Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅ 👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

Baskijskie instrumenty

Artykuł Gościnny
3 minut czytania

Txalaparta

Txalaparta to prawdopodobnie jeden z niewielu (o ile nie jedyny) instrumentów na świecie, który jest grany jednocześnie przez dwie osoby. Trudno jest okreslić dokladnie, kiedy powstał, ale istnieją teorie, według których ten instrument był juz znany w czasach prehistorycznych. Są to dwie grube drewniane laski, które grajacy w rytmiczny sposób uderzają o twardą powierzchnię nieco przypominajaca stół.

- Autopromocja -
Ad image

Jedyną znaną z najdawniejszych czasów melodią graną na tym instrumencie jest melodia, która narodziła się w fabrykach cydru (sagardotegiak). Istnieje rownież przekonanie, że właśnie w tym środowisku narodził się sam instrument. Producenci cydru (sagardo) używali txalaparty, by poinformować mieszkańców okolic, ze nowa partia cydru została właśnie wyprodukowana, i zachęcić ich do przybycia, spróbowania oraz kupna napoju.

Tobera

Tobera jest bardzo podobna do txalaparty, z tą różnicą, że zamiast lasek drewnianych używa się metalowych. Często są one używane do oznajmiania informacji o zaślubinach.

Txistu

Txistu to prawdopodobnie najstarszy instrument muzyczny unikalny dla Kraju Basków. Wyglądem przypomina on flet z czterema otworami, który jest trzymany i grany tylko za pomocą lewej reki. Najstarsze txistu prawdopodobnie były wykonane z kości zwierząt. Bardziej nowoczesne wersje są wykonane z drewna, a ostatnio również częściej widzi się ten instrument wykonany z metalu lub nylonu.

Alboka

To dopiero ciekawy instrument! Jego nazwa pochodzi od arabskiego “al-bûq” (البوق), które oznacza “róg”. Wykonany jest on z dwóch rogów bawolich, dwóch tub z bambusa oraz środkowej części w kształcie półkola łączącej dwa rogi, wykonanej z drewna.

Ważnym elementem grania na tym instrumencie jest jednoczesne wdychanie powietrza przez nos i wydychanie przez usta. W ten sposób dźwięk wydobywa się bez przerwy, bez konieczności zaciągnięcia powietrza.

Trikititxa

Instrument dość młody, pochodzący z końca XIX. wieku. Jest to baskijska wersja akordeonu, ale niekiedy ta nazwa jest również nadawana duetowi: akordeon + tamburyn (rzadko kiedy widzi się akordeon bez tamburynu). Mówi się, ze nazwa instrumentu to onomatopeja trikiti-trikiti-trikiti – dźwięk wydawany przez tamburyn. Jest to najpopularniejszy instrument towarzyszący baskijskim festynom i uroczystościom.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij tutaj, aby obejrzeć film, w którym zobaczysz, jak dokładnie wygląda ALBOKA, TXALAPARTA oraz TORBERA i jak wygląda proces ich tworzenia. (PS film jest w języku hiszpańskim, dlatego jeśli uczysz się 🇪🇸, to potraktuj go jako trening językowy na dziś 😉)

✍️ Autorka tekstu: Baskijskie instrumenty
Ewelina Nesin

Skoro interesuje Cię Kraj Basków, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Wprowadzenie do języka baskijskiego
  2. Rozpocznij naukę od baskijskiej gramatyki!
Udostępnij ten artykuł
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *