznego. Razem z pewnością będzie Wam raźniej.

🏃🏻‍♂️ 10. Pamiętaj, że nie samą nauką języków człowiek żyje
(już wyjaśniam).

Podejrzewam, że istnieją dla Ciebie rzeczy obiektywnie ważniejsze niż nauka języków. Praca, rodzina… Dlatego kiedy coś wyjątkowego dzieje się w Twoim życiu, ostatnie czego bym chciał, to Twoje poczucie winy, że nie uczysz się języka i stoisz w tej kwestii w miejscu. Języki i ich nauka jest dla wielu z nas najważniejszą rzeczą z tych mniej ważnych, ale czasem musi zejść na dalszy plan.

Wiem, że zależy Ci na języku, którego się uczysz, ale jeśli w Twoim życiu akurat dzieje się coś niezwykle ważnego – czy to pozytywnego, czy negatywnego – nie dokładaj sobie zmartwień. Jeśli nauka języków Cię odpręża, ucz się dalej, niech będzie to Twoim azylem.

Ale jeśli musisz się przymuszać do nauki i wpływa na Ciebie deprymująco – spokojnie, świadomie odpuść naukę języka na ten czas i wróć do niej, kiedy morze Twego życia będzie już falowało delikatnie, a bryza codzienności zacznie melancholijnie muskać Twoje powieki. Naprawdę. Nie wszystkim można się zająć w tym samym momencie.

Jeśli będzie taka potrzeba, języki poczekają.

🩷 11. Zakochaj się w nowym języku lub przywróć płomień tam gdzie zaczął nieco gasnąć.

Cóż tu dodawać. Miłość – także tę językową – trzeba pielęgnować!

🏆 12. Przekładaj umiejętności językowe na lepszą jakość życia.

Nikt z nas nie uczy się języka “po nic”.

Nawet jeśli jest to nauka tylko dlatego, że jakiś język nam się podoba, to samo w sobie stanowi już jakąś wartość. Chciałbym Ci życzyć, by wszystkie Twoje cele, do których realizacji potrzebujesz znajomości języka, spełniły się w tym roku. Awans? Zmiana pracy? Podróż w wymarzone miejsce? Lot w kosmos? Co tylko chcesz – tego właśnie Ci życzę!

☔️ 13. Podchodź do sprawy realistycznie. Czasem słońce, czasem deszcz…

Jeśli robisz piąte podejście do jakiegoś języka i masz nadzieję, że tym razem wszystko pójdzie z górki, mam dla Ciebie złe wieści. Nie pójdzie.

I nie mówię tego dlatego, aby już na starcie roku Cię zdeprymować. Po prostu pamiętaj, że nauka języka to nigdy nie jest droga z górki, zawsze jest – mniej lub bardziej – pod górkę, ale przecież fakt, że jest to wyzwanie jest w tym wszystkim wspaniały.

🏄‍♂️ 14. Niech fale motywacji spotykają Cię jak najczęściej i naucz się je wykorzystywać, aby jak najczęściej pływać na fali.

Jak to powiedziała jedna z moich Czytelniczek: kiedy nie ma motywacji, codziennie ugotuj językowy obiad, a kiedy motywacja przyjdzie, wypraw prawdziwą ucztę.

A zatem pamiętaj – fale motywacji są naturalne, czasem wysokie, czasem ich brak. Naucz się z kunsztem australijskiego surfera wykorzystywać sprzyjające warunki, ale nawet jeśli w danym momencie fal, nie ma fal, nie ma faaaal, to staraj się mimo wszystko (z)robić progres. Choćby poprzez – nomen omen – zanurzenie w językowym oceanie.

Ach, jeszcze jedno. Bardzo często możesz “zaprosić” motywację działaniem. Spróbuj zrobić ucztę nawet, kiedy motywacji nie ma w gościach, może akurat będzie przechodziła obok i postanowi zajrzeć, a suto zastawiony stół sprawi, że zechce zostać na dłużej.

👀 15. Rób swoje!

Tak wiem, “rób swoje” to tylko inne określenie dla tego wyświechtanego frazesu jakim jest “bądź sobą”. Ale nie do końca. “Robić” sugeruje działanie, sugeruje twórczość, sugeruje sprawczość. A zatem doświadczaj! Czasownikuj, zamiast tylko rzeczownikować! I ucz się tego, co Tobie realnie przyda się w życiu. Tobie, a nie Johnowi albo Carmen z podręcznika.

👩‍🔬 16. Baw się nauką. Rób eksperymenty.

Jeśli masz ochotę pouczyć się języka przez dwa tygodnie, a potem rzucić go w kąt – dlaczego nie? To żaden słomiany zapał, po prostu przygoda! Jedni jadą na weekend do Oslo, drudzy uczą się przez weekend podstawowych słów z norweskiego. A to drugie równie fascynujące i na paliwie można zaoszczędzić.

Mój eksperyment “Uczyłem Się Języka przez 24 GODZINY. Efekty Mnie Zaskoczyły.” wspominam jako jeden z najbardziej fascynujących dni 2020 roku!

🤭 17. Kochaj błędy…

… bo bez błędów stoimy w miejscu, a przecież każdemu z nas zależy na tym, by się językowo rozwijać, a nie zwijać! A paradoksalnie nie jest tak, że tym “zwijaniem się” jest robienie błędów, ot choćby w mówieniu. Otóż nie – “zwijaniem się” jest brak mówienia oraz brak błędów! Ci, którzy osiągnęli najwyższy poziom w dowolnym języku, to Ci którzy mieli odwagę popełnić najwięcej błędów.

🤗 18. Jeśli chcesz mówić… mów.

Mam dla Ciebie dobrą i złą wiadomość.
A tak naprawdę to mam jedną i nie jest ona ani zła ani dobra.
Jest neutralna.

Jeśli jeszcze nie mówisz w Twoim wymarzonym języku i w 2024 roku chcesz zacząć mówić, musisz zacząć… mówić? Hyyym? Co Patryku? Ano mam na myśli to, że mówić nie nauczysz się tylko poprzez naukę słówek, gramatyki, słuchania, czytania itd. Ćwiczenie mówienia to oddzielna sprawność i najpierw musimy odbyć dziesiątki, setki rozmów pełnych błędów, by zacząć mówić swobodnie. A zatem przekształcam to życzenie i życzę Ci odwagi!

Ale jeśli nie chcesz mówić… nie zmuszaj się i miej odwagę postawić się i mi i wszystkim, którzy mówią, że “musisz mówić”. Nie każdy potrzebuje swobodnie się komunikować. Jeśli języka używasz w 99,9% przypadków do konsumowania treści (np. słuchania i/lub czytania), nie mówisz prawie nigdy i nawet po polsku rzadko z kimś rozmawiasz, nie daj sobie wmówić, że od pierwszego dnia musisz mówić i musisz mówić codziennie. Możesz, ale nie musisz, aczkolwiek jeśli czujesz, że sprawność mówienia też Ci się przyda: ćwicz mówienie regularnie, ale nie skupiaj się tylko na tym.

PS Tydzień temu szerzej opowiedziałem o tym, jak za 0 zł zrobić wymierny progres w komunikacji w dowolnym języku.

🙌 19. Nie porównuj się z innymi.

I to niezależnie od tego czy Ci “inni” radzą sobie od Ciebie lepiej czy też właśnie… gorzej. Pamiętaj, my się tu z nikim nie ścigamy! Jeśli zaczynasz się uczyć pierwszego języka, to naturalne, że przyjdzie Ci to wolniej niż doświadczonemu samoukowi, który zaczyna swój siódmy język. Każdy z nas kiedyś zaczynał, więc jako społeczność – rozumiemy to i nie czuj proszę presji, że “ten i tamten uczy się szybko, a ja uczę się wolno, więc coś ze mną musi być nie tak”. Otóż nie – z Tobą wszystko może być “tak”, a z tym kimś po prostu “jeszcze bardziej tak”. Może po prostu potrzebujesz jeszcze czasu nie tylko na to, by nauczyć się języka, ale nauczyć się jak się uczyć i poznać metody, które będą idealne właśnie dla Ciebie!

🚹 20. Pamiętaj, że mamy siebie jako społeczność.

Raz Językowy Siłacz, zawsze Językowy Siłacz! Jeśli pomimo starań, nadal nie możesz samodzielnie poradzić sobie z nauką języka – pamiętaj: mamy siebie. Rozumiemy się, doradzamy sobie, wspieramy się. Jeśli masz kryzys – napisz nam o tym, choćby w grupie Językowa Siłka na Facebooku. Wielu z nas tego doświadczyło. Nie będziemy oceniać, tylko będziemy doceniać (szczerość i otwartość) i z przyjemnością pomożemy! W razie czego, teraz można w naszej grupie pisać również anonimowe publikacje.

🚀 21. Dobrze wykorzystaj noworoczną energię.

Doskonale wiesz jak często wygląda początek roku. Wielka motywacja, wielka energia, wielkie cele. Potem rzeczywistość, proza codzienności, nadmiar obowiązków. I nagle wracamy do punktu wyjścia. 

Dlatego mam do Ciebie prośbę – zaplanuj minimum, a wszystko, co dasz radę zrobić ponad to, potraktuj jako bonus od siebie dla siebie.

A teraz wykorzystaj noworoczną energię nie tylko do działania, nie tylko do planowania, ale też do nauki jak wytrwać w działaniu, kiedy poziom energii i poziom motywacji spadną.

Tym zajmiemy się na szczęście w Wyzwaniu, o którym opowiem Ci w następnym wpisie. Już teraz możesz się zapisać o tutaj. Pierwsze szkolenie Jak SAMODZIELNIE zaplanować od A do Z proces nauki języka? startuje już 8 stycznia 2024, o godzinie 20:00.

🔄 22. W dalszej części roku… adaptuj się do zmian i pamiętaj, że odwaga nic nie znaczy bez działania.

Kochać to czasownik.
Uczyć się języków to czasownik.
Odważać się do zmian to też czasownik.

Czasownik dzieje się w czasie.
Czasownik wymaga czasu.
Czasownik wymaga działania.

Kiedy będzie ciężej – adaptuj się do zmian. Nie trzymaj się za wszelką cenę swoich celów, wszak życie i ludzie ewoluują. I cele również powinny. Zadaj sobie pytanie: czy chcę zmienić cel z powodu wewnętrznego lenia, czy po prostu mam na barkach zbyt duży ciężar? 

Mając ograniczony czas i ograniczoną energię: musisz mądrze nimi gospodarować. Czasami najbardziej odważną decyzją jest przyznanie przed sobą, że wyznaczony cel był nieosiągalny. Ale to nie znaczy, że ten nowy, mniej ambitny nie jest wart starań. Jeśli zamiast poziomu B2, osiągniesz w rok poziom A2, to nadal spory progres. A na wycieczkę z A2 w górę możesz wybrać się rok później.

💪 23. Przeżyj ten rok pod kątem językowym razem ze mną i Językową Siłką.

Codziennie pokazuję kulisy mojej nauki na Instagramie i w Threadsach, regularnie podsumowuję swoję naukę i dzielę się wiedzą oraz przemyśleniami w naszej bazie wiedzy jezykowasilka.pl oraz na YouTube i w podcastach, materiałach edukacyjnych, a także w autorskim kursie. Wiem, że to życzenie nie tylko dla Ciebie, ale też dla mnie, niemniej życzę nam, abyśmy pod kątem językowym spędzili ten rok wspólnie i wspólnie się rozwijali!

🌍 24. Odkrywaj świat za pomocą języków (i nie tylko)!

Nie tylko świat i nie tylko za pomocą języków. Po prostu odkrywaj! Bo skoro czytasz ten tekst… zakładam, że uwielbiasz odkrywać.

Odkrywaj świat!
Odkrywaj języki!
Odkrywaj siebie!

I niechaj w tym wszystkim codziennie wiatry dla Ciebie i Twojego okrętu pomyślnymi będą! 🥰

Pssst: wiesz, że nazwa argentyńskiego Buenos Aires oznacza dosłownie właśnie “pomyślne wiatry”, które tam skierowały żeglarzy?

✦✦✦

Pięknego roku 2024! 🥰
Patryk Topoliński

PS Zaproś znajomego lub kogoś z rodziny do dołączenia do naszego bezpłatnego Noworocznego Wyzwania. Wyślij tej osobie link do tej strony i podaruj jej możliwość odkrycia przyjemności z nauki w 2024 roku oraz przede wszystkim możliwość przełamania barier i osiągnięcia efektów w nauce. 🎁

✦✦✦

📚 Czujesz, że nie wykorzystujesz swojego językowego potencjału, a lubisz mój sposób przekazywania wiedzy i chcesz nauczyć się języka ze mną? 💪 🚀 Zapisz się już teraz (z gwarancją efektów lub zwrotem środków) na kurs online mojej autorskiej metody, którą opracowałem jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków.

⭐️ Już ponad 1400 zadowolonych Kursantów!

Z uwagi na zbliżające się Wyzwanie Ogarnij Naukę Języków w 15 Dni (8-22.01) możesz teraz skorzystać z kodu WYZWANIE100.

Finalizując zamówienie poprzez link z tego wpisu, masz teraz nie tylko 100 zł zniżki, ale również 100 dni gwarancji efektów lub pełny zwrot środków bez podawania przyczyny. Całe ryzyko Twojej decyzji biorę na siebie. ✅

Szczegóły i zapisy tutaj: Język w Rok ⏎

Udostępnij ten artykuł
Obserwuj:
Pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki, wyzwania Język w Rok oraz Językowego Sklepu. Wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Jestem psychologiem i trenerem językowym oraz poliglotą. Wierzę, że każdy język jest kluczem do nowego świata i nowej rzeczywistości. „Żyjesz tyle razy, ile znasz języków”. Ja żyję 11 razy: po polsku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku, włosku, grecku, francusku, szwedzku, rosyjsku, turecku i portugalsku (wariant brazylijski). Jestem autorem książek na temat samodzielnej nauki języków (ponad 6000 Czytelników), twórcą autorskiej metody i kursu online Język w Rok (ponad 1400 Kursantów). Prowadziłem też wykłady na uczelniach (m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim) oraz współpracowałem z przedsiębiorcami i sportowcami, pomagając im osiągać językowe cele.
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Patryk Topoliński Językowa Siłka

Jakie jest Twoje ulubione medium? Kliknij ikonkę i pozwól nam służyć Ci językową pomocą w Twojej ulubionej przestrzeni👇🏻

A może wolisz po prostu w każdą środę wieczorem otrzymać porcję wiedzy o metodach nauki prosto na swoją skrzynkę? 💌

Klikając "Zapisuję się", dołączysz do 30 000+ odbiorców maili ode mnie i będziesz otrzymywać bezpłatne materiały i wiadomości o metodach nauki języków, a raz na kilka tygodni również nowości z naszego sklepu. Szczegóły w Regulaminie newslettera.