Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅ 👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

Pomysł na kreatywną naukę języka 💡

Marta Bargiel
5 minut czytania

Samouczki i kompendia piętrzą się już nie tylko na półce, ale przy łóżku i pod rolką papieru toaletowego. Dysk komputera powoli zapełnia się darmowymi plikami PDF, które dostajesz regularnie w zamian za zapis na te wszystkie świetne newslettery (przy okazji, polecamy newsletter Językowej Siłki :D). Słuchasz radia z odległych stron świata, a telefon mówi do Ciebie w obcym języku. Czyż to nie wszystko, co można zrobić, by oswoić język obcy?

- Autopromocja -
Ad image

– Zaiste! – wykrzykniecie, drodzy Czytelnicy, żądni powrócić natychmiast do nauki, przerwanej lekturą tego artykułu. Jeśli jednak potrzeba Wam sposobu na sensowne wykorzystanie wyciągniętej z książek i plików wiedzy, czytajcie dalej! Ta metoda jest bowiem:

  • na dobrą sprawę całkowicie darmowa,
  • prosta, ale niebanalna,
  • wymagająca odrobiny kreatywności,
  • utrzymana w duchu #lesswaste,
  • dostosowana do każdego poziomu i materiału,
  • idealnie spersonalizowana.

Dla kogo jest ta metoda?

Dla wszystkich, którzy uczą się sami i potrzebują odmiany w tłuczeniu rutyny książka – fiszki – aplikacja – randomowe PDFy z Internetu. Temu wszystkiemu trzeba dodać trochę rumieńców!

O co tu chodzi?

Wyobraź sobie, że za Tobą kolejny rozdział podręcznika, repetytorium czy moduł kursu online. Ekscytacja sięga zenitu: znasz tyle nowych słów i zwrotów! To idealny moment, by je poukładać.

Jak to zrobić?

  1. Znajdź zeszyt. Nowy lub taki, w którym zostało jeszcze trochę miejsca (#lesswaste, pamiętaj). Idealny format to A4, ale mniejszy też się nada.
  2. Weź nieaktualną, najlepiej kolorową gazetę. Idealnie nada się do tego pismo łączące modę, urodę, psychologię, aktualności i kulturę. Wykorzystaj to, co masz lub co zalega w pawlaczu babci, kuzyna czy w poczekalni u fryzjerki. Jeśli to nie Twoje, na wszelki wypadek spytaj o zgodę. Żeby nie było!
  3. Przejrzyj pismo i wytnij z niego kilkanaście różnych obrazków. Niech to będą zdjęcia z sesji modowych, zdjęcia towarzyszące artykułom o urodzie, grafiki do tekstów psychologicznych, plakaty filmów, reklamy torebek… Wszystko, co według Ciebie ma potencjał.
  4. Przyklej po jednej ilustracji na jednej stronie zeszytu.
autorka tekstu z nożyczkami i gazetą

Mam to! Co teraz?

  • Teraz czas na słownictwo, które pragniesz utrwalić. Ja tę metodę testowałam ostatnio jako powtórkę wyrażeń z pierwszego działu mojego nowego podręcznika do hiszpańskiego. Szczególną uwagę zwróciłam na słówka, które niby znam, ale których rzadko używam.
  • Do każdej ilustracji wybierz słówko, które mniej więcej do niej pasuje. Do postaci dorysuj dymki lub chmurki – niech przemówią lub pomyślą. W tych komunikatach zawrzyj struktury, które chcesz powtórzyć. Niech to będą zdania ironiczne, abstrakcyjne, żartobliwe. Niech wyjdą z tego memy. A może pokusisz się o jakieś wulgaryzmy?
  • Masz to – to Twój autorski kolaż językowy. Podręcznik, który nie podlega nikomu oprócz Ciebie. Niech więc będzie żywy, zabawny, kontrowersyjny. Dokładnie taki, jakiego potrzebujesz!

Oprócz zalet, które wymieniłam na początku wpisu, ta metoda daje Ci do ręki jeszcze jeden atut. Możesz bowiem trochę “na sucho” potrenować sytuacje, na które natkniesz się, mówiąc w obcym języku. Szukaj więc takich ilustracji, które zobrazują dla Ciebie życiowy, przydatny kontekst. Możesz też:

  • wykorzystać tę metodę do powtórki słówek z działu tematycznego. Jeśli to “środowisko i ekologia”, niech Twoje postaci mówią o energii odnawialnej i własnych torbach na zakupy. Jeśli akurat przerabiasz “pomieszczenia w domu”, niech kłócą się o bałagan w łazience albo brudne naczynia w zlewie,
  • sprawdzić, czy w ostatnio napisanym przez Ciebie tekście są jakieś byki, poprawić te zwroty i z premedytacją użyć właśnie ich,
  • założyć sobie, że w danym “numerze” Twojego komiksu używasz tylko przeczeń, tylko zdań warunkowych, tylko czasów przeszłych albo tylko pytań.

To się może udać, prawda? Zatem nożyczki w dłoń! Chcesz przecież jak najszybciej wykorzystać ten pomysł. I pamiętaj – zawsze najwięcej uczysz się działając.


Jeśli szukasz ciekawych sposobów na naukę języków, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Jak zacząć naukę języka? 5 kroków
  2. Jak uczyć się języków metodą “na kretyna”
  3. Krótki tekst, który zmieni Twoją naukę języka (raz na zawsze)

Udostępnij ten artykuł
Od blisko 10 lat jestem nauczycielką francuskiego i moją zawodową misją jest przekonanie wszystkich niedowiarków, że ten język nie jest taki trudny ani taki nadęty jakim się wydaje. Choć uwielbiam pracować z uczniami początkującymi, największą frajdę sprawia mi tworzenie materiałów dla poziomu średniozaawansowanego – najbardziej na świecie lubię rozgadywać ludzi! Moje internetowe miejsca staram się zapełnić radosnymi, lekkimi zadaniami przede wszystkim angażujące umiejętności słuchania i mówienia. Wolny od pracy czas poświęcam moim synom oraz książkom, lubię jabłka i gorące lato, a bez espresso nie funkcjonuję!
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *