jak nauczyć się języka poza szkołą, błędy szkoły

Jak nauczyć się języka poza szkołą? 7 rzeczy, których brakuje nam po szkolnej edukacji (i jak je nadrobić?) 🏫

Szkoła nie zawsze zapewnia warunki do skutecznej nauki języków, a wielu języków po prostu nie da się uczyć w szkole. Jak nauczyć się ich poza szkołą?

Wrzesień,
ach wrzesień. 

Czas początków, ale i czas wspomnień z lat szkolnych. Nie wiem, czy też masz takie wrażenie, ale z mojej perspektywy wrzesień to czas, kiedy zmienia się cała dynamika funkcjonowania społeczeństwa. Idę na spacer, patrzę na ludzi wokół mnie i życie toczy się innym tempem.

Patrzę na kalendarz, widzę tam ostatnie dni lata i wracam pamięcią do lat szkolnych. Do lat, kiedy – jak nie raz i nie dwa opowiadałem – miałem z języków oceny przeciętne i nie wiedziałem, że taki przykładowy angielski może być realnie narzędziem do życia. Teraz brzmi to dla mnie nieprawdopodobnie. Ale tak właśnie było. W dzisiejszym artykule zapraszam Cię na mój krótki esej, rozkminę, przemyślenia, wnioski na temat tego, jak nauczyć się języka poza szkołą i 7 rzeczy, których brakuje nam po ukończeniu edukacji szkolnej.

Psst: bez obaw – garść praktycznych wskazówek też się znajdzie!


Ten tekst jest też dostępny jako film na moim kanale YouTube (możesz obejrzeć w ramce poniżej) oraz jako podcast na Spotify i we wszystkich pozostałych platformach.

Wersja tekstowa pod ramką z filmem.


jak nauczyć się języka poza szkołą

1) Język jako narzędzie do życia:

Kluczowy paradygmat, który osobiście staram się szerzyć, a który w szkołach jest praktycznie nieobecny – języki to narzędzia do życia, a ich nauka może być przyjemnością, płynącą również z praktycznego korzystania z języków w życiu codziennym.

To, czego za nic nie potrafię zrozumieć, to nauczanie języków obcych w taki sposób jakby były przedmiotami takimi jak: historia, geografia, czy biologia. Przedmiotami, gdzie rzeczywiście wiele rzeczy potrzebujemy przede wszystkim zapamiętać. Sęk w tym, że… zarówno biologii, jak i geografii oraz historii można uczyć się… poprzez nowy język. Nie da się zaś uczyć nowego języka poprzez biologię ani historię. Wiesz, co mam na myśli 😌

Język obcy to nie przedmiot szkolny w znaczeniu wiedzy na jakiś temat. Język obcy to umiejętność. Narzędzie. Praktyczny klucz do otwierania nowych drzwi w życiu. Dlatego właśnie uważam, że nauka języka powinna wyglądać bardziej jak… wychowanie fizyczne albo szkoła aktorska. Wiesz – uczysz się języka poprzez… korzystanie z języka. Tak jak grać w sztuce teatralnej uczysz się poprzez grę w sztuce teatralnej nieco mniejszego kalibru. Do gry w siatkówkę przygotowujesz się trenując siatkówkę. Egzamin na prawo jazdy, owszem, jest i teoretyczny i praktyczny, ale nikt mi nie powie, że ważniejszy jest ten teoretyczny.

A zatem – tak, język to jest narzędzie do życia. To jest umiejętność. I tak właśnie powinniśmy traktować jego naukę. I właśnie dlatego, właśnie dlatego (specjalnie to powtórzyłem jak w rozmowie 😄) przyzwolenie na błędy jest obowiązkowym elementem procesu nauki. Tak jak w siatkówce, tak jak w aktorstwie, śpiewie i nauce jazdy na nartach = ilość popełnionych przez Ciebie błędów jest wprost proporcjonalna do tego jaki masz za sobą progres. Koniec. Kropka.

jak nauczyć się języka poza szkołą

2) Jak nauczyć się języka poza szkołą? Wykorzystując efektywne techniki nauki:

Czyli coś, o czym opowiadam w każdym newsletterze oraz pokazuję krok po kroku moim kursie, więc postaram się skondensować ten punkt do minimum. W tradycyjnej edukacji nacisk kładziony jest na teorię, kosztem praktyki. Poznajemy reguły rządzące gramatyką, ale zdecydowanie zbyt mało praktycznych przykładów, gdzie dana konstrukcja w naturalny sposób występuje. Otrzymujemy listę suchych słów do nauki, zamiast praktycznych fraz, powiedzeń i czegoś, co realnie przyda się nam w rozmowie. I niestety nie dowiadujemy się nawet jak skutecznie to słownictwo zapamiętać. Mnóstwo słuchamy i czytamy, a bardzo mało mówimy. Jeśli piszemy, to rozprawki, a nie spontaniczny czat ze znajomym (btw: ile rozprawek masz na koncie od ukończenia liceum?).

Powiem tak – gdybym dziś mógł zmienić jedną rzecz w systemie edukacji, ze skutkiem natychmiastowym wprowadziłbym do szkół przedmiot „jak się mądrze i efektywnie uczyć”. Oczywiście mógłby się on skupiać na różnych przedmiotach, w końcu mądry system powtórek przyda się nie tylko w nauce języków, ale też faktów historycznych i później na studiach. Przy wiedzy o tym, jak się uczyć języków widziałbym m.in.: podkreślenie wagi immersji w kulturze i języku, otrzymałbym instrukcję jak uczyć się języka poza szkołą np. poprzez seriale, filmy, memy, książki oraz jak sprawić by nauka słownictwa, gramatyki i wymowy była przyjemna. Mogę zapewnić, że zwiększyłoby to nie tylko efektywność nauki języków w szkołach, ale też poziom motywacji uczniów do zdobywania wiedzy.

jak nauczyć się języka poza szkołą

3) Inteligencja emocjonalna i komunikacja międzykulturowa:

Jak zrozumieć emocje innych i skutecznie komunikować się z ludźmi z różnych kultur, co jest szczególnie ważne w kontekście globalizacji i nauki języków. Inteligencja emocjonalna to nie tylko zdolność rozumienia własnych emocji, ale również empatia i umiejętność czytania emocji innych. Te kompetencje są nieocenione w komunikacji międzykulturowej, gdzie subtelne różnice w wyrażaniu emocji i wartości mogą prowadzić do nieporozumień. Zrozumienie, że pewne gesty, wyrazy czy nawet intonacja mogą być różnie interpretowane w różnych kulturach, jest kluczowe. Inteligencja emocjonalna pomaga tu zidentyfikować potencjalne pułapki i skutecznie je omijać, co jest szczególnie istotne w kontekście globalizacji i rosnącej liczby międzynarodowych interakcji. Zarówno tych na żywo, jak i tych odbywających się w internecie.

Nauka języków to nie tylko zapamiętywanie słownictwa i gramatyki, ale również kulturowe odniesienia i konteksty, w których te słowa i struktury są używane. Komunikacja międzykulturowa wymaga od nas zatem nie tylko zrozumienia języka, ale i kultury danego kraju. Inteligencja emocjonalna jest tu jak kompas, który pomaga nam zorientować się w emocjonalnym krajobrazie innych kultur. 🧭 Dzięki niej łatwiej jest nawiązać autentyczny kontakt z osobami z różnych stron świata. Tylko musimy wiedzieć, że warto się tego wszystkiego uczyć i że jest to integralna część korzystania z języka.

jak nauczyć się języka poza szkołą

4) Zarządzanie sobą w czasie i samodyscyplina:

W mojej wymarzonej wizji świata, szkoła byłaby miejscem, w którym moglibyśmy dowiedzieć się jak skupić się na wymagającym zadaniu przez odpowiedni czas, aby móc osiągnąć realne efekty. Moglibyśmy poznać zasady pracy i nauki w skupieniu, o co paradoksalnie może nie byłoby aż tak trudno, gdyby spełnić pozostałe kwestie, które dzisiaj poruszam i które mogłyby potencjalnie zwiększyć poziom motywacji, co naturalnie sprawiłoby, że nowy element wiedzy mógłby się okazać ciekawszy, niż powiadomienie z TikToka (cóż za wielokrotnie złożone zdanie wymagające nie lada skupienia 😄).

Zarządzanie sobą w czasie i samodyscyplina są kompetencjami, które znacząco wpływają na skuteczność nauki języków i radzenie sobie codziennymi obowiązkami. Metody takie jak planowanie dni i tygodni, ustalanie priorytetów i techniki koncentracji, mogą znacząco podnieść efektywność nauki. W kontekście językowym, regularność i konsekwencja w praktyce często okazują się ważniejsze niż dłuższe, ale epizodyczne sesje nauki. Zrozumienie, jak motywować się samodzielnie, bez kartkówki na horyzoncie, może nie tylko przyspieszyć proces nauki języka, ale też pomóc w osiągnięciu równowagi między różnymi sferami życia.

Samodyscyplina to nie restrykcyjne przestrzeganie ustalonego harmonogramu, ale bardziej umiejętność elastycznego dostosowania się do nieprzewidzianych okoliczności bez porzucania wizji i długofalowych celów. Zastosowanie samodyscypliny i nawyków w nauce języków może objawiać się przez regularne, choć krótkie sesje nauki języka, które są wpasowane w naturalny rytm dnia. Na przykład, słuchanie podcastów w języku obcym podczas dojazdu do szkoły/pracy czy 15-minutowe sesje w aplikacji do nauki słownictwa każdego dnia. Stworzenie odpowiednich nawyków i cierpliwość w dążeniu do celów są również kapitałem, który można wykorzystać w różnych dziedzinach życia.

jak nauczyć się języka poza szkołą

5) Znaczenie i wartość nauki języków niszowych:

Nauka języków niszowych, choć często niedoceniana, może otwierać unikalne drzwi zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Opanowanie mniej konwencjonalnego języka pozwala choćby na dostęp do nieoczywistych rynków pracy i unikalnych kulturowych doświadczeń. Daje to możliwość głębszego zrozumienia i zaangażowania w społeczności, które mogą być niedostępne dla osób mówiących tylko po angielsku lub korzystających z translatora.

W efekcie, inwestycja w naukę języka niszowego może się okazać nieoceniona w kontekście globalizacji, gdzie różnorodność umiejętności staje się coraz bardziej ceniona (również na rynku pracy). Nie mówię, że od dziś w szkole powinna być możliwość nauki języka estońskiego oraz indonezyjskiego. Ale nie widzę nic, co stałoby na przeszkodzie do uświadamiania uczniom, że każdego z tych języków mogą się nauczyć samodzielnie w wolnym czasie i wytłumaczenia im, jak nauczyć się języka poza szkołą (nawet tego niszowego).

rozwój poprzez języki

6) Samorealizacja i rozwój poprzez języki:

Samorealizacja i rozwój człowieka jako jednostki, to koncepcje, które idą daleko poza zdobywanie świadectw i dyplomów. W kontekście nauki języków, mają one szczególne znaczenie, ponieważ poznawanie nowego języka to również głębsze zrozumienie siebie i otaczającego nas świata.

Niestety, tradycyjne systemy edukacyjne często skupiają się na przygotowaniu do egzaminów i testów. Zamiast tego, edukacja mogłaby podchodzić do ucznia jako do całościowej jednostki, zwracając uwagę nie tylko na akademickie osiągnięcia, ale także na rozwijanie umiejętności społecznych, emocjonalnych i praktycznych. A jak już zauważyliśmy – język to praktyczna umiejętność i naprawdę nie ma znaczenia, czy na kartkówce podaliśmy akurat to tłumaczenie słowa, które przerabialiśmy w ubiegłym tygodniu, czy może synonim, który poznaliśmy podczas gry na PlayStation lub surfowania po Instagramie.

jak nauczyć się języka poza szkołą

7) Egoistyczna nauka języka:

W tym miejscu, w ramach swego rodzaju klamry, 📎 wracamy do kwestii poruszonych w pierwszym oraz drugim elemencie dzisiejszej układanki. Co rozumiem poprzez egoistyczną naukę języków? Wiemy już, że język to narzędzie do życia. Do naszego życia. Do Twojego życia. 😊 A skoro język to narzędzie do Twojego życia, to poza nauką rzeczy obiektywnie ważnych (np. słownictwo związane z życiem codziennym, identyczne w przypadku każdego z nas) warto aby w Twoim przypadku zadbać o proces nauki tak, aby zaprojektować wersję Ciebie, która mówi w nowym języku, a potem tę wersję Ciebie stworzyć (co tak swoją drogą robimy w kursie mojej metody).

Co oznacza stworzenie nowej wersji Ciebie? Cóż, zastanów się o czym rozmawiasz na co dzień niezależnie od języka. Zapewne pośród tematów znajdzie się Twoja rodzina, Twoja praca, Twoje pasje. Sęk w tym, że Twoja praca to Twoja praca (ale nie wszystkich innych), Twoje pasje też nie pokrywają się z pasjami Johna z podręcznika – a to ci niespodzianka 😅 – zaś Twoja rodzina też ma pewne unikatowe cechy, na które składają się elementy pracy, edukacji oraz pasji związane z Twoimi bliskimi.

Dlatego właśnie, w mojej filozofii, języka uczysz się dwutorowo: jednocześnie poznajesz przeciętnie najważniejsze słownictwo dla każdego człowieka (jabłko, mama, tata), a oprócz tego uczysz się już na wczesnym etapie nauki słownictwa związanego z Tobą. I dzięki temu dużo szybciej, niż w tradycyjnej edukacji, jesteś w stanie realnie korzystać z języka w życiu codziennym. A przecież to właśnie na tym nam tutaj zależy.

Dziękuję za dziś! W następnym artykule będzie bardziej warsztatowo i porozmawiamy tam sobie o tym, jak nie stać w miejscu w nauce języków i nie mieć wrażenia, że wiecznie kręcimy się w kółko na poziomie, który wcale nas nie zadowala.

Patryk Topoliński


PS Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy, wyślij ten tekst do znajomego, któremu też może się przydać 😊

📚 Lubisz mój sposób przekazywania wiedzy i chcesz nauczyć się języka ze mną? 💪🚀 Zapisz się (z gwarancją efektów) na kurs online mojej autorskiej metody, którą opracowałem jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków: Język w Rok


Skoro interesują Cię materiały o tym, jak nauczyć się języków poza szkołą, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Jak efektywnie uczyć się słownictwa?
  2. Jak uczyć się wymowy i mówić poprawnie?
  3. Recepta na chaos w nauce – krótki tekst, który zmieni Twoją naukę języka

Patryk Topoliński

Wierzę, że nauka języków może być przyjemnością i udowadniam, że żaden język nie jest obcy. Jestem mgr psychologiem z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków, trenerem językowym sportowców i przedsiębiorców, twórcą autorskiej metody nauki dowolnego Języka w Rok, oraz rzecz jasna: pomysłodawcą i założycielem Językowej Siłki ®

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️